Temel Bilgiler
Kanada: Öğrenci Konaklama Bilgileri

Kanada'da Öğrenci Olmak: Nerede ve Nasıl Konaklayabilirsiniz?

Kanada'da öğrenci olmak

Kanada son yıllarda; prestijli üniversiteleri, Toronto, Montreal, Vancouver, Quebec gibi canlı öğrenci şehirleri; iyi organize edilmiş yaşam tarzı, doğal güzelliği, hoşgörülü ve çok kültürlü yapısıyla uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olma ünvanını elde etmiştir. Göçmenler ülkesi olarak bilinen Kanada, İngilizce ile Fransızca’dan oluşan resmi dilleri, yoğun olmayan nüfusu, Amerika, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelere göre daha düşük yaşam ve eğitim maliyetleriyle cazibe merkezi durumundadır. Gelin Kanada’da öğrenciler için konaklama seçeneklerine birlikte göz atalım! 

 

Kanada'da Öğrenci Olmak

 

Kanada'da öğrenci olmak, yüksek yaşam standartlarına sahip ülkede bulunan kaliteli üniversitelerde zengin program çeşitliliğinden ve burslardan yararlanmak anlamına gelir. Ülkede çok sayıda hükümet ve üniversite burslarının yanı sıra özel burslarda bulunmaktadır. 200 binden fazla uluslararası öğrenci ve araştırmacının öğrenim gördüğü Kanada, 2017 yılında en iyi öğrenci şehirleri sıralamalarında Montreal ile birinciliğe yükselmiştir. 

 

Kanada'da yaşam ve kariyer düşünen öğrenciler için iyi haber, ülkedeki üniversitelerin beş binden fazla uluslararası şirketler ile işbirliği anlaşmaları vardır. Yeni mezun öğrencilere 6 ay gibi kısa bir sürede iş bulma garantisi veren okullarda, eğitim alırken haftada 20 saate kadar çalışma izni verilmektedir. 

 

Kanada’da Konaklama Seçenekleri

 

Yabancı öğrenciler için Kanada’da konaklama seçenekleri, dünyanın çoğu ülkesinde olduğu gibi, üniversite yurtları, aile yanında konaklama, kiralık evler şeklinde çeşitlenmektedir. Şehirlerin popülaritesine, üniversitenin bulunduğu konuma, alışveriş merkezlerine, ulaşım ağlarına ve kampüse yakınlığına göre değişen Kanada’da konaklama fiyatları da kısa süreli ya da uzun süreli kalma planlarınıza göre de farklılık göstermektedir.

 

Kısa Süreli Konaklamalar

 

Kanada'da öğrenci olacak ve ülkedeki üniversitelere başvuru yapacakların bilmesi gereken ilk konu, konaklama seçenekleri için en doğru zamanı bulmak olacaktır. Ülkede kısa süreli kalacak öğrenciler, otelleri ve hostelleri tercih edebilirler. 

 

  • Oteller: 

 

Eğer kısa bir süre için Kanada’da eğitim almayı düşünüyorsanız, oteller tam size göredir diyebiliriz.  Dikkat etmeniz gereken nokta; haftalık, 15 günlük ya da aylık olarak tercih edeceğiniz otellerin rezervasyonlarını 2-3 ay öncesinden ayarlamanız ve yoğun olan Ağustos-Mayıs ayları arasında yapmamanızdır. 

 

Kanada'daki oteller; İngiltere, Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde olduğu gibi günlük temizlik, wifi, tv, yatak ve kahvaltı gibi hizmetleri sunar. Genel olarak merkeze olan uzaklığı ve erken rezervasyonlarda değişen fiyatlar ortalama en düşük 45-75 Kanada Doları arasında farklılık göstermektedir.  

 

  • Gençlik Yurtları / Hosteller:

 

Kanada’da konaklama fiyatları açısından kampüs dışında kısa süreli kalacak öğrencilerin tercih ettiği hostellerin ücretleri, en düşük 10$ ile 25$ CND arasında değişmektedir. Otellere göre pek konforlu olmayan hostellerde tuvalet, banyo, mutfak gibi alanlar ortak olarak kullanılırken çoğunlukla odalar 3-4 kişilik yataklardan oluşur. Özellikle ortak mutfaklarda yemek yaparken tanışacağınız farklı milletlerden öğrencilerle arkadaşlık kurma, hostelinizi geçici olarak kullanıyorsanız sonrasında birlikte 2-3 kişilik daireler kiralama imkanınız olur. 

