Temel Bilgiler
İsviçre: Öğrenci Konaklama Bilgileri - Okunması gerekenler

İsviçre’de öğrenci konaklama seçenekleri

share image

Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer alan İsviçre’de konaklama seçeneklerinin gerçekten yüksek kaliteli olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Kesinlikle haklısınız! İsviçre yabancı öğrencilere çok çeşitli seçenekler sunar; aynı zamanda üniversite bünyesindeki konaklama seçenekleri konusunda yönlendirme sağlamak üzere size online konaklama hizmeti verilir.

 

Üniversite konaklama seçenekleri:

İsviçre’deki üniversitelerin çoğu öğrencilerine, ülke genelinde tek odalı bir dairenin ortalama kira ücretinden çok daha uygun fiyatlara konaklama seçenekleri sunar. İsviçre’de şehir merkezi dışında tek odalı bir dairenin ücreti genellikle aylık 1100 CHF; şehir merkezinde 1500 CHF iken öğrenci konaklama seçeneklerinin ücreti aylık 500-800 CHF civarındadır. Hanginin en uygun olduğu tartışmasız! Ancak bunlar ortalama ücretlerdir - net kira ücretlerini öğrenmek için üniversitenizle doğrudan irtibata geçmelisiniz.

 

Başvuru yaptığınız kurumunun, İsviçre’nin Kuzey-Batı bölgesinde eğitim alan öğrencilere yönelik konaklama imkânları sunan WoVe gibi bir öğrenci konaklama hizmeti olmalı.

 

Öğrenci konaklama ofisi size genellikle diğer öğrencilerle dolu bir apartmanda 1 oda sunar - bu yurtdışı eğitim maceranızda hayat boyu sürecek arkadaşlıklar edinmek için harika bir fırsattır! Buradaki öğrencilerin sizinle aynı durumda olduğunu ve yeni insanlarla tanışmayı beklediğini göreceksiniz. Burada geçireceğiniz ilk birkaç hafta oldukça heyecan verici bir deneyim olabilir. 

 

Eğer buraya öğrenim görmek için ailenizle birlikte taşınmayı düşünüyorsanız bazı üniversiteler size özel apartman seçeneği sunabilir. Ancak, bu yaygın bir uygulama değildir dolayısıyla bunu üniversiteniz ile görüşmelisiniz.

 

İsviçre, Avrupa ülkeleri arasında en yüksek yaşam standartlarından birine sahiptir - bu, modern öğrenci konaklama seçeneklerine de yansımıştır. Ancak, bazı eski binalar beklediğiniz kadar modern olmayabilir. Dolayısıyla, aile ve arkadaşlarınızın sizi ziyaret ettiklerinde yeni modern yaşamınızı kıskanmalarını istiyorsanız bunun için arama yapmanız ve olabildiğinde erken başvurmanız gerekir.

 

Farklı seçenekler mevcut, tek yapmanız gereken onları bulmak. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız, özel konaklama seçeneklerini düşünebilirsiniz.

 

Özel konaklama seçenekleri:

Eğer üniversitenin sunduğu seçenekler sizi cezbetmediyse, endişelenmeyin! İsviçre’de pek çok öğrenci özel konaklama seçeneklerine yönelmekte veya ortak bir daire kiralamaktadır. Sizin gibi ev arkadaşı arayan çok sayıda yabancı öğrenci olacaktır. Eğer ev arkadaşı arıyorsanız,  Erasmusu sayfasını ziyaret edin.

 

Sizinle aynı üniversiteye gidecek olan arkadaşlarınız veya sizinle benzer yaşam tarzına sahip ev arkadaşları arayacak vaktiniz varsa ortak bir daire kiralamak iyi bir seçenek olabilir

 

Ortak dairede, yalnız yaşama kıyasla büyük bir salon ve mutfak gibi daha fazla ‘yaşama alanı’ elde edebilirsiniz. Dolayısıyla, yurtdışı eğitim maceranızın tadını çıkarmak için gidin ve ev arkadaşı arayın!

 

Dairede yaşayan her birey kendi oda ücretini öder; buna ek olarak fatura ve internet masrafları gibi giderler paylaşılır. Bazı durumlarda bu giderlerin ücrete yansıdığını, bazı durumlarda ise hariç tutulduğunu unutmayın - hariç tutulması durumunda sözleşme imzalandıktan sonra internet ve TV ile ilgili işlemleri sizin halletmeniz gerekebilir. 

 

Eğer bu, sizi İsviçre’de öğrenim görme konusunda heyecanlandırdıysa hayalinizdeki program için hemen arama yapın!

 

Özel kiralık ev ayarlamak İsviçre’de nerede yaşadığınıza bağlı olarak size daha fazla özgürlük sunar. Eğer bulunduğunuz çevrede öğrencilerin olmasını istiyorsanız üniversiteye yakın bölgeleri tercih edebilirsiniz. Eğer hareketlilikten uzak olmak istiyorsanız şehir merkezinden biraz daha uzak bir bölgeye taşınabilirsiniz.

 

Eğer doğru yerde arama yaparsınız ve diğer kişilerle birlikte yaşamaya razıysanız İsviçre’de ev kiralamak aslında uygun bir seçenek olabilir.  Ancak bu durumda dahi, üniversitenin sunduğu konaklama seçeneklerine göre daha ekonomik olması çok nadirdir.

 

Aile Yanında Konaklama:

İsviçre’de aile yanında konaklama seçeneği de mevcuttur - bazı öğrenciler İsviçre kültürüne adapte olmak ve yerlilerle tanışmak için bunun iyi bir fırsat olduğunu düşünür. Eğer İsviçreli bir aile ile yaşıyorsanız herhangi bir konuda tavsiye almanız daha kolay olur - aynı zamanda bu uygun bir seçenek olabilir ve dil becerinizi geliştirmeye de katkı sağlar.

 

En İyi Konaklama Seçeneği İçin İpuçları:

  • Erken başvuru yapın. Bunun ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Konaklama için ne kadar erken arama yapmaya başlarsanız, o kadar fazla seçeneğiniz olur. Kalmak için iyi bir yer ayarlamış olmanız sizin yurtdışı eğitim deneyiminizi gerçek anlamda şekillendiren bir faktör olacaktır - dolayısıyla bunu asla son dakikaya bırakmayın!
  • Acele etmeyin. Erken arama yapmaya başlamak önemlidir ancak bu, size iyi görünen ilk evi tutmanız gerektiği anlamına gelmez. Biraz araştırma yapın, sözleşmeyi imzalamadan önce o konut hakkında bilmeniz gereken her şeyi bildiğinizden emin olun.
  • Yurtdışına para gönderme konusunda dikkatli olun. Uçaktan iner inmez yeni evinize geçecek olma fikri harika olsa da eve taşınmadan önce ev sahibi ile tanışmanızda fayda var. Yalnızca resmi banka hesabı bulunan onaylı temsilcilere / şirketlere veya ev sahiplerine para gönderin ve resmi bir sözleşme hazırlatın.

 

İsviçre’de öğrenci konaklama seçenekleri hakkında artık detaylı bilgi edindiğinize göre hemen buradaki üniversiteler için arama yapmaya başlayın!