COVID-19 güncellemesi: Bu üniversite online olarak başlayacak ve daha sonra kampüste devam edecek programlar sunar. Daha fazla bilgi için bu bölüme göz atın.
Hero Image

Northumbria University Pathway

Birleşik Krallık Birleşik Krallık

63 Görüntüleme

At Northumbria University Pathway

Northumbria University Pathway

İNTERNET SİTESİNE GİT

Genel Bakış

Northumbria University Pathway (NUP), destekleyici ve kapsayıcı bir öğrenim ortamı sunar ve böylece öğrencileri, öğrenim sonrasındaki yaşama hazırlar ve yaşam boyu sürecek öğrenim becerileri kazandırır. Kurum, QA Higher Education ile ortaklığa sahip olup Newcastle kampüsünde hizmet verir; bu sayede öğrencilere tüm üniversite tesislerine erişim sunar.

Üniversite, kampüslerin öğrencilerin vakit geçirmekten, ders çalışmaktan ve sosyalleşmekten keyif alacakları yerlere dönüştürmek için yakın dönemde 200 milyon GBP yatırım gerçekleştirmiştir. Öğrenciler aynı zamanda İngilizce dil ve akademik becerilerini geliştirmek için uzman desteği alır. Bu sayede gelecek öğrenim çalışmaları ve istihdama yönelik beceriler geliştirirler.

The Pathway College, üç uluslararası pathway programı sunar. Uluslararası Hazırlık Programı, İngilizce ve akademik becerilerini ve Birleşik Krallık’ta akademik kültür farkındalıklarını geliştirme ihtiyacı duyan öğrencilere yöneliktir. Bu program, Northumbria’da bir lisans derecesinin birinci yılına geçiş imkânı sunar.

Uluslararası Birinci Yıl – İşletme (The International Year One – Business) bir lisans programının ikinci yılına geçiş kolaylığı sağlar; Lisansüstü Sertifika ise bir yüksek lisans programına geçiş imkânı sunar. Yüksek Lisans Hazırlık programının tamamlanmasının ardından öğrenciler, Newcastle veya Londra kampüslerinde işletme, kitle iletişim veya bilgisayar programcılığı ve bilgi teknolojisi alanlarında öğrenim görebilir.

Northumbria University, öğretim ve istihdama alanında genel değerlendirmede 5 yıldıza layık görülmüştür (QS 2019 Mükemmelliyet Yıldızları). 125 ülkeden 32.000’in üzerinde öğrencisi bulunan üniversite, dünyadaki en hızlı büyüyen üniversite (THE Dünya Üniversite Sıralamaları 2020) olup Birleşik Krallık’ta 47. sıraya (2020 Guardian Üniversite Rehberi) layık görülmüştür.

Newcastle düzenli olarak en popüler Birleşik Krallık öğrenci şehirlerinden biri olarak seçilir (Top Universities, 2019). Şehir pek çok etkinlik, canlı gece hayatı ve samimi mekânlar ile doludur. Aynı zamanda, Birleşik Krallık’taki diğer şehirlerle iyi bir ulaşım bağlantısına sahip olmanın yanı sıra bu şehirde yaşam giderleri düşüktür.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

£19,570

Harcamalar

Yaşam masrafları

£3,636

Kampüs konaklama

£4,156

Yenilikler

Yenilikler

Northumbria University, güz 2020 programı için planlarını sürdürmektedir. Bu dönem, kampüste öğrenim çalışmaları çevrimiçi program sunumu ile birleştirilecektir. Covid-19 seyahat sınırlamaları dolayısıyla seyahat edemeyecek durumda olan uluslararası öğrenciler, öğrenimlerine çevrimiçi başlayabilir ve daha sonar güvenli bir şekilde seyahat edebildiklerinde kampüse katılabilirler.

Seyahat edemeyecek durumda olan öğrencilere geri ödenecek olan %100 konaklama depozito garantisi mevcuttur. Üniversite aynı zamanda öğrencilerin İngilizce dil sınavlarına giremeyeceklerinin de bilincinde olup çeşitli sınav ve muafiyet türlerini kabul etmektedir.

