Temel Bilgiler
Güney Kore: Kariyer - Okunması gerekenler

Mezun Olduktan Sonra Güney Kore’de İş Bulmak

share image

İş Piyasası Nasıl?

 

Güney Kore’de işsizlik oranı son dönemde çok düşüktür ve ekonomisi istikrarlı bir şekilde büyümektedir - bu da ülkede iş bulmak için harika bir zaman olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda Kore hükümeti, yabancı öğrencilerin ülkede iş bulmasına destek verme konusunda adımlar atmaktadır ancak bazı alanlarda iş bulmak diğerlerine göre daha kolaydır; dolayısıyla iş bulmak için ülkeye yerleşmeden önce araştırma yapmanız önemlidir.

 

İş piyasası rekabete dayalı ve zorlu olabilir çünkü Kore vatandaşları ile rekabet edeceksiniz ancak Kore’de bir kurumdan ilgili alanda bir derece aldığınız ve Koreceye iyi bir şekilde hakim olduğunuz takdirde uluslararası öğrenci olmanızın size avantaj sağlayabileceğini bile göreceksiniz.

 

Uluslararası bir öğrenci olarak Güney Kore’de çalışabilir miyim?

 

Kore’de öğrenim sürecinizde yarı zamanlı çalışmayı düşünüyorsanız bunu yapabilirsiniz! İlgili bir öğrenim vizesine sahip olan uluslararası bir öğrenciyseniz öğrenim programınız süresince haftada 20 saate kadar; tatillerde ise sınırsız çalışabilirsiniz.

 

Mezun olduğumda Güney Kore’de çalışabilir miyim?

 

Mezun olduktan sonra, ancak akademisyen olarak vize alırsanız veya Kore’de bir üniversiteden Doğa Bilimleri, Mühendislik alanlarında lisans veya Beşeri Bilimler alanında bir yüksek lisans derecesine sahipseniz, Güney Kore’de tam zamanlı çalışma hakkını elde edebilirsiniz. Eğer bu bahsi geçenleri hiçbiri sizin için geçerli değilse, ülkede iş bulmakta zorlanabilirsiniz - bunu daha detaylı görüşmek için üniversitenizin uluslararası ofisi ile görüşmenizi öneriyoruz.

 

İpuçları:

  • Kore’de öğreniminiz süresince staj imkânlarından faydalanın
  • Modül olarak verilen derslere başlayarak veya dil kurslarına giderek Korece dil becerilerinizi geliştirin
  • Karşınıza çıkan tüm imkânlarla bağlantı kurun. İş piyasası bağlantılardan ibarettir.
  • Eğer başka bir ülkeden iş deneyiminiz varsa, bunun Kore’de tanınıp tanınmayacağını öğrenmek için ülkeye gelmeden önce araştırın.

 

Güney Kore’de İş Bulma Konusunda Faydalı Siteler:

HigherEd jobs - Kore üniversitelerinde doktora, doktora sonrası, araştırma ve ders verme için açık pozisyonlar
Kore ulusal iş merkezi - Kore Hükümeti tarafından desteklenmektedir
Work net  - istihdam portalı

Jooble - iş arama motoru.

Diğer faydalı siteler: 

Hi Korea - Kore’deki yabancı öğrenciler için 
Hükümetin iş bulma ile ilgili internet sayfası