Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

İşverenler Neden Yurtdışında Okuyanları Tercih Ederler?

Yurtdışında Okumak

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için bu deneyimi yaşamanın birkaç farklı nedeni vardır. Yeni yerler ve kültürleri keşfetmek, eğitim alacağınız bölümlerle ilgili ufkunuzu genişletmek, yabancı dil becerilerinizi ilerletmek ve stajlar sayesinde profesyonel iş ağı kurmak bunların başında gelir. Peki işverenlerin yurtdışı eğitim tecrübesine sahip yeni mezunları neden tercih ettiklerini merak ediyor musunuz? Ayrıntılar yazımızda.

 

Küresel Deneyim

 

Üniversite eğitiminize yurtdışında devam etmek, size sayısız fırsatlar sunacağı gibi bu eğitimi kendi ülkelerinde alan öğrencilere göre de daha avantajlı ve donanımlı olmanızı sağlar. Zira gideceğiniz ülkeler, şehirler, tanışacağınız insanlar, tarihi ve mimari özellikler sizlere ders kitaplarından elde edemeyeceğiniz, normalden iki kat daha fazla öğrenme deneyimi katacaktır. 

 

Kültürel Farkındalık

 

Yurtdışında eğitim almak, size farkında olmadan kültürel bir duyarlıklık ve global bakış açısı kazandıracaktır. Yeni kültürlere uyum sağlama becerisi, günümüzde işe alım sürecinde işverenler tarafından en çok takdir gören ve dikkat edilen noktalardan biridir. Zira çalışacağınız sektör, ülke ya da iş ne olursa olsun işverenler, çalışma arkadaşlarınız, müşteriler ve tüketiciler hayatın her kesiminden ve kültürel farklılıklara sahip olabilir. Bu aşamada yurtdışı eğitim tecrübenizin ve elde ettiğiniz deneyimlerin size büyük bir katkısı olacaktır. 

 

Cesaret

 

Yaşadığınız şehrin, bölgenin dışından çıkmak ve yurtdışında başka bir ülkede okuma kararı almak kolay olmayacağı gibi bunu yapan çoğu öğrenci, mezun olduktan sonra işverenler tarafından oldukça ilgi görür. Nedeni ise çok basittir. Zira alışılan aile, arkadaş ve ev ortamından çıkarak dünyanın farklı bir yerine taşınan, yabancısı olduğu bir kültür ve dilde yaşamaya çalışan öğrencilerin kusursuz cesaretleri ve güçlü karakterleri işverenler tarafından göz ardı edilmez. Çalışma yaşamlarında da aldıkları sorumluluklar, projeler ve işlerde aynı cesareti gösteren bireyler olarak görülürler. 

 

Bilgi ve Deneyim İçin İstekli Olmak

 

İşverenler, yurtdışında üniversite okumak isteyen ve bunu başaran öğrencilerin çalışma hayatlarında da bilgi ve yeni deneyimler için sürekli aç olacaklarını ve başladıkları bir işi bitirme, kazanma ve zorlukların üstesinden gelme konusunda hırslı ve aktif bir yaklaşım sergileyeceklerini düşünürler. Zira yurtdışı eğitim tecrübesi, size karşılaşacağınız güzel ve heyecan verici zamanların yanı sıra, yabancı bir ülkede yaşamanın getireceği bir kısım zorlukları da aşabilme becerisi kazandırır. 

 

Problem Çözme Becerileri

 

Problem çözme yetisi, sadece iş hayatınız için değil, eğitimiz ve günlük yaşamınız boyunca sizin olaylara bakış açınızı geliştirecek en önemli unsurlardandır. Yurtdışında yaşayan öğrenciler, yeni ve beklenmedik olayların, sorunların üstesinden diğer öğrencilere göre daha kolay gelirler. Yabancı bir ülkenin bürokrasi ve kurallarına uyum sağlamak, yeni oda arkadaşları ya da kalacağınız aileyle anlaşmaya çalışmak, hatta bunu alışık olmadığınız bir dilde yapmak için uğraşmak emin olun, çalışma yaşamında size büyük artılar katacaktır. İşverenler için kendinden emin, problem çözmede kendine güvenen çalışanlar değerli varlıklar olarak görülür. 

