Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

National American University'de Lisans Eğitimi Almak İçin 5 Neden

National American University

Yurtdışı eğitim hayalleri kuran uluslararası öğrencilerin ilk tercihi olan Amerika, geçmişten günümüze dünyanın en popüler ülkelerinden biri olmuştur. Hollywood sineması, Broadway tiyatrosu, modanın başkenti New York, parlak ışıklar, yüksek gökdelenler, Beverly Hills, NASA, film yıldızları, Beyaz Saray, Özgürlük Anıtı, Silikon Vadisi, Harvard Üniversitesi ve daha birçok konuda her biri ülkenin sembolü haline gelmiş Amerika hakkında bu kadar çok bilgiye sahip olmamız hiçte şaşırtıcı değildir. Gelişmiş ekonomisi ile göz dolduran ülke; teknolojiden kimyaya, mühendislikten tıpa kadar birçok alanda buluş ve icatları ile tüm dünya ülkelerine öncü olurken, modern laboratuvarlara ve araştırma merkezlerine sahip saygın ve prestijli üniversiteleri ile eğitim sektöründe ilk sırada yer alır. 

 

Amerika’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için ülkede eğitim sistemi eyaletlere göre değişiklik gösterirken, üniversiteler zengin yelpazedeki lisans ve yüksek lisans program çeşitliklikleri ile göz doldururlar. Genel olarak öğrencilerin bireysel yeteneklerini geliştirme, proje üretme, araştırma ve pratiklik kazanmalarına yönelik yaratıcı bir ortamda eğitim almaları sağlanırken, lisans eğitimi 4 yıl, master eğitimi ise tezli ve tezsiz olarak 2 yılda tamamlanır. Yazımızda Amerika’da işletme-muhasebe ve teknoloji fakültesi, sağlık ve fen fakültesi ile hukuk fakültesi olmak üzere 3 fakültede lisans seviyesinde çeşitli derece programları sunan National American University hakkında merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

1-National American University Hakkında

 

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için Amerika’nın Güney Dakota eyaletinde yer alan Rapid City şehrinde, 1941 yılında kurulmuş olan National American University, 75 yılı aşkın tecrübesiyle göz doldurur. Üniversite, günümüzde 30’dan fazla ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaparken, 11 farklı kampüste ve 7 eyalette öğrenim görme imkanı sağlar. NAU, yurtdışından eğitim almak için gelen öğrencilerine işletme, bilgi teknolojisi, sağlık sistemi gibi çeşitli konularda, sektörlerin ihtiyaçlarına hazır hale gelecek niteliklikli mezunlar yetiştirme hedefinde 60’ın üzerinde derece programı sunar. Zengin kampüs çeşitliliği ile dikkat çeken okulun, esnek öğrenim planları ve kişiye özel danışmanlık hizmetlerinden faydalanabileceğiniz gibi öğrencilerin sahip oldukları haklara en rahat şekilde ulaşabilmeleri sağlanır. Küresel toplumun ihtiyaçlarına uygun olarak, öğrencilerin farkındalık, ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarmayı hedefleyen üniversite, aynı zamanda iş, sanayi ve hükümetin istihdam ihtiyaçlarını da karşılamayı amaç edinmiştir. 

 

 

2-Zengin Lisans Programları

 

Amerika’da eğitim almayı düşünüyorsanız, National American University tam size göredir diyebiliriz. Zira zengin lisans program çeşitliliğine sahip üniversitede eğitim almak için yeni başvuru yapabilir ya da başka bir kurumdan transfer olabilirsiniz. NAU, geniş yelpazede sunduğu lisans derecelerine farklı kampüslerde ve lokasyonlarda her biri aynı kalitede ve çeşitlilikte yüksek standartlarda bir eğitim sunar. Lisans derecesi alabileceğiniz en çok tercih edilen programlar şu şekildedir;

 

 • İşletme: İş alanında başarılı ve girişimci mezunlar yetiştirme hedefi ile öğrencilerinin iletişim, takım çalışmasına yatkınlık, pratiklik ve liderlik gibi becerilerini arttırmayı amaç edinen NAU, işletme lisans programı mezunlarına iş idaresi ve yönetimi konularında master şansı sunar. Lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler uluslararası şirketlerde yönetici, satış müdürü, yönetim analisti, sosyal ve toplum hizmeti yöneticileri olarak çalışabilirler. 
 • Hukuk: NAU Hukuk Fakültesi; ceza adaleti, avukatlık çalışmaları ve profesyonel hukuki araştırmalar konularında lisans dereceleri sunar.
 • Sağlık ve Fen: Üniversite, öğrencilerine yüksek kaliteli sağlık ve hemşirelik programları sunarken hastaneler, klinikler, devlet kurumları ve sigorta şirketlerinde çalışma imkanı sağlarr. 

