Temel bilgiler
Malezya: Öğrenci Konaklama Bilgileri - Okunması gerekenler

Malezya’da Öğrenciler için Konaklama Seçenekleri

share image

Sunduğu benzersiz eğitim programları ve ünlerini küresel alanda ıspatlamış eğitim kurumlarıyla Malezya öğrencilere uluslararası bağlarını gelişitirme ve kariyerleri geliştirme fırsatı sunuyor. Düşük yaşam maliyetleri ve tropik kliması göz önünde bulundurulduğunda ülkenin yurtdışı eğitim seçenekleri arasındaki popülerliği süpriz değil. Malezya’da eğitim görmeye karar verdiniz fakat nerede konaklayacağınız sorusu sizi strese mi sokuyor. Rehberimiz bu konudaki stresinizi azaltacak.

 

KAMPÜSTE


Çoğu Malezya Üniversitesi uluslararası öğrenciler için kampüs içinde çeşitli  konaklama seçenekleri sağlamaktadır. Malezya’da uluslararası öğrenciler için konaklama seçenekleri, her biri farklı tesis yapısına sahip ve kira ücretlerine sahip öğrenci yurtları ve öğrenci konukevleri olmak üzere ikiye ayrılır.

 

ÖĞRENCİ YURTLARI


Uluslararası öğrenciler için öğrenci yurtları, kampüs hayatının merkezinde yer almasından dolayı oldukça popüler bir seçenektir.  Yurtlar genellikle kampüs merkezinden birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Konaklama şartları yurdunuzun bulunduğu mevkiiye ve kampüse uzaklık mesafesine göre farklılık gösterir.
 

Konaklama ücreti olarak öğrenciler genelde dönemlik yaklaşık MYR 600-MYR3000 (184-920$) arası bir ücret öderler. Tek yataklı tek kişilik odalar için aylık ücretler MYR100-MYR500 (30-150$) civarındadır.


Örneğin, Putra Malezya Üniversitesi’nin uluslararası öğrenciler için ayrılan yerleşkesinde paylaşıma açık odaların fiyaları aylık MYR540-MYR600 (166-184$) civarındayken, çift kişilik odaların fiyatları MYR270-MYR300 (83-92$) arasıdır.
 

Öğrenci yurdunda konaklamayı planlayan öğrenciler, Malezya’ya gelmeden önce alternatif seçenekleri iyice araştırmalı ve yurt başvurularını son başvuru tarihine kadar taleplerini ibraz etmelidir. Başvuru süreci online olarak takip edilebilir.
 

KONUKEVLERİÖğrenci konukevleri, Malezya’da uluslararası öğrenciler için sıklıkla önerilen bir konaklama seçeneğidir. Sunduğu tesisler ve ortak alanlarıyla, konukevlerinde yaşam oldukça eğlencelidir. Öğrencilere bir diğer kişiyle paylaşmak üzere ya da tek başına konaklamak üzere iki oda seçeneği sunulur.Örneğin, Swinburne Teknoloji Üniversitesi (SARAWAK) konukevleri öğrencilere, uluslararası ve yerleşen öğrenciler öncelikli olmak üzere, 420 kişilik yer sunar. Kira ücretleri dönemsel olarak ödenebilir ve öğrenciler eğer bir odayı kiralamak istiyorlarsa üniversite aracılığıyla rezervasyon yaptırmak zorundadırl.

 

Odaların her biri mobilyalıdır ve her odada internet bağlantısı bulunmaktadır. Her katta diğer öğrencilerle paylaşıma açık tuvalet, banyok ve ortak yaşam alanı bulunmaktadır. Ayrıca her blok 24 saat boyunca güvenlik görevlileriyle korunmaktadır.

 

KAMPÜS DIŞI


Hem yerel hem de uluslararası öğrenciler için kampüs dışı konaklama oldukça yaygın bir seçenektir.. Ortak paylaşılan daireler, apartmanlar, stüdyo daireler gibi öğrenci evlerinin bir çoğu kampüs alanına yakın bir mesafededir. Tıpkı kampüs için konaklama seçeneği gibi kampüs dışı konaklama seçeneğine yerleşimde de öğrenciler direkt üniversiteler aracılığıyla başvuruları gerçekleştirmelidir. Kampüs dışı eğitim seçeneğinde kiralar aylık olarak ödenmektedir.

 

GÖZETİMLİ APARTMANLAR VE STÜDYO DAİRELER

 

Üniversiteler öğrencilerine kampüs içi ve dışı konaklama seçeneklerinin yanısıra, ücret olarak biraz daha pahalı olan fakat 24 saat güvenliği sağlanan apartman ve stüdyo dairleri şeklinde de başka bir konaklama seçeneği sunar. Öğrenci yurtlarından daha pahalı bir konaklama seçeneği olan bu olanak öğrencilere daha özgün bir yaşam sağlar.

 

Örneğin Multimedya Üniversitesi(MMU) öğrencilere Ixora bölgesinde su ve elektrik faturaları dahil aylık kira ücreti  MYR 180-MYR400 (55-123$) arası daireler sunar. Konaklama birimleri 4-8 kişi arasında paylaşılır ve mobilyalıdır. Ayrıca internet bağlantısı da bulunmaktadır.
 

ÖĞRENCİ ACENTALARI VE ÖZEL KİRALAMALAR

 

Malezya’da öğrenci konutları alanında uzmanlaşmış birçok sayıda konut acentası bulunur. Çoğu üniversitenin kabul ofisleri bu acentalarla bağlantı kurmanızda yardımcı olur. Kira ücretleri yaşamak istediğiniz bölgeye ve istediğiniz özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterir. Şehir merkezinde tek yatak odalı bir dairenin aylık kirası ortalama olarak MYR 1.530 (470$)’dır.

Study in Malaysia

Ücretsiz

'Malezya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Mazlezya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

E-KİTABINI AL