Temel Bilgiler
İsviçre: Eğitim Lokasyonları

İsviçre Hakkında 10 İlginç Bilgi

Yurtdışı eğitim almak istediğin ülkeler arasında İsviçre var mı? O halde İsviçre para birimi, İsviçre başkenti ya da İsviçre nüfusu gibi ilginç bilgiler bulabileceğin İsviçre hakkında bilgi veren yazımıza hemen göz at.

İsviçre Hakkında 10 İlginç Bilgi

İsviçre, günümüzde dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak hem öğrenim görmek hem de mezuniyetten sonra kariyer yapmak isteyen uluslararası öğrencilerin en popüler eğitim destinasyonlarından biridir. İsviçre’de yaşam standartı, düşük suç oranı, yüksek maaş ve istikrarlı ekonomi, öğrenciler için en önemli kriterler arasında yer alırken, eğitim ve inovasyon alanındaki yatırımları da göz doldurur.

 

İsviçre ekonomisi ve yaşamının temelini oluştura finans, kimya ve mühendislik gibi alanlarda eğitim almayı düşünen öğrencilerin tercih ettiği İsviçre’de, çalışabileceğiniz uluslararası firmalar arasında Nestle, Swatch, Novartis, Roche, Logitech, Rolex gibi çok sayıda İsviçreli tanınmış şirket bulunur. İsviçre başkenti Bern ile her biri birbirinden önemli Zürih, Cenevre, Basel, Lozan gibi şehirleri, göz alıcı doğa manzaraları, kültür çeşitliliği ve yüksek kaliteli eğitim kurumları ile  İsviçre’de yaşam düşüncesi seni heyecanlandırıyorsa İsviçre hakkında bilgi veren yazımız rehberimizde.

 

1. İsviçre, Kare Bayrak sahibi iki ülkeden biri

 

İsviçre hakkında bilgi denildiğinde ülke bayrağının dikdörtgen değil, kare olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Yanlış duymadınız, ilginç bilgiler listenize ekleyebileceğiniz bu bilgiye göre İsviçre bayrağı dünyada sadece iki ülkeye özgü olan kare görünüme sahiptir. Bayrak, merkezinde beyaz bir haç olan kırmızı zemin üzerine yerleşimli bir bayraktır.

 

 

Kare özellikte bayrağa sahip diğer ülke ise Vatikan’dır. Vatikan demişken, Papa’nın kişisel korumalarının İsviçreli olduğunu belirtmek gerekir. 16. yüzyılda imzalanan bir antlaşma gereği, Papa, İsviçre’den kendisini koruması için birlik talep etmesiyle başlayan görev, 500 yıldır devam ediyor. İsviçre Muhafızları, Papa’yı korumak için belli özelliklere sahip olmalıdırlar. Sarı, kırmızı, mavi ve turuncu renklere sahip kıyafetleriyle turistlerin ilgi odağı olan muhafızların Katolik olmaları, İsviçre vatandaşı olmaları, 19-30 yaş arasında olmaları, en az 2 yıl en fazla 25 yıla kadar hizmette bulunmaları, Vatikan’a gelmeden önce İsviçre’de askerlik görevini bitirmiş ve en az 1.74 cm boyunda olmaları gerekir. 

 

2. İsviçre, Avrupa Birliği üyesi mi?

 

İsviçre AB üyesi mi diye düşünüyorsanız, sanılanın aksine İsviçre, Avrupa Birliği üyesi değildir. Uluslararası ilişkilerde tarafsızlık politikası uygulayan İsviçre, Avrupa Birliği üyelik kurallarının bir çoğunu benimsemiş olmasına rağmen üyesi olmamıştır. İsviçre para birimi olarak Euro değil, İsviçre Frangı kullanılır. Eğer AB ülkelerinden seyahat ediyorsanız, turistik bölgelerde birçok yerde İsviçre parası yerine Euro ile ödeme yapılabilirsiniz. Aynı zamanda Schengen bölgesi dahilinde olan İsviçre’den AB üyesi ülkelere İsviçre vizesi ile sorunsuz olarak seyahat edebilirsiniz. 

 

3. İsviçre, dört resmi dile sahip 

 

İsviçre resmi dili, bir değil dört adettir. Bu özelliği ile dünyanın ender ülkelerinden biri olan İsviçre, dili ve kültürü açısından dört ana bölgeye ayrılır: Almanca, Fransızca ve İtalyanca konuşulan bölgeler ile Romanca konuşulan kırsal yerleşimler. Çoğu İsviçre nüfusu, Almanca konuşmasına rağmen ortak bir İsviçre ana dili olan İsviçre ulusundan söz edilemez. Ülkede aynı zamanda İngilizce giderek daha fazla popüler olurken yaklaşık %60 İsviçre nüfusu tarafından yeterli seviyede konuşulmaktadır. 

