Temel Bilgiler
Almanya: Bölüm Rehberleri

Almanya'da Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler

Almanya'da Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler

Almanya, geçmişten günümüze özellikle sanat, mühendislik ve bilim alanında uluslararası öğrenciler için dünyanın en dikkat çekici eğitim destinasyonlarından biri olmuştur. Ülkedeki üniversitelerde birçok derece ve programda öğretim ücretleri, hem ülke vatandaşlarına hem de yabancı öğrencilere ücretsizken dünyanın dört bir yanındaki işverenler tarafından da oldukça ilgi görür. Almanca bilmeyenler için İngilizce eğitim programlarının yaygın olduğu Almanya’da, diğer Avrupa ülkelerine göre yaşam maliyetleri daha uygun ve sayısız burs programı mevcuttur. Gelin, Almanya’da öğrenim görebileceğiniz en iyi bölümlere birlikte göz atalım!

 

1. Sanat

 

Almanya’da öğrenim görmek isteyenler için eğitim kurumları;

  • Universitaten-Üniversiteler, 
  • Fachhochschulen-Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri, 
  • Kunst und Musikhochhulen-Teknik, Sanat, Müzik ve Sinema Eğitimi Veren Üniversiteler olarak 3 gruba ayrılır. 

 

Almanya’da sanat alanında lisans ya da master eğitimi almak için her yıl hatırı sayılır bir uluslararası öğrenci ülkeye gelmektedir. Kendisini ‘’fikirlerin ülkesi’’ olarak tanımlayan Almanya’da sanat eğitimi veren fakülteler 4 ana bölümden oluşur. Görsel Sanatlar alanında resim, heykel, grafik, sanat öğretmenliği; Tasarım alanında mimarlık, endüstriyel tasarım, moda tasarımı, medya; Müzik alanında ses ana bölümü, müzik bilimi, jazz, müzik tarihi, müzik ile eğitim ve terapi; Tiyatro alanında ise müzikal, sahne, kostüm tasarımı, sahne yazarlığı gibi dallara ayrılır. 

 

 

Almanya’da okunacak bölümler arasında en dikkat çekenler içinde yer alan klasik müzik eğitimi alırken Beethoven, Bach, Brahms, Wagner gibi bestecilerin; resim eğitiminde Caspar David Friedrich, Max Ernst, Otto Dix, Albrecht Dürer gibi sanatçıların eserlerinden ilham alırsınız. 

 

Almanya’da sanat alanında eğitim veren üniversiteler arasında en bilineni ve Avrupa’da sanat okullarının en büyüğü olan Berlin University of the Arts, bir araştırma ve devlet üniversitesidir. Alanında uzman akademisyenler, dünya standartlarında gelişmiş sanatsal uygulamalı ve teorik eğitimler ile öğrencilerine hizmet veren üniversitenin tarihi 1600’lere dayanmaktadır. Önemli mezunları arasında Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Günter Grass, piyanist Moritz Moszkowski, besteci Kurt Weill varken; Vivienne Westwood ve George Baselitz gibi ünlü isimlerde eğitmenlik yapmıştır. Almanya’da yaratıcı sanatlar ve tasarım alanında eğitim veren üniversitelere bu linkten ulaşabilirsiniz!

 

2. Bilgisayar Bilimleri

 

Almanya, dünyanın beşinci büyük Avrupa’nın ise en büyük ekonomisine sahipken bilim, araştırma ve mühendislik gibi alanlarda birçok öncü buluşa imza atmıştır. Almanya’da üniversite bölümleri arasında yerli ve yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği bilgisayar bilimleri alanında eğitim veren üniversiteler, hem lisans hem de yüksek lisans derecelerinde Almanca ve İngilizce program seçeneklerine sahiptir. Öğrencilerin hesaplama, yazılım, donanım ve bilgisayar sistemleri üzerine teorik ve pratik yeteneklerinin geliştirilip uygulandığı eğitim süresince yapay zeka, bilgisayar ağları, grafik ve multimedya, web teknolojileri, programlama dilleri gibi çoğu alanda geniş bir yelpazede öğrenim imkanları sunulmaktadır. 

 

 

Almanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için devlet üniversitelerinin tarihi, Ortaçağ’a kadar dayanırken, özel üniversiteler oldukça yakın tarihlere sahiptir. Bilgisayar bilimleri alanında özellikle Technical University of Munich dikkat çekerken, ülkedeki üniversitelerin işverenlerle olan bağlantıları da göz doldurur. Uluslararası iş piyasasında bilgisayar bilimleri ve teknolojisi alanlarında yeni mezun öğrencilere iş bulma ve çalışma imkanı sağlayan üniversiteleri bitirenler; web tasarımcısı, sistem analisti, BT danışmanı, oyun geliştirici, e-ticaret, yazılım ve donanım geliştirme gibi alanlarda çalışabilirler. 

 

3. Elektrik Mühendisliği

 

Günümüzde üretim ve hizmet endüstrileri alanındaki tüm sektörlerin temelini oluşturan bölümler arasında yer alan elektrik mühendisliği; dijital bilgisayarlardan kontrol sistemlerine, telekomünikasyondan akıllı sistemlere kadar geniş bir yelpazede hizmet verir. Almanya’da özellikle otomotiv endüstrisinde sıkça rastladığımız mikro elektronik donanımlar ve yenilikçi yazılımlardan oluşan elektrik mühendisliğine olan talep son yıllarda giderek büyüyen bir artış göstermiştir. 