 

Yetebilirlik

 

Yurtdışı eğitim süreniz boyunca, alışık olmadığınız ve kendinize sürekli yetmeniz gereken bir ortam sizi bekliyor olacaktır. Zira evinizden kilometrelerce uzakta, kıtaları aşarak eğitim almak için geldiğiniz yabancı bir ülkede, ailenizin ve arkadaşlarınızın yanınızda olmaması doğal olarak kendinize yetebilmenizi gerektirir. Faturalarla ilgilenme, bütçe planlamayı öğrenme, yemek pişirmeye çalışma, temizlik, alışveriş ve daha birçok konu ileride yönetme ve görevleri üstlenme becerilerinizi artıracaktır. 

 

Yabancı Dil Yetkinliği

 

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin çoğu için dil engeli oldukça önemli bir problemdir. Çoğu öğrenci çok iyi bilmedikleri İngilizce ya da farklı bir dilde eğitim almak için çıktıkları bu yolculuğun sonunda, yabancı dilde son derece yetkin ve gelişmiş bir beceri ile mezun olurlar. İşverenlerin gözünden kaçmayan en önemli ve dikkat ettikleri konuların başında İngilizce dili gelir. Eğer kariyer fırsatları arıyorsanız, yurtdışında eğitim almış bir öğrenci olarak diğerlerine göre bir adım önde olacağınızı unutmayın. Zira yurtdışı eğitim sürecinizde yabancı dilde pratik yapma, etkili bir şekilde kullanabilme ve hatta gittiğiniz ülkeye göre ikinci bir dil öğrenme şansınız olur.

 

Sosyal Beceriler

 

Yurtdışında okumak size yeni bir sosyal çevre kazandıracaktır. Zira yabancı bir ülkeye giderken bavulunuza ailenizi ve arkadaşlarınızı da sığdıramıyorsunuz. Bu da ister istemez size yeni bir çevre edinmenizi gerektirir. Tıpkı yeni bir işe başlarken rahatlıkla anlaşabileceğiniz, kolaylıkla uyum sağlayabileceğiniz, bazen iş arkadaşlarınız arasında çıkan problemleri onlardan daha çabuk ve hızlı bir şekilde kavrayabileceğiniz bu yetenekler, olumlu bir şekilde işverenlerinizin gözüne girmenize neden olacaktır. 

 

Geniş Perspektif

 

Yurtdışı eğitim hayal edemeyeceğiniz şekillerde zihninizi açarken, sadece akademik olarak değil, aynı zamanda yaşam biçimi ve dünyaya farklı bir bakış açısı elde etme fırsatı yakalamanızı sağlar. Zira çocukluk arkadaşları, ailesi ve çevrelerindekiler tarafından korunaklı bir ortamın içinde yetişen ve öğrenim gören çoğu öğrencinin sizin kadar şanslı olmayacağını, iş fırsatları peşinde koşarken daha iyi anlayacaksınız. Yurtdışında yeni bir bakış açısı kazanmak, öğrencilerin daha yaratıcı olmalarına yardımcı olurken, aynı zamanda işyerinde sahip oldukları geniş perspektif sayesinde farklı kararlar alabilirler.

 

Risk Alma Becerisi

 

Yurtdışında okumak için başvuruda bulunmak ve yaşamak zaten başlı başına büyük bir risk almaktır. Zira ülkenizden uzakta, sahip olduğunuz rahatlığı ve konforu bırakarak büyük bir hamle ve atılım yapmak, gelecekte kariyer yaşamınızda sizin girişim fırsatlarını kaçırmayan ve risk alan, insiyatifinizi kullanarak yeni projeleri kovalayan bir çalışan olmanızı sağlar. 

 

Ayrıca bakınız;

Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler

Ülkelere Göre Mezunlara İş İmkanı Sağlayan Üniversiteler

Üniversite Eğitiminde Dünyanın En Ucuz 10 Ülkesi