Yurtdışında Koçluk Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Coaching

Koçluk, spor sektörünün “öğretmenliği” olarak tanımlanabilir. Koçlar sadece öğrencilerine bilgi aktarmayı değil, aynı zamanda bir sporcuyu iyi kılan psikoloji, insan fizyolojisi, ilk yardım becerisi ve beslenme bilgisi gibi faktörlerin nasıl işlediğini öğrenirler.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Spor tutkunuz var mı? Sporda yetenekli misiniz? Becerilerinizi diğer insanlara aktarabileceğiniz bir kariyer mi istiyorsunuz? Eğer bu söylenenler sizi anlatıyorsa koçluk sizin için harika olabilir. Koçluk eğitimi pek çok temel bilimi içinde barındırır. İnsan vücudu ile ilgili olan ve vücutları da bu işin uygulamalı kısımları için yeterince fit olan öğrencilerin bu bölümü başarıyla tamamlama olasılığı oldukça yüksek.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Koçluk eğitimi alan öğrencilerin büyük kısmı bu alanda ya bir eğitim kurumunda ya da bir spor takımında çalışarak sportmenlik yeteneklerini arttırabilirler.

Aynı şekilde bu bölümden mezun biri fitness salonunda, spa da ya da sağlık klübünde eğitmen ya da kişiye özel antrenörlük yapabilir.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Koçluk bölümlerinin çoğu yüksek lisans bazında yer alıp, öğrencilerin spora yeteneği olması ve minimum 2:1 gibi bir yeterlilik derecesi alması gerekiyor.

Koçluk son yıllarda sadece bir yan dal olarak görünmüş olduğundan, daha çok yeni üniversitelerde bölüm olarak mevcut. Eğer bu bölümde okuyorsanız yarı zamanlı ve ya tam zamanlı eğitim alma seçeneğiniz olacak. Eğer ana diliniz İngilizce değilse İELTS sınavından minimum 6,0 ya da 6,5 almanız lazım.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Bir üniversiteye başvururken hatırlamanız gereken en önemli şey nerede olursanız olun, gideceğiniz yerde mutlu olmanız gerektiğidir. Sonuçta hayatınızın 3 yılını orada geçireceksiniz, hatta daha uzun kalma olasılığınız da var. Bu açıdan bakılırsa, gideceğiniz üniversitenin yerini inceleyip burada mutlu olup olmayacağınıza karar vermeniz çok önemli. Aynı şekilde öğrencinin sosyal hayat deneyimleri gideceği yerin tipine bağlı olarak değişecek. Hem büyük hem de küçük kuruluşların/yerlerin kendine özgü iyi yanları var, peki hangisinde daha rahat hissedeceksiniz? Üniversitenin verdiği seçmeli dersler ve üniversitenin seçtiğiniz bölümünün iş dünyasıyla bağlantıları da dikkate alınması gereken önemli noktalar. Mezun olduktan sonraki hayatını düşünmek için hiç de geç değil, ayrıca eğitiminizin bir parçası olarak bir iş deneyimi yaşamanız gerekecek. Üniversitenizin şirketlerle sağladığı bağlantılar iş ataması için uygun yerler bulmanıza yardm sağlayacak, ayrıca uzun dönemde kariyerinize de katkısı olacak.

Ödemelerin de üniversite seçiminizde önemi büyük. Daha prestijli üniversiteler daha yüksek ücretler istemekteler, bunu karşılayabilir misiniz? Para miktarınızı ve bütçenizi başvurulardan önce ayarlamanız işinize yarayacaktır. Maddi zorluk çekiyorsanız burslara başvurmalınız.

Orada hangi Koçluk kursları var?

1

Rehberlik (Öğretim)

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

Life Coaching

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans

Koçluk bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
211
Amerika Birleşik Devletleri
2
32
Kanada
130 Görüntüleme 8 adet bölümü görüntüle
3
9
Avustralya
127 Görüntüleme 4 adet bölümü görüntüle
4
210
Birleşik Krallık
5
131
Hollanda
6
154
İrlanda
7
168
Singapur
8
134
Yeni Zelanda