 

 

Almanya’da üniversite bölümleri açısından sağladığı iş imkanlarıyla dikkat çeken elektrik mühendisliği alanında, lisans ve yüksek lisans derecesi alan öğrencilere üretim yapabilecekleri teknik becerilerin yanı sıra uygulayabilecekleri bilgi ve güvenlik yöntemleri konusunda eğitimler verilir. Ülkede özellikle otomotiv, inşaat, petrol ve doğalgaz gibi alanlarda iş imkanı bulabileceğiniz elektrik mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler arasında Münih Teknik Üniversite’sinden sonra bilim ve araştırma odaklı kapsamlı eğitimleri ile dikkat çeken Karlsruhe Institute of Technology yer alır. 

 

▶️▶️ Yurt dışı eğitim almak istediğiniz bölüme henüz karar vermediyseniz, Hotcourses Turkey ziyaretçilerine özel sunulan IDP Education danışmanlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Siz formu doldurun, uzmanlarımız size ulaşsın!

4. Matematik

 

Almanya, matematik tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. David Hilbert, Felix Klein, Leonard Euler gibi matematikçiler Avrupa’nın en iyi devlet okullarını kurarak uluslararası platformda üst sıralarda yer almışlardır. Almanya, Oberwolfach’ta bulunan Matematik Araştırma Enstitüsü ile her yıl matematik alanında 50 haftadan uzun süren uluslararası konferans ve workshoplara ev sahipliği yapar. 

 

Almanya’da eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için matematik bölümünde lisans ve lisansüstü dereceler her ne kadar Almanca olarak sunulsa da son yıllarda talep üzerine İngilizce programlarda da artış görülmektedir. Matematik terminolojisi uluslararası bir konu ve standartlaştırılmış bir eğitim müfredatına sahip olduğu için çoğu yabancı öğrenci Alman dilinde okuyup çok rahat bir şekilde kendini derslere adapte edebilmektedir.

 

 

Almanya; bilim, matematik ve mühendislik konularında çok yüksek standartlara sahiptir ve yabancı öğrencilere değişim programları, burs ve matematik çalışmaları için fonlar gibi fırsatlar sunar. Bu alanda ülkedeki en iyi üniversite, dünya sıralamalarında da 40. sırada yer alan ve 200 yıllık bir geçmişe sahip olan University of Born’dur.

 

5. Edebiyat

 

Ortaçağa kadar uzanan ve edebiyat alanında Goethe, Grimm Kardeşler, Hermann Hesse, Günter Grass gibi birçok ünlü yazara ev sahipliği yapan Almanya’da okunacak bölümler arasında edebiyat, öğrenciler için ilk tercihler arasındadır. Edebi araştırmalara konu edilen makaleler, şiir, modern tiyatro, klasik edebiyat, kültür ve edebiyat, kadın edebiyatı gibi birbirinden farklı derslerin görüldüğü üniversitelerde analiz, araştırma ve metodolojik becerileriniz gelişir. Almanya’da eğitim alabileceğiniz üniversiteler arasında Leibniz University of Hannover ve Free University of Berlin varken mezunlar uluslararası çapta editör, yazar, kitap eleştirmeni, gazeteci, tarihçi ve araştırmacı olarak iş bulabilirler. 

 

6. Moda Tasarımı

 

Almanya’da okunacak bölümler arasında özellikle moda ile ilgilenen ve yeteneği olduğunu düşünen öğrencilerin tercih ettiği moda tasarım eğitiminin ayrı bir yeri vardır. Günümüzde özellikle Berlin Moda Haftası ile ülke turizmini ve eğitim sistemini canlandıran moda fuarına, hem endüstri hem de tasarımcılar arasından birçok ünlü isim katılır. 

 

Moda tasarım alanındaki eğitimler; kostüm tasarımı ve yapımı, dikim, moda tarihi, ayakkabı ve aksesuar tasarımı gibi konuları kapsar. Bu alanda mezun olacak öğrenciler için ülke genelinde iş imkanları mevcutken genel olarak giyim tasarımcısı, moda tasarımcısı, ürün yöneticisi, blog yazarı, modacı olarak kariyer seçeneklerine göz atabilirsiniz.

 

 

Almanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülkenin en tanınmış modacıları arasında Karl Lagerfeld, Jil Sander, Philipp Plein’i; ünlü markalar arasında Hugo Boss, Escada, Puma, Adidas’ı ve süper modeller arasında da Heidi Klum ile Claudia Schiffer’ı sayabiliriz. Bu alanda ülkedeki en iyi okullar arasında ilk olarak 1841 yılında Fransa’da kurulan ESMOD Berlin Uluslararası Moda Üniversitesi yer alır. 

 

▶️▶️ Almanya’da eğitim alabileceğiniz programlar ve başvuru seçenekleri hakkında araştırma yapmaya başlamak ister misiniz? Hemen, sitemize kayıt olarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA