Temel Bilgiler
Almanya: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

Almanya’da Üniversiteye Başvuru Yapmak

863

Almanya’da bir üniversiteye nasıl başvuru yaparsınız? Süreç nasıl işler? Tüm adımlar hakkında fikir edinmek için kapsamlı rehberimize bir göz atın...

 

Dikkat etmeniz gereken ilk nokta Almanya’da üniversiteye başvuru sürecinin kurumdan kuruma göre değişiklik gösterdiğidir. Aşağıda sizler için bazı önemli noktaları özetledik ancak detaylar için üniversitenizin internet sayfasını (özellikle Uluslararası Öğrenciler Ofisi’nin internet sayfasını) ziyaret ediniz.

 

Üniversitenin uluslararası öğrenciler ofisine sormanız gereken sorulardan bazıları şunlardır:

 

 • Başvurduğum program için gerekli şartlar neler?
 • Başvuruyu nereye göndereceğim?
 • Son başvuru tarihi nedir?
 • Başvuruya ek olarak hangi belgeleri sunmalıyım?

 

>> Alman üniversitelerine sorularını buradan gönderin!

 

Tüm bunları hallettikten sonra, başvuru sürecinde ilerlemenize yardımcı olacak diğer bilgiler şunlardır:

 

Ne zaman başvuru yapmalısınız?

 

Almanya’da pek çok üniversite, programlarının kış veya yaz aylarında başlaması sebebiyle yılda iki kez kayıt imkânı sunar.

 

Kış dönemi dersleri


Kış dönemi genellikle Eylül ve Şubat veya Ekim ve Mart arasındadır. Kış dönemi için son başvuru tarihi genellikle 15 Temmuz* civarındadır ancak yine de başvurunuzu Mayıs ayında tamamlamanız önerilmektedir.

 

Yaz dönemi dersleri


Almanya’daki üniversitelerin çoğunda yaz dönemi Nisan - Eylül, uygulamalı bilimler üniversitelerinde ise Mart - Ağustos ayları arasındadır.

 

Yaz dönemi programlarına son kayıt tarihi 15 Ocak* civarındadır ancak yine de başvurunuzu Aralık ayında tamamlamanız önerilmektedir.

 

*Bu ilgili her dönem için standart son başvuru tarihidir ancak her bir programa son başvuru tarihini üniversiteniz aracılığıyla dikkatli bir şekilde kontrol ediniz.

 

Neler gerekli?

 

 • Lise diploması veya sertifika gibi yüksek öğrenime geçiş yeterliliğiniz bulunduğu gösteren belgenin onaylı fotokopisi (orijinal olarak yazıldığı dilde)
 • Yeterliliğinizin bulunduğu alanda aldığınız dersler ve notların dökümünü gösteren belgenin İngilizce’ye çevrilmiş hali
 • Biyometrik fotoğraf (1 adet)
 • Pasaportunuzun bir fotokopisi (kişisel bilgiler ve resimli bir kimlik kartı)
 • İngilizce dil yeterliliğinizi gösterir belge

 

Bilmeniz gereken başka neler var? Kontenjan Sınırları (NC)

 

Tıp, eczacılık, veterinerlik ve diş hekimliği gibi popüler bölümler öğrenciler tarafından çok yoğun olarak tercih edilmekte olup tüm Alman üniversitelerinde belirli kayıt kontenjanı (Numerus Clausus) geçerlidir. Sınırlı kayıt kontenjanının bulunduğu bölümlere başvuru ve kabul Stiftung für Hochschulzulassung tarafından yürütülmektedir. Ancak bazı durumlarda, diğer ülkelerden başvuru yapan öğrenciler aynı zamanda Uluslararası Üniversite Başvurularına Yönelik Başvuru Hizmetleri aracılığıyla veya üniversiteye giderek şahsen başvuru yapabilirler.

 

Aynı zamanda bazı bölümlerde özel kontenjan uygulamaları geçerlidir. Böyle durumlarda, kontenjan sınırı, üniversitedeki belirli bir programa ilişkin arz - talebe göre her dönem değişiklik gösterebilir.

 

Bu bölümler yine rekabetin fazla olduğu bölümler olup, kabul öncesinde mülakat, sınav veya motivasyon mektubu gibi ek şartlar koyabilmektedir. Her durumda, bu konu hakkında bilgi almak için en iyi yer, seçtiğiniz üniversitenin Uluslararası Öğrenciler Ofisi’dir.

 

Hotcourses tarafından size başvuru için önerilen ipuçları:

 

 • En kısa zamanda başvurunuzu yapın (son başvuru tarihinden en az 6 hafta önce)
 • Kabul edilme şansınızı arttırmak için ilgili olduğunu düşündüğünüz ne kadar bölüm ve üniversite varsa hepsine başvurun
 • Şansınızı arttırmak için nispeten daha az popüler şehirlere başvurabilirsiniz
 • Sabırlı olun. Üniversiteden başvurunuzla ilgili haber alana kadar 2 ay beklemeniz gerekebilir.
 • Tekrar başvurun! Eğer kış dönemi başvurunuz kabul edilmezse, neden yaz döneminde şansınızı denemeyesiniz?

 

Başvuru ile ilgili tüm önemli noktaları öğrendiğinize göre sizin için en iyi bölümü aramaya başlayın ve Almanya’da öğrenim görme hayalinizi gerçeğe dönüştürün!

Bölüm ara

Almanya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.