Be A Spartan
Michigan State University - image gallery 1

Genel Bakış

1855’de kurulan ve dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biri olan Michigan State University (MSU), kamu yararı için benzersiz bir tutkuyla çalışan öncü bireylerin oluşturduğu çokkültürlü bir öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

MSU 2019 yılında U.S. News & World Report tarafından küresel çapta en iyi 100 üniversite arasında gösterildi ve Princeton Review tarafından lisans seviyesinde girişimciler için en iyi 25 okuldan biri seçildi. Üniversite aynı zamanda, ikinci yıllarında kayıt yenileyen öğrenciler ve mezun istihdamı oranlarında ülke çapında en iyilerden biri.

Okul, bünyesindeki 17 yüksekokul çapında, aralarında eğitim, işletme, mühendislik, veterinerlik ve tıbbın da bulunduğu çok çeşitli alanlarda 200’den fazla benzersiz ve ilham verici program sunuyor. Öğrenciler ayrıca, akademisyenlerle yakın temas halinde çalışarak küresel problemleri ele alabilecekleri sayısız araştırma fırsatından faydalanabiliyor. MSU’nun lisans ve lisansüstü seviyesindeki toplam 28 akademik programı ulusal çapta en iyi 25 program arasında yer alıyor (U.S. News & World Report).

Uluslararası öğrenciler MSU’da eğitmen başına yalnızca 16 öğrencinin düştüğü sınıflarda ve 140 ülkenin temsil edildiği, çokkültürlü bir topluluğun arasında öğrenim görmenin avantajını yaşıyor. 900’den fazla kulüp ve topluluğun bulunduğu okulda her öğrenci ilgi alanlarına uygun bir ortam bulabiliyor; yürütülen çok çeşitli aktivitelere katılarak kariyer konusundaki vizyonlarını genişletirken yaşıtlarıyla sosyalleşmenin tadını çıkarıyor.

Kampüs, Amerika’nın en kucaklayıcı şehirlerinden biri olan ve Michigan eyaletinin başkentine yakın mesafede bulunan East Lansing’de yer alıyor. Öğrenciler burada MSU’nun efsane futbol takımını destekleyerek heyecan verici karşılaşmalara tanıklık edebiliyor, bölgenin muhteşem güzellikteki doğasını keşfedebiliyor, dünya mutfaklarını tadabiliyor ve dünya standartlarındaki sanat ve kültür ortamını deneyimleyebiliyor.

Tüm MSU öğrencileri, tutkuyla çalışan ve başarıya giden yolda sınırlarını zorlayan savaşçılar; hepsi yalnızca Michigan’da değil, dünya çapında insanlık için daha iyi bir gelecek sağlama yolunda omuz omuza çalışıyor. Bu savaşçı öğrenciler, kendilerini asla pes etmeyen hırslı ve çalışkan bireyler olarak tanımlıyor.

Michigan State University - image gallery 2

Yenilikler

160 yıldır yükseköğrenimde yol gösterici rol oynayan Michigan State University’nin eğitimdeki mükemmelliği biz dizi uluslararası kuruluş tarafından da onaylanıyor. İşte MSU’nun yakın dönemde elde ettiği başarı ve nişanlardan yalnızca birkaçı:

 • Times Higher Education (THE) World University Rankings 2019’da küresel çapta en iyi 100 üniversite’den biri
 • THE World Reputation Rankings 2018’de en iyi 70 üniversite arasında
 • Bünyesinde yürüttüğü araştırmalarla öne çıkan 60 prestijli Kuzey Amerikan üniversitesini bulunduran Amerikan Üniversiteler Birliği’nin bir üyesi
 • U.S. News & World Report tarafından yapılan America’s Best Colleges 2019 sıralamasında devlet üniversiteleri arasında 35., genel klasmanda üniversiteler arasında 85. sırada
 • Yine U.S. News & World Report tarafından yapılan Best Global Universities 2019 sıralamasında dünya çapında en iyi 100 üniversite arasında
 • The Wall Street Journal and THE 2018 College Rankings tarafından yapılan değerlendirmeye göre Amerikan üniversiteleri arasında ilk %8’de
 • THE’nın ‘uluslararası güç merkezi’ olarak nitelendirdiği, olağanüstü araştırma faaliyetleri yürüten 53 üniversiteden biri
 • U.S. News & World Report sıralamasında ülke çapında en iyi 25 program arasında yer alan toplam 28 lisans ve lisansüstü program

COVID-19 güncellemesi

Michigan State University liderleri, MSU'nun yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin müdahale ve kampüsü yeniden açma planlarını yönetmek için günlük olarak toplanmaktadır. Öğrenciler, kabuller ve uluslararası eğitim hakkında bilgiler de dahil olmak üzere MSU'dan güncel haberler için web sitesini ziyaret edebilirler.

Michigan State University - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

MSU’da yürütülen öncü araştırmalar, üniversitedeki eğitim ve öğretimle yakından ilişkili. Okulun öğrencilerinin birçoğu, eğitimlerine büyük katkıda bulunan pratik araştırma projelerinde yer alma fırsatı buluyor. Yüksekokulların her birinde sunulan çok çeşitli araştırma ve yaratıcı proje fırsatları sayesinde öğrenciler hem yaşıtları hem de akademisyenlerle yakın temas halinde çalışıyor. Bu sayede zengin bir eğitim alan öğrenciler kariyer dünyasında bir adım öne geçen profesyoneller olarak mezun oluyor.

Üniversite ayrıca pratik girişimcilik programları da sunuyor. Bu yönde ilgisi ve hevesi olan öğrenciler program kapsamında bir yandan öğrenimlerini sürdürürken diğer yandan kendi girişimlerini başlatabiliyor. Öğrenciler, kariyer hedefleri ne olursa olsun bu süreçte MSU’dan onları mezuniyet sonrasına hazırlayacak kaynak ve desteği de alıyor. Programlar, SXSW (South by Southwest) gibi ulusal start-up girişimcilik yarışmalarına katılmak gibi heyecan verici deneyim ve fırsatlara da kapı açabiliyor.

Michigan State University - image gallery 4

Departman Yapısı

Michigan State University’de öğrenciler birçok liste başı programın da sunulduğu 200’den fazla alan arasından tercih yapabiliyor. Programlar, 17 yüksekokul çapında sunuluyor:

 • Tarım ve Doğal Kaynaklar Yüksekokulu
 • Sanat ve Edebiyat Yüksekokulu
 • İletişim, Sanat ve Bilim Yüksekokulu
 • Eğitim Yüksekokulu
 • Mühendislik Yüksekokulu
 • Beşeri Tıp Yüksekokulu
 • Hukuk Yüksekokulu (Bağlı kurum)
 • Müzik Yüksekokulu
 • Doğal Bilimler Yüksekokulu
 • Hemşirelik Yüksekokulu
 • Osteopatik Tıp Yüksekokulu
 • Sosyal Bilimler Yüksekokulu
 • Veterinerlik Yüksekokulu
 • Eli Broad İşletme Yüksekokulu ve Eli Broad Yöneticilik Lisansüstü Eğitim Okulu
 • James Madison Yüksekokulu
 • Lyman Briggs Yüksekokulu
 • Sanat ve Beşeri Bilimler Uygulamalı Yüksekokulu

MSU, öğrencilerine 7 kıta ve 60 ülkede 275 akademik programı içeren kapsamlı bir yurt dışı eğitim programı da sunuyor.

