Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

2305

Üniversite eğitimi almak başarılı bir kariyer için olmazsa olmazların başında geliyor. Bununla birlikte üniversite eğitimi, sağladığı koşullar ile insanların hayata bakış açılarını geliştirmelerine, vizyonlarını genişletmelerine de katkıda bulunuyor. Üniversitede alınan iyi bir eğitim başarılı olmanın ön koşullarından biri iken, iyi bir üniversitede eğitim almak da kariyer yolculuğuna bir adım önde başlamanızı sağlamaktadır. Bu yazımızda sizler için Times sıralamasına göre dünyanın en iyi üniversitelerini listeledik.

 

10. Chicago Üniversitesi

 

 

Times sıralamasında 87.9 puanla 10. sırada bulunan Chicago Üniversitesi 1890 yılında kurulmuştur. Her yıl 15.000 öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitede her Mayıs ayında Scavenger Hunt düzenlenir. Bu “av” oyununda pek çok öğrencinin bir araya gelerek oluşturduğu takımlar, bir listede yer alan gizli objeleri bulma yarışması yaparlar.

 

9. ETH Zürih – Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü

 

 

Times sıralamasında 88.3 puanla 9. sırada bulunan ETH Zürih, 1855 yılında kurulmuştur. Sadece Avrupa özelinde değil, dünya çapında başarılı öğrencileri bünyesine kabul eden okul, özellikle mühendislik, fen bilimleri ve teknoloji alanlarında dünyanın en iyileri arasındadır. Şimdiye dek mezun ve öğrencilerinin tam 21 adet Nobel Ödülü kazandıkları okulun en meşhur mezunlarından biri de Albert Einstein’dır.

 

8. Imperial College London

 

 

Her yıl 16.000 öğrencinin eğitim gördüğü Imperial College London 89.1 puanla Times sıralamasında 8. sırada yer almaktadır. New York Times’ta yayınlanan habere göre, Imperial College London mezunları, dünyanın en değerli mezunlarından biri olarak değerlendiriliyor ve Birleşik Krallık’taki diğer üniversitelere nazaran en yüksek maaşı alıyorlar. 1907 yılında kurulan üniversitenin mezunları şimdiye dek 15 kez Nobel Ödülü kazandılar.

 

7. Princeton Üniversitesi

 

 

90.1 puanla Times sıralamasında 7. sırada bulunan Princeton Üniversitesi 1746 yılında kuruldu. Her yıl 8000 öğrencinin eğitim gördüğü üniversite, dünyanın en saygın okullarından biri. İki Amerika Birleşik Devleti başkanının mezun olduğu Princeton mezunları şimdiye kadar 41 Nobel Ödülü kazandılar. Princeton ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrencilerine en fazla bağışta bulunan üniversite olma özelliğini koruyor.

 

>>Üniversitelerin resmi broşürlerini buradan indirin!

 

6. Harvard Üniversitesi

 

 

91.6 puanla Times sıralamasında 6. sırada bulunan Harvard Üniversitesi 1636 yılında kuruldu. Dünyada en fazla bağış toplayan akademik kurum olma özelliğini koruyan Harvard, sadece 2015 yılında 37.6 milyar dolar bağış topladı. Şimdiye dek mezunlarının 47 Nobel Ödülü kazandıkları Harvard Üniversitesi’nden 5 Amerika Birleşik Devletleri başkanı mezun oldu.

 

5. Massachusetts Institute of Technology

 

 

92 puanla Times sıralamasında 5. sırada bulunan Massachusetts Institute of Technology (MIT), dünyanın en saygın mühendislik ve fen bilimleri okullarının arasında yer alıyor. 1860 yılında kurulan ve 1865 yılında eğitim vermeye başlayan MIT, yıl boyunca 11.000 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Şimdiye dek mezunlarının 85 Nobel Ödülü kazandığı MIT, her yıl sadece 4000 öğrenciyi lisans eğitimine kabul ediyor.

 

4. Cambridge Üniversitesi

 

 

1209 yılında kurulan Cambridge Üniversitesi’nin Times puanı 92.8. İngilizce konuşulan ülkelerdeki en eski 2., dünyanın ise en eski 4. üniversitesi olan Cambridge’in, bu açıdan bilim tarihi üzerinde müthiş bir etkisi bulunuyor. 92 adet Nobel kazanmış kişiye eğitim veren Cambridge’in pek çok ünlü mezunu var. Bunlar arasında en çok öne çıkanlar ise Isaac Newton, Charles Darwin ve Stephen Hawking. 15 Birleşik Krallık Başbakanı mezun eden Cambridge’den aynı zamanda Kral George VI, Edward VII gibi İngiliz kralları da mezun oldu.

 

>>Üniversitelerin resmi broşürlerini buradan indirin!

 

3. Stanford Üniversitesi

 

 

1891 yılında kurulan Stanford Üniversitesi’nin Times puanı 93.9. Dünyanın en prestijli okullarından biri olan Stanford’un mezunlarının her yıl 2.7 trilyon dolar gelir elde ettiğini biliyor muydunuz? Google, Nike, Instagram, Yahoo! gibi şirketlerin Stanford mezunları tarafından kurulması, bu üniversite mezunlarının nasıl bu kadar çok kazandıklarını açıklamaya yardımcı olabilir.

 

2. Oxford Üniversitesi

 

 

Dünyanın en eski 2. üniversitesi olan Oxford Üniversitesi’nin Times puanı 94.2. Birleşik Krallık’taki en büyük kütüphane sistemine sahip olan üniversitenin 26 Birleşik Krallık Başbakanı mezunu bulunuyor. Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien gibi dünyaca ünlü yazarların yanı sıra, John Locke, Thomas Hobbes gibi felsefeye yön vermiş filozofların da eğitim aldığı Oxford Üniversitesi mezunları 27 kez Nobel Ödülü kazandı.

 

1. California Institute of Technology

 

 

1891 yılında kurulan ve her yıl sadece 2255 öğrencinin eğitim gördüğü (1001 lisans, 1254 yüksek lisans ve üstü) Caltech’in Times sıralamasındaki puanı 95.2. Şimdiye dek mezunlarının 34 kez Nobel Ödülü kazandığı Caltech, mezunlarının yanı sıra popüler kültürde de bolca atıf yapılan bir okul. Big Bang Theory’deki erkek karakterler bu okuldandır.

 

>>Üniversitelerin resmi broşürlerini buradan indirin!

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.