Temel bilgiler
Hollanda: Vize Rehberleri - Okunması gerekenler

Hollanda Öğrenci Vizesi Başvurusu

share image

Muhteşem doğası, tablo görünümünde kanalları ve sosyal hayatı ile Hollanda öğrencilerin Avrupa’da öncelikli tercih ettiği ülkelerden biri. Avrupa’ya açılan kapı olarak görülen Hollanda’da 2011-2012 yılı verilerine göre 666,859 uluslararası öğrenci eğitim gördü. HotCourses Turkey ailesi olarak sizler için Hollanda’da öğrenci vizesi için başvuru sürecini araştırdık. Hollanda’da öğrenci vizesi almak için temel ayrım Avrupa Birliği vatandaşı olup olmamanız!

 

Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşı değilseniz 90 günden az vize talepleriniz için Schengen vizesi alabilirsiniz. Bu vize tipi ile Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkınız olacaktır. 90 günden daha fazla olan vize talepleriniz için önünüzde 2 aşamalı bir süreç vardır; Provisional Residence Permit (MVV) ve Residence Permit.

 

Provisional Residence Permit (MVV)

 

Hollanda’ya girmek için alacağınız vize ülkenize göre değişmektedir. Bir çok öğrenci vize sürecinde Provisional Residence Permit (Machtiging tot Voorlopig Verblifj) vizesini tercih etmektedir. Bu vize türü; Hollanda’da oturma izni almadan önce 6 ay süreyle Hollanda’da kalmanızı sağlayan vizedir. Bir başka deyişle Hollanda’da oturma izni alma sürecinden önceki geçiş dönemidir. Bu vizede öğrenciler Hollanda’ya gidiş tarihlerinden en az 3 ay önce başvuru işlemlerine başlamalıdır. Şunu da hatırlatmakta yarar var ki, vizeye başvurduğunuzda sonuçlanıncaya kadar Schengen vizesi alamazsınız ve Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkı sağlayamazsınız. Vize süreci sonuçlanıncaya kadar kendi ülkenizde olmanız gerekmektedir. Öğrenci vizesine kabul aldığınız okul aracılığıyla başvurabilirsiniz ve işlemlerinizi okulunuz aracılığıyla sürdürebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Leiden University vize başvurularını öğrenci adına yapmak için €304 (US$423) ücret almaktadır.

 

Residence Permit

 

Provisional Residence Permit (MVV) başvurunuzu yapıp kabul aldıktan sonra Hollanda’ya giriş yaptığınız ilk 2 haftada oturma izni için başvuru sürecinizi başlatmalısınız. Giriş vizesi ve oturma izni başvurusu birbirini tamamlayan bir süreçtir. Oturma izni aldığınızdan itibaren 6 ay boyunca Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkı sağlarsınız.

 

Hollanda Öğrenci Vizesi İçin Evraklar

 

 • Pasaport
 • Hollanda Schengen Vize Başvuru Formu
 • Biometrik Fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler
 • Hollanda Turistik Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten dilekçe
 • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
 • Seyahat Amacını Ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler
 • Hollanda Turistik Vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı Hollanda seyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri.
 • Hollanda vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin Hollanda da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin Hollanda da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu.
 • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge
 • Hollanda vize işlemlerinde bulunacak kişinin Hollanda’ da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.
 • Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi,
 • Kişi 18 yaşından küçük ise;

 

Annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmelidir.

 

 • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise,
 • Pasaport fotokopileri, Hollanda vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

 

İngilizce şartları

 

Eğer Hollanda'da eğitim almayı planlıyorsanız, ya Hollanda dilini akıcı konuşmanız ya da iyi İngilizce bilmeniz gerekir. Hollanda’da öğrenci vizesi için lisans seviyesinde okumanız, yazmanız ve iletişim kurmanız beklenecektir. Eğer anadiliniz İngilizce değilse, IELTS (en az 6 puan ile) ya da TOEFL (yazılı sınavdan en az 550 puan, bilgisayar bazlı sınavdan en az 213 puan ile) gibi bir İngilizce sınavından geçmeniz gerekir.

 

 

Hollanda Vize Süreci

 

Hollanda öğrenci vizesi ortalama 10-14 gün arasında çıkmaktadır. Ama bizim tavsiyemiz gidiş tarihinizden en az 3 hafta vize sürecine başlamalısınız.