Temel Bilgiler
Japonya: Kariyer - Okunması gerekenler

Mezuniyetten Sonra Japonya’da Çalışmak

Mezuniyetten Sonra Japonya’da Çalışmak

Japoncada ‘’Doğan Güneşin Ülkesi’’ olarak bilinen Japonya, Doğu Asya’da bulunan bir ada ülkesidir. Londra ve New York’tan sonra Tokyo ile dünyanın en büyük metropollerinden birine ev sahipliği yapan ülkeye, her yıl eğitim almaya gelen uluslararası öğrenci ve kariyer fırsatı arayan yeni mezunların sayısı artmaktadır. Birleşmiş Milletler, OECD, G8 ve G20 üyesi olan Japonya, günümüzde dünyanın üçüncü büyük ekonomisi ve dördüncü büyük ihracat ağıyla adından söz ettirir. Yaşam kalitesi ve gelişmişliği ile göz dolduran ülkede uzun çalışma saatleri, depremler ve genç nüfus arasında yaygınlaşan intihar girişimleri nedeniyle, hükümet azalan nüfusu dengede tutmak adına her yıl yaklaşık 15 bin kişiye Japon vatandaşlığı hakkı tanıyor. Gelin Japonya’da eğitimini tamamlayan yeni mezunlar ve kariyer fırsatlarından yararlanmak isteyenler için iş fırsatlarına birlikte göz atalım!

 

Japonya Hakkında İlginç Detaylar

 

Japonya denince aklımıza genel olarak; sumo güreşçileri, güzellikleri ve ilginç makyajlarıyla geyşalar, 2011’de meydana gelen tsunami ve tarihin en trajik olayları olan Hiroşima ve Nagazaki’ye düzenlenen atom bombası saldırıları gelir. Çağdaş kültürde; samurayları, geleneksel çay törenleri ve kimonoları, mangaları, animeleri, karaokeleri, origamileri ve dövüş sanatları ile dikkat çeken Japonya’da, eğitim gören çoğu öğrencinin az çok Japon kültürü ve yaşamıyla ilgili bilgisi varken, lisans eğitimini farklı bir ülkede tamamlayıp iş bulmak için ülkeye gelen yeni mezunlar için birkaç ilginç detayı paylaşalım:

 

 • Japonya’da okuma yazma oranı neredeyse %100’dür.
 • Her yıl 1500’ün üzerinde irili ufaklı deprem yaşanır.
 • Ülkedeki 50 binin üzerinde insan en az 100 yaşındadır.
 • 6800 adaya sahiptir.
 • Japonlar, ortalama 18 saniye gecikme ile dünyanın en dakik metro sistemine sahiptir.
 • Kimya, fizik, edebiyat gibi alanlarda toplamda 19 Nobel ödülü almışlardır.
 • Basahi adı verilen çiğ at eti yemek bir gelenektir.

 

Japonya’da Kariyer Fırsatları

 

Japonya’da kariyer yapmak ve çalışmak isteyen öğrenciler için hükümet her yıl çok sayıda göçmene vatandaşlık verirken, aynı zamanda nitelikli akademisyenleri ve başarılı öğrencileri ülkede kalmaya teşvik eder. Bunun yanında prestijli uluslararası üniversitelerde danışmanlık hizmetleri ve istihdam çalışmalarıyla mezun olacak öğrencilerini, Japonya iş piyasası için hazırlanmalarına yardımcı olurlar.

 

2020 yılına kadar Yeniden Canlandırma Stratejisi’ne göre yabancı öğrenciler için istihdam oranını %30’dan 50’ye çıkarmayı hedefleyen hükümet; üniversiteler, yerel şirketler ve belediyeler ile destek ve yardım büroları oluşturmaktadır. Aynı zamanda üniversite eğitimleri süresince Japonca dersleri alabilecek olan öğrencilerin, mezun olduktan sonra daha kolay iş bulma imkanları olacaktır.

 

Genel olarak, Japonya iş başvurusu yapacak yeni mezunların, en çok tercih ettiği şehirlerarasında, bu yıl QS Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında yedinciliği koruyan başkent Tokyo vardır. Hem öğrenci yoğunluğu, hem de dünyanın en zengin ve kozmopolit yaşam ortamlarını sunması nedeniyle Tokyo, yeni mezunların New York ve Londra’dan sonra kariyer yapmak için başvurduğu modern kentlerdendir.

 

Eğitim ve iş için ülkeyi tercih edenlerin; Japonya iş piyasası, finansman, part-time işler, burslar ve birçok konu için Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın bünyesinde kurulmuş Jasso yani Japonya Öğrenci Hizmetleri Organizasyonu’nu incelemelerinde fayda var. Ayrıca GaijinPot, Japan Work Support ve JobsinJapan gibi siteler, Japonya iş olanakları konusunda size fikir verebilir.

 

Hangi Alanlarda İş Bulabilirsiniz?

 

Japonya’da çalışmak ve kariyer yapmak isteyenler için ülke, uluslararası alanda dünyanın en iyi ve kapsamlı şirketlerine sahiptir. Teknoloji ve otomotiv sektöründe, dünya genelinde ilk sıralarda yer alan Japonya; hibrid araçlar, robotlor, optik aletler gibi en yenilikçi buluşlara ev sahipliği yapar. Otomotivde Toyota, Honda, Suzuki, Mazda ve Nissan, petrol ve doğalgazda JX Holdings, telekomünikasyonda Nippon Telegraph, elektronikte Toshiba, Hitachi, Mitsubishi’nin yanı sıra Nintendo, Pokemon, Panasonic, Cannon, Fujifilm gibi sayısız sektör ve şirketin yer aldığı Japonya, tam bir kariyer cennetidir.

 

Tarım, ormancılık ve balıkçılığın ülke ekonomisinin temelini oluşturduğu ülke, pirinç üretiminde ve ton balığında dünyanın en büyük ihracatçısı konumundadır. Aynı zamanda elektronik, otomobil üretimi, biyokimya gibi alanlarda Amerika ve Çin gibi rakipleriyle yarışan bu küçük ama büyük üretim ülkesi popülerliğini her geçen yıl daha çok artırmaktadır.

 

Eğer siz de yaratıcılığınıza güveniyorsanız özellikle endüstriyel tasarım, grafik tasarım ve mühendislik alanlarında Japonya’da sayısız iş bulma fırsatınız vardır. Londra, Milano, Paris, ve New York’dan sonra dünya moda endüstrisinde de önemli bir yere sahip Tokyo’da moda tasarım alanında eğitim almaya gelen uluslararası öğrenci sayısında da gözle görülür bir artış görülmektedir. Aynı zamanda Kyoto, Osaka ve Nagazaki gibi ülke nüfusunun en yoğun olduğu şehirler, hem staj hem de profesyonel iş sahalarıyla yeni mezunlar için cazibe merkezleridir.

 

Japonya iş başvurusu yapacak ya da ülkedeki üniversitelerden yeni mezun öğrencilere tavsiyemiz;

 

 • İngilizcenin yanında Japoncayı öğrenmeleri.
 • Ülke kültürü ve geleneklerini özümsemeleri ki, ilk birkaç ay yemekler ve alışkanlıklar konusunda zorlanabilirler.
 • Yerel ve küçük işletmelerde okurken part-time işlerde kendilerini geliştirmeleri.
 • Ülkedeki Tokyo, Kyoto ve Osaka Üniversiteleri gibi yüksek kaliteli ve prestijli kurumlarda eğitim almalarıdır.

 

Japonya üniversite listesine buradan ulaşabilirsiniz!

 

Uluslararası Öğrenciler İçin Japonya’da Çalışma Koşulları

 

Japonya iş olanakları açısından zengin sektörleriyle dikkat çekerken, dünyanın farklı ülkelerinden gelen yabancılar; tv ve film yapımcılığı, modellik, bankacılık, profesörlük, gazetecilik ve hosteslik gibi alanlarda çalışma imkanı bulmuşlardır. Japonya’da öğrenciliğiniz boyunca yapacağınız stajlar ve part-time işler sırasında edineceğiniz iş ağınızı mezun olduktan sonra kullanabilirsiniz.

 

Ancak bilmelisiniz ki, Japonya iş piyasası tam bir rekabet ortamıdır. Bu yüzden mezun olmadan önceki 3-4 ayınızı internet üzerinden iş ilanlarına bakıp uygun şehir ve şirket aramalarıyla geçirebilirsiniz. Eğer uluslararası bir şirkete başvuruyorsanız, CV’nize daha çok özen gösterin. Referanslarınız, not ortalamanız, diplomanız ve yabancı dil bilgilerinizi eksiksiz yazacağınız ve ‘’rirekisho’’ olarak bilinen özgeçmişinizin göz doldurması gerekir. Gelecekteki kariyer planlarınızdan ve özelliklerinizden söz edeceğiniz kapak yazılarına, bazen Japon işverenler tarafından eğitim bilgilerinden daha çok önem verildiğini de hatırlatmak gerekir.

 

Japonya’da eğitim alan yeni mezunların, ülkede iş bulma şansları daha fazladır ve aldıkları öğrenci vizesini, iş bulmaları halinde çalışma iznine çevirebilirler. Genel olarak eğitiminiz süresince, haftada 28 ve günde 8 saat çalışma imkanınız vardır. Japonya’da kalıcı olarak bir işte çalışmak için gelenlerin, çalışma vizesine başvurmaları gerekir. Bunun için bakanlık tarafından düzenlenen uygunluk sertifikası alınması zorunludur. Vizeler 5 yıla kadar vadeli olarak verilirken, vize başvuruları ve gerekli belgeler konularında Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

 

Faydalı Siteler:

Japonya’da Eğitim

Zor İş Görüşmeleriyle Başa Çıkma Rehberi

Özgeçmiş ve Kapak Yazıları