Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

İş Bulma Konusunda Yardımcı Olacak 5 İpucu

İş Bulma Konusunda Yardımcı Olacak 5 İpucu

İş aramanın çok stresli bir süreç olduğu konusunda hemfikiriz. Eğer tecrübe konusunda da eksiğin varsa, böylesine rekabetin yüksek olduğu bir yerde diğer adayların arasından sıyrılman bir hayli zor olsa gerek.

 

Bu 5 madde, önündeki iş arama sürecinde şansını artırmana yardımcı olacak.

 

1. Networking etkinliklerine katıl.

 

Networking, yeni fırsatlar tanıman ve alanınla ilgili yeni şeyler öğrenip gelişebilmen için harika bir yoldur. Koronavirüs nedeniyle günümüz dünyasında online olarak düzenlenen networking programlarına katılarak insanlarla iletişim kur. Senin iş aradığın konusunda onları haberdar et. Böylelikle konuştuğun kişilerin olası kaynakları senin iş bulma sürecini hızlandırabilir.

 

Sana uygun olabilecek online etkinliklere buradan göz atabilirsin.

 

2. Hedefindeki şirketleri iyice araştır.

 

Kimin için çalışmak istediğini iyi düşün. Güvenilir kaynaklardan şirketlerle ilgili değerlendirmeleri ve puanlamaları oku. Alanında hangi şirketin daha iyi bir fırsat olabileceğini düşün ve şirketlerin işe alım programlarını takip et.

 

3. Mevcut işinde başarıya odaklan.

 

Eğer mevcut bir işin varsa ve yeni bir iş arıyorsan bile sıkı çalışmayı bırakma. Çalışma arkadaşlarınla ve yöneticilerle, çalışmaya devam ettiğin sürece iyi ilişkiler kur. Profesyonel tavrın ve çaban, gelecekteki iş fırsatları için önemli birer unsurdur. Ve unutmamalısın ki, önceki işlerin senin referansındır.

 

4. İşinde memnun olsan bile iş aramaya devam et.

 

İlerlemenin sonu yok. Sadece nereye, ne için baktığının bilincinde ol. İşinde en iyisi olsan bile yükselmeyi hedeflemelisin. Bunun için özgeçmişini sürekli güncel tut ve bir sonraki hamlelerine hazırlıklı ol.

 

İşinde memnun olsan bile, hayalindeki işin kapını ne zaman çalacağını bilemezsin. Uygun bir zaman yakaladığında hayalindeki iş için çalışma fırsatını değerlendir.

 

5. Kendini geliştir.

 

Çalışmak istediğin alandaki pozisyonlara başvururken stajyerlik ve gönüllülük hizmetlerini de düşünmelisin. Bu fırsatları kullanarak bağlantılarını güçlendirebilir ve mevcut işinde tam zamanlı olarak çalışma imkânını yakalayabilirsin.

 

Ayrıca, ilgi duyduğun konularla alakalı online kurslara ve workshoplara katılıp yeteneklerini geliştirebilirsin. Böylelikle sen geliştikçe özgeçmişin de seninle birlikte gelişmiş olacak.

 

Bu noktada Toptalent Business School’un sunduğu online staj programları sana önemli ölçüde katkı sağlayabilir. Alanın ile ilgili online staj fırsatı arıyorsan, göz atmanı öneririz.

 

Kaynak: toptalent.co

Bölüm ara

Ülke seçin
Mesleki