Temel bilgiler
Avustralya: Eğitim Lokasyonları

Öğrenci Şehir Rehberi: Melbourne

Avustralya’nın en iyi öğrenci şehri Melbourne’de okumayı mı planlıyorsun? Peki, Melbourne’de öğrencilik hayatı nasıl?

Öğrenci Şehir Rehberi: Melbourne

Kültürel yenilik merkezi olarak bilinen Melbourne, 5 milyondan fazla nüfusu ile Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri olarak karşımıza çıkıyor. Victoria eyaletinin başkenti olan Melbourne, dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yaparken kültürel çeşitliliği ve canlı şehir hayatı ile yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için ideal bir destinasyondur. Geçtiğimiz günlerde açıklanan QS Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri listesinde 6. sırada yer alan Melbourne, dünya çapında 90 binden fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Gelin, daha fazlası için rehberimize göz atalım. 

 

Neden Melbourne’de eğitim almalısınız?

 

 • Melbourne, üstü üste 6 yıl The Economist tarafından dünyanın en yaşanabilir şehri seçildi. QS sıralamalarında ise Avustralya’nın en iyi öğrenci şehri olarak ilk 10’daki yerini koruyor. 
 • Dünyanın en iyi üniversiteleri ve uzmanlık için bir dizi konu alanına sahiptir. 
 • İstihdam fırsatları ile Avustralya’da çalışmak isteyenler için eşsiz fırsatlar sunar. 
 • Melbourne üniversiteleri, uluslararası öğrencilere dil öğrenme, konaklama ve finans konularında mükemmel destekler sağlar. 

 

Melbourne’de öğrenci yaşamı nasıl?

 

Melbourne’de okurken birçok farklı kültürün bir arada olduğu mükemmel bir sosyal ortam bulursunuz. Öyleki şehir, Yunanistan dışında en çok Yunan nüfusunun yaşadığı yerdir. Aynı zamanda Hintli, İtalyan, Vietnamlı ve Çinli ağırlıklı Melbourne nüfusunun yaklaşık %40’ı Avustralya dışında doğmuştur. 

 

Avustralya’nın kültür merkezi olarak bilinen Melbourne, düzenli olarak dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında seçilirken güneşli plajları, gece hayatı ve müzik, film, moda gibi etkinlikleri ile çok çeşitli kültürel kutlamalara ev sahipliği yapar. Öğrenciler hafta sonlarını Brunswick'teki müzik ortamını inceleyerek ya da klasik sanatseverler, Victoria Ulusal Galerisi'ndeki (NGV) dünyaca ünlü sergilere göz atarak geçirebilirler. Aynı zamanda şehrin kalbinden geçen nehir Yarra boyunca yürüyebilir veya Mornington Yarımadası'nın iskelelerinde deniz atlarıyla yüzebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Melbourne Hayvanat Bahçesini keşfetmek veya Kraliyet Botanik Bahçeleri'nde gezintiye çıkmak olacaktır.

 

Melbourne şehrinin, Avustralya’nın spor başkenti olduğunu da hatılatmakta fayda var. Zira şehir dünyanın en iyi spor organizasyonları arasında yer alan Grand Prix ve Avustralya Açık Tenis Şampiyonası’na da ev sahipliği yapıyor. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Melbourne’de okumanın maliyeti ne kadar? 

 

Kültürel çeşitlilik ve dünya standartlarında eğitim denildiğinde Melbourne, Avustralya’da ilk aklınıza gelecek şehirlerden biridir. Maliyetler açısından Sidney kadar pahalı olmayan Melbourne, Adelaide ve Perth gibi diğer Avustralya şehirleri açısından hem yaşam masrafları hem de öğrenim ücretleri bakımından yüksek maliyetlere sahiptir. Melbourne üniversiteleri için okumanın maliyeti yaklaşık 25.000$ civarındadır. Yaşam maliyetleri içinse 1.100$ ile 

 

Melbourne’de eğitim veren en iyi üniversiteler hangileri?

 

QS Dünya Üniversite Sıralamaları listesinde yedi üniversite ile yer alan Melbourne, dünya çapında tanınırlılığa sahip eğitim kurumları ile öğrencileri kendine çekiyor. Avustralya’da üniversite okunabilecek şehirler arasında ilk sırada yer alan şehir, dünya lideri üniversiteleri ve son teknoloji tesisleri ile araştırma ve öğretimde eşsiz fırsatlar sunuyor. Şehir, özellikle mühendislik, BT, biyoteknoloji, çevre, enerji teknolojileri, tıbbi araştırma konularında bir dizi üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. 

