Temel bilgiler
Avustralya: Finans

Avustralya'da Burs İmkanları Hakkında Merak Edilenler

Avustralya'da Burslu Eğitim
9659

Çeşitliliklerin ve farklı kültürlerin ülkesi olan Avustralya, eğitim almak ve yaşamak için ülkeye gelenlere sıradışı bir ortam sunar. Çoğu insan için Avustralya denilince ilk akla gelenler vahşi doğal yaşamı, sembolik kanguruları, Sidney ve Melbourne gibi modern şehirleri, Nicole Kidman, Russell Crowe ve Hugh Jackman gibi ünlü isimleri olsa da ülke, mükemmel eğitim sistemi ve yüksek yaşam standartları ile göz doldurur. Amerika ve İngiltere’den sonra dünyanın en popüler eğitim destinasyonlarından biri olarak Avustralya, hükümetin 2017 yılı verilerine göre aralarında Çin, Hindistan, İtalya, Japonya ve Almanya gibi ülkelerden toplamda 480,000 öğrenciye ev sahipliği yapmıştır. Bunda özellikle İngilizce dil okulları ile mühendislik, bilişim, MBA, tıp ve biyoloji bilimi alanlarında eğitim veren dünya çapında üniversitelerin, teknoloji ve yeniliklerin ön planda olduğu bilimsel araştırma kalitesinin, mezuniyetten sonra ülkede kalma ve bir iş bulup çalışma imkanlarının payı büyüktür.

 

Avustralya’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için ülkede yaşam giderleri, Amerika ve İngiltere’ye göre nispeten daha düşüktür ve uluslararası öğrencilere masraflarını karşılayabilmeleri için haftada 20 saate kadar yarı zamanlı çalışma fırsatı sunar. Ülkede üniversiteler ücretlidir ve lisans programları için ortalama yıllık 20.000$ ile 35.000$ arasında bir ücret ödemeniz gerekirken yüksek lisans programları biraz daha yüksektir. Bu durum gözünüzü korkutmasın! Zira Avustralya, hem kendi vatandaşlarına hem de yurtdışından gelen öğrencilere Asya’dan Amerika’ya, Avrupa’dan Orta Doğu’ya kadar çok sayıda finansal destekler sunmaktadır. Gelin dünyanın en sıradışı ve büyüleyici ülkelerinden biri olan Avustralya’da burs imkanları hakkında merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

BURSLAR HAKKINDA

 

Avustralya’da burslu eğitim görmek isteyen öğrenciler için burslar; eğitim ücretinizi, konaklama ve yaşam giderleriniz ile harç ve yaşam maliyetlerinizi karşılar. Bazı burslar eğitiminiz süresince toplam maliyeti karşılarken, bazıları bir yıl süreyle ve bir kerelik maddi destek sağlar. Avustralya burs seçenekleri 3 gruba ayrılır;

 

Hükümet Bursları: Ülke, hükümet tarafından finanse edilen prestijli uluslararası burslarla yaklaşık 300 milyon Avustralya doları finansal yardım sağlar. Burslar özellikle ülkedeki eğitim kurumlarına kabul edilmiş, başarılı ve yetenekli öğrencilere sunulur. 

Üniversite Bursları: Avustralya’da bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için eğitim kurumlarının sunduğu çok sayıda burs vardır. Eğitim ücretlerinin yüksek olduğu ülkede, hem özel hem de devlet üniversiteleri uluslararası öğrencilerin masraflarını en aza indirgeyebilecekleri finansal destekler verirler. 

Özel Burslar: Ülkede çok sayıda şirket ve özel kuruluş, uluslararası öğrencilere hem lisans hem lisansüstü derecelerde öğrenim ve araştırma amaçlı fon desteği sunar. Her yıl çok sayıda öğrencinin faydalandığı bu yardımlar bazen özel yarışmaları da kapsayabilir. 

 

Avustralya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin burslardan faydalanmak için dikkat etmesi gereken birkaç önemli adım vardır.

 

  • Mümkün olduğunca erken burs araştırması yapmanız, gerekli evrakları hazırlamanızda zaman kazandırır. 
  • Avustralya’da burs veren kurumlara başvururken yazacağınız ‘scholarship cover letter’ yani burs kapak mektubunun akademik ve finansal ihtiyaçlarınızla olan ilgisini ortaya koyacağınız bir yazı olmasına dikkat etmenizde fayda var. 
  • Ülkede sunulan burs fırsatlarını göz önünde bulundurursak mümkün olduğunca çok burs başvurusunda bulunmanızı öneririz. 
  • Başvurular esnasında kriterleri dikkatlice gözden geçirmeye, gerekli belgelerin neler olduğunu doğru almaya çalışmanızda fayda var. Eksik ya da hatalı belgelerin başvurunuzun reddedilmesine neden olacağını unutmayın. 
  • Burslar için İngilizce dil seviyeniz ve not ortalamanız önemlidir. 
  • Ve son başvuru tarihlerini sık sık kontrol etmenizde fayda var. 

