Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Dünyanın En İyi Üniversite Kütüphaneleri

Dünyanın En İyi Üniversite Kütüphaneleri

Yurtdışında eğitim almak için bir üniversiteye gittiğinizde ilk gözlemleyeceğiniz şeylerden biri kütüphanelerdeki yoğunluk ve kütüphanelere verilen önem olacaktır! Kütüphaneler, yurtdışında okumaya başladığınızda ödevleriniz ve sınavlarınız için sessizliği ve elverişli ortamı ile uğrak yerleridir. Peki, dünyanın en görkemli 10 üniversite kütüphanesi hangisi?

 

10- Uris Library, Cornell University 

 

Cornell University'de bulunan Uris Library, tam bir tarih deposu kütüphanedir. İçeriğinde binlerce kitap bulunan kütüphanede koleksiyonluk kitaplar da mevcut. Özellikle Abraham Lincoln’s Gettysburg Address yayının tek orijinal kopyası bu kütüphanede yer alır. Ayrıca Fransız Devrimi’ne ait orijinal kitapçıklar ve Thomas Jefferson ile The Marquis de Lafayette arasında geçen orijinal mektup yazışmaları da Cornell Üniversitesi kütüphanesinde bulunmaktadır.

 

9- Geisel Library, University of California San Diego

 

Geisel Library, ismini aldığı çocuk kitaplarıyla tanınan ABD'li yazar, şair ve karikatürcü Theodor Seuss Geise’in büyük katkıları ile kurulmuş bir kütüphanedir. University of California San Diego'nun bünyesinde olan kütüphaane, dünyanın en ilginç mimarilerinden biri olarak, 1970 yılında Robert A. Throburn tarafından tasarlandı. 4 katlı, sıradışı bir tasarıma sahip bu binanın dış cephesi sırf camdan oluşurken binayı betonarme ağaç formunda direkler taşımaktadır. Geisel Library, hemen her alanda çok geniş bir kitap çeşitliliğine sahiptir. Kalifornia Üniversitesi’nde öğrenim görüyorsanız, dünyanın en ilginç ve görkemli kütüphanelerinden birinde çalışma imkanına sahip olacaksınız.

 

8- The Royal Library, University of Copenhagen

 

University of Copenhagen'da okuyorsanız, İskandinav ülkelerinin en büyük kütüphanesi olan Royal Library’de çalışma fırsatı yakalayacaksınız. Aynı zamanda Danimarka’nın ulusal kütüphanesi de olan Royal Library Kopenhag üniversitesinin simgelerinden biri! Kraliyet kütüphanesi 17. yüzyıldan bugüne dek Danimarka'da yayımlanmış tüm kitapları barındırmaktadır.

 

7- University of Warsaw Library

 

Çatısında botanik bahçe olan bir kütüphane ve Avrupa’nın en büyük botanik bahçe çatısına sahip yapısı University of Warsaw'da yer alan kütüphanedir. İçerisinde tarihi, bilimsel ve botanik konusunda bir çok yayının bulunduğu University of Warsaw Library, öğrencilerin yanı sıra halkın kullanımına da açıktır. Kütüphane, araştırma yaparken gözlerinizi tavana diktiğinizde sizi masmavi bir gökyüzü değil, yemyeşil bir görsel şölen karşılayacak.

 

6- Parks Library, Iowa State University

 

1925 yılında açılan Iowa State University‘de bulunan Parks Library, 90 yıllık tarihinde 3 kere tadilat görerek yenilendi. Son hali ile sade, ama kitap, masa, sandalye deposu haline gelen kütüphanede 2.800.000 kitap ve 100.000’e yakın gazete küpürü bulunmaktadır. Kitap ve tarih meraklısı iseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir kütüphanedir.

 

5- William Oxley Thompson Memorial Library, Ohio State University

 

1912 yılında açılan ve Ohio State University'nin bünyesinde olan kütüphane, 2006-2009 yılında tadilata girdi ve neo-klasik tarzda yeniden mimari oluşturuldu. William Oxley Thompson Memorial Library, içerisinde yapılan camlı bölmelerde sessiz ve ferah bir ortamda çalışma imkanı yakalayabilir, bir çok üniversitenin arşivi, tarihi dökümanları, sosyoloji bölümü kaynakları ve siyaset bilimi arşivine ulaşabilirsiniz.

 

4- Linderman Library, Lehigh University

 

Amerika'da bulunan Lehigh University bünyesinde 1878 yılında açılan Linderman Library, tarihi yönüyle ön plana çıkmaktadır. Kütüphane içerisinde Darwin’in “Türlerin Kökeni” ve James John Audubon’un dahil olduğu 40.000’e yakın ender bulunan yayın yer almaktadır. 17.yy – 19.yy arası Amerikan ve İngiliz Edebiyatının bir çok eserinin orijinal hali yer alan kütüphanede bireysel ve grup çalışma odaları, internet erişimli bölümler ve sessiz oda seçenekleri bulunmaktadır.

 

3- Klarchek Information Commons, Loyola University

 

Dünyanın manzarası en güzel kütüphanesi diye cümleye başlasak sanırım garipsersiniz. Kütüphaneler genelde kapalı loş mistik havası olan yerler ama Chicago’da bulunan Loyola University'e ait kütüphane anlayışınızı kökten değiştirecek. Göl manzarasına karşı kahvenizi yudumlayarak kütüphanede çalışmak harika bir deneyim olacağı gibi, Chicago’da Klarchek Information Commons kütüphanesine uğrayarak bu deneyimi yaşayabilirsiniz. 2005’te kurulan kütüphane, yenilikçi ve dijital imkanlar sunarken, özellikle yüksek hızlı internet ve dijital arşiv sizi ekran karşısına kilitleyecek.

 

2- Philological Library, Free University of Berlin

 

Bir kütüphane mimarisi en yaratıcı nasıl olabilir? Mimar Norman Foster, bu soruya gerçekten ilginç ve yenilikçi bir yanıt veriyor: insan beyni şeklinde bir kütüphane! İçerisinde bir çok bölüm barındıran ve Free University of Berlin bünyesinde olan Philological Library, özellikle Alman ve Slav tarihi, Bizans tarihi, dil-kültür ve edebiyat alanlarında ön plana çıkmaktadır.
 

1- Cook Legal Research Library, University of Michigan

 

University of Michigan'da bulunan Cook Legal Research Library, dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olarak yüzlerce araştırmacının sağlıklı bir şekilde araştırma yapmasına fırsat veriyor. Kütüphane, 1931’de açılmış ve yüksek tavanı, uzun cam pencereleri ile örnek mimari eserlerden biridir. Tüm dünyadan konuklara açık olan kütüphane, danışmanlarla araştırmacılara hizmet vermektedir.

 

Yurtdışında kendinize en uygun üniversiteyi bulmanıza yardımcı olacak ücretsiz broşürlerimizi indirerek, bölümler ve giriş koşulları hakkında bilgi edinin.