Uluslararası Hazırlık Programı’nda altı pathway seçeneği bulunur. Bunlar Uygulamalı Fen, Sanat, Tasarım ve Medya, İşletme ve Hukuk, Bilgisayar Programcılığı, Mühendislik ve Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler’dir. Uluslararası Birinci Yıl Programı artık yeni öğrenci adaylarına hem 12 aylık hem de 9 aylık öğrenim seçenekleri sunar.

Üniversite sürekli olarak mevcut durumunu gözden geçirmekte olup mümkün olduğunda adaylara ve öğrencilere güncel bilgiler sunmaktadır.

Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Northumbria, uluslararası öğrencilere Birleşik Krallık’ta derece seviyesinde öğrenime geçiş imkânı ile birlikte 3 pathway programı sunar. Pathway programları, bir Birleşik Krallık üniversitesinde öğrenime geçiş için gereken beceri ve güveni kazandırır. Öğrenciler, kendilerini bir sonraki öğrenim aşamasına hazırlayan Pathway College’ın yüksek deneyimli profesyonel eğitimcilerinden oluşan ekipten uzman desteği alırlar. Öğrencilere bir öğretmen atanır ve bu öğretmen haftalık öğrenim oturumları ve atölyeler düzenler. Aynı zamanda, belirli konu alanlarında öğrenimlerini ileri aşamada sürmeyi hedefleyen öğrencilere ek akademik destek sunarlar.

Öğretim, Newcastle şehir merkezine yakın olan üniversitenin ana kampüsünde verilir. Uluslararası öğrenciler, derece öğrencilerinin yanında eğitim alır ve aynı konumda konaklar; böylece geniş üniversite topluluğuna kolaylıkla entegre olabilirler. Öğretim personeli dünyanın her yerinden öğrencilere eğitim verme konusunda deneyimlidir. Öğrencilerin, gelecek işverenlerin beklentilerini karşılamak için ihtiyaç duydukları yeterlilikleri geliştirmeye yardımcı olurlar. Pathway programlarını başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler, Northumbria University’de lisans veya lisansüstü derece eğitimine geçiş yapabilirler.

Uluslararası Hazırlık

Uluslararası Hazırlık

Uluslararası Hazırlık Programı, Northumbria University’de lisans eğitimine geçiş programıdır. Program, özel olarak Northumbria University’de bir lisans derece programında öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencileri desteklemek üzere tasarlanır. Uluslararası Hazırlık Programı’nın ardından Northumbria University tarafından sunulan hemen hemen tüm lisans derece programlarına geçiş yapılabilir. Öğrencilerin seçebilecekleri 6 pathway mevcuttur:

 • Sanat, Tasarım ve Medya
 • İşletme ve Hukuk
 • Mühendislik
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Uygulamalı Fen
 • Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler

Programlar, öğrencinin IELTS seviyesine bağlı olarak 6, 9 veya 12-aylık seçenekler halinde sunulur. Haftalık olarak 22-24 saatlik ders verilir ve bu programlara başlangıç tarihleri Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarındadır.

Akademik giriş şartı, A-C veya eşdeğer seviyede 5 GCSE’dir. İngilizce dil şartı ise herhangi bir bölüm puanı 4.0’ın altında olmamak şartıyla 4.5 IELTS puanı veya eşdeğer bir puandır. Program içeriği seçilen konu alanına odaklıdır. Programı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrencilere, Northumbria’da seçtikleri lisans derece programında kontenjan garantisi sunulur.

Yüksek Lisans Hazırlık

Yüksek Lisans Hazırlık

Yüksek Lisans Hazırlık programı, lisansüstü bir derece programı için giriş şartlarını taşımayan öğrencilere yöneliktir. Bu program, öğrencilerin bu şartları yerine getirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanır. Lisans Sertifikası’nı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler, Northumbria University’de aşağıdaki konu alanlarında bir yüksek lisans derece programına giriş için hak kazanır.

 • İşletme
 • Bilgisayar ve Bilgi Teknolojisi
 • Kitle İletişim

Programlar 3 ay veya bir dönem sürer. Haftalık olarak maksimum 10 saat ders olup bu programlar için başlangıç tarihi Eylül ayındadır (Londra’da Ocak ve Mayıs). Akademik giriş şartları, geçer seviye, 3. sınıf veya bir Birleşik Krallık lisans derecesine sahip olmaktır. İngilizce dil şartı ise, herhangi bir alandan 5.5’in altında bir puan almamak kaydıyla 6.5 IELTS puanı veya eşdeğeridir. Uluslararası öğrenciler için 2020/21 akademik yılı öğrenim ücreti 6.750 GBP olup başvuru yapacak adayların 21 yaşından büyük olmaları gerekir.

Lisansüstü eğitime geçiş için %50 başarılı oranının elde edilmesi gerekir.

Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Northumbria University Pathway, uluslararası öğrencilere yönelik olarak fon imkânı sunar. İlgili şartları taşıyan öğrenciler, öğrenimlerine destek olmak üzere burs veya hibe almaya hak kazanabilirler. Burs miktarı seçilen program, milliyet ve önceki akademik yeterliliklere göre değişir.

Burslar bireysel bazda değerlendirilir. Öğrencilerin bir burs veya hibeye başvuru yapmalarına gerek yoktur; ilgili şartları taşımaları halinde otomatik olarak hak kazanırlar. Öğrenciler ilgili tüm detayları çevrimiçi olarak görebilir ve daha fazla bilgi için kabul ekibi ile irtibata geçebilir. 2020/21 akademik yılı için, Malezya’dan gelecek öğrenciler, yıllık olarak 3.000 GBP hibe veya 1.000 GBP’ye kadar burs alabilirler. Hindistan'dan gelecek öğrenciler ise yıllık olarak 2.000 GBP hibeye hak kazanır. Lisans Sertifika programları için hâlihazırda burs veya hibe seçeneği mevcuttur değildir.

Mezun Sonuçları

Mezun Sonuçları

Northumbria University’deki pathway programları uluslararası öğrencilere üniversite seviyesinde eğitime geçiş imkânı sunar. Programın başarılı bir şekilde tamamlanması, bir lisans veya lisansüstü programda kontenjan garantisi sağlar. Bu sayede Birleşik Krallık’taki eğitim ve kariyerlerini ilerletmek isteyen uluslararası öğrencilere yönelik çok geniş imkânlara kapı açılır.

 • İş hayatına atılan mezunları ile Birleşik Krallık’ta birinci sırada (HEBCIS, 2017/18)
 • Northumbria University, profesyonel mesleklere mezun sağlayan en büyük 7. eğitim sunucusudur (DLHE 2016/17).
 • Mezunların %95.5’i programlarını tamamladıktan sonra 6 ay içerisinde işe başlar veya öğrenimlerine devam eder (Destination of Leavers from Higher Education Survey 2016/17).
 • Northumbria İşletme Fakültesi, muhasebe ve işletme alanında çift akreditasyon kazanan Avrupa’daki ilk fakültedir (AACSB).
 • Pathway öğrencilerinin, mezuniyet sonrasındaki yaşama hazırlanmalarına yardımcı olmak üzere Northumbria University’nin kariyer ve istihdam destek hizmetlerine erişimi bulunur.
 • Northumbria University mezunları arasında pek çok ünlü isim yer alır: Altın olimpiyat madalyası sahibi Victoria Pendleton ve Apple’ın eski Baş Tasarım Yöneticisi Sir Jonathan Ive.

Öğrenci yorumları

Genel değerlendirme

Kabul edilme süreci

Harçlar ve burslar

Eğitim deneyimi

Okul yaşantısı

İş beklentileri

İngilizce puanı gerekmektedir

Minimum IELTS puanı

4.5Lisans

4.5Yüksek lisans

Profile image1
detault image

En Son Haberler

close