Temel Bilgiler
Finlandiya: Üniversiteye Başvuru

Finlandiya'da Eğitim Alabileceğiniz En İyi Okullar

Finlandiya Üniversiteleri

Finlandiya, kaliteli eğitim denildiğinde dünyanın her yerinden gelen öğrenciler arasında en popüler eğitim rotalarından biridir. En önemli nedenler arasında ise ülkenin modern alt yapısı ve teknolojisi ile kurulmuş şehirlerini, muhteşem doğal yaşamını, eşsiz Fin kültürüne olan merakı, dünya standartlarında eğitimi, araştırma ve kariyer imkanlarını sayabiliriz.

 

Finlandiya’da yüksek öğretim, hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. Öğrenim ücretleri, 2017 yılına kadar hem Avrupa Birliği üyesi hem de olmayan öğrenciler için ücretsizken, bu tarihten sonra AB dışı öğrencilerin, İngilizce eğitim almayı düşündükleri lisans ve master programlarına göre yılda en az 4.000€ ile 18.000€ arasında ücret ödemeleri gerekmektedir. İyi haber, doktora öğrencileri ve Fince ya da İsveçce dillerinde eğitim almayı düşünen öğrenciler için eğitim hala ücretsizdir. Aynı zamanda AB üyesi olmayan yetenekli öğrenciler için hem üniversitelerin hem de uygulamalı bilimler üniversitelerinin sunduğu çok sayıda burs seçeceği vardır. Yazımızda Finlandiya’da eğitim alabileceğiniz en iyi okullara, ücretlerine, burs ve iş imkanlarına yer verdik. 

 

University of Helsinki

 

Finlandiya üniversiteleri arasında 1640 yılında kurulmuş, ülkenin en eski ve en iyi eğitim kurumu olan Helsinki Üniversitesi’nin ayrı bir yeri vardır. 2,000’den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan okul, uluslararası tanınırlılığı ve işverenlerle ortaklıkları ile dikkat çeker. Üniversite, özellikle araştırmacı olmak isteyenlerin hayalidir. Zira okul, yetiştirdiği bilim adamları, Nobel ödülleri ve küresel sorunlar için çözümleri ile tanınır. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Yıllık 13.000€ ile 18.000€ 
 • Yüksek Lisans Programları: Bilgisayar bilimleri, çevre değişikliği ve küresel sürdürülebilirlik, genetik ve moleküler biyobilimler.
 • Üniversite burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

University of Turku

 

Finlandiya’da okumak istiyorsanız Turku Üniversitesi, 24,000 öğrenciye ev sahipliği yapan uluslararası bir araştırma üniversitesidir. Yedi fakültede, öğrencilerine yenilikçi problem çözme becerileri kazandırmayı ve yüksek standartlarda multidisipliner eğitim vermeyi amaç edinen üniversite, öğrencilerin eğitim ve yaşam masraflarını önemli ölçüde azaltmak için çok çeşitli burs programları sunmaktadır. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Yıllık 8.000€ ile 16.000€
 • Yüksek Lisans Programları: Küresel inovasyon yönetimi, ilaç keşif ve geliştirme, bilgi güvenliği ve şifreleme. 
 • Üniversite burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

University of Eastern Finland 

 

2006 yılında kurulan Eastern Finland Üniversitesi, 100’den fazla konuda eğitim alma imkanı sunan çok disiplinli bir okuldur. Yaşlanma, yaşam tarzı ve sağlık, doğal kaynakların yeterliliği, çevresel değişim gibi birden çok konuda küresel sorunları çözmek için araştırma imkanı sunar. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Yıllık 8.000€ ile 15.000€
 • Doktora Programları: Bilgisayar bilimi ve mühendislik, moleküler tıp, medikal fizik ve mühendislik. 
 • Üniversite burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Aalto University

 

2010 yılında kurulan Aalto Üniversitesi, Finlandiya’nın en büyük eğitim kurumlarındandır. 650 milyon euro değerinde hem araştırma çalışmaları hem de farklı programlar için finansal yardım sunan üniversite, yaratıcılığınızı geliştirmek, genç girişimciler yetiştirmek ve bilimsel çalışmaları artırmak için öğrencileri destekler. Bilim ve sanatı, teknoloji ile buluşturan üniversite, büyük toplumsal sorunları çözme ve yenilikçi bir gelecek inşa etmeyi hedefler. Mezunlarının Nestle, Nokia, Accentura gibi uluslararası şirketlerde iş bulduğu Aalto Üniversitesi, 20,000 öğrenciye ev sahipliği yapar. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Yıllık 12.000€ ile 15.000€
 • Doktora Programları: Sanat, tasarım ve mimarlık; kimyasal teknoloji. 
 • Üniversite burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

University of Oulu

 

