COVID-19 güncellemesi: Daha fazla bilgi için bu bölüme göz atın.
Video thumb

Sunway College KL

Malezya Malezya

99 Görüntüleme

Şimdi oynatılıyor
Join us at Sunway University

Sunway College KL

İNTERNET SİTESİNE GİT

Genel Bakış

Sunway College Kuala Lumpur (KL), uluslararası alanda tanınan bir enstitüdür ve 30 yıllık zengin bir tarihe sahiptir. Sunway University'nin parçası olan Sunway KL, Jeffrey Cheah Vakfı tarafından yürütülmektedir. Sunway KL, profesyonel ve yenilikçi uygulamaların ön planda yer aldığı, üst düzey öğretim kalitesiyle bilinen bir enstitüdür.

Özel üniversiteler için Malezya Kalite Değerlendirme Sistemi (MyQUEST), Sunway KL'ye 6 yıldız vermiştir. Sunway, uluslararası standartlarda üniversite öncesi programlar sunmaktadır. Bunlara iyi bilinen diğer enstitülerle gerçekleştirilen eşleştirme programları dahildir. Jeffrey Cheah vakfı tarafından desteklenen Sunway, yurt dışından gelen öğrenciler için birçok burs sunmaktadır.

Sunway, spor severler için futbol sahası, Olimpik yüzme havuzu, tenis kortları, basketbol sahası, voleybol sahası ve koşu parkuru gibi muhteşem tesislere sahiptir. Enstitünün destek hizmetleri, öğrenciler için geldikleri günden itibaren destek vermektedir. Sunway Kariyer Hizmetleri ekibi, öğrencilere kariyer değerlendirmeleri, kariyer fuarları, stajyerlik ve prova iş görüşmelerinde rehberlik etmektedir ve sonuç olarak öğrencileri “istihdam edilebilir” mezunlara dönüştürmektedir. Öğrenci Yardım ekibi, ciddi sorunlarla ilgilenmenin yanı sıra öğrencilerin fiziksel ve duygusal konulardaki iyiliğine de önem vermektedir.

Enstitü, yeni teknolojilerle donatılmış ve uluslararası veri tabanlarına erişimi olan ISO sertifikalı kampüs kütüphanesi dahil olmak üzere öğrencilerine hizmetler ve kolaylıklar sunmaktadır. Kütüphane, öğrencilere Lancaster University'den geniş bir e-kaynak koleksiyonuna ve Harvard bağlantılı yazarların çalışmalarına erişim sağlamaktadır.

Sunway, güvenlik personeli tarafından 24 saat gözetim ile en güvenli kampüslerden bir tanesine sahiptir. Kampüste konu yemek olduğunda öğrenciler, dünyanın farklı köşelerinden mutfakların tadına bakabilmektedir. Öğrencilerin SUN-U Konutları, SUN-U Apartman ve Sunway Monash Konutları olmak üzere üç farklı konaklama seçeneği vardır.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

RM21,950

Meslek kursları
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

RM18,290

Harcamalar

Yaşam masrafları
Kaynak: Education Malaysia Global Services
Ücretler yol gösterme amaçlıdır.

RM13,840

Kampüs konaklama

RM11,760

Video thumb

Yenilikler

Sunway A-Level’dan Sharon Kong, 2019 Özel Öğretmen Ödülleri’nde altı finalistten bir tanesi olarak seçilmiştir. Dünyanın dört bir yanından aday gösterilen 4.000 kişi ve devamında listede bulunan 50 aday arasından finalistlerden bir tanesi olarak seçilen Sharon Kong, Malezya'dan seçilen tek aday olmuştur.

2019 Özel Öğretmen Ödülleri, öğretmenlerin öğrenciler üzerinde günden güne verdikleri emekleri ve çabaları ödüllendirmek için Cambridge University Press tarafından başlatılmıştır. Finalistler; eğitim uzmanları, öğretmenler ve yazarlar, University of Cambridge ve Cambridge University Press yönetim üyelerinin yer aldığı deneyimli bir panel tarafından seçilmiştir.

