Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Eczacılık Alanında Kariyer Yapmak İçin 5 Neden

Eczacılık Alanında Kariyer Yapmak İçin 5 Neden

Yurtdışı eğitim almak beraberinde öğrencilere dünya çapında kariyer imkanları da getirir. Genellikle yurtdışında bir üniversiteye başvuran öğrenciler, bunu yaparken gittikleri ülkelerin yaşam ve çalışma koşulları ile ilgili de bilgi sahibi olmayı seçerler. Bugün eğitim kadar öğrencilerin yurtdışına çıkma sebeplerinden en önemlisi, mezun olduktan sonra iş imkanı bulup bulamayacaklarıdır. Zira çoğumuz artan nüfus ve istihdam olanaklarının azalması ile mezuniyetten sonra işsiz kalma endişesi yaşarken, yüksek lisans ve ikinci üniversite bitirmenin bile yetmediği bu günlerde yurtdışı eğitim ve kariyer fırsatları hakkında araştırmaya daha çok önem veriyoruz. 

 

Yurtdışında kendinize en iyi eğitim programını bulmak için üniversite broşürlerini buradan indirebilirsiniz!

Mezuniyetten sonra yurtdışında çalışma hayalleri kuran öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında Avustralya, Kanada, Almanya, Amerika, Çin, Hollanda yer alırken mühendislikten teknolojiye, sağlıktan finansa kadar çok sayıda sektörde iş imkanı bulabilirsiniz. Aynı zamanda yurtdışında olmanın getireceği yüksek kazançlar, profesyonel ağ ve yeni bir dil öğrenme imkanı, gelişen liderlik ve iletişim becerileri özgeçmişinizde yer alacak en önemli artılardan olacaktır. 

 

Günümüzde yurtdışı iş imkanı bulabileceğiniz en popüler konulardan biri eczacılıktır ve dünyanın en çok kazandıran meslek grupları arasında da farmakoloji mezunları yer alır. Yurtdışında eczacılık eğitimi, öğrencilere ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar olan her aşamada yetkinlik kazanmalarını sağlarken, uluslararası kabul görmüş programlar, zengin yüksek lisans konuları ve araştırma imkanları ile göz doldurur. Mezun olduğunuzda farmakognozi, farmakoloji, farmasötik kimya gibi anabilim dallarında; araştırma ve geliştirme, üretim, pazarlama gibi departmanlarda laboratuvarlar, hastaneler ya da eczanelerde görev alabilirsiniz. Yazımızda yurtdışında eczacılık alanında kariyer yapmak için 5 nedene yer verdik!

 

1-Dünya çapında potansiyel iş imkanları

 

Eczacılık bölümü, öğrenciler için dünya çapında istihdam imkanı en yüksek konuları barındırırken uluslararası ilaç firmalarında çalışma deneyimi kazanarak büyüleyici bir kariyer elde edebilirsiniz. Eczacılık bölümü mezunlarına her zaman ihtiyaç vardır. Zira artan hastalıklar, yaşlanan nüfus, onların tedavisinde kullanılan ilaçlara ve en iyilerinin seçilerek insanlara ulaştırılmasına olan talep ve bilimsel gelişmeler yeni ilaçların keşfedilmesini sağlayacaktır. İlaç ve sağlık sanayi alanları büyüdükçe, öğrenciler daha çok eczacılık bölümünü tercih etmeye başlamıştır. Güçlü iletişim becerisi, bilim ve matematik konusuna olan ilgi ve merak size küresel kariyer imkanları sağlayacaktır. Günümüzde eczacılık alanında yurtdışında eğitim ve kariyer imkanı sunan ilk 5 ülke şu şekildedir; 

 

 

2-Lisansüstü akademik fırsatlar

 

Eczacılık alanında yüksek lisans derecesi, başarılı bir kariyer yaşamı için önemli bir adımdır. Lisans eğitimini tamamlayan hatırı sayılır sayıda öğrenci, üniversitelerde öğretim elemanı olmak için lisansüstü fırsatları değerlendirirler. Böylelikle öğrencilere eczacılık konularını öğretme, araştırma faaliyetlerine yardım etme, laboratuvar çalışmalarını destekleme gibi sorumluluklara sahip olurlar. Bugün bilimsel araştırmalar konusundaki yatırımları ile Fransa, İsviçre, Kanada ve ilaç sektöründe öncü laboratuvar ve araştırma merkezlerine sahip Amerika öğrencilerin akademik anlamda yükselebilecekleri dünya çapında üniversitelerde araştırma imkanı sağlarlar. Aynı zamanda yurtdışı eczacılık fakülteleri, uluslararası öğrenciler için çok çeşitli konularda uzmanlık sunarak onlara yeterlilik ve ilgi duydukları alanlara yönelmelerine yardımcı olurlar. Eczacılık alanında yüksek lisans derecesi olan programlar, uzmanlığa geçmeden önce biyolojik bilimlerin temellerini ele alır. Ayrıca öğrencilerin araştırma becerilerini geliştirmek için bazı programlar pratik iş deneyimi kazanabilecekleri fırsatlar sunar. Bazı uzmanlık alanları şu şekildedir; 

 

 • Toksikoloji 
 • Biyoteknoloji 
 • İlaç dağıtım sistemleri
 • Farmakoloji
 • Moleküler biyoloji 
 • Mikrobiyoloji ve immünoloji
 • İlaç tasarımı ve geliştirme

 

3-Yüksek maaş garantisi

 

Yurtdışında eczacılık fakültesi mezunu öğrenciler, dünya genelinde çeşitli işverenler tarafından iş imkanı bulurlar. Genel olarak üniversiteler, sanayi de yer alan ilaç firmaları, tıbbi araştırma konseyleri, uluslararası sağlık örgütleri, sivil toplum ve gönüllü organlar eczacılık mezunlarına çalışma fırsatları sunar. Bu alanda elde edilen kazançlar çalışmayı seçtiğiniz ülke ve iş imkanı olan şirketlere göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak eczacılık fakültelerinden yeni mezun öğrenciler için ortalama maaşlar şu şekildedir;

 

 • Amerika: 118.000$
 • İsviçre: 83.600$
 • Kanada: 80.700$
 • İngiltere: 57.000$
 • Almanya: 45.000$

 

4-Farklı kariyer yolları

 

Eczacılık alanında yurtdışı eğitim almaya karar veren uluslararası öğrenciler için lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde, öğrenim gördükleri konu alanlarına göre çok farklı kariyer imkanları bulunur. Lisans öğrenimi görenler daha çok ilaç şirketleri ve laboratuvarlarda araştırma işlerinde, eczanelerde yardımcı olarak çalışabilir ya da kendi eczanelerini açabilir, hastane laboratuvarları ya da kamu ve özel sektörde hastalıklar için yeni ilaçlar geliştirebilir ya da akademik araştırma alanında kalarak üniversitelerde çalışabilir. Yüksek lisans veya doktora düzeyinde ise akademik kariyer üzerine yoğunlaşabilirsiniz. 

 

 • Bunlar arasında eczacılık ya da eczacı denilince ilk aklımıza gelen, ilaç almak için gittiğimiz eczanelerde doktorların yazdığı ilaçları reçeteli ya da reçetesiz olarak bizlere ulaştıran kişilerdir. Onlar genellikle ilaçların güvenli ve etkili kullanılmasını sağlamak ve tavsiye etmekle yükümlüdürler. 
 • Hastanelerde çalışan eczacılar, doktor tarafından verilen ilacı hastaya ulaştırma, nasıl alacaklarını anlatma, hastane tarafından ilaçların satın alınması, test edilmesi ve diğer sağlık uzmanlarıyla çalışmaktan sorumludurlar. 
 • Araştırmaya dayalı bir kariyer ile ilgileniyorsanız üniversiteler, hastaneler, klinik araştırma merkezleri ve ilaç şirketleri dahil çeşitli kuruluşlarda ilaç keşfi ve gelişimi, tıbbi teknolojiler, tıbbi reçeteler ve kullanımı, risklerin azaltılması ve düzenlenmesi gibi konular üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. 
 • Aynı zamanda çoğu insan eczacılık eğitimlerini çok farklı alanlarda kullanır. Örneğin; medya sektöründe, bilim ya da tıbbi konularda gazetelerde ya da dergilerde yazabilirsiniz. 

 

5-Kişisel gelişiminizdeki rolü

 

Eczacılık alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle mükemmel iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Zira hastaları dikkatle dinlemek, onlara hassas bilgileri açıklamak ve diğer sağlık uzmanları ile iletişimde olmakla yükümlüdürler. Aynı zamanda liderlik, genel kamu refahı için endişe duyma, detaylar konusunda titizlik, sabırlı ve prensip sahibi olma, başkalarına güven verme, sorumluluk alma, kendinden emin olma gibi birçok beceriye sahip olurlar. Bununla birlikte ilaçların üretim ve imalat süreci ile ilgili teorik bilgiler konusunda yetkin, eczacılık bölümü ile alakalı son çıkan bilimsel araştırmalar, ilaç temini ile ilgili hukuki ve etik yasal süreçler ile ilaç analizi konusunda bilgili olmaları, bilimsel bilgilerini sorunları çözmek için kullanabilmeleri gerekir. İşverenlerin bir eczacılık mezunu adaydan beklentileri ise şu şekildedir;

 

 • İnsanlarla güçlü iletişim,
 • Bir takımın parçası olarak çalışma 
 • Aritmetik ve hesaplama yeteneği
 • Problem çözme
 • Analitik düşünme
 • Sistemli çalışma
 • Ticari farkındalık
 • Zaman yönetimi ve örgütsel beceriler

 

Yurtdışında istediğiniz ülkeye, yeterliliğinize ve üniversiteye göre okumak istediğiniz uygun alanı bulmak için tüm bölümlerin listesine buradan göz atabilirsiniz. 

 

İlginizi çekebilecek diğer bölüm yazılarımız; 

Yurtdışında tıp eğitimini hangi ülkede almalısın?

Matematik alanında eğitim almanın avantajları

Psikoloji eğitimi veren en popüler üniversiteler

Yurtdışında hangi ülkede, hangi bölümü okumalısınız?