Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Vize Rehberleri

En Kolay Öğrenci Vizesi Alabileceğiniz Ülkeler

En Kolay Öğrenci Vizesi Alabileceğiniz Ülkeler

Günümüzde gelişen teknoloji ve ülkeler arası kolay ulaşılabilirlik, öğrencilere dünyanın farklı ülkelerinde eğitim alma imkanı sunarken, yeni bir başlangıç yapmak, parlak bir gelecek elde etmek ve macera dolu bir yaşam deneyimi kazanmak en önemli nedenler arasındadır. Yurtdışında okumak, öğrencilere dünyayı gezme, farklı kültürleri tanıma, sosyal ağlarını geliştirme, global bakış açısına sahip olma, donanımlı bir özgeçmiş, problem çözebilme ve özgüven gibi yetenekler kazandırır. 

 

Yurtdışı eğitim için ihtiyacınız olan en önemli gerekliliklerin başında gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesini almak gelir. Eğer yurtdışında eğitim için gideceğiniz ülkeye karar verdiyseniz, vizenizin red alabileceği gerçeğiyle karşı karşıyasınız demektir. Bazı ülkeler öğrenci vizeleri konusunda olukça katı kurallara ve düzenlemelere sahipken, gerekli belgelerin ve dökümanların doğru bir şekilde hazırlanması ve başvuruların koşullarına uygun bir şekilde yapılması bu zorlukları aşmanıza yardımcı olur. Gelin yurtdışında okumak isteyenlerin en kolay öğrenci vizesi alabilecekleri ülkelere birlikte göz atalım!

 

Güney Kore

 

Gelişmiş teknolojisi, hızla büyüyen ekonomisi, rekabet gücü yüksek eğitim sistemi, eşsiz kültürel mirası, modern şehirleri, leziz yemekleri ve düşük yaşam maliyetleri ile Güney Kore, Asya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için heyecan verici ve muhteşem deneyimler sunar. Ülkede resmi dil Korece olmasına rağmen İngilizce lisans ve lisansüstü programların çeşitliliği, ülkedeki Hyundai, Samsung, Daewoo, Kia, LG gibi teknoloji devlerinin varlığı ve geniş istihdam olanakları her yıl hatırı sayılır uluslararası öğrenciyi Güney Kore’ye çeker. Yurtdışı vize almak isteyen yabancı öğrenciler için ülkede iki tür öğrenci vizesi mevcuttur;

 

 • Kolej, üniversite ya da bir yüksek okulda 3 aydan fazla süreyle lisans, master ya da doktora derecelerinde eğitim alacak uluslararası öğrencilere verilen D-2 öğrenci vizesi. 
 • Bir üniversiteye bağlı dil okulunda ya da özel araştırma enstitülerinde Korece dil eğitimi, kültür eğitimi, endüstriyel eğitimler almak isteyen öğrencilere yönelik D-4 genel eğitim vizesi. 

 

Başvurular için ülkenizde bulunan Güney Kore hükümeti konsolosluğunun resmi web sitesinden vize başvuru formunu doldurmanız, gerekli belgeleri hazırladıktan sonra vize ücretini yatırarak randevu almanız gerekir. Güney Kore öğrenci vizesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atın!

 

 

Kanada

 

Kanada, bugün huzurlu ve hoşgörülü insanların yaşadığı dünyanın en huzurlu ülkelerinden biridir. Yüksek kaliteli eğitim kurumları, makul yaşam maliyetleri, güzel doğası, öğrenci şehirleri, lisansüstü akademik kariyer imkanları ve yüksek maaş seçenekleri ile uluslararası öğrenciler için üst düzey bir eğitim destinasyonudur. Dünyada kişi başına düşen göç yoğunluğunun en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Kanada, özellikle Asya’dan çok sayıda göçmeni ağırlar. Eğer yurtdışında okumak için Kanada’yı seçtiyseniz, ülkenin öğrenci vizesi başvuruları için oldukça kolay bir prosedürü olduğunu belirtmekte fayda var. Kanada öğrenci vizesi hakkında merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

 

 • Öğrenci vizesi başvuru süreciniz 3 ay kadar bir zaman alabilir.
 • Başvurularınızı online ya da kağıt üzerinde yapabilirsiniz.
 • İncelendikten sonra büyük elçilik ya da konsoloslukta vize görüşmesine katılmanız gerekir. 
 • Vize başvurusundan sonra işlem süresi yaklaşık 7 iş gününü alır. 

