Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : En Son Haberler

YÖK Haberleri ve Duyurular

share image

Özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip bir kuruluş olan Yükseköğretim Kurulu ( YÖK), Türkiye’de tüm yükseköğretimden sorumlu tek kuruluştur. Lise döneminden itibaren akademik kariyerinizi tamamlayıncaya kadar size rehberlik edecek tek kanuni kaynak diyebiliriz!

 

Yükseköğretim Kurulu ( YÖK) duyuru ve haberlerine http://www.yok.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Siteye ulaştığınızda sizi 2016 yılında hizmete giren Yükseköğretim Program Atlası karşılıyor! Yükseköğretim Program Atlası; YÖK Lisans Atlası, YÖK Önlisans Atlası, YÖK Net Sihirbazı ve Başarı Sırası Sihirbazını içermektedir. Öğrenciler YÖK Atlas uygulaması ile, YÖK'e bağlı bulunan üniversitelerin ilgili tüm bölümlerine yerleşen öğrencilerin istatistik verilerine ulaşabiliyor. 3 farklı türde sistemi olan Atlas uygulaması ile, herhangi bir bölüme yerleşmek isteyen adayların kaç net yapmaları, kaç puan almaları, sıralamalarının nasıl olması gerektiği gibi soruların cevapları ortalama değerlerle bulunabiliyor. Atlas uygulaması ilgili sınav yılından bir önceki sınav yılındaki istatistik verileri yansıtıyor.

 

Üniversiteler bölümünde Bologna Süreci bölümü; tüm Avrupa'da yüksek öğretim ve akademik konularda standartlar geliştirmek ve ayrılıkları en aza indirgeyerek eğitim sistemlerini bağdaştırmak ve Avrupa'da birbiriyle tam uyumlu bir yükseköğrenim alanı yaratmak amacıyla oluşturulmuş bir programla ilgili kafanızdaki sorulara cevap bulacağınız bölümdür. Avrupa’da eğitim görmek istiyorsanız Bologna Süreci bölümünde sıkça sorulan sorular kısmını mutlaka incelemelisiniz.

 

Mevlana Değişim Programı  yüksek öğrenim öğrencileri tarafından çok tercih edilen burslu bir yurt dışı eğitim programı! Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. Programın başvuru şartlarına, bilgilerine ve içeriğine bu adresten ulaşabilirsiniz.

 

Farabi ile Yeni Arkadaşlıklar, Yeni Bir Kampüs, Farklı Deneyimler… Kısaca "Farabi Değişim Programı" olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

 

Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır. Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız burs, öğretim üyelerine de ek ders ödemesi yapılmaktadır.

 

YÖK Denklik Birimi Sistemi yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin mutlaka incelemesi gereken bir bölüm! Ülkelere göre eğitim sistemleri, yabancı dil eşdeğerlikleri, denklik şartları gibi öğrencilerin merak ettiği konular bu bölümde toplanmıştır.

 

Yurt Dışı eğitim denilince öğrencilerin ilk gündemine aldığı konu: Burslar! Yüksek Lisans Araştırma Bursları, Doktora Bursları, Üniversitelerin Türkiye için açtığı burslara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Online burs yönlendirme portalı ile unvan, not ortalaması ve bölümünüze göre burs araması yapabilmektesiniz.

 

YÖK Uluslararası İlişkiler Birimi; yurt dışında öğrenim görmek isteyen Türk öğrencilere yönelik yararlı bir kaynak! Yurt dışı üniversitelerle ilgili protokoller, esaslar ve mevzuatlar size yeni fırsatlar yaratabilir. Ayrıca bu bölümde “ Sıkça Sorulan Sorular” bölümüne mutlaka göz atın çünkü aklınızdaki bir çok soruya cevap bulabilirsiniz. Bu bölümde daha önce kurumun gerçekleştirdiği sunumlara da ulaşabilirsiniz.

 

Tanıtacağımız son bölüm ise YÖK Tez Merkezi! Yurt dışında eğitim gördüğünüzde bir çok proje, ödev ve araştırmayla karşılaşacaksınız. Türkiye’de üniversitelerde yazılmış tüm yüksek lisans ve doktora tezlerine ulaşabileceğiniz resmi bir kaynak. YÖK Tez Merkezi’nde İngilizce yazılmış bir çok teze de ulaşabilirsiniz.

 

Takipçilerimize tavsiyemiz rutin olarak YÖK sitesini ziyaret etmeniz ve ana sayfada yayınlanan duyurular ve haberler bölümünü takip etmeniz. Böylelikle güncel duyuru ve haberleri kaçırmamış olacaksınız.