Temel Bilgiler
Japonya: Once you arrive

Öğrenci Bütçesiyle Japonya’da Yiyebileceğiniz 4 Yemek

share image

Japonya’da öğrenim görmek, Japon kültürüne düşkün herkes için bir hayalin gerçekleşmesi anlamına gelir. Her şeyin anime olduğu bu ülkede yaşarken eğitiminizi ileri boyuta taşıyabilir, aynı zamanda da kültürü içinize çekebilirsiniz! Bu sizin için harika olacak!

 

Ancak Japonya’da yaşam masrafları biraz pahalı gelebilir. Japonya’da uygun yemek bulmanın ipucu ise aşağıda sayacağımız Japon “fast food” yiyeceklerinde…

 

Soba

 

 

Soba karabuğdaydan yapılır. 300 yen civarında ödeyerek bu yemeği ister sıcak (Attakai) veya soğuk (Tsumetai) sipariş edebilirsiniz; 200 yen daha ödeyerek de, garnitür olarak yanına körili pilav, Katsu-donveya  Tempura isteyebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz markalardan biri Shibu Soba’dır. Bunun dışında, yemeğinizi sipariş etmek için otomat kullanabilir, ardından biletinizi görevlilerden birine verebilirsiniz. Bunun üzerine size Soba mı yoksa Udon noodles mı istediğiniz ve sıcak mı yoksa soğuk mu tercih ettiğiniz sorulur. Soba yiyebileceğiniz bunun gibi çok sayıda yer mevcuttur; bütçenize dikkat etmeniz gerekiyorsa doyurucu bir yemek için bunlardan birine gidebilirsiniz.

 

Gyu-don

 

 

Gyu, biftek; don ise pilavla dolu kâse anlamına gelir. Bu yemek, tavuk ve biftekle birlikte doyurucu yan yemeklere alışkın olanlar için harika bir seçenek. 300 yen’in altında bir rakam ödeyerek Gyu-don sipariş edebilirsiniz. Eğer erken kalmayı seviyorsanız, restoranlar sabah saat 5 ila 11 arasında sosis ve yumurtadan oluşan bir kahvaltı servis etmektedir - yanına pilav, miso çorbası, salata ve seçiminize göre natto, tofu veya biftek servis edilir. Bunların tamamı sadece 400 yen!! Paranızın karşılığını dolu dolu alacaksınız.

 

Sashimi-don

 

 

Eğer Japonya ile ilgili her şeyi seviyorsanız, sashimi’ye kesinlikle bayılacaksınız. Bu yemeği, balığın taze ve pilavın lezzetli olduğu Don Maru gibi restoranlarda 500 yen ödeyerek yiyebilirsiniz. Aynı zamanda, yağmurlu günlerde yanına ücretsiz olarak miso çorbası sipariş edebilirsiniz.

 

Gece marketleri

 

 

Japon gıda marketlerinin, bir sonraki gün taze ürünler sunabilmek için, geceleri fiyatlarda çok fazla indirim yaptıklarını muhtemelen duymuşsunuzdur. Dolayısıyla, kapanacakları saate doğru bu marketlere uğrayın ve tüm ihtiyaçlarınızı indirimli bir şekilde satın alın.

 

 

Öğrenci bütçesi ile yaşamanız, lezzetli yemekler yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Afiyet olsun!

 

Artık bütçenizi aşmadan neler yiyebileceğinizi öğrendiğinize göre, Japonya’daki programlara göz atabilirsiniz!