Sunway aynı zamanda etkinlikte kazandığı beş ödül ile Sin Chew Eğitim Ödüllerin’de en çok kazanan olmuştur. Sunway University ile beraber Sunway College, "Özel Üniversiteler veya Kolejler için Seçkin Eğitim Enstitüleri" ödülünü kazanmıştır.

Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Sunway College, Sunway University ile olan bağlantısı dolayısıyla üst düzey eğitim standartlarına sahiptir. Üniversite; eğitim kalitesi, istihdam edilebilirlik ve tesisleri dolayısıyla 2015-2018 yıllarında sürekli olarak Quacquarelli Symonds (QS) Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda yıldız almaya hak kazanmıştır. Üniversite, aynı zamanda eğitim ve araştırma imkânlarının yanı sıra bünyesindeki eğitim tesislerine 350 milyon Ringgit (MYR) değerinde yatırım yapmıştır.

Akademisyenler, öğretim programlarına ve ders dışı aktivitelere “girişimciliği” dahil etmeye önem vermektedir. Sunway’in disiplinler arası yaklaşımı, kurucusu Tan Sri Jeffrey Cheah’nin vizyonunu destekler niteliktedir. Cheah, boş bir araziyi Sunway Resort City adı verilen, Malezya’nın ilk tam entegre kasabasına dönüştürmüş ve bünyesine çok sayıda ödüllü tesis eklemiştir. Böylece kurumun disiplinler arası hedeflerine bir örnek oluşturmuştur.

Araştırma yürüten akademisyenler, bölgenin en önemli gelişim sorunlarına çözüm arayan bir düşünce havuzu olan Güney Asya’daki Jeffrey Cheah Enstitüsü’nde aktif olarak çalışmalar yürütmektedir. Sunway akademisyenleri sürekli olarak yeni eğitim-öğretim uygulamaları geliştirmek için çalışmaktadır. Örneğin Psikoloji Bölümü’nden iki profesör, İspanya’da gerçekleştirilen 1. Uluslararası Sağlık Psikolojisi, Sağlık ve Eğitim Kongresi’ne katılmıştır. Kongre, en güncel bilimsel bulgular temelinde sağlık ve fen alanında yeni eğitim-öğretim metotları konusunda fikir alışverişinde bulunma amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Eğitim Seçenekleri

Eğitim Seçenekleri

Sunway College, öğrencilere çeşitli programlar sunmaktadır. Bunlar:

Üniversite Öncesi ve Hazırlık

Üniversite Öncesi ve Hazırlık seçeneği, öğrencilerin üniversitelere kaydolmalarına yardımcı olmak için dünya çapında kabul edilen bir kalifikasyon veren sertifika ve diploma programlarına sahiptir. Sunway College, Avustralian Matriculation (AUSMAT), Cambridge Advanced Level (A-level), Canadian International Matriculation Programme (CIMP) ve Monash University Foundation Year (MUFY) gibi programlar sunmaktadır.

Diploma Çalışmaları

Öğrenciler, muhasebe, finans, iletişim, işletme ve bilgi teknoloji alanlarında diploma alabilmektedir. Bu diplomalar, öğrencilerin Sunway University'deki ilgili lisans programlarına hazırlanmalarına veya seçtikleri kariyer yoluna çalışmalarına yardımcı olmaktadır.

Profesyonel Muhasebe

Sunway Muhasebe TES Merkezi (CAE), uluslararası anlamda kabul gören profesyonel muhasebe programları yürütmektedir.