Finlandiya’da okumak isteyen öğrenciler için Oulu Üniversitesi, 1958 yılında kurulmuş ülkenin en büyük yüksek öğrenim kurumlarındandır. Yenilik odaklı eğitim veren okul, 16.000 öğrenciye ev sahipliği yaparken, 8 fakülte ve 4 kampüste özellikle bilgi teknolojisi, sağlık ve çevre gibi güçlü konularda araştırma imkanı sunar. Oulu Üniversitesi, öğrencilerin eğitim ve yaşam masraflarını en aza indirgemek için sunduğu burs programları ile dikkat çeker. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Yıllık 10.000€ ile 13.000€
 • Yüksek Lisans Programları: Mimari tasarım, uluslararası işletme yönetimi, biyomekanik ve görüntüleme.
 • Üniversite burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

University of Tampere

 

1925 yılında kurulan Tampere Üniversitesi, Finlandiya’da okumak isteyen uluslararası öğrencilere, aralarında tıp, sağlık bilimleri, iletişim ve medya gibi fakültelerinde eğitim alma imkanı sunar. Yaratıcılık ve sosyal sorumluluk üzerine odaklanan üniversite, 40 bin öğrenciye ev sahipliği yapar. Finlandiya’nın üçüncü en büyük şehri, bilimsel, endüstriyel ve kültürel merkezi olan Tampere şehrinde kurulan okul, öğrenciler arasında da oldukça popülerdir. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Yıllık 8.000€ ile 12.000€
 • Yüksek Lisans Programları: Medya yönetimi, yazılım geliştirme, internet ve oyun çalışmaları
 • Üniversite burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Tampere University of Technology

 

Doğa bilimleri ve mühendislik üzerine ülkenin en iyi eğitim kurumlarından biri olan Tampere Teknoloji Üniversitesi, bu alanlarda önemli bir araştırma merkezidir. 60’dan fazla ülkeden yabancı öğrenci ve çalışana sahip üniversite, öğrencilerine geniş, disiplinler arası eğitim için büyük fırsatlar sunar. Sanayi ile güçlü bağlantılara sahip Tampere Teknoloji Üniversitesi, küresel sorunları ele alırken sinyal işleme, akıllı makineler, optik ve fotonik gibi konularda öncü araştırmaları ile göz doldurur. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Yıllık 8.000€ ile 12.000€
 • Yüksek Lisans Programları: Mimari, bilgi teknolojisi, elektrik mühendisliği.
 • Üniversite burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Abo Akademi University

 

Finlandiya’nın önde gelen araştırma merkezlerinden biri olan Abo Akademi Üniversitesi, 1,000’den fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Sanat, psikoloji, bilim, mühendislik gibi konularda master programları sunan üniversitede, hem İngilizce hem İsveçce eğitim alabilirsiniz. Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü, İnsan Hakları Enstitüsü, Turku Bilim Parkı, Biyoteknoloji Merkezi gibi araştırma merkezlerinde ilaç geliştirme, moleküler süreç, malzeme teknolojisi gibi konularda araştırma yapma imkanı sunan üniversite, 1918 yılında kurulmuştur. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Yıllık 8.000€ ile 12.000€
 • Yüksek Lisans Programları: İşletme ve yönetim, yazılım mühendisliği, doğa bilimleri.
 • Üniversite burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Haaga-Helia UAS 

 

Öğrencilerine çok yönlü çalışma, alanında uzmanlaşma, İngilizce ve Fince eğitim alma, geniş iş ağları kurma ve yüksek kaliteli eğitim alma imkanı sunan Haaga-Helia Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, yaklaşık 10,000 öğrenciye ev sahipliği yapar. 2007 yılında kurulan okulun mezunlarının Finnair, Accenture gibi şirketlerde iş bulduğu okul, Finlandiya üniversiteleri arasında iyi bir dereceye sahiptir. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Yıllık 8.500€ ile 9.500€
 • Lisans Programları: İşletme ve yönetim, bilgisayar bilimleri ve bilişim, tıp ve sağlık.

 

University of Jyvaskyla

 

1934 yılında kurulan Jyvaskyla Üniversitesi, yüksek lisans programları ile uluslararası öğrenciler arasında oldukça popülerdir. 15,000 öğrenciye eğitim veren üniversite, lisans ve lisansüstü programlarda 120’den fazla konuda eğitim alma imkanı sunar. Biyolojik etkileşimlerin araştırılması, yaşlanma ve bakım, düşük sıcaklık kuantum olayları gibi konularda araştırma fırsatlarına sahip okul, dünya çapında 360 üniversite ile işbirliği çalışmaları yürütmektedir. 

 

 • Öğrenim Ücretleri: Master programları yıllık 8.000€ ile 12.000€ arasında.
 • Yüksek Lisans Programları: Bankacılık ve uluslararası finans, bilgi sistemleri, nanobilim, kültürlerarası iletişim.
 • Üniversite burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Faydalı Linkler:

Finlandiya’da Bir Üniversiteye Nasıl Başvurulur?

Finlandiya’da Çalışmak İçin 7 Neden

Finlandiya’da Lisans Eğitimi