 

4. İsviçre peynirleri

 

İtalyanlar’da olduğu gibi İsviçre peyniri, çeşitliliği ile dünyada ilk sıralarda yer alır. Yaklaşık 450 çeşit peynir türüne sahip ülkenin peynirle yapılan en bilindik yiyecek türü fondüdür. Başta İsviçre’ye özgü olan ve Fransa ile İtalya’da da yaygın olarak görülen fondü, tencerede eritilmiş peynire uzun çatallara takılan ekmekler bandırılarak yenir. İlk kez 1699 yılında yerel peynir tüketimini artırmak amacıyla ortaya çıkan fondü, 1930’lardan sonra tekrar popülerlik kazanmıştır. Peynir konusunda bir de dünya şampiyonluğu olan İsviçre peynirleri, 22 ülke arasında birincilik ödülüne sahiptir. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

5. Dünyaca Ünlü Buluşlar

 

İsviçre hakkında ilginç bilgiler arasında İsviçrelilerin, dünyayı değiştiren yeniliklere ve icatlara imza attıklarını ve ülkenin sayısız başarılara sahip bilim adamlarına ve akademisyenlere ev sahipliği yaptığını da ekleyelim. Her yıl, inovasyon alanında yüksek yatırımlara imza atan İsviçre, bu alanda çok da bilmediğimiz buluşları ile dikkat çeker. Gelin, İsviçre hakkında bilgi listemize sizi şaşırtacak ilginç bilgiler ekleyelim:

 

 • Dünyada hazır kahveyi ilk olarak piyasaya süren Nescafe markasının, İsviçreli firma Nestle tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz?
 • İlk yarış kızağı İsviçre'de icat edilmiştir.
 • Dünya çapında ağ olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemi, World Wide Web - www, 1989 yılında Tim Berners-Lee tarafından CERN’de icat edildi.  
 • 1870’lerde Daniel Peter tarafından bulunan sütlü çikolata, dünyanın en tatlı icatlarından olsa gerek. Leziz İsviçre çikolatası 100 yıldan fazladır adından söz ettiriyor. 
 • İlk cırt cırt, İsviçreli elektrik mühendisi George de Mestral tarafından 1948 yılında icat edilmiştir.
 • Grafikçilerin çok yakından bildiği Helvetica Font, 1957 yılında tasarımcılar Max Miedinger ve Eduard Hoffman tarafından bulunmuştur. 
 • İlk alüminyum folyo.
 • İlk numaralı banka hesapları.

 

6. Çikolata Aşkı

 

İsviçre denilince akla ilk gelen şey dünyaca ünlü yüksek kalite çikolatalarıdır. Ülkede yaklaşık olarak yıllık, 18 İsviçre çikolatası şirketinde, 150 bin tondan fazla çikolata üretilir. Bir başka İsviçre hakkında bilgi ise İsviçre nüfusunun, aynı zamanda dünyada en çok çikolata tüketen toplum olmasıdır. Yılda yaklaşık 10 kg çikolata tüketen İsviçrelilerin formlarını korumaları ve kilo almamaları da dikkat çekicidir. İsviçre'de yaşam gibi bir düşünceniz varsa sadece Bern şehrinde yılda 7 milyon kutu Toblerone üretilmektedir.

 

7. Dağların Büyük Bir Kısmı Sığınaklara Sahip 

 

Alpler’in eteklerinde konumlanmış olan İsviçre hakkında ilginç bilgiler arasımda dağların büyük bir kısmının saldırı durumunda korunma amaçlı sığınaklara sahip olmasıdır. Ülke genelinde doğal çevreye uyumlu ve zekice yapılmış yaklaşık 8000 sığınak bulunan İsviçre, günümüzde ise her apartman ve evin bodrumunda bulunması zorunlu tesislere yerini bırakmıştır. Hava filtreli, çelik blast kapılı, havalandırmalı ve tüm ihtiyaçlara hazırlıklı olan tesisler ülke nüfusundan daha fazladır ve herhangi bir nükleer saldırıya karşı güvenli yerler olarak inşa edilmişlerdir.

 

 

İsviçre aynı zamanda düşük suç oranlarına rağmen, silah bulundurma oranı en yüksek ülkeler arasındadır. Askerliğin zorunlu olduğu ülkede, orduda görevini tamamlamış her asker, silahına ömür boyu sahip çıkmak zorundadır. Ülkede yarım milyon silah her an bir savaş çıkma tehlikesine karşın hazır bulunduruluyor. 