 

 

3-Uzaktan Eğitimde Lider

 

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve herkesin kolayca internete erişim olanağının olması, beraberinde dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerde eğitim alma imkanı doğurmuştur. Genellikle çalışan profesyonellerin ya da yurtdışında üniversite okumak gibi şansı olmayanların uluslararası geçerliliğe sahip bir diploma sahibi olmak için başvurdukları çevrimiçi kurslar, National American University’de 1996 yılında başlamıştır. İşletme fakültesi, sağlık ve bilim koleji, hukuki araştırmalar kolejinde, lisans ve master derecelerine sahip okul, ayrıca öğrenci portalı üzerinden ders hizmetleri, danışmanlık hizmetleri ve bilgisayar desteği de dahil olmak üzere öğrencilerin kampüs kaynaklarına online erişimini sağlar. NAU, uzaktan eğitim farkıyla izin gibi dünyanın farklı ülkelerinden kurs alan öğrencilerle bol bol iletişim kurarak sosyal ve profesyonel ağınızı güçlendirebilir, istediğiniz zaman ve yerde dersleri videolar ve diğer kaynaklardan takip edebilirsiniz. 

 

 

4-Nasıl Başvurulur?

 

Uygun maliyetlerde ve yüksek kaliteli eğitim fırsatları arıyorsanız, NAU size 11 farklı kampüste öğrenim görme imkanı sunar. Amerika’da eğitim yılı Ağustos sonu ile Eylül ayının ilk yarısında başlarken, Mayıs sonu ile Haziran başında son bulur. Bu açıdan üniversiteye başvurularınızı bir yıl önceden yapmanızı, son tarihler ve istenilen belgeler konusunda danışmanlık hizmetinden faydalanmanızı öneririz. NAU, öğrenciler için başvurularını 5 adımda kolayca yapabilecekleri bir online sisteme sahiptir. Buna göre öğrenciler;

 

 • Öncelikle Uluslararası Öğrenci Başvuru portalından kayıt olarak form doldurmaları gerekir.  
 • Diğer şartlar arasında, minimum not ortalamasının 2.0 olması,
 • İnternet tabanlı TOEFL testinden 70 ya da IELTS’den 5 alınması, 
 • 20.000$’dan başlayan lisans eğitim ücretini, kişisel giderler, konaklama, ulaşım gibi masrafları karşılayabilecek kadar maddi geliri gösteren Uluslararası Finansal Onay Formu’nun doldurulması ve son 3 ayın banka hesap dökümlerinin iletilmesi, 
 • Pasaportunuzun başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay süreyle geçerli olduğunu gösteren bir kopyasının gönderilmesi gerekir.

 

5-Öğrenci Şehri Rapid City

 

Güney Dakota eyaletinde yer alan Rapid City, Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilere hareketli şehir yaşamı, kültür çeşitliliği, sanatsal etkinlikleri ve müzik festivalleri ile sıradışı deneyimler sunar. Rapid City, National Geographic Traveller tarafından 2018 yılı Amerika’nın En İyi Küçük Şehirleri listesinde yükselişte olan ilk 20 şehir arasındadır. Kafeleri, müzik mekanları, kitapçıları, sanat galerileri, yeşil alanları ve parkları ile hem şehir, hem de kırsal yaşamdan kesitler sunan Rapid City’e gelen öğrenciler, şehrin yoğunluğundan kaçabilecekleri tatil günlerinde doğa yürüyüşlerine katılabilir, geyikler, sincaplar ve Amerika’nın sembolü bufaloların doğal yaşamını gözlemleyebilme imkanı bulurlar. Şehir merkezi tarihi dokusuyla Avrupa’dan esintiler taşırken, Rapid City’e geldiğinizde filmlerden aşina olduğunuz sizi şaşırtacak ilginç gerçeklerle karşılaşırsınız. Bunlar şu şekildedir;

 

 

 • Dinozor Parkı: Black Hills tepelerinde yer alan Dinozor Parkı, ilk olarak 1936 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Gerçek dinozor ayak izlerinide görebileceğiniz park dev dinozor heykellerine sahiptir ve giriş ücretsizdir. 
 • Rushmore Dağı Milli Anıtı: Aralarında George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln’un olduğu Amerika’nın dört cumhurbaşkanının oyulmuş granit yüzlerinin yer aldığı anıt, Black Hills tepesinde 75 yıldır ayaktadır. 
 • Rapid City’e gelenleri Memorial Park’da yer alan Berlin Duvarı’ndan kalan parçalar karşılar.
 • Başkanların şehri olarak bilinen Rapid City sokaklarında yürürken, kaldırımlar boyunca orijinal boyutlarda Nixon, Jefferson, Lincoln gibi eski Amerikan başkanlarının bronz heykellerine rastlarsınız. 
 • Şehrin merkezinde yer alan Main Street Square; canlı konserler, sanat ve kültür eğlenceleri, kış aylarında ise buz pateni gibi özel etkinliklerle göz doldurur. 

 

Amerika'daki üniversitelerin broşürlerini bu linkten indirerek, başvuru koşulları, eğitim programları, burs imkanları ve gereklilikleri öğrenebilirsiniz.