Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığında Ülke Seçimi

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için hangi ülkede eğitim almaları gerektiği fikri oldukça karmaşık bir olgudur. Zira daha önce böyle bir deneyim elde etmemiş, ülkeler ve eğitim sistemleri konusunda bilgi sahibi olmamış öğrenciler, yurtdışı üniversite seçiminde biraz çekimser kalabilirler. Bu açıdan okumak istediğiniz ülkeye karar verirken, yurtdışı eğitim danışmanlarından yardım almanız ve başvurularınızı bu konuda uzmanlaşmış kişilerle doğru adımlar atarak yapmanızda fayda var. 

 

IDP Education, 45 yıllık deneyimi ile uluslararası öğrencilere 30 ülkede hizmet verirken, eğitimli ve deneyimli uzmanları ile sadece üniversite başvuru sürecinde değil, yurtdışı eğitim maceranızın her anında yanınızda olurlar. Hotcourses Turkey sitemiz üzerinden dolduracağınız form sonrasında ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz danışmanlarımızla, görüşmeleriniz ve sonrasında yurtdışı eğitim başvurularınız için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Gelin IDP Education ile yurtdışı eğitim danışmanlığında ülke seçimi konusunda merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

Nerede Yaşamak İstediğinizden Emin Olun

 

Bugüne kadar yurtdışında okumak isteyen 400,000’den fazla öğrencinin uluslararası eğitim almasına yardımcı olan IDP, akademik ilgi alanlarınıza ve kariyer hedeflerinize göre İngilizcenin anadil olarak kullanıldığı ülkelerde, dünya çapında 600 üniversite ve kuruma erişim imkanı sağlar. Bu açıdan eğitim almayı düşündüğünüz ülke konusunda karar veremediyseniz, IDP uzmanlarından aşağıdaki ülkelerde eğitim, başvuru koşulları, ücretler, burs ve vize işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilir, ülkelerin ekonomik, kültürel, sosyal ve politik durumlarını daha yakından tanıyabilirsiniz. 

 

Amerika

 

Dünyanın en saygın ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan Amerika, yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için zengin program çeşitliliği, Google, Microsoft, IBM, HP gibi şirketlerin yer aldığı Silikon Vadisi, kariyer imkanları ve yüksek yaşam standartları ile göz doldurur. Bugün teknoloji alanındaki ilerlemelerin ve bilişim dünyasındaki gelişmelerin öncü ülkesi olarak işletme, matematik, tıp, bilgisayar bilimi, mühendislik gibi konu alanlarında dünya çapında saygın MIT, Stanford, Caltech gibi eğitim kurumları ile dikkat çeken Amerika, sadece teknoloji üzerine değil, sanat, moda, tiyatro ve sinema alanlarında da öğrenim görmek isteyen öğrencilerin ilk tercihidir. Amerika, her yıl dünyanın farklı ülkelerinden öğrencileri New York, San Francisco, Los Angeles, Boston gibi büyülü atmosferlere sahip kozmopolit şehirlerde ağırlarken, ülkeye gelenleri hareketli kampüs yaşamları, sayısız etkinlik ve festivalleri, sosyal ağlarınızı güçlendirebileceğiniz öğrenci toplulukları ile karşılar. 

 

 

Avustralya

 

Dünyanın en mutlu şehirlerine sahip Avustralya, yurtdışında okumak isteyen uluslararası öğrencileri sakin bir yaşam, altın renkli kumsallar, muhteşem bir doğa, yüksek yaşam standartları ve okyanus manzaraları ile karşılar. Ülkedeki kültür çeşitliliği ve hoşgörülü insanlar, Avustralya’yı öğrenciler için daha cazip kılarken dünya standartlarında eğitim sistemleri, burs seçenekleri ve kariyer imkanları ile göz doldurur. Avustralya bugün, düşük işsizlik ve düşük enflasyon oranları ile dünyanın en sağlam ekonomilerinden birine sahiptir ve her yıl ülkede yaşamak ve kariyer yapmak isteyen öğrencilerin uğrak yeridir. Zira ülkede eğitim alan lisans, master ya da doktora mezunlarına geçici mezuniyet vizesi vererek, öğrenimlerini tamamladıktan sonra çalışma imkanı sunar. 

 

 

Birleşik Krallık

 

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için Birleşik Krallık, hem yabancı dilinizi geliştirebileceğiniz hem de dünyanın en kaliteli üniversitelerinde öğrenim görebileceğiniz popüler bir eğitim destinasyonudur. Birleşik Krallık; Galler, İskoçya, İngiltere ve Kuzey İrlanda ülkelerinden oluşurken, günümüzde sinema, oyunculuk, moda tasarımı, tiyatro ve müzik gibi alanlarda pek çok öğrencinin gözdesidir. Genel olarak eğitim ve yaşam maliyetlerinin özellikle İngiltere’de Londra, Manchester gibi şehirlerde pahalı olduğu Birleşik Krallık’ta, yabancı öğrencilere sunulan çeşitli burslar nispeten maliyetlerin düşmesine neden olur. Kültürel zenginlikleri ile dikkat çeken ülkeler, her yıl binlerce öğrenciyi ağırlarken, Avrupa’nın birçok şehrine kolay ulaşım imkanı ile de göz doldurur.  

