Yurtdışında Oftalmoloji Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Ophthalmic

Gözün yapısını ve göz hastalıklarını inceleyen branş olarak tanımlanan oftalmoloji, yunan kelimesi “opthalmos”dan türemiştir. Oftalmoloji sadece insan gözünü değil hayvan cinslerinin de göz yapısını inceler, sonuçta iki göz türü birbirine benzemektedir.

İngiltere’de oftalmoloji ve ortoptik bölümleri sadece birkaç üniversitede bulunmaktadır, ayrıca hasta başına düşen oftalmolog sayısı da diğer ülkelere göre daha azdır.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Gözün yapısını merak mı ediyorsunuz? Görme duyusunun nasıl çalıştığını da merak ediyor musunuz? Öyleyse oftalmoloji bölümü tam size göre.

Ancak şu da unutulmamalıdır ki böyle bir bölümde okumak isteyen öğrencilerin biyolojiye ilgi duyması şart, çünkü ders konularının temelini biyoloji oluşturmaktadır. Öğrencilerin derslere düzenli katılıp göz ile ilgili teorileri ezberlemesi, bunları deneylerde uygulaması gerekecektir. Bu nedenle ancak hem pratik hem de analitik beceriye sahip öğrenciler bu bölümde başarıya ulaşabilmektedir.

Derslere düzenli katılım beklenmesine rağmen başarıyı sağlayacak olan öğrenciler ders saatleri dışında araştırma yapabilen, konularla ilgili makaleler okuyabilenler olacaktır.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Oftalmoloji öğrencilerinin çoğu mezun olduktan sonra oftalmolog olarak çalışmayı planlar, göz hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenir, göz hastalıklarına karşı önlemler alırlar. Öğrenciler mezun olduktan sonra 3 yıl boyunca hastanede eğitim görürler. Yıllık maaş İngiltere’de ortalama 22.400-27.800 pound arasındadır ancak bu ülkeden ülkeye değişebilir.

Oftalmoloji uzmanlarının ayrıca optometri uzmanı olma olanakları da. Optometri uzmanları, hastalarının gözlerini muayene ederek onlar için uygun gözlük reçeteleri yazarlar. Ortopistler ise hastaların görme ile ilgili sıkıntılarını ve aşırı göz hareketlerini inceler.

Eğer oftalmoloji alanında çalışmak istemediğinize karar verirseniz başka bir meslekte çalışabilirsiniz. Bazı mezunlar gazetecilik ve basın sektörüne girip tıp ve bilimle ilgili haberlerin basımını düzenler. Kimi mezunlar da sosyal hizmet sektöründe çalışırlar.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Oftalmoloji bölümü bugün sadece Liverpool ve Sheffield Üniversitelerinde bulunmaktadır. Oftalmolog olmak isteyen öğrenciler bu üniversitelerden dereceyle mezun olmalılar, tabi bu derece Genel Optik Merkezi (General Optical Council) tarafından onaylanmış olmalı. Bu nedenle başvuru yapmadan önce uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirlemeniz lazım. Lisans programları en az 3 yıl sürer. Başvuran öğrencilerin fen derslerinden en az 3 tane A-derecesi almış olması gerekiyor.

Yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin lisans eğitiminden 2:1 ve üzeri onur derecesi almış olması gerekiyor. Yüksek lisans dersleri en az 1 en fazla 3 yıl sürmektedir. Uzmanlaşma programları ise zaten derece almış olup alanında en iyilerden biri olmak isteyen öğrenciler içindir, bu programlar daha kısa sürer.

Eğer İngiltere’deki üniversitelere başka bir ülkeden başvuracaksanız İngilizce seviyenizin iyi olduğunu kanıtlamak için IELTS sınavlarına girmeniz gerekiyor.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Masraflar ve not ortalaması dikkate alınması gereken unsurlar arasında. Çoğu üniversite A- derecelerini ve ya yüksek lisans için 2:1 onur derecelerini göz önüne alarak kabul ya da ret kararı verir. Siz de notlarınızın bu kriterlere uyup uymadığını kontrol edin. Ayrıca bütçenizi de hesaplayın. Oftalmoloji eğitiminizin süresi 5 yıla kadar uzayabilir, bu büyük miktarda para demek. Bütün masrafları tek başına karşılayabilecek misiniz? Eğer cevabınız hayır ise mutlaka burs ve kredi olanaklarını gözden geçirin. Oftalmoloji okumak isteyen öğrenciler arasında büyük bir rekabet var. Bu nedenle gideceğiniz üniversite geleceğinizi büyük ölçüde etkileyecek. İleride yüksek lisans eğitimine devam etmek istediğinize karar verirseniz, gideceğiniz üniversitenin size vereceği diplomanın Genel Optik Merkezi tarafından onaylanacağına emin olun. Gittiğiniz üniversitenin bölgedeki hastane ve diğer sağlık kuruluşlarıyla iyi ilişkiler kurduğundan emin olun.

Bunların dışında sizi eğitim süresi boyunca mutlu edecek bir yer seçmelisiniz, özellikle evinizden uzakta yaşayacaksanız. Üniversite yılları boyunca zamanınızı en verimli şekilde kullanmalısınız. Bu nedenle, gitmek istediğiniz üniversitenin akademik donanımının yanında bulunduğu kültürel çevrenin de sizi mutlu edeceğinden emin olmalısınız.

Orada hangi Oftalmoloji kursları var?

1

Optometri

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

Oftalmik Hizmetler

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
3

Optik Dağıtım

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans
4

Ortopti

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans

Oftalmoloji bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
210
Birleşik Krallık
2
211
Amerika Birleşik Devletleri
3
9
Avustralya
4
32
Kanada
5
134
Yeni Zelanda
6
114
Malezya
7
84
Hong Kong
8
154
İrlanda

İletişime geç