Temel Bilgiler
İsviçre: Once you arrive - Okunması gerekenler

İsviçre’de Yapılacak En İyi 5 Aktivite

share image

Yurtdışında öğrenim gördüğünüz süreçte bir yandan derslerinize çalışırken bir yandan da ülkeyi keşfetmek isteyebilirsiniz. Bunu düşünerek, İsviçre gibi harika bir ülkede boş zamanlarınızda yapabileceğiniz 5 şeyi ele aldık:

1 - CERN

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi), kurulduğu günden bu yana yalnız bilimsel keşiflerde öncü olmakla kalmamış aynı zamanda 1989 yılında Britanyalı bilim adamı Tim Berners-Lee tarafından temelleri atıldıktan sonra dünya çapındaki ağların merkezi haline gelmiştir. Dolayısıyla burayı ziyaret etmek ilginç bir deneyim olacaktır!

 

İsviçre ve Fransa sınırında bulunan CERN’i ziyaret ettiğinizde ücretsiz, rehberli turlar eşliğinde dünyanın en büyük fizik laboratuvarını keşfetme imkânı bulacaksınız. İster fen alanında ister farklı bir alanda öğrenim görüyor olun bugün bulunduğumuz noktaya nasıl ve niçin geldiğimizi anlamaya çalışmaktan daha ilginç bir şey olamaz.

 

1954 yılından beri hizmet veren CERN, dünyanın nasıl oluştuğunu araştırmaktadır. Dünyanın en hızlı parçacık hızlandırıcısını kullanan bilim adamları, evrenin ilk dakikalarını yeniden oluşturabilmek için protonların ışık hızında çarpışmasını sağlar.  Ardından dünya genelinden fizikçiler, bilgisayar ağı aracılığıyla bu verileri inceler. Çok etkileyici değil mi?

 

Aynı zamanda, benzersiz bir araştırma ve mühendislik deneyimi için her yıl CERN’e yerel üniversitelerden yüzlerce öğrenci davet edilir. Sıkı çalışarak siz de onlardan biri olabilirsiniz!

 

Muhtemelen Tim ve ekibi olmasa bugün bu makaleyi okuyor olmayacaktınız - dolayısıyla onlara bir ziyaret borçlusunuz.

 

 

2- Alpler

Eğer İsviçre’de öğrenim görmek istiyorsanız, dünyaca ünlü İsviçre Alplerini ziyaret etmelisiniz.

 

Dünyadaki en görkemli sıradağlardan olan Alplerde yapılacak sınırsız etkinlik vardır - aynı zamanda burası, İsviçre’nin göz alıcı kırsalını keşfetmek için harika bir yer.

 

Zermatt kayak merkezinde kayak yaparak tatil döneminizin tadını çıkarın. Burası aynı zamanda, Toblerone paketlerinde görülen Matterhorn dağlarının muhteşem manzarasını sunar.

 

Eğer İsviçre’de öğrenim sürecinizde kayak yapmak istiyorsanız, üniversitenizdeki kayak kulübüne katılmakta fayda var. Aynı zamanda bu yeni insanlarla tanışmak için harika bir fırsat!

 

Ayrıca, hafızanıza kazınacak manzaralar sunan Dünya Miras Alanı içerisinde hizmet veren Bernina Express ile dağlar arasında bir gezintiye çıkabilirsiniz. Trende zeminden tavana kadar olan pencereler ve bilgilendirici anonslar sayesinde hiçbir şey kaçırmayacaksınız. Muhteşem yeşil manzaraları görebilmek için baharda; karla kaplı dağların muhteşem manzarasını görebilmek için kış aylarında buraya seyahat edebilirsiniz.

 

Öğrenim için Birleşik Krallık’a seyahat etmeden önce İsviçre’de yaşayan Tatiana, Alpleri şu sözlerle anlatmıştır: “Alpler yürüyüş için harika! Burada yaz aylarında çok sayıda çiçeğe, yeşil alana ve hatta ineklere rastlayabilirsiniz! Ben bir yürüyüş sırasında mor papatyalarla kaplı bir araziye rastlamıştım. Bunların dünyada eşi benzeri yok.”

3- Gruyere’i ziyaret edin ve peynir çeşitlerini tadın!

Eğer peyniri seviyorsanız, İsviçre sizin için harika bir seçenek!

