Temel bilgiler
Avustralya: Vize Rehberleri

Öğrenciler İçin Avustralya Vizesi Hakkında Merak Edilenler

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya günümüzde; yurtdışında yaşamak, eğitim almak ve kariyer yapmak isteyen uluslararası öğrenciler için Amerika ve İngiltere’den sonra en popüler eğitim destinasyonları arasındadır. Ülke; bir yandan güneşli sahilleri, Sidney, Melbourne, Adelaide, Canberra gibi modern şehirleri, vahşi doğal yaşamı ve sembolik kanguruları ile tanınırken, diğer yandan dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkeler arasında olması, kişi başına düşen milli geliri ve Norveç’in ardından yaşam standartları, eğitim, kişisel özgürlük gibi kriterlerin bir araya geldiği İnsani Gelişme Endeksi raporlarında ikinci sırada yer alır. Avustralya aynı zamanda dünya çapında saygınlığa ve kaliteye sahip eğitim kurumları ile her yıl 140’dan fazla ülkeden gelen yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. Peki ülkede bir üniversiteye başvurmak için ne tür vizeye ihtiyacımız var, gelin birlikte göz atalım.

 

Ne Tür Vizeye İhtiyaç Var?

 

Avustralya’da üniversite okumak için öğrenci vizesine başvuranlar için daha önceleri eğitim alacakları program türüne göre kategorilendirilen vize türleri 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren değişmiştir. Buna göre Avustralya hükümeti, öğrenci vizesi başvurularını kolaylaştırmak ve bürokratik işlem sürecini hızlandırmak amacıyla Simplified Student Visa Framework (SSVF) yani basitleştirilmiş öğrenci vizesi sistemine geçmiştir. Bu düzenleme sayesinde tüm uluslararası öğrenciler artık program türüne bakılmaksızın Subclass 500 Avustralya öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilirler. Subclass 500 vizesi;

 

 • Yoğun İngilizce kurslarına,
 • Mesleki eğitim ve öğretime,
 • Yüksek öğretime,
 • Lisansüstü araştırma programlarına başvuracak öğrencileri kapsar.

 

Avustralya Öğrenci Vizesi Başvuru Aşamaları

 

Avustralya öğrenci vizesi başvurusunda bulunacakların, öncelikle eğitim görecekleri üniversiteden kabul belgelerini almaları gerekir. Daha sonra vize başvurusu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 

 • İlk olarak, vize için gerekli dökümanların olduğu listeyi Avustralya Hükümeti Göçmenlik Departmanının sitesinden kontrol ederek bir araya getirmelisiniz.
 • İkinci aşama, vize başvuru ücretini ödemektir.
 • Daha sonra üçüncü aşamada Avustralya öğrenci vizesine başvuru için gerekli belgeleri taratarak hükümetin online uygulaması olan ImmiAccount üzerinden yüklemeniz gerekir. Online sisteme önce kayıt olup sonra da hesabınızdan giriş yapmalısınız.

 

Bu aşamada yüklediğiniz belgelerin doğruluğundan, eksiksiz girildiğinden ve tüm dökümanların İngilizceye çevrili olduğundan emin olun. Aksi halde Avustralya öğrenci vizesi red alabilir ve tekrar başvuru yapmak zorunda kalabilirsiniz. 

 

Gerekli Belgeler

 

Avustralya öğrenci vizesi şartları arasında ilk sırayı, gerekli belgelerin tam bir şekilde hazırlanması alır. Dökümanlarınızın doğruluğu için size yol gösterici olacak belge kontrol listesini ziyaret etmenizi öneririz. Öğrencilerin sunmaları gereken belgeler şu şekildedir;

 

 • Eksiksiz doldurulmuş Avustralya öğrenci vizesi başvuru formu.
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair belge.
 • Avustralya’da eğitim aldığınız süre boyunca geçerli olacak pasaportun kimlik sayfası.
 • Öğrenim göreceğiniz üniversiteden alınmış öğrenci kabul belgesi. 
 • Mezun olduğunuz okuldan aldığınız diploma.
 • Sabıka kaydı belgesi.
 • İngilizce dil yeterliliği için TOEFL internet tabanlı test sonucucunuzun 46 ya da IELTS test puanınızın 5.5 olması.
 • Okul masrafları, Avustralya’ya seyahat ve 12 aylık yaşamı kapsayan mali durumunuzu kanıtlayan belgeler. Bunu iki şekilde gösterebilirsiniz: bir sponsorun banka hesabında ya da ebeveynlerin yıllık gelirini resmi belgede. 
 • Sağlık sigortası.
 • Dört adet vesikalık fotoğraf. 

 

Başvuru Ücreti Ne Kadar?

 

Avustralya’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için maliyetler Amerika ve İngiltere kadar olmasa da biraz yüksektir. Ancak hükümetin ve üniversitelerin öğrencilere sunduğu burslar sayesinde eğitim ve yaşam masraflarınızın bir bölümünü karşılama imkanı bulursunuz. Avustralya öğrenci vizesi için başvuran öğrencilerin ödemesi gereken ücret 560 Avustralya Dolarıdır. Daha ayrıntılı bilgi için bu linkten bilgi alabilirsiniz. 

 

Vizeye Ne Zaman Başvurmalı?

 

Avustralya öğrenci vizesi şartları için gerekli koşulları yerine getiren öğrencilerin vize başvurularının değerlendirilmesi 4 hafta kadar sürebilir. Bu nedenle ani olarak gelişebilecek gecikmeler ve Avustralya öğrenci vizesi red durumunu da göz önünde bulundurarak olabildiğince erken başvurularınızı yapmanızı öneririz. Başvuruların özellikle okulların akademik yıl başlangıç dönemlerinden hemen önce olan tarihlerde ve tatil zamanlarındaki yoğunluklar da göz önünde bulundurularak 6-8 hafta öncesinden yapılmasında fayda var. 

 

Öğrenci Vizesiyle Avustralya’da Çalışma Koşulları

 

Avustralya’da öğrenci vizesiyle çalışmak isteyen ve lisans programına kayıtlı uluslararası öğrenciler, haftada 20 saate kadar ülkede çalışma iznine hak kazanırlar. Bunun için öncelikle bir eğitim kurumunda haftada en az 20 saat ders almanız gerekirken, kampüs içinde ve dışında çalışabileceğiniz işler bulabilirsiniz. Avustralya’da mezuniyetten sonra kalmayı düşünüyorsanız ülkede akademik kariyer yapanlar için şartlar biraz daha kolaydır. Bunun yanında eğitiminizi tamamladıktan sonra hükümetin göçmen politikalarına göre ülkede 3 ay daha kalabilirken, bu süre zarfında çalışma vizesine başvurmanız gerekir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra Avustralya’da bir iş bulup kalmanızı sağlayacak bir diğer vize türü Temporary Graduate Visa yani Geçici Mezuniyet Vizesidir. Avustralya’da eğitim sonrası vize seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için rehberimize göz atabilirsiniz.

 

Ayrıca bakınız;

 

Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Güney Kore Öğrenci Vizesi

İtalya Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurabilirim?

İngiltere Öğrenci Vizesi Almak Gerçekten Zor mu?

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al