Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Uzaktan Eğitime Nasıl Başvurulur?

share image

Teknolojinin ilerlemesi ve bilgi teknolojilerinin bulut kaynaklarla iletilmesi ile birlikte üniversite eğitimleri artık evinize kadar geliyor. Uzaktan eğitim; fiziksel olarak öğrencilerin bulundukları yerlerde olmasını gerektirmeksizin, teknolojinin imkânlarından yararlanılarak, öğrenci ve öğretmenlerin bir internet ortamında eşzamanlı ya da eşzamanlı olmadan değişik şekillerde ders işledikleri, planlı bir öğretim şeklidir. Bu yazımızda uzaktan eğitimin özellikleri başvuru süreci ve uzaktan eğitim yapan bazı üniversitelere değindik!

 

Uzaktan eğitimin özellikleri:

 

 • Uzaktan eğitim genellikle çalışan profesyonellere yöneliktir ve online olarak bilgisayar başında gerçekleşir.
 • Uzaktan eğitim ile örgün eğitim ders müfredatları açısından paralellik göstermektedir. Uzaktan eğitim sırasında aldığınız dersler ile örgün öğretim dersleri içerik bakımından benzemektedir ve zorluğu aynıdır.
 • Uzaktan eğitim veren üniversiteler, genellikle sayısal bilimlerden ziyade,  sözel bilimler üzerine programlar sunmaktadırlar. Özellikle, MBA ( İşletme Master ), Pazarlama, İnsan Kaynakları ve IT programları yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.
 • Uzaktan eğitimde öğrenciler fiziki olarak bir sınıf ortamında bulunmadıklarından dolayı öğrenciler arası iletişim forum, chat ve e-mail grupları üzerinden yürütülmektedir.
 • Uzaktan eğitim sırasında öğrenciler dersleri tekrar etme ve notların temini konusunda avantajlıdır. Bir çok uzaktan eğitim programında ders saati kavramı olmadığından dolayı öğrenciler dersleri belirlenen tarihler arasında istedikleri zaman alabilmektedir.
 • Uzaktan eğitimde dersler, eş zamansız uygulamalar, çevrimiçi eş zamanlı sanal dersler ve forum saatleri olmak üzere üç aşamalı gerçekleştirilmektedir.Eş zamansız uygulamalarda öğrenciler, sistemde yüklü olan ders notlarına diledikleri yer ve saatte erişebilir, bilgisayarına indirerek çalışabilir. Çevrimiçi dersler ise ilan edilen gün ve saatte yapılır. Derslerde öğretim elemanı stüdyoda akıllı tahta, kamera ve mikrofon kullanarak dersi anlatır. Öğrenciler internet ortamında dersi canlı olarak izleyebilir, öğretim elemanına yazılı veya sözlü olarak soru yöneltebilir ve uygulama yapabilir.
 • Uzaktan eğitimde yaşanan en büyük sorun konsantrasyon ve disiplin sorunudur. Öğrenciler; online eğitim aldıklarından dolayı dersleri kaçırmamalı ve sınavlarını ciddiye alarak zaman yönetimini iyi yapmalıdır.

 

Uzaktan eğitim (Distance Learning) başvuruları internetten online olarak alınır ve belgelerin pdf veya posta ile resmi gönderilmesi istenir. Başvuru aşamasında örgün eğitim başvurusuna benzer olarak not ortalaması, dil seviyesi, lisans bölümü gibi kriterler dikkate alınır ama kabul süreci örgün öğretime göre daha esnektir. Aşağıda tanıttığımız üniversitelere Hotcourses Turkey web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yurt Dışında Başvurabileceğiniz Uzaktan Eğitim Seçenekleri:

 

1. University of Birmingham Distance Learning – Birleşik Krallık

 

Birmingham’ın esnek uzaktan eğitim platformu, lisansüstü öğrencilerine geleneksel kampüs ortamının ötesinde bir özgürlük imkanı sunar. Öğrenciler, Birmingham Üniversitesi’nden alacakları çevrimiçi yüksek lisans dereceleri ile kendi alanlarının önemli liderlerinden olabilirler. Önde gelen küresel bir üniversite olarak Birmingham Üniversitesi, özverili öğretim üyelerinin uzmanlığıyla beslenen köklü geçmişini, yenilikçi eğitim yöntemleriyle birleştirmektedir. Russell Grubu’nun bir üyesi olan üniversite, Birleşik Krallık’ın araştırma odaklı en iyi 24 üniversitesinden biridir. Üniversite, öğrencilerini üst düzey bilimsel araştırmalara dahil eder ve bağlantıları sayesinde öğrencilerin ağ kurmasına yardımcı olur.

 

Uzaktan eğitim için University of Birmingham Distance Learning ile ilgiliyseniz tüm sorularınızı Kurumla İletişim'e tıklayarak sorabilirsiniz.

 

Sunulan uzaktan eğitim programları:

 • Çevrimiçi İşletme Yüksek Lisansı (MBA)
 • Çevrimiçi Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı (MPA)
 • Çevrimiçi Uluslararası İşletme Yüksek Lisansı (Fen / MSc IB)

 

2. University of Essex Online

 

Essex Çevrimiçi Üniversitesi yüksek nitelikli sanal öğrenme ortamı aracılığıyla herkes için, her yerden erişilebilir eğitim sunmayı amaçlar.

 

Avantajlar:

 • Tüm dünyadan erişilebilir kişiye özel çevrimiçi eğitim modülleri vardır.
 • Dersler Kaplan Çevrimiçi Öğrenim aracılığıyla verilir.
 • Mezunlar Essex Üniversitesi dereceleri elde eder.
 • Deneme eğitimi süresince 21 günlük para iade garantisi verilmektedir.

 

Uzaktan eğitim için University of Essex Online ile ilgiliyseniz tüm sorularınızı Kurumla İletişim'e tıklayarak sorabilirsiniz.

 

Üniversitenin resmi broşünü indirin.

 

 

Siz de hem kariyerinizde bir alanda uzmanlaşmak hem de üniversite eğitiminizi bir tık ileriye götürmek amacıyla Hotcourses Turkey aracılığıyla yurt dışında uzaktan eğitime başvurabilirsiniz.

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans