Cross-border study : Choosing how to study - Okunması gerekenler

Kampüs şubesi nedir?

314

 

Uluslararası eğitim konusunda araştırma yaparken bilinmesi gereken çok sayıda yeni kelime vardır. Farklı ülkelerde kullanılan farklı diller bir kavramı farklı şekilde tanımlar: derece mi program mı? Yüksekokul mu yoksa enstitü mü? Bunların tamamı çok kafa karıştırıcı olabilir.

 

Çok uluslu eğitimin - üniversitenin asıl bulunduğu ülke dışındaki bir kurumda, o üniversitenin eğitimini almak - doğuşuyla artık çözülmesi gereken daha fazla ifade mevcuttur. Bazı kavramlar diğerlerinden daha nettir ancak ‘kampüs şubesi (branch campus)’ ifadesi bize sık sık yöneltilen ifadelerden biridir.

 

Kampüs şubesinin tanımı

 

Farklı konumlarda bulunan bankalarını veya mağazalarını ‘şube’ olarak tanımlamasına benzer olarak kampüs şubesi de belirli bir üniversiteye bağlı ancak farklı bir konumda bulunan üniversitedir.

 

Kampüs şubesi temel olarak, dünyanın başka bir yerinde bir üniversitenin parçası olarak hizmet veren bir yurtdışı eğitim merkezidir. Orada öğrenim görüyorsanız, alacağınız derece ev sahibi üniversite tarafından onaylı olur; sadece ana kampüsün bulunduğu ülkeye gitmenize gerek kalmaz.

 

Yukarıdaki örnek ışığında, Malezya’da yaşayan bir Malezyalı uçak seyahati yapmasına gerek bile kalmaksızın bir Birleşik Krallık derecesi alabilir.

 

Kampüs şubesi için kullanılan diğer ifadeler

 

Nispeten yeni bir fikir olduğundan ‘branch campus’ için çeşitli isimler kullanılmaktadır. Arama yaptığınız yere göre bu isimlerden biri tercih edilmiş olabilir.

 

Arama yaparken hepsi ‘branch campus’ (kampüs şubesi) anlamı taşıyan şu ifadelere rastlayabilirsiniz:

  • Satellite site (uydu alan)
  • Foreign campus (yabancı kampüs)
  • International branch campus (uluslararası kampüs şubesi)
  • Overseas campus (yurtdışı kampüsü)

 

Temelde hepsi aynı şeyi ifade eder.

 

Hangi ülkelerde kampüs şubeleri mevcuttur?

 

Ne kadar çok ülkede kampüs şubesinin bulunduğunu öğrendiğinizde şaşıracaksınız! Büyük çoğunlukla Asya ve Orta Doğu’daki bazı ülkelerde yükseköğretim standartları diğer ülkelerdeki kadar iyi olmadığından Asya ve Orta Doğu ülkeleri kampüs şubesi açmak için yoğun olarak tercih edilir.

 

ABD üniversiteleri şube açma konusunda kesinlikle öncüdür; Tayland, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya vd. ülkelerde Amerikan üniversiteleri bulunur.

 

Birleşik Krallık’taki pek çok üniversite, bazı Avrupa üniversiteleri ve Avustralya üniversiteleri de bu trendi takip etmektedir; artan talep dolayısıyla her yıl daha fazla üniversitenin kampüs şubesi açması beklenmektedir.

 

Kampüs şubesinde öğrenim görmenin avantajları nelerdir?

 

İnsanların kampüs şubesinde öğrenim görmeyi tercih etmesindeki 3 temel sebep:

 

1. En temel sebep tasarruf etmektir. Yurtdışında eğitim, uçuş ve vize masraflarını dahil ettiğinizde çok pahalı olabilmektedir; kendi ülkenizde öğrenim görebiliyorsanız tüm bu masraflardan kaçınmış olursunuz.

 

2. Kampüs şubesinde öğrenim görmek aynı zamanda bulunduğunuz yerden ayrılmanıza gerek olmadı anlamına gelir - eğer ailenizi ve arkadaşlarınızı bırakmak istemiyorsanız, bu ilginizi çekebilir.

 

3. Kendi ülkenizde bulunmayan saygın bir kurumdan dünya standartlarında bir eğitim alabilirsiniz. Yaşadığınız yerde yükseköğrenim seçenekleri sınırlı ise bu size daha iyi bir derece imkânı sunar.

 

Kampüs şubesi olan üniversiteler nasıl bulunur?

 

Artık kampüs şubesinin ne olduğunu öğrendiğinize göre, çok uluslu eğitim seçeneklerine göz atmaya hazırsanız, buradan arama yapabilirsiniz. Öğrenim görmek istediğiniz konu alanına karar verdiğinizde, konumu seçin ve aramayı başlatın; ‘çok uluslu eğitim’ seçeneğini tercih etmek için filtreyi kullanın - bu sayede size uygun kampüs şubelerini (eğer varsa) görebilirsiniz. İyi şanslar!

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA