Yurtdışında Uluslararası Hukuk Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
International Law

Uluslararası hukuk, hukukun global bağlamda incelendiği akademik branştır. İnsan haklarından uluslararası ticarete kadar pek çok konu uluslararası hukuk adı altında işlenmektedir. Yasalar, insanların birbirleriyle kurdukları ilişkileri ve yaşayışlarını düzenler ve bu yüzden çok önemlidirler. Bu açıdan bakıldığında uluslararası hukuk hem önemli hem de okunması zevkli bölümlerden biridir.

Her ülkenin yasaları birbirinden farklı olacaktır, bu farklılıkları bilmek İngiltere’nin diğer ülkelerle iyi politik ve ekonomik ilişkiler kurmasında etkili olurken aynı zamanda İngiltere dışında yaşayan İngiliz vatandaşları için de yararlı olacaktır.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Uluslararası ilişkiler ve hukuk ilginizi çeken konular mı? Öyleyse uluslararası hukuk alanında eğitim görmek sizi çok mutlu edecektir. Ancak hukuka ilgi duymanın yanında tarih, kültür ve coğrafya gibi alanlara da ilgi duyuyor olmalısınız. Öğrenciler, bölüm derslerinde hukuki yapının oluşmasına etki eden tarihi ve kültürel etkenleri de öğrenecekler.

Diğer hukuk bölümlerinde olduğu gibi bu bölümde de öğrenciler hukuk teorilerini öğrenecek ve bunları günlük hayattaki gerçek vakalara uygulayacaklar. Bu nedenle öğrencilerin mantıklı düşünüp analiz yapabilme becerisine sahip olması gerekiyor. Hukuk eğitimi zor ve yoğun geçebilir, bu nedenle öğrencilerin derslere düzenli katılması, ders saatleri dışında da okuma yapmaları iş deneyimi kazanmaları gerekiyor.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Uluslararası hukuk bölümünden mezun olan öğrencilerin çoğu hukuk şirketlerinde avukat olma amacı taşır. Uluslararası hukuk derecesi öğrenciye yüksek lisans yapmadan da “Legal Practice Course” programlarına katılma olanağı tanır. Böylece uluslararası hukuk alanında uzmanlaşabilirsiniz.

Uluslararası hukuk dışında da çalışabileceğiniz alanlar var. Pek çok öğrenci eğitim süresince seçmeli modüllerini ticaret ve ekonomi bölümlerinden seçer. Bu nedenle işletme ve finans sektöründe insan kaynakları, halkla ilişkiler gibi alanlarda iş bulabilirler.

Mezunlar ayrıca gazetecilik yapabilir ya da Amnesty International ve Oxfam gibi hayır kurumlarında çalışabilirler.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Üniversitelerde uluslararası hukuk bölümleri çok fazla talep görmektedir, bu da giriş şartlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Lisans başvurularında üniversiteler öğrencilerin önceki derslerinden en az 3 tane A-derecesi almış olmalarına önem verir. Yüksek lisans başvurusu yapan öğrencilerin de aynı şekilde iyi bir dereceyle lisans programından mezun olmaları gerekiyor. A-derecelerinin hukuk, ekonomi, İngilizce ve tarih bölümlerinde olması tercih edilir.

Lisans için, uluslararası hukuk eğitimi en aşağı 3 yıl sürer, hukuk sektöründe iş deneyimi kazanmak isteyen öğrenciler eğitimlerini bir yıl kadar uzatabilirler.

Lisans eğitimi veren prestij sahibi üniversiteler, öğrencilerin hukuk alanında sorular içeren LNAT sınavlarına girmesini ister. Bu testin gerekip gerekmediğini üniversitelerin kabul şartlarını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Ana dili İngilizce olmayan öğrenciler, İngilizcelerinin yeterliliğini kanıtlamak adına IELTS sınavına girerek en az 6.0-6.5 puan almalılar. Yeterli puan alan öğrenciler rahatlıkla başvuru yapabilecektir.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Uluslararası hukuk rekabetin bol olduğu bölümlerden biridir, bu nedenle gitmek istediğiniz üniversiteyi doğru bir şekilde belirlemeniz çok önemli, özellikle de ileride avukat olarak çalışmak istiyorsanız. Yüksek lisans eğitimine ve uzmanlık programlarına devam etmek istiyorsanız prestij sahibi bir üniversiteye gitmek size iş deneyimi kazandıracak ve mezuniyet sonrası başvuracağınız yerlerde avantaj olarak size geri dönecektir. Üniversitelerin çoğu öğrencilere dil ve işletme modülleri verir, onları Erasmus gibi değişim programlarına yollayarak deneyim kazanmalarına yardımcı olur.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör de eğitim ücreti ve üniversitenin kabul şartlarıdır. Uluslararası hukuk okumak için başvuru yapmadan önce istediğiniz üniversitenin kabul şartlarını yerine getirebileceğinizden emin olun. Uluslararası hukuk eğitiminizin minimum dört yıl ya da daha fazla sürebileceğini düşünerek bütçenizi mutlaka hesaplayın. Eğitim ve konaklama ücretlerini karşılayabilecek misiniz? Yine de, maddi anlamda zorluk çekiyorsanız burs olanaklarını araştırmalısınız.

Bunların dışında sizi eğitim süresi boyunca mutlu edecek bir yer seçmelisiniz, özellikle evinizden uzakta yaşayacaksanız. Zamanınızı en verimli şekilde kullanmalısınız. Bu nedenle, gitmek istediğiniz üniversitenin akademik donanımının yanında bulunduğu kültürel çevrenin de sizi mutlu edeceğinden emin olmalısınız.

Orada hangi Uluslararası Hukuk kursları var?

1

Avrupa: Hukuk

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
2

Deniz Hukuku

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
3

Amerika Kıtası: Hukuk

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans
4

Birleşik Krallık: Hukuk

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans

Uluslararası Hukuk bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
210
Birleşik Krallık
3,577 Görüntüleme 100 adet bölümü görüntüle
2
131
Hollanda
934 Görüntüleme 9 adet bölümü görüntüle
3
154
İrlanda
642 Görüntüleme 9 adet bölümü görüntüle
4
211
Amerika Birleşik Devletleri
5
9
Avustralya
6
32
Kanada
181 Görüntüleme 4 adet bölümü görüntüle
7
84
Hong Kong
8
209
BAE
9
168
Singapur
10
134
Yeni Zelanda

İletişime geç