 

8. Heidi’nin Yaşadığı Ülke

 

İsviçreli yazar Johanna Spyri’nin 1881 yılında kaleme aldığı Heidi, dünyanın en ünlü kitapları arasında yer almaktadır. Hem çocukları hem de büyükleri maceralarıyla İsviçre’de Alplerin eteklerinde büyülü bir dünyaya götüren kitap günümüzde de popülerliğini yitirmemiştir. Yazarın kendiside çocukluğunu İsviçre kırsalında geçirmiştir ve bu da severek okuduğumuz kitabına yansımıştır. 1970’lerde çizgi film versiyonu tv ekranlarında yer alan Heidi, ilk olarak Japonlar tarafından uyarlanmıştır. Öğrenciler İçin Kitap Önerileri için rehberimize göz atın. 

 

9. Hayvan Hakları

 

İsviçre, 1992 yılında hayvanları anayasal olarak tanıyan ilk ülke olmuştur. Ülkede hayvan hakları ve hayvanları koruma üzerine ilk yasanın 1842 yılında çıkarılmış olmasıdır ve İsviçreliler bu konuda, ne kadar hassas ve duyarlı olduklarını gösterir. 2005 yılında binek hayvanların taşıyabileceklerinden fazla yük taşımaları yasaklanmıştır. 2016 yılında hayvanlar üzerinde test edilen kozmetik ürünlerin satışı yasaklanırken, bununla ilgili yapılan deneylerde azaltma yoluna gidilmiştir. Aynı zamanda köpeklerin restoranlara girmelerine izin verilen ülkede, evcil hayvan sahiplerine, hayvanlarına daha iyi bakmaları için kurslar verilir. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

10. İsviçreli ünlüler 

 

İsviçre hakkında bilgi denilince, ülkeyle özdeşleşmiş ve çoğumuzun İsviçreli olduğunu tahmin etmediği ünlü isimlerden bahsetmemek olmazdı. İsviçre geçmişten günümüze edebiyat, sinema, müzik, tiyatro, resim ve spor gibi birçok alanda uluslararası çapta kültürel özelliklere sahiptir. Edebiyat alanında ünlü yazar, Jean-Jacques Rousseau bilinenin aksine Fransız değil Cenevre doğumludur. İsviçre edebiyatının en ünlü eseri Johanna Spyri’nin yazdığı Heidi’dir.

 

 

Resim alanında Alberto Giacometti, Paul Klee; tiyatroda Max Frisch en bilinenler arasındadır. Sinemada Xavier Koller’in Umuda Yolculuk filmi 1991’de Oscar kazanırken, İsviçreli yönetmen Marc Foster’in Kesişen Yollar adlı filmi ise Halle Berry’e ilk Afroamerikan kadın oyuncu Oscar ödülü kazandırmıştır. Sporda özellikle tenis turnuvalarında başarılara imza atan Martina Hingis ve Roger Federer ülkenin gurur kaynağıdır. 

 

İsviçre hakkında ilginç bilgiler öğrenmek ister misiniz?

 

 • 3000 metreden yüksek 208 dağın bulunduğu İsviçre, 4000 metrenin üzerinde de 24 dağa sahiptir. 
 • Ülkedeki otoyollar, herhangi bir savaş tehlikesine karşın bariyerleri sökülerek uçak pistine dönüştürülebiliyor. 
 • İsviçre doğrudan demokrasi ile yönetilen tek ülkedir. 
 • İsviçre’de yaşam ve çalışma fikriniz varsa en çok kazanan meslek grupları arasında öğretmenler vardır. Yıllık gelirleri 120 bin doların üzerindedir.
 • 18 yaşına gelen erkekler için askerlik zorundadır. 
 • İsviçre’de devlet başkanı yoktur ve onun yerine görevlerini üstlenen 7 üyeli konsey vardır. 
 • Dünyada zararlı madde kullanımının en yüksek olduğu ülkedir. Tabii bunda yasal olmasının payı büyüktür. 
 • İsviçre hakkında ilginç bilgiler arasında sütün, milli içecek olması şaşırtıcı bir gerçek olabilir.
 • Denize karası olmayan İsviçre’de palmiye ağaçları vardır. 
 • İsviçreli bilim insanları ve ünlü yazarlar, 25 Nobel Ödülü sahibidirler. 
 • 1962 yılı James Bond serisinin ilk filmi olan Dr. No’daki Bond kızı İsviçreli Ursula Anders, filmdeki denizden bikini ile çıkma sahnesiyle meşhur olmuştur. 
 • 2015 PISA verilerine göre Avrupa’nın en iyi matematikçileri İsviçre’dedir. 

 

İsviçre'de yaşam ve eğitim gibi bir düşünceniz varsa eğitim alabileceğiniz tüm İsviçre'de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler için bu linke göz atabilir, İsviçre'de Lisans Eğitimi Hakkında Merak Edilenler ve İsviçre'de Başvurabileceğiniz 4 Üniversite Bursu için içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz. 

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA