COVID-19 güncellemesi: Daha fazla bilgi için bu bölüme göz atın.
Video thumb

University College Dublin

İrlanda İrlanda

16,688 Görüntüleme

Şimdi oynatılıyor
Ireland's Global University

University College Dublin

İNTERNET SİTESİNE GİT

Genel Bakış

University College Dublin (UCD), İrlanda'daki en büyük üniversitedir. Başkentte yer alan UCD, 139'dan fazla ülkeden 8.000'in üzerinde yabancı öğrencinin bulunduğu geniş çaplı bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

En son gerçekleştirilen QS Dünya Üniversite Sıralamalarında 185. sırada yer almıştır. Ayrıca QS İstihdam Edilebilirlik Sıralamalarında İrlanda'nın en iyi üniversitesi seçilmiştir. Mezunlarının %93'ü mezuniyetten sonraki altı ay içerisinde eğitimlerine devam etmektedir veya bir işe başlamaktadır.

Birçok öğrenci, öğretim ve araştırma kalitesi için UCD'yi tercih etmektedir. Program seçenekleri ve kapsamlı deneyim fırsatı öğrencilerin ilgisini çeken diğer faktörler arasındadır. Ana üniversite kampüsü Belfield, Dublin'de, 133 hektarlık güzel park alanı arazisinde yer almaktadır.

UCD, öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmek ve yeni arkadaşlar edinmek için katılabilecekleri sayısız kulüp ve topluluğa sahiptir. Buna ek olarak, cana yakın kampüs ortamıyla yurt dışında öğrenim görmek isteyenler için benzersiz bir deneyim sunar.

UCD'deki yabancı öğrenciler, modern şehirlerin yanı sıra binlerce yıllık tarihi ve kültürü barındıran bir ülkede yaşamanın keyfini çıkarırlar. Dünya genelinde ilk 10'da yer alan eğitim sistemi ile İrlanda, hem lisans hem de lisansüstü eğitim için ideal bir konumdur. UCD mezunları; hükümet, endüstri, STK ve diğer kuruluşlarda en çok rağbet gören pozisyonlar için tercih edilmektedir.

Dünyadaki en açık ve küresel bağlantılı ülkelerden biri olarak İrlanda, dünya pazarlarına fırsatlar sunmaktadır. Coğrafi konumu, AB ve Euro bölgesi üyeliği ile kolayca erişilebilen uluslararası bağlantılara sahiptir.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

€22,120

Yüksek lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

€18,600

Harcamalar

Yaşam masrafları

€20,220

Kampüs konaklama

€12,000

Video thumb

Yenilikler

University College Dublin, Times Higher Education tarafından yayınlanan Üniversite Etki Sıralamalarında sosyal ve ekonomik etki açısından ilk 100 içerisinde yer almıştır. Ayrıca üniversite, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SKH'ler) kriterlerine göre yapılan ölçümlerde dünya genelinde 58. sıradadır. İrlanda'nın yükseköğretim sistemi de sosyal ve ekonomik etki kategorilerinde Kanada’nın ardından ikinci seçilmiştir.

BM SKH’leri, kaliteli eğitim, yoksulluk ve açlığın ortadan kaldırılması ve toplumda cinsiyet eşitliğinin sağlanması gibi küresel sorunları ele almak için tasarlanmıştır. SKH'ler, kuruluşlar ve enstitülerin sürdürülebilirlik konusunda gerekli adımları atması için ihtiyaç duyulan referans temelini sağlamaktadır.

UCD, sürdürülebilir kampüs toplulukları oluşturmaya kararlıdır, bu alanda İrlanda'da birinci ve dünya genelinde 22. olması da amacını kanıtlar niteliktedir. Aynı zamanda çalışma uygulamalarının kalitesiyle bilinen üniversite, bu kategoride 12. olmuştur. Yeni sıralamaların değerlendirmesi, BM hedeflerine en uygun enstitüleri belirleme hedefiyle dünya çapında 550 üniversiteyi kapsayarak gerçekleştirilmiştir.

Eşitlik, Çeşitlilik ve Dahil Etme Başkan Yardımcısı ve Sosyal Bilimler Dekanı Profesör Colin Scott: "Yeni sıralamalar UCD'nin öğretimi, araştırmaları, bilgi aktarımı ve yönetimi yoluyla Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini ilerletme konusundaki başarılarını ve bağlılığını göstermektedir."

Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

UCD, eğitim ve öğretim kalitesi ile dünya genelinde tanınmaktadır. 2019 QS Dünya Üniversite Sıralamalarında, aşağıdaki bölümlerde ilk 50'de yer almıştır: Veterinerlik Bilimi, Hemşirelik, Kütüphane ve Bilgi Yönetimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mühendislik – Madencilik ve Sporla İlgili Bölümler. UCD'nin ilk 100'de yer alan 14 ve ilk 200'de yer alan 35 bölümü daha vardır. Önde gelen Avrupa İşletme Fakülteleri sıralamalarında UCD Michael Smurfit İşletme Fakültesine Financial Times tarafından 23. sırada yer verilmiştir. Bu fakülte, 2000 yılından bu yana Financial Times MBA sıralamasında ilk 100'e girmektedir. UCD Uluslararası Yönetim Yüksek Lisansı dünyada 7. ve Finans Yüksek Lisansı dünyada 36. sıradadır.

UCD, dünya genelindeki yükseköğretim kurumları arasında %1'lik kesimin içerisindedir ve ülkedeki en iyi uluslararası onaylı müfredata sahiptir. UCD öğrencileri Pekin, Dubai ve New York gibi şehirlerdeki merkezlerle Universities 21, UNICA ve Dünya Üniversiteler Ağı dahil olmak üzere çeşitli uluslararası araştırma ve eğitim ağlarının üyesi olan küresel bir üniversitede eğitim görmenin tadını çıkarabilirler.

Akademik kadronun %30'undan fazlasını yabancı akademisyenler oluşturmaktadır ve araştırma personelinin %50'sinden fazlası İrlanda dışından gelmektedir.

Lisans müfredatı geniş ve kapsamlıdır. Öğrencilerin ilgilendikleri diğer bölümleri keşfedebilecekleri UCD Horizons programı sunulmaktadır. Tüm programlar hem temel hem de seçmeli derslere sahiptir, bu sayede herkes özgün bir şekilde uyum sağlayabilir ve kendini geliştirebilir.

İki adet kampüs ve ilgili araştırma ve öğretim merkezi ile UCD, lisansüstü öğrenciler için canlı bir mezun topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Doktora, yüksek lisans, diploma ve sertifika programları dahil olmak üzere birçok program seçeneği mevcuttur.

Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Akademik ve İngilizce dili giriş gereksinimleri programa göre değişir. Başvuru kabul ekibi, dünyanın her noktasından gelen başvuruları değerlendirme konusunda deneyimlidir. Öğrenciler ülkelerini seçerek kabul şartları hakkında daha fazla bilgi alabilirler. 

Aday öğrenciler, Üniversitenin Çevrimiçi Başvuru Sistemini kullanarak 1 Ekim'den itibaren UCD başvurularını yapabilir. Lisans programları için son başvuru tarihi 15 Temmuz'dur. Lisansüstü başvuruları için genellikle bir son başvuru tarihi yoktur. Bütün başvurular için hızlı kabul uygulanır, bazı programlara diğerlerinden daha fazla talep vardır ve son başvuru tarihinden önce kontenjan dolabilir, bu nedenle öğrencilere erken başvurmaları önerilmektedir.

İngilizce diliyle ilgili şartlar

Tüm programlarda İngilizce eğitim verilir, yabancı öğrencilerin İngilizce yeterlilik seviyelerini kanıtlamaları gerekmektedir. Normal şartlarda hem lisans hem de lisansüstü öğrenciler için her dalda en az 6,0 puan koşuluyla 6,5 genel IELTS puanı yeterlidir, ancak bazı programların daha yüksek gereksinimleri olabilir.

Geçiş (Pathway) Programları

UCD, lisans ve lisansüstü eğitim için birçok geçiş programı sunmaktadır. Bu programlar, doğrudan giriş gereksinimlerini karşılamayan öğrenciler için tasarlanmıştır. 

Uluslararası Eğitim Merkezi tarafından desteklenen ve birinci sınıf bir öğrenim ortamına sahip olan Uluslararası Hazırlık Yılı geçiş programındaki öğrencilere mükemmel bir destek ve rehberlik sağlanmaktadır. Bu sayede lisans derecesi eğitimlerinde güvenle ilerlemek için gereken becerileri geliştirebilirler. 

Lisansüstü eğitim için de bir hazırlık programı bulunmaktadır. UCD yüksek lisans öncesi geçiş programı, öğrencilerin yüksek lisans düzeyinde yeni bir öğrenim kültürünün zorluklarına başarıyla uyum sağlamaları için İngilizce dili ve akademik becerilerin geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Tesisler

Tesisler

UCD, öğrencilere İrlanda'daki en iyiler arasında kabul edilen geniş ve kapsamlı tesis olanakları sunar. Öğrenciler için formda kalmaktan topluluklara katılmaya kadar birçok etkinlik fırsatı mevcuttur. Öğrenci Merkezi ve UCD Spor ve Fitness kompleksi, kampüsteki öğrenci yaşamının odak noktasıdır. Öğrenci Merkezinde 600 kişilik bir konferans salonundan 3 boyutlu sinemalara, çeşitli mağazalara ve sosyal mekanlara kadar her türlü imkânın bulunduğu kaliteli tesisler yer alır. Aynı zamanda bir eczane ve tıp merkezi ile öğrenci sağlığına dikkat edilmektedir.