Michigan State University - image gallery 5

Giriş koşulları

Anadili İngilizce olmayan Michigan State University öğrenci adaylarının İngilizce yeterlilik şartlarını sağlaması gerekir. Kayıt için aşağıdaki sınav ve puanlar şart koşulmuştur:

 • Internet üzerinden yapılan TOEFL sınavında her alandan en az 17 almak kaydıyla en az 79 genel puan; kağıt üzerinden yapılan sınavda her andan en az 52 almak kaydıyla en az 550 genel puan
 • En az 6.5 IELTS puanı
 • SAT Eleştirel Okuma sınavı: en az 480 puan
 • ACT English sınavı: en az 18 puan
 • Kabul edilen muadil sınavlar

Lisans seviyesindeki MSU programlarına kabul için herhangi bir asgari şart bulunmamaktadır. Bu programlara kabulde aşağıdaki faktörler rol oynar:

 • Lisede gösterilen akademik performans
 • Sınıftaki sıralama
 • Standart test sonuçları
 • Müfredat dışı başarılar

Öğrenci adaylarına Kabul Ofisinden uluslararası öğrenciler için başvuru bilgilerini edinmeleri tavsiye olunur.

Belirtilen asgari puanların altında puan alan adaylar, koşullu olarak kabul edilebilir.

Michigan State University - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Michigan State University, uluslararası öğrenci adaylarının öğrenim masraflarını hafifletmek amacıyla bir dizi liyakat bazlı burs olanağı sunuyor. Her bir burs için özel seçim koşulları bulunduğundan, öğrencilerin koşulları incelemesi önerilir. Bursların detayları aşağıdaki gibidir:

Uluslararası Öğrenim Hibesi

Yıllık tutarı 25.000 USD’yi bulabilen burs, dört yıl süreli olup akademik mükemmeliyet, müfredat dışı faaliyetler, makale yazımı ve küresel çeşitlilik alanlarında öne çıkan öğrencilere veriliyor.

#YouAreWelcomeHere Bursu

Burs, kültürlerarası köprü kurmaya yönelik faaliyetlerde bulunan iki lisans öğrencisine öğrenim ücretleri üzerinden %50 indirim şeklinde veriliyor.

Onur Nişanı Bursu

Kanada ya da Meksika vatandaşı öğrencilere verilebilen bursun tutarı yılda 5.000 USD’yi* bulabiliyor.

Küresel Komşular Bursu

Yıllık 6.000 USD* tutarındaki bu burs, akademik mükemmeliyet gösteren öğrencilere sağlanıyor.

Küresel Savaşçılar Bursu

Bir defaya mahsus olarak akademik mükemmeliyet gösteren öğrencilere verilen bursun tutarı 1.000 USD.

Kırmızı Ardıç Bursu

MSU mezunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler veya torunlarına sağlanabilen bursun tutarı yıllık 1.250 USD*.

Başkanlık Yurt Dışı Eğitim Bursu

MSU sponsorluğunda yurt dışı eğitim programlarına katılmak isteyen öğrenciler, bu kapsamda 5.000 USD tutarına varabilen burslar alabiliyor.

* Bursun türüne bağlı olarak belirli sayıda akademik dönem için geçerlidir.

Michigan State University - image gallery 7

Mezun sonuçları

Kariyer desteği

Michigan State University Kariyer Hizmetleri Ağı, öğrencilerin mezun olur olmaz istihdam edilmesini sağlamak üzere bir dizi destek hizmeti sunuyor. Hizmetler arasında; kariyer rehberliği, akademik danışma, iş tecrübesine yönelik yerleştirme imkânları ile uzmanlık ve mesleki iş pozisyonu fırsatları yer alıyor.

Boeing ve Amerikan Çevre Koruma Ajansı’nın da aralarında olduğu yüzlerce lider kuruluş kampüste iş görüşmeleri yapıyor.

Yatırımların karşılığı

Money Dergisi tarafından En İyi Money Yüksekokulları arasında gösterilen MSU, öğrencilerine yüksek mezuniyet oranları, makul eğitim ücretleri ve yatırımlarının karşılığını en iyi şekilde alabilme imkânı sunuyor. Etkileyici rakamlar fazla söze gerek bırakmıyor!

Altı yılda mezuniyet oranı ulusal çapta %60 iken MSU, on yıldan uzun süredir istikrarlı bir şekilde %70 gibi yüksek bir oran ortaya koyuyor (National Center for Education Statistics). 2018 yılında bu oranı %80’e çıkaran üniversite rekor kırdı.

close