Temel bilgiler
İsveç: Öğrenci Konaklama Bilgileri - Okunması gerekenler

İsveç’te Öğrenciler İçin Konaklama

share image

Yabancı Öğrenciler için İsveç‘te Konaklama Rehberimiz

Genellikle güleryüzlü, sarışın insanların yaşadığı bir kış ütopyası olarak hayal edilen İsveç’in küresel ölçekte saygı gören kurumları, ülkenin yurtdışı eğitim merkezi olma özelliğini daha da güçlü kılıyor. İsveç’te okuyan öğrencilerin yüzde sekizi bugün yabancı ve Avrupa dışından gelen öğrenci sayısı Avrupa’lı öğencilerin sayısının iki katının üzerinde. İsveç’te öğrenci evi bulmak ilk başta zor gözükebilir, özellikle de büyük kentlerde, ancak asla imkansız değil. Öğrenci olarak konaklama seçeneklerinizi yurtdışında eğitim deneyiminizi kolaylaştırmak için aşağıda sıraladık.

NOT: 1 SEK = 0,094 GBP = 0,11 EUR

Ne Çeşit Konaklama Seçeneklerim Var?

Konaklama seçenekleriniz AB vatandaşı olup olmadığınıza göre değişiklik gösterir. Üniversiteler tarafından organize edilen konaklama sadece AB vatandaşı olmayan öğrenciler için geçerlidir. Diğer tüm seçenekler hem AB vatandaşlarına hem de AB vatandaşı olmayanlara açıktır.

AB vatandaşı olmayanlar – Kampüs

İsveç’te öğrencilerin konaklamasını düzenleyen ulusal bir sistem yoktur. Açıkçası, İsveç üniversitelerinin AB vatandaşlarının konaklamasını organize etmesi devlet tarafından yasaklanmıştır. Bazı üniversiteler AB dışı ülkelerden gelen yabancı öğrenciler ve değişim öğrencileri için konaklama destek hizmeti sunmaktadır, ve bazı durumlarda sınırlı sayıda odayı öğrenci evlerinde veya yurtlarda kullanıma sunmaktadırlar. Öğrenci sayısı her zaman için oda sayısından daha fazladır ve bu nedenle odalar „ilk gelen kazanır“ ilkesine göre dağıtılırlar. Öğrencilerin bir İsveç üniversitesinden kabul alır almaz konaklama için başvuru yapması önerilir. Yerleştirmeyi kaçırdıysanız yedek listede olabilirsiniz, bu durumda yer boşaldığında değerlendirilimeye alınırsınız. Ancak bu yer garantisi olduğu anlamına gelmez ve bu nedenle diğer seçenekler üzerinde durmakta fayda vardır. Bazı okulların Erasmus öğrencileri için farklı anlaşmaları bulunmaktadır.

Örneğin Uppsala Üniversitesi’nin öğrenci koridorlarında farklı emlak şirketleri tarafından yönetilen bir dizi kotalı yurt odası bulunmaktadır ve bunlar Uppsala’daki farklı öğrenci alanlarında yer alır. Bu odalar sadece okulun resmi değişim programlarından birinde kayıtlı olan öğrencilere açıktır. Uygulamalar ve internet ücretleri kiraya dahildir ve tüm odalar mobilyalıdır. Öğrencilerin yer garantisi yoktur ve başvurunun başarısız olması durumunda bir yedek plana sahip olmaları gereklidir. Kiralar aylık ödenir ve Flogsta konaklama tesisindeki bir oda için öğrenciler 2013-2014 yılında 3769 SEK (590 USD) ödemiştir. Tesislerde mutfak ve çamaşır yıkama salonları ortak kullanılır ancak banyolar özeldir.

Konaklama Güvencesi (AB vatandaşı olmayanlar)

Lund Üniversitesi gibi bazı üniversitelerin ödeme karşılığında „konaklama güvencesi“ adı verilen bir sistemleri mevcuttur. Bu, gerekli ödeme yükümlülüklerini ve kira anlaşmalarını yerine getirdiğiniz takdirde öğrenim programınız boyunca LU tarafından bir konaklama güvencesine sahip olacağınız anlamına gelir. Konaklama güvencesi olmayan öğrenciler de LU odalarına başvurabilirler, ancak yer garantileri yoktur.

Üniversite tarafından kabul edildilten sonra öğrencilere konaklamayı nasıl güvence altına alabileceklerine dair bir e-posta gönderilir. Öğrencilere ilk harçlarını ödeyene kadar bir konaklama teklifi yapılmaz. Verilen son başvuru tarihine kadar, ki bu genellikle İsveç’teki ilk akademik dönem için (Eylül) Haziran ortasıdır, konaklama tercihlerinizi paylaşmanız gerekmektedir.

NOT: AB vatandaşı olmayan tüm öğrenciler İsveç’te okumak için, taşınma öncesinde başvurulması ve teslim alınması gereken bir oturma izni almakla yükümlüdür. İzin alması gereken öğrencilerin aynı zamanda öğrenim gördükleri süre için 10 ay boyunca aylık 3700 SEK (580 USD) gelire sahip olduklarını kanıtlamaları beklenmektedşir. İzin başvuru ücreti yaklaşık 2000 SEK (313 USD) olmaktadır.

 

Tüm Öğrenciler – Kampüs Dışı

Üniversite Bağlantılı

Öğrencilerin üniversite ile bağlantılı kampüs dışı yerlerde konaklamaları oldukça yaygındır. Genellikle öğrenciler 2-3 kişilik bir daire kiralar ve paylaşırlar. Pek çok üniversitenin emlak şirketleri ile anlaşmaları bulunur.

Örneğin Umea Üniversitesi’ndeki IHO kampüs dışı 5 alanda 450 öğrenci odası sunmaktadır. Odalar özeldir, her birinin kişisel banyosu vardır ancak mutfak ortaktır. Kira dönemlik olarak ödenir ve 10.500-17.000 SEK (1.645-2663 USD) arasında değişmektedir. Buna hizmet bedelleri, internet ücretleri dahildir.

Stockholm Üniversitesi’ndeki öğrenciler öğrenci sendikasına üye olabilir ve öğrenci konaklaması için sıraya girebilirler. Üniversite tarafından sunulan öğrenci mekanlarının kira ücretleri yerleşim alanına ve mesken tipine göre değişir, örneğin kent merkezi yakınlarındaki Idun’da bir stüdyo dairenin dönemlik kirası 14.000 SEK (2193 USD) civarındadır. Buna internet, kişisel mutfak, banyo ve hizmetler dahildir.

Kişisel Kira

AB vatandaşları büyük ihtimalle bir daire kiralamak zorunda kalacaktır. İsveçteki emlak piyasası oldukça kontrol altındadır ve „ilk elden“ veya „ikinci elden“ kira sözleşmeleri ile kiralamak mümkündür.

„İlk elden“ kira anlaşmaları genelde bir İsveç kimlik numarası, garantilenmiş gelir gerektirir ve bu açıdan yabancı öğrencileri kapsamaz. Yabancılar için yaygın olan „ikinci elden“ kiralama koşullarında ya daire sahibi ile ya da „ilk elden“ kiracı ile doğrudan iletişim kurarak kiralamak mümkündür.

Yaşam standartları ve kira ücretleri oldukça yüksektir. 3 odalı ortalama bir daire için aylık 7.000-8.000 SEK (1097-1253 USD) ödemeniz olasıdır. Merkezi kentlerde paylaşılan dairelerde oda kiraları ise 2.500-4.500 SEK (392-705 USD) arasında değişmektedir, kasabalarda ise bu 2.000-3.000 SEK arasında değişir.