 

İsviçre, lezzetli peynir fondü çeşitleri ile ünlüdür - kulağa güzel geliyorsa o zaman Gruyere’i ziyaret etmelisiniz.

 

İsviçre’nin batısında bulunan Gruyere adındaki kasaba La Maison du Gruyere isimli ünlü peynir fabrikasına ev sahipliği yapar. Bu fabrikayı gezmek peynir severler için harika bir deneyim olacak. Pek çok duyuya hitap eden tezgâhlar sizi gruyere’in yapılış sürecine götürecek. Hatta peynir ustalarının nasıl 35 kg peynir için 400 litre süt kullanarak günde 48 adet peynir ürettiklerini dahi izleyebilirsiniz.

 

Tatiana Gruyere’in mevsim ne olursa olsun ziyaret etmek için harika bir yer olduğunu belirtmiştir: “Eğer kış ayında giderseniz, tadılması gereken en tipik ürün fondü veya raclette’dir (eritilerek tüketilen bir peynir türü) ancak yazın uğrarsanız frambuaz ve gruyere kremasının tadına bakmalısınız.”

 

İsviçre’de tadılması gereken peynir çeşidi sınırsızdır - dolayısıyla farklı peynir türlerini paylaşabileceğiniz bir parti vererek ev arkadaşlarınızı şaşırtabilirsiniz. 

 

 

4- La Maison Cailler Çikolata Fabrikası 

Peyniri gibi, İsviçre’nin çikolatası da dünyaca ünlüdür. Bir düşünün, havaalanında duty free’den geçerken Toblerone çikolatalarına hiç rastlamadığınız oldu mu? Bu imkânsız!

 

Lindt ve Milka gibi diğer ünlü çikolata şirketleri de İsviçre kökenlidir, dolayısıyla bu ülkede yoğun ders programınızda sizi biraz rahatlatacak çok sayıda atıştırmalık seçeneğiniz olacak.

 

İsviçre çikolatasının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız, Gruyeres yakında bulunan Broc kasabasındaki La Maison Cailler Çikolata Fabrikası’nı ziyaret edebilirsiniz. Burada çikolatanın tarihi, Avrupa’ya gelişi ve 19. yüzyılda çikolata konusunda İsviçreliler tarafından yapılan yenilikleri öğrenebilirsiniz. Cailler’de aynı zamanda bol bol çikolata tadabilirsiniz - çekinmeyin! En iyilerini genelde en sona saklarlar dolayısıyla midenizde bunlara yer bırakın!

 

Aynı zamanda burada çikolata ile ilgili filmlerin gösterildiği bir sinema mevcuttur. Hatta Cailler stüdyolarında verilen bir çikolata yapımı atölyesi sonunda siz de kendi çikolatanızı yapabilirsiniz. Daha ne istenir ki?

5- Montreux Caz Festivali

Caz müzik denilince genelde İsviçre akla gelmez ancak Cenevre Gölü’nün muhteşem kıyısının sunduğu ortamla bütünleştiğinde neden Montreux Jazz Festival’inin bu kadar ünlü olduğunu anlayabilirsiniz.

 

200.000’i aşkın ziyaretçinin katıldığı 2 hafta süren bu festival dünyanın en büyük ikinci caz festivalidir. 1967 yılından beri tekrarlanan festival, Miles Davis, Nina Simone ve Ella Fitzgerald gibi caz müziğin önemli isimlerine ev sahipliği yapmıştır.

 

Eğer caz size göre değilse, endişelenmeyin! Montreux, 1970’lerden bu yana festivaldeki müzik türleri yelpazesini genişletmektedir. Eğer 2017 yılındaki festivale uğrarsanız (Tom Jones’tan Kasabian’a kadar farklı isimler görebilirsiniz), sevdiğiniz müzik türü ne olursa olsun size uyan bir şeyler bulacaksınız.

 

Festival genellikle Haziran ayının sonunda, Temmuz ayının başında gerçekleşir - dolayısıyla üniversitede uzun bir yıldan sonra yeni arkadaşlarınızla harika bir yaz gezisine çıkmak için harika bir fırsat olabilir.

 

Bu 5 etkinlik sizi heyecanlandırdı, değil mi?

Beklemeyin, hemen İsviçre’de bir üniversitede sizin için ideal olan programı aramaya başlayın.