 

 • University of Melbourne: Avustralya’nın en iyi ilk 3 üniversitesinden biri olan Melbourne Üniversitesi, 1853 yılında kurulmuştur. Melbourne genelinde 7 kampüsü bulunan okul, özellikle bilim, teknoloji, sanat ve tasarım, biyotıp gibi alanlarda çok çeşitli lisans ve lisansüstü programlara sahiptir. 
 • Monash University: Avustralya’nın en büyük üniversitesi olan Monash, 60 yıldan kısa bir sürede biri Malezya’da olmak üzere 4 kampüse sahiptir. 100’den fazla uluslararası ortağıyla araştırmada tanınmış bir dünya lideri olarak 150’den fazla araştırma alanında faaliyet gösteren Monash Üniversitesi, aynı zamanda yeni ve mevcut öğrenciler için de 200’den fazla burs çeşidi ile de göz doldurur. 
 • Royal Melbourne Institute of Technology: 1887 yılında kurulan RMIT Üniversitesi, özellikle işletme, tasarım, bilim ve mühendislik gibi alanlarda hem lisans hem de Avustralya’da yüksek lisans programları sunmaktadır. 

 

Melbourne’de kariyer fırsatları var mı?

 

Avustralya Melbourne şehri, sadece uluslararası eğitim için değil yeni mezunlara sunduğu girişim fırsatlarıyla da ünlüdür. Büyük bir ekonomik merkez olarak görülen Melbourne, özellikle finans, araştırma, BT, eğitim, ulaşım ve turizm gibi alanlarda çok uluslu şirketlere ev sahipliği yaparken lisansüstü derecelerde okuyan öğrenciler için endüstri ortaklarıyla güçlü bağları vardır. Melbourne’de okurken size istihdam imkanı sunan şirketler arasında Toyota, IBM, Deloitte, Nintendo, Adidas, Accenture gibi şirketler yer alır. Aynı zamanda okurken çalışmak isterseniz, hükümet öğrencilere iki haftada bir 40 saat çalışma izni sunar. 

 

Melbourne’de öğrenciler için ulaşım ve konaklama seçenekleri nasıl? 

 

Eğitim için en iyi ülkeler arasında Amerika ve İngiltere gibi ülkeler arasında yer alan Avustralya’nın Melbourne şehri, öğrencilere çok kapsamlı ve kolay erişebileceğiniz bir ulaşım sistemi sunmaktadır. RMIT, Melbourne Üniversitesi ve Victoria Üniversitesi gibi Melbourne'deki üniversite kampüslerinin çoğu şehir merkezine yakın olsa da Monash Üniversitesi ve La Trobe Üniversitesi gibi diğer okullar daha uzaktadır. Ancak kampüsünüz nerede olursa olsun tren, otobüs veya şehrin mükemmel tramvay ağı ile kolayca erişilebilir olacaktır. 

 

 

Öğrenciler için konaklama seçeneklerine bakıldığında ise Melbourne, size çarpıcı bir liste ve modern seçenekler sunar. İster doğrudan şehrin orta kesiminde ister Melbourne'ün birçok renkli ve çok kültürlü banliyölerinden birinde yaşamak isteyin sizin için farklı seçenekler olacaktır. 

 

Melbourne’de yapmanız gereken 10 şey nedir?

 

Melbourne şehrine gitmişken Melbourne hakkında çarpıcı keşiflerde bulunabileceğiniz yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri sizler çin araştırdık. 

 

 • Dünyanın en iyi kahvesini için - Melbourne, Roma ve Viyana gibi dünyanın en ünlü kahve şehirlerini geride bırakırken bir kahve fuarına bile ev sahipliği yapıyor.
 • Muhteşem sokak sanatına göz atın - Melbourne, sokak sanatıyla ünlüdür ve dünyanın sokak sanatı başkentlerinden biri olarak kabul edilir.
 • Botanik bahçelerinde dolaşın - Botanic Gardens, 8.500'den fazla bitki türü ile rengarenk, muhteşem ve büyüleyici bir yerdir.
 • Queen Victoria Markets’in tadını çıkarın - Queen Victoria pazarları, 1878’de açıldığından beri Melbourne'ün önemli bir yemek merkezi olmuştur.
 • St Kilda'da penguenleri izleyin 
 • Block Arcade'i ziyaret edin - 1892'de açılan muhteşem bir alışveriş pasajı olan Block Arcade, zengin bir tarih ve çarpıcı bir mimariye sahiptir. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA