Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Essentials

IELTS Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

share image

1989 yılından bu yana düzenlenen IELTS (International English Language Testing System, Uluslararası İngiliz Dili Sınav Sistemi), dünyada Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan ülkeler başta olmak üzere aralarında Singapur, Hollanda, İsveç, Kanada’nın da bulunduğu toplamda 145 ülkede 9000’den fazla sayıda kurum tarafından kabul edilmektedir.

 

Üniversiteler, devlet kuruluşları ve özel sektör şirketleri tarafından kabul edilen IELTS, yurt dışında eğitimin ve çalışmanın anahtarıdır. 2014 yılında 140 ülkede 2.5 milyondan fazla kişi IELTS sınavına başvurmuştur.

 

Eğitim kurumları tarafından öğrencinin başvurduğu bölüm için, devlet kuruluşları tarafından göçmenlik başvuruları sırasında ve özel sektör şirketleri tarafından da çalışanlarının dil yeterliliğini ölçmek için IELTS’den faydalanmaktadır.

 

IELTS, iki ayrı şekilde düzenlenmektedir: IELTS Akademik, İngilizce eğitim almak isteyen kişiler içindir. IELTS Genel Eğitim ise iş deneyimi, göçmenlik ya da eğitim programları için uygulanmaktadır. IELTS sınav tarihleri değişebilmektedir. Bir yıl içerisinde IELTS Akademik sınavı 48 kez, IELTS Genel Eğitim sınavı ise 24 kez düzenlenir. 2016 yılı için IELTS sınav tarihlerini görmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma olmak üzere 4 bölümü bulunan sınav 2 saat 45 dakika sürmektedir. 30 dakikalık Dinleme, 60 dakikalık Okuma, 60 dakikalık Yazma sınavları tek aşamada gerçekleştirilirken Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce ya da 3 gün sonra da gerçekleştirilebilmektedir. Konuşma sınavı yüz yüze yapılır ve 11 ila 14 dakika arasında sürer.

 

IELTS sonucu 0’dan 9’a kadar bant puanlama sistemi ile hesaplanır. 0, katılımcının sınava girmediğini belirtirken, 9, alınabilecek en yüksek puanı ifade etmektedir. Her kurum, kendi IELTS puanını kendisi belirlemektedir.

 

IELTS fiyatı 2016 yılı için 500 TL’dir. Türkiye’de İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya ve Adana’da IELTS düzenlenmektedir. IELTS geçerlilik süresi 2 yıldır. Bu süre sonunda sınav geçersiz kabul edilmektedir.

 

IELTS’ye Hazırlık

 

IELTS zor mu? Dile olan hakimiyetini kapsamlı bir şekilde en üst düzeyde ölçtüğü için, bu sorunun cevabı da katılımcının İngilizce seviyesine göre değişmektedir. Ancak yoğun bir çalışma temposuyla siz de IELTS sınavından yüksek puan alabilirsiniz. Nasıl mı, okumaya devam edin…

 

 Dinleme

 

Dinleme bölümünde katılımcılar 4 farklı ses kaydı dinler ve bu kayıtlarla ilgili cevaplarını cevap anahtarına yazarlar. Dinleme sınavının son 10 dakikasında katılımcılara cevaplarını cevap anahtarına geçirmek için süre verilmektedir. Bu sebeple, dinlenilen bölümleri kaçırmamak için, katılımcılar pasajları dinlerken soru kitapçıklarına not alabilir ve cevaplarını 10 dakikalık sürede cevap anahtarına geçirebilirler.

 

Dinleme sınavında günlük konuşmalardan teknik konulara kadar geniş bir yelpazede pasajlar çıktığı için, IELTS hazırlık aşamasında bol bol dinleme pratiği yapmanız iyi olacaktır. Bu açıdan İngilizce sesli kitaplar, film, dizi ve televizyon programlarını altyazısız olarak dinleyebilirsiniz. Ek olarak Cambridge Practice Tests For IELTS sesli kitapları ile de çalışabilirsiniz.

 

Okuma

 

IELTS Okuma bölümünde katılımcılara üç farklı okuma metni sunulur ve bunlarla ilgili soruları cevaplamaları istenir. Akademik sınavda geniş bir yelpazede genel konulara odaklanan içerikler yer almaktadır. Genel Eğitim sınavında ise günlük yaşam, iş ve genel konular hakkında 3 farklı içerik yer almaktadır.

 

Okuma bölümüne hazırlık için Cambridge Practice Tests For IELTS kitaplarından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte akademik yayınları takip edebilir, The Economist, Time, BBC gibi sitelerde makale okuyabilirsiniz.

 

Yazma

Yazma sınavı iki bölümden oluşmaktadır. Katılımcıların ilk bölümde kendilerine sunulan grafik, resim ya da tablo hakkında bir yazı hazırlamaları istenmektedir. İkinci bölümde ise seçilen bir başlıkta yazı hazırlanması gerekmektedir.

 

Yazma bölümünde gramer kadar seçilen kelimeler de önemlidir, bu sebeple İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirecek pratikler yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

 

Konuşma

 

Konuşma bölümünde katılımcılar 11-14 dakikalık süre zarfı içerisinde 3 farklı alanda sınanırlar. Konuşma bölümü günlük bir konuşma olarak başlar, ikinci aşamada katılımcıya bir konu verilir ve belirli bir düşünme süresinden sonra o konu hakkında konuşması istenir. Son olarak da ikinci aşamadaki konu hakkında karşılıklı münazara yapılır.

 

IELTS’ye hazırlık yaparken kursa gitmek de son derece faydalı olabilir. Türkiye’de British Council bu alanda uzun süredir kurslar düzenlemektedir. Ek olarak diğer dil okulları da IELTS kursları düzenlemektedir. IELTS’de daha önce seçilmiş konularda kendinize bir konuşma metni hazırlayabilir ve konuşmanıza nasıl başlayıp nasıl bitireceğiniz üzerinde stratejinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca Cambridge Practice Tests For IELTS kitapları, sınava hazırlanırken tüm bölümler için kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

IELTS ve YDS denkliği Türkiye’de 2014 yılında kaldırılmış ve IELTS ÖSYM’nin yabancı dil sınavları eşdeğerlikleri tablosundan çıkarılmıştır. YDS denkliğine IELTS’in de dahil edilmesi konusunda çalışmalar sürmektedir.

Okunması gerekenler

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) adıyla ilk olarak 1964 yılında düzenlenen Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerine girişte istenen bir test iken, günümüzde dünya çapında Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 130 ülkede 9000’den fazla üniversite ve kurum tarafından kabul ediliyor.   Amerika Birleşik Devletleri

114.3K

Yurtdışı Eğitim Başvurusu Yaparken CV'mi Nasıl Hazırlamalıyım?

Yurtdışında eğitim almak, öğrenciler için CV yani özgeçmişlerine ekleyecekleri en önemli niteliklerden biri olacaktır. Zira, mezun olduktan sonra iş başvurularında ön sıralara geçmenizi, işverenin de CV’nizdeki yurtdışı eğitim, dil bilgisi ve yabancı bir ülkede yaşam deneyiminizi görmesini ve daha olumlu geri dönüşler almanızı sağlar.   Son yıllarda, dünyanın farklı ülkelerinde yurt dışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenci sayısı giderek

24.6K

Mülakat: Püf Noktaları ve Öneriler

Kariyerinizin bir noktasında mutlaka mülakata alınacaksınız. Bu bir lisans programına girmek için de olsa, ilk işiniz için de olsa bazı püf noktalarına dikkat ederek iş hayatına atılımınızı kolaylaştırabilirsiniz.   Biz de tam bu noktada devreye giriyor ve herkesin korkuyla baktığı mülakatları başarıyla geçmeniz için size yardımcı olacak önerilerimizi sunuyoruz!   Hazırlanmak Kendinizi profesyonel ve estetik bir şekilde sunmak

6.9K

Üniversiteye giriş testleri

Bazı üniversiteler başvuracak kişilerin yalnızca eğitimlerinden önceki yeterliklerine bakmayıp programda başarılı olacaklarını kanıtlayacak becerilere sahip olduklarını gösterecek testlere girmelerini de bekler. Eğitim programınıza başlamadan önce almak zorunda kalabileceğiniz bazı temel testleri gözden geçirdik.   ATAS Academic Technology Approval Scheme (ATAS) testi 2007'de teknolojik silahların geliştirilmesinde kullanılabilecek bilgi ve

4.9K