Temel Bilgiler
Finlandiya: Öğrenci Yaşamı - Okunması gerekenler

Finlandiya’da öğrenciyken yapabileceğiniz 5 şey

share image

Finlandiya’nın eğitim sistemi dünyadaki en saygın sistemlerden biridir. Ancak, burada yapılacak çok şey var dolayısıyla vaktinizi sadece ders çalışarak ve kitap okuyarak geçirmeyeceksiniz.

Finlandiya’da herkes için birşeyler var. İster tarihsever, ister doğa hayranı olun Finlandiya’da bulunduğunuz süre zarfında kaçırmamanız gereken harika deneyimler var. Sizin için bunlardan bazılarına yer verdik:

Suomenlinna Kalesi

Tarihseverler için ülkede çok sayıda müze, mimari eser ve anıtlar mevcut. Bunlardan biri olan Suomenlinna Kalesi mutlaka görülmeli. Ülkenin İsveç yönetiminde bulunduğu dönemde, 1748 yılında elle inşa edilen kale, Helsinki’de mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alan, tarihin korunmuş bir parçası. Kale, 1991 yılında askeri bir anıt olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Bugüne kadar İsveç, Rusya ve Finlandiya olmak üzere 3 ülkenin savunulmasında bu kaleden faydalanılmıştır.

Bu muhteşem kale hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sibelius Parkı ve Anıtı

Eğer gerçekten ilginizi geçen alan sanatsa, Fin besteci Jean Sibelius’un anısına inşa edilen görkemli Sibelius Anıtı’nı mutlaka görmelisiniz. Bu anıt, Jean Sibelius’u temsil eden bir anıt görmek isteyen geleneksel kesimle, anıtı soyut bir yorumlama olarak kabul etmek isteyen modern kesimden oluşan Fin nüfusunu ikiye bölmüştür.

Elbette, Finlandiya’da keşfedebileceğiniz çok sayıda kilise ve müze de mevcut. Bu kuzey ülkesinin kültürü ve tarihiyle ilgileniyorsanız Turku Katedrali, Finlandiya Milli Kütüphanesi ve Ateneum Sanat Müzesi kesinlikle listenizde üst sıralarda yer almalı.

Esplanade Park

Finlandiya’ya gelen ziyaretçiler genellikle ülkenin yerlileri gibi yaşamayı tercih eder; siz de bunlardan biriyseniz, sokak müzisyenlerini dinlemek, kahvenizi yudumlarken yoldan geçen insanları ve turistleri izlemek için Esplanade Park’ı tercih edebilirsiniz. Bu park, moda defileleri ve diğer yerel yetenek etkinlikleri gibi aktiveler için de tercih edilir. Helsinki’nin merkezinde bulunan Esplanade Park, ziyaretçileri mağazalara ve restoranlara yönlendirmesi dolayısıyla Helsinki’nin Central Park’ı olarak bilinir.

Bu Park hakkında daha fazla bilgi edinin.

Helsinki Hayvanat Bahçesi

1889 yılında kurulan Helsinki Hayvanat Bahçesi, dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden biridir. 150 hayvan türüne ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesinde, ziyaretçilere çeşitlilik açısından inanılmaz seçenekler sunulur. Bu hayvanat bahçesi aynı zamanda, burada görebileceğiniz bazı hayvanların doğal yaşamlarını korumaya da katkıda bulunur. Ada üzerine kurulu olup, tüm yıl açık olan ve feribot, otomobil veya otobüsle ulaşım imkânı bulunan az sayıda hayvanat bahçesinden biridir.

Helsinki Hayvanat Bahçesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Eğer Finlandiya bir tek şeyiyle tanınıyorsa, o da çok sayıdaki doğa ile bağlantı imkânıdır. Visit Finlandiya’ya göre ülkenin %70’inden fazlası (yüzölçümü açısından Birleşik Krallık’tan ve dünyadaki herhangi bir Avrupa ülkesinden daha büyük) ormanlarla kaplıdır.

Helsinki aynı zamanda musluk sularının en temiz olduğu ülkelerden biridir. Bunun yanı sıra, Lappi’deki Kilpisjärvi kasabası da dünyada havanın en temiz olduğu yerlerden biridir.

Lappi

Finlandiya’ya gidip farklı bölgeler keşfetmemeniz mümkün değildir. Lappi, dünya çapında büyülü bir yer olarak bilinir; gerçek bir harikalar diyarına ve tabii ki Santa Claus’a (Noel Baba) en yakın olabileceğiniz yer burasıdır.

Finlandiya’da yılda 200 geceden daha fazla görüldüğü söylenen Kuzey Işıkları’nı da seyretmelisiniz. Pek çok insanın bu bölgeyi ziyaret etmesinin sebeplerinden biri bu ışıkları görebilmektir. Lappi aynı zamanda, yılın 3 ayı boyunca ‘Geceyarısı Güneşi’ alması dolayısıyla, kayak ve yürüyüş gibi açıkhava etkinlikleri için harika bir yerdir. Ayrıca, kar arabalarıyla yapılan gezilere katılarak ve hatta balık tutarak da Lappi’nin güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Lappi’de sizi bekleyen diğer seçeneklere buradan göz atabilirsiniz.

Eğer Finlandiya’da öğrenim görebileceğinizi düşünüyorsanız, hemen sizin için ideal programı sunan üniversiteyi aramaya başlayın.