 

 

Almanya

 

Karakteristik kültürel yapısı, aralarında Berlin, Münih, Hamburg, Frankfurt gibi göz alıcı tarihi ve modern dokulara sahip öğrenci şehirleri, devlet üniversitelerinde uyguladıkları ücretsiz eğitim sistemleri, özellikle mühendislik alanında güçlü temellere sahip eğitim kurumları, Mercedes-Benz, Porsche, BMW, Audi gibi dünyanın en iyi otomobil üreticilerinde kariyer imkanları ile Almanya, günümüzde yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin ilk tercih ettiği ülkelerden biridir. Kant, Hegel, Karl Marx, Nietzche, Goethe, Bretch, Hans Holbein, Albrecht Dürer gibi şairlerin, düşünürlerin ve sanatçıların ülkesi olarak Almanya, yılın her zamanı sayısız kültürel etkinlik ve festivale ev sahipliği yapar. Almanya’da bir öğrenci vizesi almak için öncelikli olarak ülkedeki bir üniversiteye başvuruda bulunmanız ve kabul edilmiş olmanız gerekir. 

 

 • Vize başvurusu için İngilizce ya da Almanca yeterliliğinizi kanıtlamak. 
 • Başvurularınızı Türkiye’deki Alman konsolosluğuna yaparak, vize görüşme talebinde bulunmak.
 • Öğrenci vizesi için Almanya’ya gitmeden 3 ay öncesinde başvurmak. 
 • Başvurular 3-6 hafta arasında sonuçlanırken, Almanca dil seviyenizin öğrenci vizesi almanızda önemli bir etken olduğunu belirtelim. 

 

 

Malezya

 

Çarpıcı doğal güzellikleri, Kuala Lumpur, Penang gibi göz alıcı modern şehirleri, hızla gelişen ekonomisi, ileri teknolojisi, Asya’nın diğer ülkelerine göre nispeten daha düşük yaşam ve öğrenim masrafları ile Malezya, uluslararası öğrencileri sıradışı karşıtlıkları ve çok kültürlü etnik yapısı ile karşılar. İngilizcenin yaygın olarak kullanılması, hükümetin yabancı öğrencilere sağladığı burs yardımları ve Avustralya, İngiltere gibi ülkelerle olan eğitim ortaklıkları sayesinde Malezya, Asya’nın yükselen öğretim merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ülkede öğrenci vizesi almanız için aranan ilk şart, Malezya İçişleri Bakanlığı ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından tanınan bir üniversiteden kabul almış olmanızdır. Malezya öğrenci vizesi başvurularına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 • Online vize başvurularınızı Malezya hükümeti tarafından kurulan, göç ve yabancı uyruklu öğrenciler ile ilgilenen EMGS departmanının sitesinden yapabilirsiniz. 
 • Öğrenci vizesi için formun başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzanlanmış olması gerekir. 
 • Başvuru formu, vize ücreti ve gerekli evraklar ile Türkiye’deki Malezya konsolosluğundan öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

 

 

Yeni Zelanda 

 

Yurtdışı öğrenci vizesi almak için en kolay vize prosedürüne sahip bir başka ülke olan Yeni Zelanda, aynı zamanda eğitim almak istediğiniz üniversitelerin, vize başvuru sürecinde de size yardımcı oldukları ve bilgi paylaşımında bulundukları ülkeler arasındadır. Hızla gelişen yüksek öğrenim sistemi ile tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken Yeni Zelanda, günümüzde 100,000’in üzerinde yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. Ülkede İngilizcenin resmi dil olması, özellikle dil eğitiminin yaygınlaşmasını sağlarken, nüfus azlığı, yüksek milli gelir, ekonomik istikrar ve kazançlı iş imkanları öğrencileri çeker. Hem doğal güzellikleri hem de modern yapıları ile göz dolduran Auckland şehrinde finans, Wellington’da dijital teknoloji ve film endüstrisi alanlarında eğitim alma ve kariyer yapma şansınız yüksektir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atın!