 

 

Kanada

 

Dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olarak Kanada, her yıl farklı kültürel ve doğal deneyimler yaşamak isteyen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapar. Toronto, Vancouver, Montreal gibi hoşgörünün ve modernliğin yükseldiği öğrenci şehirlerinde, dünyanın en iyi okullarında, aralarında tıp, mühendislik ve bilgisayar bilimlerinin de olduğu zengin program çeşitliliğinde sayısız fırsatlar sunan Kanada, bugün özellikle göçmenlere uyguladığı ılımlı yaklaşımları ile göz doldurur. Ülkede öğrenim ücretleri, nispeten Amerika ve İngiltere’ye göre daha düşüktür ve hükümetin öğrencilere sunduğu burs imkanları dikkat çekicidir. Mezuniyetten sonra akademik kariyer yapabileceğiniz üniversiteler, yurtdışından çok sayıda nitelikli araştırma görevlisi ve akademisyene çalışma imkanı sunar.

 

 

Yeni Zelanda

 

Güney yarımkürede yer alan Yeni Zelanda, bugün Maori yerlileri, Avrupa kökenlerine sahip nüfusu ve Asyalı göçmenlerin oluşturduğu kültür çeşitliliği ile uluslararası öğrenciler arasında popüler bir eğitim destinasyonu olma yolunda hızla ilerliyor. Eşsiz göllere, vahşi yaşama, göz alıcı dağlara ve yemyeşil ormanlara sahip doğal güzellikleri ile dikkat çeken Yeni Zelanda, özellikle Yüzüklerin efendisi ve Hobbit filmleri ile dünya çapında tanınırlılığa sahip olmuştur. Uluslararası geçerliliğe sahip diplomaları ve İngilizler tarafından kullanılan sistemle aynı olan eğitim sistemleri ile her yıl çok sayıda öğrenciye hizmet veren ülke, düşük işsizlik oranları ve iş, finans, eğitim sektörlerindeki iş imkanları ile göz doldurur. 

 

 

Eğitim ve Yaşam Maliyetleri Konusunda Bilgi Alın

 

Yurtdışı eğitim danışmanlığı almak, sizi gitmek istediğiniz ülkenin eğitim ve yaşam maliyetleri konusunda bilgilendirirken, bütçenize en uygun üniversiteleri ve konaklama imkanlarını seçmenize yardımcı olur. Yurtdışı eğitim fikri her ne kadar kulağa hoş gelen, macera dolu bir serüvenmiş gibi görünse de bütçenizi doğru ayarlamadığınızda kabusa dönüşebilir. Bu açıdan eğitim danışmanlarından ülkelerdeki yaşam maliyetleri, eğitim ücretleri ve yurtdışı burs konusunda bilgi alabilir ve sizi doğru şekilde yönlendirmelerini sağlayabilirsiniz. 

 

 

Kültür Şokuna Hazır Olun

 

Yaşadığınız kültürel çevrenin dışına çıkarak yeni bir ülkede hayatınıza devam etmeye çalışmak kolaylıkla alışabileceğiniz bir durum değildir. Bu açıdan ilk 1-2 aylık dönemi daha kolay atlatmak ve kendinizi buna hazırlamak için yurtdışı eğitim danışmanlarından faydalanabilirsiniz. Size gideceğiniz ülke kültürü, yaşayacağınız şehir, konuşulan dil, toplum yapısı ve daha birçok konuda bilgi verecek uzmanların çoğu yurtdışı yaşam ve eğitim deneyimine sahip kişilerdir. Böylelikle ihtiyaçlarınızın neler olduğu konusunda size her ayrıntı ile ilgili geniş kapsamlı bilgi sunarlar. Kültür şoku önemsiz bir konu gibi görünse de çoğu öğrenci, gittikleri ülkelerin yaşam stillerine alışamayarak derslerinde başarısız olabiliyor ve ülkelerine geri dönmek zorunda kalabiliyor. 

 

Gideceğiniz Ülke Öğrenci Vizesi Hakkında Bilgi Alın

 

Yurtdışında okumak için en önemli şartlardan biri de öğrenci vizesi uygulamalarıdır. Eğer Avrupa’da eğitim almak isterseniz ve AB üyesi olmayan ülkelerden geliyorsanız vize uygulamalarına tabisinizdir. Genel olarak Türkiye’den başvuruda bulunacak öğrencilerin Kanada, Avustralya, Amerika gibi ülkeler için öğrenci vizesine başvuruda bulunmaları zorunludur. IDP ile üniversitelere başvuru sürecinin yanı sıra vizeler içinde belgelerin hazırlanması, son başvuru tarihleri, güncel vize haberleri konularında uzmanlara danışabilirsiniz. 

 

 

Öğrenciliğiniz Sırasında Çalışma İmkanlarını Öğrenin

 

Yurtdışı üniversite başvurusunda bulunacağınız ülkeyi seçerken, size eğitiminiz süresince finansal destek sağlayacak çalışma imkanları ile ilgili bilgi edinmenizi öneririz. Çoğu ülke, bir üniversiteye başvuruda bulunan ve lisans programının ilk senesinde olan uluslararası öğrencilerine haftada 20 saate kadar öğrenci vizesiyle çalışma imkanı sunarken, çalışma saatlerinin ve işin ağırlığının derslerinizi etkilemeyecek olması önemlidir. Aynı zamanda mezuniyet sonrası çalışma koşulları, istihdam imkanları ve ülkedeki iş piyasası hakkında bilgi almak geleceğinizi planlamada yardımcı olur.

 

Yurtdışı eğitim alabileceğiniz ülkeler, üniversiteler, giriş koşulları, bölüm ayrıntıları ve daha fazlası için uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.