Öğrenci toplulukları ve ağları, öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmeleri ve yenilerini geliştirmeleri için harika bir seçenektir. 80'in üzerinde sayıda bulunan öğrenci toplulukları, yabancı öğrencilerin yeni bireylerle tanışmaları için gereken fırsatları sağlama konusunda oldukça etkilidir. Çeşitli etkinlikler ve faaliyetler düzenleyen Uluslararası Öğrenci Topluluğu ve Erasmus Öğrenci Ağı (ESN) bu konudaki örneklerdendir.

Spor ve Fitness Merkezi çok iyi donanımlara sahiptir ve öğrencilerin form düzeyine bakılmaksızın birçok aktivite sağlamaktadır. 50 metrelik yüzme havuzu, tırmanma duvarı, squash kortları ve bisiklet salonlarına kadar her şeyden yararlanılabilir. Ayrıca futbol, rugby, hokey sahaları ve tam donanımlı bir spor salonu bulunmaktadır.

Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

UCD, öğrencilerin mükemmeliyetini ve başarılarını çeşitli burs ve hibe seçenekleriyle ödüllendirir. Bu ödüllerden bazıları sektör ve işverenler tarafından da takdir edilmektedir.

Üstün başarıları ödüllendirmek ve dünya genelindeki en iyi öğrencilerin ilgisini çekmek için UCD, yabancı öğrencilere birçok burs sunmaktadır. Rekabetin üst düzeyde olduğu bu burslar akademik başarı, ülke ve bölüme göre verilir.

Yabancı öğrenciler için 2020'den itibaren geçerli olacak yeni burslar oluşturulmuştur. Öğrencilerin burs başvurusu yapmadan önce UCD'ye kabul edilmeleri gerekir. Burslar arasında şunlar mevcuttur:

  • UCD Yabancı Öğrenciler için Küresel Mükemmeliyet Bursu
  • UCD Michael Smurfit Lisansüstü İşletme Fakültesi Bursu
  • İrlanda Hükümeti Bursu
Mezun Sonuçları

Mezun Sonuçları

İrlanda, ülke olarak eğitim kalitesinde dünya genelinde ilk 10 içerisindedir. Ekonominin ihtiyaçlarına göre tasarlanan bir yükseköğretim müfredatı bulunur ve enstitülerle sektör arasındaki bilgi transferi ile tanınmaktadır.

UCD, QS İstihdam Edilebilirlik Sıralamalarında 2018-19'daki en iyi üniversite seçilmiştir. Öğrencilerin %93'ü, UCD mezuniyetlerinden sonraki altı ay içerisinde profesyonel iş hayatına girmektedir veya eğitimlerine devam etmektedir.

Üniversite, üst düzey kuruluşlarda da çalışan 269.000'den fazla mezunun bulunduğu küresel bir mezun ağına sahiptir. UCD mezunlarının çoğu, İrlanda ekonomisi Euro bölgesinde en hızlı büyüyenler arasında olduğu için eğitimlerinden sonra İrlanda'da kariyerlerine devam etmektedir.

Birçoğu kendi alanında zirvelerde yer alan bireylere sahip UCD mezun ağı, 165’i aşkın ülkeye yayılmıştır. UCD mezunları hem uluslararası boyuttadır, hem de etkilidir. Üniversitenin mezunları arasında dört İrlanda Taoisigh (Başbakan), üç İrlanda cumhurbaşkanı, dört İrlanda kabine bakanı ve beş İrlanda Avrupa Komisyon Üyesi yer almaktadır.

Kariyer Ağı

UCD öğrencileri, karar alma ve kariyer planlarına yardımcı olmak için çeşitli şekillerde destek sağlayan Kariyer Ağından yararlanabilir. Hizmetleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Bireysel kariyer rehberliği
  • Kaynak odası
  • Çalıştaylar
  • Görüşme hazırlığı
  • CV desteği

Öğrenci yorumları

Genel değerlendirme

Kabul edilme süreci

Harçlar ve burslar

Eğitim deneyimi

Okul yaşantısı

İş beklentileri

Önemli bilgiler

Sıralamalar

Times Higher Education World University Rankings 2021
Kaynak: THE

251st

QS World University Rankings 2021
Kaynak: QS

177th

Academic Ranking of World Universities 2020
Kaynak: ARWU

301st

İngilizce puanı gerekmektedir

Minimum IELTS puanı

6.5Lisans

6.5Yüksek lisans

Minimum TOEF IBT

90Lisans

90Yüksek lisans

Profile image1
close