 

Endeavour Lisansüstü Burs Ödülleri

 

Lisansüstü düzeyde, Avustralya’da araştırma ağırlıklı eğitim almak isteyen öğrencilere verilen burslardır. Master ve doktora öğrencilerine dört yıla kadar verilen burslar için, ilk iki yıl için dönem başına 15.000 Avustralya doları ödenirken, toplamda master için 140.500, doktora içinse 272.500 Avustralya doları finansal destek sağlanır. Her yıl değişen başvuru tarihleri, genel olarak yıl ortasında açılırken, başvuruları bu linkten kontrol edebilirsiniz.  

 

IPRS-Uluslararası Lisansüstü Araştırma Bursları

 

IPRS programı, Avustralya’da bir yüksek lisans ya da doktora derecesinde eğitim alacak olan Avustralyalı araştırmacılar ve deneyim kazanmak isteyen uluslararası öğrencilere sunulan araştırma burslarıdır. İki ya da üç yıllık eğitim süresince, öğrenim ücretlerini ve sağlık giderlerini karşılayan burslar, Nisan ayında açıklanır. Genel olarak tarihler için burs sayfalarını kontrol etmenizde fayda var.  

 

Sidney Üniversitesi Uluslararası Araştırma Bursları

 

1850 yılında kurulan Sidney Üniversitesi, Avustralya’da yurtdışı bursları arayan uluslararası öğrenciler için sayısız fırsat sunar. Lisansüstü başarılı öğrencileri ve araştırmacıları ülkeye çekmek için her yıl verilen burslar, master ve doktora derecesinde sunulur. Mart ve Temmuz öncesi araştırma dönemleri içersinde başvuruda bulunabilirken, burs kapsamında okul ücretleri ve doktora öğrencileri için 3 yıllık yaşam masrafları vardır. Sidney Üniversitesi burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

Melbourne Üniversitesi Uluslararası Lisans Bursları

 

Melbourne Üniversitesi, öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilerine herhangi bir lisans derecesinde burs sağlar. Yılda 50 burs imkanı sunan üniversite burslarına Kasım-Ocak, Nisan-Mayıs ayları içerisinde başvuruda bulunabilirsiniz. Avustralya ve Yeni Zelanda dışındaki ülke vatandaşlarına açık olan burslar, lisans programlarının ilk yılında eğitim ücretinin 10.000 dolarlık kısmını, tam zamanlı eğitim ücretinin tamamını ya da %50’sini karşılar. Desteklerden faydalanmak için üniversitenin lisans programına kayıt olmanız ve yüksek not ortalamaları gerektirir. Burslara bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

Adelaide Üniversitesi Uluslararası Bursları

 

Avustralya’da burslu eğitim almak isteyenler için Adelaide Üniversitesi, lisansüstü öğrencileri ülkeye çekmek ve araştırma harcamalarına destek olmak için master ve doktora öğrencilerine çok sayıda burs imkanı sunar. Burslar, eğitim ücretlerini ve sağlık masraflarını karşılarken, doktora öğrencileri için üç yıl, master öğrencileri için iki yıl boyunca verilir. Adaylar, uluslararası öğrenci olarak Adelaide Üniversitesi’ne kayıt yaptırmış olmalıdır. Burs kaydı için online  başvuru sistemini kullanmanız gerekirken, herhangi bir ücret ödemesiniz.

 

Alan White Hayvan Koruma Araştırma Burs Programı-RSPCA

 

1989 yılında Hayvan Koruma Bakanlığı eski başkanı Alan White tarafından kurulan ve dağıtılmaya başlanan burslar, Avustralya’da hayvanların sağlığını iyileştirmeye yönelik araştırmalar yapan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sağlanır. Yıllık olarak yaklaşık 9.000 Avustralya doları değerindeki RSPCA burs programına başvururken, ülkedeki bir eğitim kurumundan kabul almış olmanız ve bir araştırma öneriside sunmanız beklenir.

 

 

Faydalı Bilgiler

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Avustralya'da Burslu Eğitim

‘’Her zaman yapamayacağım şeyler üzerine çalışıyorum ki, nasıl yapabileceğimi öğreneyim’’ der, Picasso. Araştırmanın, gezip görmenin, okumanın, yazmanın ve tabii ki çizim yapmanın sonsuz olduğu bir dünyada, öğrendiklerimi paylaşmaktan keyif alıyorum.