Temel bilgiler
İsveç: Eğitim Lokasyonları

Öğrenci Şehir Rehberi: Stockholm

share image

Avrupa Birliği’ndeki 3. en büyük ülke olan İsveç, zengin bir miras ve kültürle dolu bir ülkedir. En büyük şehri ve başkenti, uluslararası öğrencilere yönelik çok sayıda imkân sunan bir metropolitan olan Stockholm’dur. Öğrenci editörümüz Ashley, bu şehrin neden yurtdışında öğrenim için ideal olduğunu sizlere aktaracak:

 

Kentsel Yerleşme

 

Bir başkent olarak Stockholm, öğrencilere yoğun nüfuslu kentsel bir yaşam alanı sunar - zira İskandinavya’nın en kalabalık şehridir. Yüksek öğretim, eğitim, siyaset ve medyanın merkezi olan şehir, öğrenim için benzersiz seçenekler sunar. Ülkenin güney doğu kıyısında bulunması sebebiyle, şehir arazisinin çoğu kentsel alan, su yolları, parklar ve yeşil alanlar arasında bölünmüştür. Sıcaklık Kasım ve Nisan ayları arasında -2 ila 5 derece arasında; Mayıs ve Ekim ayları arasında ise 10-20 derece arasında seyreder. İş piyasası açısından ise Stockholm’de bankacılık sektörü, hizmet sektörü, teknoloji sektörü gelişmiştir, dolayısıyla ülke, bu alanlarda değerli bir iş deneyimi kazanmak için harika bir seçenektir.

 

İsveç'te eğlence, kültür ve öğrenci yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Stockholm Üniversitesi

 

Yüksek öğretim, 18 yüzyılda ilk defa tıp alanında başlatıldığından beri Stockholm’da önemli bir yere sahiptir. Stockholm günümüzde, İsveç’te 4. en eski üniversite olan ve İskandinavya’da ise en büyük üniversitelerden biri olan Stockholm Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar. Sürekli olarak dünya üniversiteleri sıralama listelerinde yer alan Stockholm Üniversitesi, tüm öğrenciler için benzersiz bir deneyim sunar. Bu üniversite özellikle fen alanına odaklanmaktadır ve hâlihazırda İngilizce eğitim verilen sadece bir lisans program vardır. Ancak Stockholm Üniversitesi, özellikle uluslararası öğrencilere yönelik lisansüstü eğitime büyük önem verir. Fen, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve hukuk alanları genelinde İngilizce eğitim verilen 65 Yüksek Lisans program sunar. Üniversite’nin kampüsleri toplu taşıma araçlarının güzergâhında bulunduğundan kolayca erişilebilir.

 

İsveç'teki tüm üniversiteleri görüntüleyin

 

Kültür

 

Stockholm’un öğrencilere sunabileceğini belki de en güzel şey, çeşitli alanlardaki kültürel zenginliğidir. Şehirde ünlü şairler, yazarlar, mimari eserler, sanat galerileri, müzeler, tiyatrolar ve macerayı sevenler için eğlence merkezleri vardır. Aynı zamanda şehrin tarihi ve karakterinden izler sunan Stockholm Caz Festivali ve Stockholm maratonu gibi her yıl düzenlenen etkinlikler de mevcuttur. Geniş toplu taşıma sistemi sayesinde öğrencilerin şehri keşfetmelerine hiçbir mani yoktur. Aynı zamanda şehirde 4 havalimanı ve İsveç geneline yayılan şehir içi tren hatları vardır. İsveç mutfağı dünyadaki diğer kültürlerden etkilenmiştir; diğer ülkelerdekine benzer lezzetlerin yanı sıra çok yöresel tatlar da sunar. İsveç, iklim şartları sebebiyle yurtdışı öğreniminiz sırasında benzersiz bir deneyim yaşatacaktır. Şehir aynı zamanda kendi başına bir turizm merkezi olduğundan, burada uluslararası öğrencilerin ilgisini çekebilecek çok şey vardır. Yüksek lisans eğitiminizi yurtdışında tamamlamak isterseniz, İsveç/Stockholm kesinlikle düşünmeniz gereken bir seçenektir!