Temel Bilgiler
Kanada: Once you arrive

Kanada’da Öğrenciyken Çalışmak

share image

Kanada, yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin en çok araştırdığı ülkelerden biri! Çevrenizde yurt dışında eğitim ve çalışma konusunda da olumlu ve olumsuz birçok yorum duyduğunuz Kanada ile ilgili şehir efsanelerini bir kenara bırakın ve yazımızda Kanada’da öğrenciyken çalışma süreci ile ilgili her detaya ulaşın!

 

Kanada’da Öğrenciyken Çalışabilir Miyim?

 

Kanada’da eğitim gördüğünüz dönemde belirli izinler ve şartlar temelinde çalışabilirsiniz. Kanada' da tam zamanlı lisans ya da diploma programına devam eden öğrenciler hiçbir çalışma iznine gerek duymaksızın eğitimlerine devam ettikleri kampüs içinde çalışma hakkında sahiptirler. Ayrıca eğer öğrenci bir devlet üniversitesinde eğitim alıyorsa ve eğitim aldığı okul hükümet ile kampüs dışında çalışma anlaşması imzalamış ise öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca kampüs dışında da çalışabilirler. Kampus dışında çalışabilmek için öğrencinin çalışma izni almış olması gerekmektedir. Öğrenci çalışma izni başvurusu 4-6 hafta arası bir sürede sonuçlanmaktadır. Çalışma eğitim süresince devam edebilir. Okul zamanı haftada 20 saat, tatillerde ise tam zamanlı çalışılabilmektedir. Kanada’da öğrencilerin çalışma izni alabilmesi için;

 

  • Eğitim programının ilk 6 ayını bitirmiş olmalı
  • Kanada’da resmi bir burs almıyor olmalı
  • Okul notları yeterli düzeyde olmalı ve
  • Çalışma izni başvurusunu yapmış olmalıdır.

 

Kanada’da Dil Eğitimi Alırken Çalışma Hakkı Verilir mi?

 

Kanada'da OPUS programı dışında dil eğitimi alan öğrencilere çalışma izni verilmemektedir. OPUS dil eğitimi 6,9,12 ay arası değiştiğinden dolayı ve öğrencilerin eğitimlerinin ilk 6 ayında çalışması sınırlandırıldığından dolayı, öğrenciler sınırlı bir süre için çalışma izni alabilmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde dil eğitimi alan öğrencilere özel durumlar hariç çalışma izni verilmemektedir.

 

Kanada’da Öğrenciyken Staj Yapabilir miyim?

 

Kanada’da staj yapmak istiyorsanız, aşağıdaki şartları taşımak koşuluyla, bazı akademik programlarda eğitimi tamamlayıcı nitelikte olan staj için çalışma izni verilir.

 

  • Öğrenci vizesine sahip bulunmak
  • Stajın eğitimi tamamlayıcı nitelikte olması,
  • Stajın eğitimin zorunlu bir bölümünü oluşturduğunun eğitim kurumu tarafından yazılı olarak teyit edilmesi,
  • Stajın eğitim süresinin %50 sinden daha uzun süreli olmaması.

 

Kanada’da Öğrenciler Hangi Sektörlerde Çalışmaktadır?

 

Öğrenciler genellikle Kanada’da part-time olan işleri tercih etmektedir. Öğrenciler genel olarak çalışma izinlerine bağlı olarak kampüs içi ve kampüs dışında yarı zamanlı işlerde çalışmaktadır. Öğrenciler aynı zamanda staj pozisyonunda veya yarı zamanlı olarak, hatta freelance olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışmaktadır.

 

Kanada öğrenci vizesi başvuları hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenin.

 

Kanada’da Öğrenciler İş Nasıl Bulabilir?

 

Kanada’da gazetelerde yayınlanan seri ilanlar ve internet ilanları öğrencilerin iş bulma konusunda en sık başvurduğu kaynaklardandır. Öğrenciler eğitim gördükleri okulalrda ve kampüslerde yayınlanan ilanlar aracılığıyla da iş imkanlarına ulaşmaktadır. Kanada’da iş ilanlarına ulaşabileceğiniz bazı web siteleri;

 

 

Mezuniyetten sonra Kanada'da kariyer edinmeniz için hazırladığımız rehbere göz atın.