 

 • Yeni Zelanda’da eğitim için 3 aydan daha fazla bir süre kalacaksanız öğrenci vizesi için başvurularınızı konsolosluğa yapabilirsiniz. 
 • Normal şartlarda vize başvuruları 2 hafta içerisinde sonuçlanır.

 

 

Singapur

 

Asya’nın en egzotik ve kültürel çeşitliliğe sahip ülkelerinden biri olan Singapur, aralarında Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nin de olduğu dünya çapında kaliteli üniversiteleri, telekomünikasyon ve bilgi teknolojisi alanındaki gelişmişliği ile ülkeye gelen yabancı öğrencilere uluslararası bir deneyim sunar. Hızla gelişen ekonomisiyle kolay para kazanmak ve çalışmak isteyenler için fırsatlar ülkesi olarak adlandırılan Singapur, resmi dilin İngilizce olması ve düşük işsizlik oranları ile dikkat çeker. Eğitim, araştırma ve inovasyon alanındaki ciddi yatırımları ile tanınan Singapur’da bir üniversitede okuyabilmenin öncelikli koşullarından biri de öğrenci vizesidir. 

 

 • Singapur’da eğitim almak isteyen öğrencilerin, student pass adı verilen bir belgeye sahip olmaları gerekirken, bazı öğrenciler hem vizeye hem de student pass’a ihtiyaç duyabilir. Singapur öğrenci vizesi ile ilgili merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.
 • Başvuruda bulunduktan sonra vizenin sonuçlanması yaklaşık 4 hafta sürer. 

 

 

İrlanda

 

İrlanda, son yıllarda eğitim endüstrisini genişletmek amacıyla yaptığı bir dizi yatırımla gündeme gelirken, öğrenim ücretlerinin Amerika ve İngiltere’nin oldukça altında olması yabancı öğrenci sayısını giderek artırmıştır. Günümüzde özellikle başkent Dublin şehri ile hem öğrencilerin hem de turistlerin gözde mekanı olan ülkenin eşsiz doğa manzaraları, ılıman deniz iklimi, yemyeşil çayırlarla kaplı kırsal yaşamı, kültürel ve tarihi zenginliği dikkat çeker. İrlanda, yüksek öğretim kurumlarının kalitesi, hükümetin ve üniversitelerin sunduğu burs imkanları, öğrencilere sağladığı araştırma odaklı ve yenilikçi eğitim sisteminin yanı sıra özellikle mezunlar için kariyer imkanları ile göz doldurur.

 

Yurtdışında okumak istiyorsanız, İrlanda öğrenci vizesi başvuruları online yapılabilir ve uluslararası öğrenciler için çok kolay bir vize prosedürü vardır. Tabii ki, bir üniversiteye kabul edilmiş ve daha sonra gerekli evraklar için kabul edildiğinize dair belge gerekecektir. İhtiyaç durumunda da, süreç konusunda yardım için kurumun uluslararası öğrenciler hizmetleri ofisine de başvurabilirsiniz. İrlanda öğrenci vizesi ile ilgili ayrıntılar için yazımıza göz atın!

 

 • İrlanda’da 90 günden kısa süreli bir eğitim programına ya da dil kursuna kayıt olmayı düşünüyorsanız C tipi, 90 günden daha uzun süreli eğitim alacaksanız D tipi öğrenci vizesi başvurusunda bulunmalısınız.
 • Başvuru formunu İrlanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi üzerinden online olarak doldurduktan sonra çıktısını alarak istenilen tüm belgelerle konsolosluğa teslim etmeniz gerekir. 
 • Vize işlenlerinin sonuçlanması 4-6 hafta kadar sürebilir.

 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteyi seçerken uzmanlarımıza danışın!