 

 

Uzun Süreli Konaklamalar

 

Kanada'da konaklama imkanları, uluslararası öğrenciler için kampüs içi ve kampüs dışı konaklamalar olmak üzere ikiye ayrılır. Yaşam tarzınıza, alışkanlıklarınıza ve bütçenize uygun olarak tercih edeceğiniz konaklama seçenekleri arasında size en uygun olanını belirlemek ve eğitim alacağınız üniversite başvuru tarihlerinden önce araştırma yapmanızda fayda var. 

 

Kampüs İçi Konaklamalar

 

  • Aile Yanı Konaklama:

 

Yurtdışında eğitim alacak çoğu öğrencinin en çok tercih ettiği konaklama şekli olan aile yanı konaklamalar okul tarafından sağlanmaktadır. Birlikte yaşayacağınız ailelerle bir yandan da yabancı dilinizi geliştirebildiğiniz bu konaklamaların en güzel yanı, Kanada’da yaşam ve gündelik hayata daha kolay bir şekilde adapte olabilmenizdir. Hem güvenli hem de düzenli bir ortamda öğrencilik hayatınıza devam ederken birlikte yaşayacağınız ailenizden kahvaltı ve akşam yemeği de isteyebilirsiniz. Bazen konaklama ücretine dahil olan bu hizmetler için Kanada’da eğitim alacağınız okulunuzla görüşmenizde fayda var. Tek kişilik ve özel döşenmiş mobilyalı odalarda internet erişimi, tv ve temizlik aile tarafından sağlanır. Kanada’da konaklama fiyatları açısından 700$-900$ CND arasındaki ücretleriyle aile yanı, uluslararası öğrenciler açısından sıkça tercih edilir.

 

  • Öğrenci Yurdu:

 

Kanada'da uzun süreli bir öğrencilik hayatı düşünüyorsanız eğer, kampüs içinde ya da kampüse yakın yerlerde kalacağınız öğrenci yurtları en iyi seçeneklerdir. Tek kişilik ya da iki kişilik odalarda banyo, mutfak ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ortak olarak kullanılır. Kızlar ve erkekler için ayrı olan yurtlarda internet, elektrik, su gibi masraflar aylık ücretinize dahildir. Kütüphane, bilgisayar odası, ortak ders çalışma alanlarına sahip olacağınız yurtlarda arkadaşlıklar kurabilir, aynı zamanda dersler ve ödevler konusunda birbirinizden yardım alabilirsiniz.

 

Toronto gibi bir şehirde ortalama yıllık 9000 ile 13.000 Kanada Doları öderken, Montreal ya da Quebec gibi şehirlerin üniversitelerinde fiyatlar biraz daha yüksek olacaktır. Kanada’da konaklama konusunda eğitim alacağınız üniversitelere danışarak en doğru seçimi yapmanızda fayda var. Eylül dönemi için en geç Mayıs ayında, Ocak ayı başlangıcı içinde Eylül’den itibaren başvuru yapabilirsiniz. 

 

Kampüs Dışı Konaklama

 

Kanada'da eğitim hayatına başlayan öğrenciler, daha çok öğrenim hayatlarının ikinci ya da üçüncü yıllarında bir daire kiralamayı düşünür. Zira ülkeye ve şehre alışmak, kültürünü ve geleneklerini özümsemek, bütçelerini ayarlamak uzun bir zaman gerektirir. Kaldı ki daire fiyatları yüksek gelirse kendinize bir ev arkadaşı bulmak, aynı zamanda burs destekleri almak ve part-time iş olanaklarından faydalanmak da kiralayacağınız dairenin üniversiteye ve şehre olan yakınlığını etkileyecektir. Toronto, Montreal, Vancouver gibi modern ve büyük şehirlerdeki kira ücretleri yüksek olmasına rağmen, New York ve Sidney gibi şehirlere göre daha uygundur. Ortalama 1.000$ CND gibi ücretlerden başlayan kiralar konusunda ülkede eğitim alırken araştırma yapmanızı öneririz. 

 

Kiralık ev ve daire listeleri için genellikle yerel gazeteler ve internet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda okullara asılan ilanlarda oldukça işe yarar. Zira bir önceki yıldan ya da aynı dönemden öğrenciler de sizin gibi kiralık daire arıyor olabilir.

 

Ayrıca Bakınız:

 

Kanada’da Eğitim ile İlgili Makaleler

Üniversite Seçenekleri