Temel Bilgiler
Japonya: Kariyer - Okunması gerekenler

Mezuniyetten Sonra Japonya’da Bir Kariyer Edinmek

699

Japonya’da iş piyasası nasıl?

 

Eğer Japon dili ve kültürü hakkında bilginiz varsa, Japonya iş başvurusu yapabileceğiniz harika bir ülkedir. Japonya’da son birkaç yılda başvuru sahibinden daha fazla sayıda iş imkânı doğmuştur ve uluslararası öğrencilere yönelik teşvikler de mezun yabancı öğrencilerin iş piyasasında rekabet edebilmesini kolaylaştırmıştır - özellikle de Japonya’da bir üniversiteden mezunlarsa. Japonya’daki güçlü sektörler arasında işletme, bilgi teknolojileri ve eğitim yer alır.

 

Mezuniyetten sonra Japonya’da çalışabilir miyim?

 

Japonya uluslararası öğrencilere genel anlamda sıcak bakan bir ülkedir. Eğer mezuniyetten sonra ülkede kalmak ve iş aramak istiyorsanız çalışma vizesi veya uzun-süreli vize almanız gerekir. Uzun-süreli vize alabilme konusunda daha fazla bilgi edinmek için Japonya Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçiniz.

 

İpuçları

 

  • Japonya’da başarılı olabilmek için Japon dili ve kültürüne aşina olmanız gerekir. Uluslararası öğrencilere yönelik pek çok program, dil dersleri sunar; dolayısıyla sizin de bunlardan faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrenmek için üniversiteniz ile irtibata geçin!
  • Erken başvuru yapın. Japonya’da elemandan fazla iş ilanı olsa da, mezunlara yönelik işe alım süreçlerinde yine de rekabet söz konusudur. Eğer Japonya’da bir kariyere başlamak istiyorsanız oraya varır varmaz bağlantılar kurmaya başlayın.
  • Hazırlıklı olun. CV hazırlama ve referanslar ile ilgili kılavuza göz atın.
  • Arkadaş edinin! İnsanlarla tanışmanın asla bir zararı olmaz - özellikle de bu kişiler bir süre Japonya’da yaşadılarsa ve Japon kültürü hakkında bilgi sahibilerse. Kültürün içerisinde daha fazla girdikçe Japonya ve iş piyasası hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

 

Yararlı Kaynaklar

 

Japonya’da iş bulmak, uluslararası öğrenciler için zor olabilir çünkü yabancı öğrencilere iş bulma konusunda yardım sağlamaya yönelik, üniversiteniz dışında çok az sayıda sistem mevcuttur. İş arama sürenizde yönlendirme için mutlaka üniversitenize danışın. Size nasıl iş bulabileceğiniz ve bu arama sürecinde başarılı olmak için neye ihtiyacınız olduğu ile ilgili bilgi vereceklerdir.

 

Pek çok üniversitenin, iş ilanlarının olduğu internet sayfalarına ve diğer kaynaklara özel erişimi bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler ofisinden veya danışmanınızdan bu konuda yardım istemeye çekinmeyin; onlar sizi doğru şekilde yönlendirebilirler.

 

İşte iş ilanlarının yer aldığı sık kullanılan bazı sayfalar:

 

 

Bölüm ara

Japonya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.