Bazı programlar, aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Finans, Muhasebe ve İşletme Sertifikası (CFAB)
 • The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA)
 • Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW)
 • Sertifikalı Muhasebe Teknisyenliği (CAT)

Victoria University İşletme Lisansı

Sunway College, bu diploma seçeneğini yan dal ile beraber tek ana dal veya çift ana dal olarak sunmaktadır. Öğrenciler Malezya’daki Sunway College'da diploma eğitimlerini tamamlayabilmekte veya Melbourne'deki Victoria University'ye geçiş yaparak diplomalarını Avustralya'da alabilmektedir.

Öğrenciler, aşağıdakilerin de dahil olduğu ana dal ve yan dal seçenekleri arasında tercih yapabilmektedir:

 • Muhasebe
 • Uluslararası Ticaret
 • Yönetim ve İnovasyon

Victoria University Yüksek Lisansı

Mezunlar ve çalışan profesyoneller, tercihlerini Sunway'deki Victoria University (VU) yüksek lisansından yana kullanabilmektedir. Bu iki yüksek lisans programı, öğrencilerin kalifikasyonlarını ve kariyer olanaklarını geliştirmelerini sağlamaktadır. Şu anki VU yüksek lisansları İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı ve İşletme Yüksek Lisansıdır (Kurumsal Kaynak Planlama Sistemleri).

Video thumb

Giriş Koşulları

Adayların Sunway College'da tercih etmeyi planladıkları programın giriş koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

Üniversite Öncesi ve Hazırlık:

 • AUSMAT, CIMP, Sunway Edebiyat Hazırlık, Fen ve Teknoloji alanında Cambridge İleri Seviye ve Sunway Hazırlık için minimum 5 kredi ile SPM/O-Level geçiş. Monash University Foundation Year (Hazırlık Yılı) için İngilizce kredisi ya da minimum 5.5 IELTS puanı gereklidir.

Diploma Çalışmaları:

 • Minimum 3 kredi ile SPM/O-Level geçiş.
 1. Finans ve Muhasebe programları için İngilizce ve Matematik alanlarında 3 kredi şartı bulunmaktadır.
 2. Bilgi Teknolojisi programı için asgari kredi seçenekleri arasında Matematik bulunmaktadır.
 3. İletişim programı için asgari kredi seçenekleri arasında İngilizce bulunmaktadır.
 • UEC (Birleşik Sınav Sertifikası) - Programların çoğu için İngilizce ve Matematik dahil en az 3 B puanı; bazı programlar sadece Matematik ya da İngilizce şartı aramaktadır.
 • STPM - İletişim için SPM seviyesinde İngilizce dil kredisi ve en az bir dersten C notuyla geçmek
 • Sunway Yoğunlaştırılmış İngilizce Programı’nda en az 4. seviyeye erişmiş olmak ya da IELTS veya eşdeğer bir sınavda en az 5.5 puan almış olmak

Muhasebe:

CAT (Sertifikalı Muhasebeci) ve ACCA (Yeminli Mali Müşavir)

 • SPM/O-Level: Matematik ve İngilizce dahil olmak üzere en az beş (5) kredi
 • UEC: CAT için en az beş (5) B6 ve Matematik ve İngilizce’nin dahil olduğu alanlarda ACCA için 5B

İngilizce Dili Gereksinimleri:

 • O-Seviye İngilizce (1119): Kredi
 • TOEFL (yazılı): 550
 • MUET (Malezya Üniversitesi İngilizce Sınavı): Band 4
 • UEC İngilizce: B6
 • IELTS: 6,0
 • SPM İngilizce: C

Diploma Programları:

 • Canadian Matriculation: %55
 • STPM: C ortalama veya CGPA 2.0 (en az 2 ana konu)
 • MUFY: %55
 • FIA ve FIST: CGPA 2.0
 • Australian Matriculation: ATAR 55
 • UEC: Beşinden de B notundan düşük olmayacak şekilde 5 dersten maksimum 28 puan

İngilizce Dili Gereksinimleri:

 • MUET (Malezya Üniversitesi İngilizce Sınavı): Band 4
 • TOEFL (yazılı): 550
 • O-Level İngilizce (1119): Kredi
 • IELTS: 6.0

Diploma ve hazırlık yılı gibi diğer kalifikasyonlara sahip olan öğrenciler, durumlarına göre değerlendirileceklerdir. Öğrenciler, giriş gereksinimleri için okulun web sitesini kontrol edebilir.

Tesisler

Tesisler

Sunway College, kapsamlı bir kütüphane, spor tesisleri, bilim laboratuvarları ve yemek mekanları dahil olmak üzere öğrencilere birçok tesis sunmaktadır.

Son teknoloji kütüphanesi, aşağıdaki olanaklara sahiptir:

 • Basılı kitaplar ve e-kitaplar dahil olmak üzere mükemmel bir koleksiyon
 • İnternet bağlantısı olan 115 bilgisayarla birlikte Wi-Fi erişimi
 • Kütüphanenin e-kaynaklarına çevrimiçi erişim ve koleksiyonuna uzaktan erişim
 • Lancaster University onaylı programlarda eğitim gören öğrenciler için Lancaster University e-kaynaklarına erişim.
 • Harvard'la bağlantılı yazarlar ve akademisyenlerin eserlerini içeren Harvard Koleksiyonu
 • Öğrenciler için oryantasyon seansları, danışma masası ve bilgi beceri atölyeleri.

Öğrenciler, aşağıdakiler gibi spor tesislerinden de faydalanabilmektedir:

 • FIFA sertifikalı futbol sahası
 • Tam donanımlı spor salonu
 • Olimpik yüzme havuzu
 • Tenis ve badminton kortu, basketbol sahası

Kampüsteki yemek mekanları Hint, Malezya, Japon, Tayvan ve diğer mutfaklardan ürünler sunmaktadır. Kitapevi, fotoğraf stüdyosu ve ATMler, Sunway College'da kolaylık sağlayan diğer tesisler arasındadır.

Video thumb

Burslar ve Finansman

Sunway College'ı temsil eden akademik veya müfredat dışı etkinliklerde olağanüstü sonuçlar elde eden öğrencilere uygun burslar ve ödüller verilmektedir. Bu burslar arasında Sin Chew eğitim fonu, Nanyang yüksek öğrenim fonu ve Star eğitim fonu bulunmaktadır. Jeffrey Cheah giriş, devam ve vakıf bursları, hak kazanan öğrencilere destek olmaktadır. Sunway CIS-ECA bursları, Unified Examination Certificate (UEC) öğrencilerine açıktır.

Sunway tarafından verilen ödüllerden bazıları:

Jeffrey Cheah Akademik Ödülü

Bu ödül, Sunway College’daki akademik programlarının sonuna doğru üstün başarı gösteren öğrencilere verilir. Bu ödülü almaya hak kazanan öğrencilere Akademik Ödül Sertifikası da verilmektedir.

Sunway Program-Dışı Etkinlik (ECA) ve Spor Ödülleri

Bu burs, öğrencilerin program dışı etkinliklere başarılı bir şekilde katılımına önem vermektedir ve bireysel gelişimi ve liderlik gelişimini desteklemektedir.

Kardeş indirimi

Bu indirim, mevcut kayıtlı öğrencilerin kardeşlerinin öğrenim ücretlerinde indirim şeklinde uygulanır. Sadece yeni öğrencilere yönelik, bir defaya mahsus bir uygulamadır. Tüm programlar için uygulanabilmektedir.

Öğrenci yorumları

Genel değerlendirme

Kabul edilme süreci

Harçlar ve burslar

Eğitim deneyimi

Okul yaşantısı

İş beklentileri

İngilizce puanı gerekmektedir

Minimum IELTS puanı

6.0Lisans

Minimum TOEF IBT

67Lisans

Size en yakın IELTS sınav merkezini bulun

Profile image1
close