Temel bilgiler
İrlanda: Üniversiteye Başvuru

İrlanda’da Üniversitelere Başvuru Nasıl Yapılır?

share image

İrlanda günden güne gelişen eğitim sistemi ile bir çok öğrencinin tercihi durumuna geliyor. İngiltere eğitim sistemine yakınlığı, dil eğitimi konusunda ön plana çıkması, saygın üniversiteleri ve Avrupa Birliği öğrencilerinin harç ücretlerinden muaf olması İrlanda’nın tercih edilmesinin altında yatan en önemli nedenlerden biridir. Yurt dışı eğitime başvuru süreci birbiri ile bağlantılı bir çok adımdan oluştuğu için sizler için İrlanda’da üniversite başvuruları ile detaylı bir rehber hazırladık!

 

Araştırma Süreci

 

Yurt dışında eğitim görmek isteyenlerin yaşadığı olumsuz durumlardan biri başvurular için hazırlığa geç başlaması ve bunun sonucunda başvuru tarihini kaçırmaları. Size tavsiyemiz İrlanda’da eğitime başvuru tarihinizden 1 yıl önce üniversite ve bölümleri araştırmaya başlayarak üniversitenin başvuru sürecini takip etmenizdir. Üniversitelerin web sitelerinde yayınlanan üniversite başvuru kitapları ile başvuru sürecinde gerekli evraklara ve başvuru için minimum şartlara ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca üniversitelerin öğrenci işlerine ve uluslararası öğrenci ofislerine e-mail yoluyla ulaşarak sorularınızı iletebilirsiniz. Araştırma sürecinizde resmi olmayan kaynakların bilgilerinin sizi yanıltabileceğini unutmayın. İrlanda'daki üniversitelerin tümünü buradan görüntüleyebilirsiniz.

 

Başvuru Dönemleri ve Son Başvuru Tarihleri

 

Avrupa Birliği vatandaşı öğrenciler İrlanda’da üniversite eğitimini Central Application Office (CAO) aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Central Application Office (CAO) aracılığıyla yapılan başvurular Şubat ayı başlangıcında bitmektedir, ancak Mart ayına kadar gecikme ücreti ödenerek başvurular yapılabilmektedir. Central Application Office (CAO) sitesinden indireceğiniz başvuru paketi evraklarını doldurarak başvuru süreci tamamlanabilir.

 

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrenciler ise üniversite başvurularını üniversitelere direk olarak yapmaktadır. Üniversitelerin web sitelerinde yer alan başvuru süreçleri takip edilerek üniversitelere direk başvuru yoluyla başvurularını gerçekleştirebilirler. Son başvuru tarihleri ise üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse Trinity College Dublin üniversitesinde Eylül ayında başlayacak dönem için son başvuru tarihi 1 Marttır. Ayrıca Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrenciler Postgraduate Application Centre (PAC) web sitesi aracılığıyla başvurusunu gerçekleştirebilir. Öğrencinin başvuracağı üniversite listede yoksa direk üniversiteye de başvurabilir. İrlanda'da okumanız gereken 3 bölümü buradan görüntüleyin

 

Başvuru Evrakları:

  • Lise diploması
  • Yüksek not ortalaması
  • Referans mektubu
  • TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
  • Şimdiye kadar aldığınız serifikalar
  • Transkript belgesi
  • Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ideallerinizi anlattığınız bir yazı

 

TOEFL ya da IELTS sınav sonucu öğrenciler için başvuruda büyük önem taşımaktadır. Öğrenciler bilgisayar tabanlı TOEFL sınavında en az 220, test tabanlı TOEFL sınavında 550 puan almalıdır. IELTS sınavında ise en az 6.5 puan alınmalıdır. İrlanda’da tıp eğitimine başvuran öğrencilerden HPAT Assessment Test sonucu da istenmektedir.

 

Başvuru

 

Başvuru şekli, Avrupa Birliği öğrencileri için Central Applications Office (CAO) aracılığıyla, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrenciler için üniversitelerin web sitelerinde bulunan online başvuru prosedürü takip edilmelidir. Başvuru sırasında tüm dosyalar ve evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir. İrlanda'da eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

 

 

Başvuru İpuçları

 

  • İrlanda’da üniversite başvurularında her üniversite ve bölümde farklı kriterler olabilmektedir bu sebeple her üniversitenin başvuru süreci web sitesinden takip edilmelidir.
  • Başvurunuz için son başvuru tarihinden en az 6 ay önce hazırlıklarınızı yapmanız süreçte size zaman açısından avantaj sağlayacaktır.
  • Başvuru sırasında üniversiteyi etkilemeniz önem taşımaktadır. Bu sebeple kendinizi ve hedeflerinizi anlattığınız motivasyon mektubunda üniversiteye ciddi ve istekli bir aday olduğunuzu belirtmeniz gerekiyor.

 

İrlanda’da eğitim için adımınızı atın!