Temel bilgiler
Hong Kong: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Hong Kong’da Öğrenci Yaşam Giderleri

Hong Kong'da Yaşam ve Konaklama

Hong Kong gibi bir bölgede yaşamanın en önemli avantajlarından biri hiçbir zaman yeni manzaralardan uzak olmamanızdır. Şansınız varsa arka planda dağlar olmak üzere şehrin gökyüzü ve suları ile bölgenin tamamını görebileceğiniz bir manzara yakalayabilirsiniz (yoksa muhteşem ulaşım ağları ve farklı manzaraların birbirine yakın olması sayesinde kısa sürede kendinizi yeni bir yerde bulabilirsiniz).

 

Hong Kong'da Konaklama

 

Şansınız varsa üniversitenin konaklama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz - bu imkânlar genellikle öğrenciler için uygun ücretlidir (ve çok yaygın olarak tercih edilir). Londra veya Kaliforniya kadar pahalı olmasa da Hong Kong da, bölgenin büyük bir kısmının gelişmemiş olması ve mevcut alan olmaması sebebiyle, oldukça pahalıdır. Konaklama için yıllık olarak 10.000 ila 17.000 Hong Kong Doları ayırmanız gerekir. Bu elbette tahmini bir rakamdır - konaklama ücretlerini teyit etmek için daima, doğrudan üniversiteniz ile görüşmeniz gerekir (örmeğin Hong Kong Üniversitesi’nin rehberini örnek olarak kullanabilirsiniz.). Nadiren de olsa tek kişilik veya ortak odalar arasında tercih yapma imkânınız olabilir; eğer tasarruf etmek istiyorsanız, ortak kullanımlı odaları tercih etmeniz daha ekonomik olacaktır.

 

Hong Kong’taki üniversiteler yeni inşa edilmiş olsa da ve İngiltere’dekiler gibi eski bir gelenek ve köklü bir mirasa sahipmiş izlenimi yaratmasa da, tasarım ve estetik anlamda daha modern ve çağdaştır (çünkü 20. yüzyıldan inşa edilmiştir).

 

Hong Kong’ta konaklama kültürü ABD’deki ile hem benzer hem de oradakinden farklıdır. Hong Kong genelinde boş alanın oldukça kısıtlı olması (sadece öğrenci konaklama imkânları hususunda değil) sebebiyle, ABD’de olduğu gibi odanızı bir oda arkadaşı ile paylaşmaya hazırlıklı olun (ve banyonuzu diğer birkaç öğrenciyle). Hong Kong’ta konaklama seçeneklerinde, alan işgalini en aza indirmek için özel tasarımlar kullanılmaktadır - örneğin hafiften yatağınızın üzerine doğru uzanan masalar ve pratik depolama alanları vs. ile karşılaşmaya hazır olun. Eğer bu “rahat” koşullarda iyi ders çalışamıyorsanız, kampüs dışında bir yer arayabilirsiniz - Hong Kong’ta geceleri dahi bir yerden başka bir yere gitmek oldukça güvenlidir ve ulaşım ağları harikadır.

 

Ancak kampüs kültürü ABD veya Birleşik Krallık’ta karşılaşmayı umabileceğinizden çok farklıdır. Öğrencilerin, bazı kurumlarda ‘Yüksek Masa’ adı verilen, diğer öğrencilerle yenilen yemeklere katılmak dahil olmak üzere sosyal aktivitelerde yer almaları beklenir. Bunu yapmayanlar yönetim tarafından cezalandırılır - bu uygulamadaki temel amaç birlikte yaşanılan insanlarla uyumu ve bağı güçlendirmektedir.

 

Eğer kampüste konaklama ayarlayamazsanız, bir daire kiralamak veya aile yanında yaşamak gibi kampüs dışında bulabileceğiniz çok sayıda seçenek mevcuttur. Aşağıdaki faydalı linklere bir göz atın:

 

 

Yaşam Giderleri

 

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, elektrik/su/doğal gaz ve internet faturanıza ek olarak bazı harcamalarınız olabilir. Aşağıda aylık olarak neler ödemeniz gerekebileceğine dair bir fikir edinebilirisiniz:

 

 • Doğal Gaz.....HK£0.22/MJ + HK$20
 • Elektrik.....HK$1.04/kWh + HK$36
 • Su.....İlk 12 m2 ücretsiz + HK$4-6/ m2
 • İnternet.....HK$200 (Hong Kong Genişbant Ağı; 500Mbps)
 • Cep Telefonu Faturası.....HK$100-300

 

Ulaşım

 

Hong Kong’ta ulaşım sistemi hem çeşitli hem de hareketli yaşam biçimine ayak uydurabilecek ölçüde hızlıdır - dolayısıyla kendi arabanızı almanıza hiç gerek yoktur.

 

 • Aylık tren kartı.....(günlük HK$25) HK$600
 • Aylık otobüs seyahat kartı.....HK$6/tek biniş

 

 Gıda

 

Şehir merkezinde bir öğrenci için dışarıda yemek yemek oldukça ucuzdur - bir kafede lezzetli bir yemek ortalama 25-35 Hong Kong Dolarına mal olur. Eğer evde kalıp kendiniz (veya ev arkadaşlarınızla) yemek pişirmeyi tercih ediyorsanız, marketten alacağınız aşağıdaki temel malzemelerin fiyatlarına bir göz atın:

 

 • Tayland pirinci (8kg poşet).....HK$89
 • Dondurulmuş Tavuk.....HK$100-120/kg
 • Sebze.....HK$14-18/kg
 • Domuz eti.....HK$70-80/kg

 

Diğer Harcamalar

 

 • McDonalds Combo Menü.....HK$35
 • Yerli Bira.....HK$10 (Tsingtao Beer - Çin, 640ml)
 • İthal Bira.....HK$17 (Budweiser Beer, 600ml)
 • Cappuccino (sade).....HK$30 (Starbucks Cappuccino-Büyük)
 • Cola/Pepsi......HK$4.5 (330ml)
 • Şişe Su.....HK$4-5 (Bonaqua, 770ml)

 

Artık Hong Kong’ta yaşam ve öğrenim masrafları hakkında daha fazla fikir edindiğinize göre hemen bugün Hong Kong’da bir öğrenim programı bulabilirsiniz!