Temel bilgiler
Avustralya: Finans

Avustralya’da Burs İmkanları

8820

Yüksek eğitim standartları, büyüleyici doğası ve dünyanın en iyi öğrenci şehirlerleriyle Avustralya, dünyanın uluslararası öğrenci oranı en yüksek üçüncü ülkesi. Ne yazık ki bununla beraber Avustralya’da yüksek öğrenim ücretleri bir o kadar da pahalı. Ama bu sizi yıldırmasın. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci  pahalı hayat şartları ve katkı payı ücretlerine rağmen ülkede öğrenim görmeyi başarıyor. Size yardımcı olması için Avustralya’daki burs imkanları üzerine detaylı bir rehbet haızrladık.

 

FONLAR

 

1. Avustralya Hükümeti

Avustralya Hükümeti her yıl uluslarası öğrencileri AU$200 milyon Avustralya doları burs imkanı sağlıyor. Özellikle Avustralya eğitim kurumlarından birine kabul edilmiş başarı oranı yüksek öğrencileri devlet destekliyor. Avustralya hükümetinin sunduğu burs fırsatlarını Study in Avustralia web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

 

2. Üniversiteler

Üniversiteler burs arayışınızda çalacağınız ilk kapı olmalı. Ülkedeki hemen hemen her üniversitede uluslararası öğrencilere burs imkanları sunulmaktadır. Üniversiteler eğitim ücretlerinin uluslararası öğrenciler için oldukça yüksek fiyatlarda olduğunun farkındadır ve bu nedenle öğrencilerin eğitimlerini tamamlamalarına destek olma adına uzman bir hizmet sunarlar. Belirli eğitim programlarına göre sunulan burs seçenekleri sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. Bazı üniversitelere eğitim için başvurulurken aynı zamanda burs için de başvuruda bulunabilirsiniz.

 

3. Diğer Kuruluşlar

Konseyler, kuruluşlar ve bazı şirketler eğitim alanı ve seviyesine göre uluslararası öğrencilere fon imkanı sunuyor. Fon başvurularında aday seçim süreci oldukça spesifik olmakla birlikte seçim yapan şirkete ve kuruluşa göre değişmektedir. Size en uygun burs olanaklarını JASON (Sadece yüksek lisans bursları için) ya da Hobsons Course Finde gibi arama motorları üzerinden araştırabilirsiniz.

 

>>Avustralya'daki üniversitelerin broşürünü indirin

 

BURS FIRSATLARI

 

1. Yüksek Lisans Teşvik Bursu

Eğitimi süresi 4 yıla uzanan yüksek lisans ve doktora programları için Avustralya hükümeti başarılı öğrencileri burs imkanı tanımaktadır. Burstan yararlanan öğrenci, eğitimi sonrasında en 2 ay en fazla 12 ay olmak üzere ülkede staj yapmak yükümlüdür.  Burs miktarı eğitim alanına göre farklılık göstermekle birlikte doktora öğrencileri için yaklaşık AU$228,50, yüksek lisans öğrencileri için AU$118,500 civarıdır. Ayrıca seyahat sigortas ve uçak bileti gibi ücretlerde devlet tarafından karşılanmaktadır. Başvuru tarihleri her yıl değişmektedir. 2015 yılı başvuruları Nisan 2014’te başlayıp Haziran 2014’te son bulmuştur.

 

Başvuru sahibi yüksek lisans/doktora yapacağı alanda, ülke standartlarında geçerliliği olan bir yüksek öğrenim kurumu diplomasına sahip olmalıdır. Eleme süreci rekabete dayalıdır. Öğrencilerin  akademik başarıını yanı sıra kişisel becerileri ve yetenekleri de değerlendirilir.

 

İlgili öğrencilerin başvuru tarihlerinde online olarak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

2. RSPCA Alan White Hayvan Koruma Araştırma Bursu Programı

Adını Hayvan Koruma Bakanlığı eski başkanı Alan White’tan alan RSPCA burs programı yıllık olarak AU$8,364 civarındadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri programa başvuruda bulunabilirler.


Burs programı, ülkede hayvan hakları ve koruması üzerine orjinal araştırma projesi geliştirmek isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır. Başvuru sahiplerinin ülke standartlarında geçerliliği olan bir yüksek öğrenim kurumundan kabul almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca başvurularla birlikte bir araştırma önerisi sunulmalıdır. Başvuru tarihleri her yıl değişmektedir. 2015 yılı başvuruları için geçtiğimiz yıl son başvuru tarihi Ağustos 2014’tür.

 

3. Üzüm ve Şarap Doktora Bursu Programı

GWRDC (Grape and Wine Research and Development Corporation) uzun adıyla Avustralya Üzüm ve Şarap araştırmaları  ve gelişim derneği,  üzüm, bağcılık ve şarap işletmeciliği üzerine eğitimini tamamlamak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencilerine cömert burs fırsatları sunmaktadır.


Burs miktarı eğitim seviyesine  göre farklılık göstermekle birlikte doktora öğrencileri için yaklaşık AU$30,000, yüksek lisans öğrencileri için U$10,000 civarındadır. Eleme süreci rekabete dayalıdır. Öğrencilerin  akademik başarıını yanı sıra kişisel becerileri ve yetenekleri, araştırma projesi önerileri ve özgeçmişleri de seçim sürecinde göz önünde bulundurulur.

 

Başvurular kuruluşun web sitesi üzerinde gerçekleştirilmektedir. Başvuruda bulunmak için önce üye olmak şarttır. Üyelik işlemenizi tamamladıktan sonra sisteme, akademik transcriptinizi, özgeçmişinizi ve akademik danışmanınızdan alacağınız referans mektubunuzu yükleyerek başvurunuz tamamlayabilirsiniz.

 

>>Avustralya'da burs veren tüm üniversitelere göz atın

Avustralya'daki üniversitelerin broşürünü inceleyin...

 

Faydalı Bilgiler

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA