Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Üniversitede Katılmanız Gereken Öğrenci Grupları

3065

Yurtdışında ya da Türkiye’de olsun, üniversite eğitimine başlayacak öğrencilerin derslere katılmadıkları boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilecekleri aktiviteler, sosyal gruplar ve topluluklardır. Üniversitede katılmanız gereken öğrenci grupları özellikle yurtdışında okuyan öğrenciler için gittikleri ülkenin yaşam tarzını, kültürünü, alışkanlıklarını ve en önemlisi de yabancı dilini geliştirmenin en kolay yoludur. Her ülkenin uluslararası öğrencilerin ülkeyi tanıması adına oluşturduğu kendi kültürüne özgü gruplar olabileceği gibi, üniversitelerinde içinde bulundukları şehir hayatına uyumlu ve öğrencilerin mezun olduktan sonra kariyer edinme aşamasında faydalanabileceği topluluklar bulunmaktadır. Peki, eğitim almak istediğiniz üniversitede katılabileceğiniz öğrenci grupları neler ve faydaları nedir, birlikte inceleyelim!

 

Öğrenci Topluluk Çeşitleri

 

Günümüzde üniversite öğrenci toplulukları, öğrenciler için eğitim hayatları sırasında aktif ve sosyal bir birey olmalarını sağlamanın yanında, ister spor ister tiyatro ve gezi meraklısı olsun becerilerinizi geliştirebileceğiniz gruplara sahiptir. Üniversitenin ilk yılında katılacağınız gruplarda keyifli zamanlar geçirirken ilerleyen yıllarda sorumluluk bilincinizi geliştirmek açısından grup üyeliği, başkan yardımcılığı, saymanlık, sekreterlik gibi görevlerde çalışabilirsiniz. Böylelikle liderlik, strateji ve planlama ile iletişim becerilerinizi arttırırken mezun olduktan sonra da işverenlerinize sunacağınız donanımlı bir özgeçmişe sahip olursunuz. Öğrenci gruplarını aşağıdaki gibi birkaç kategoride inceleyebiliriz;

 

1. Akademik ve Eğitim Grupları: En yaygın öğrenci gruplarıdır. Bilgi edinmeye, araştırmaya ve sizin gibi benzer öğrencilerden oluşan bir ağ kurmayı planlıyorsanız bu gruplar tam size göre diyebiliriz. Akademik gruplar, daha çok öğrencilerin üniversitelerde eğitim alacakları programlara uygun bölümlerden oluşur. Örneğin; işletme okuyorsanız girişimcilik grubuna, havacılık ve uzay öğrencisiyseniz havacılık ve uzay grubuna, mimarlık okuyorsanız kendinizi geliştirmek adına iç mimari ya da mekan tasarımına üye olabilirsiniz.

 

2. Topluluk Hizmeti Organizasyonları: Öğrencilere daha çok bir topluluğa katılmak ve yardım faaliyetlerinde bulunmak ve kültürel farkındalık gibi öğrencinin çevre toplum bilincini geliştirmek için oluşturulan gruplardır. Hayvan haklarıyla ilgileniyorsanız bu alandaki hayvan hakları kulüplerine ya da sanatçıysanız kimsesiz ve yoksul çocuklar için oluşturulan yardım gruplarına katılabilirsiniz.

 

3. Medya ve Yayın Grupları: Yaratıcı yazma ve grafik becerilerinizi geliştirebileceğiniz üniversite öğrenci toplulukları gazete ve dergilerdir. Bunun yanında sanat öğrencileri animasyon ve film kulüplerine katılırken, radyo ve reklamcılıkla ilgilenenlerinde katılabilecekleri kulüpler vardır.

 

4. Sosyal Topluluklar: Genellikle sosyal topluluklar, özellikle yurtdışında eğitim alan uluslararası öğrencilerin geldikleri ülkenin yaşam tarzına, yeme-içme alışkanlıklarına, sosyal çevresine alışmaya çalışırken bir yandan da kendi ülkesinden insanları tanıması için oluşturulmuş ve üniversiteler tarafından da tam destek alan öğrenci grupları diyebiliriz. Afrikalı öğrenci birliklerini, Çinli öğrenciler topluluğunu ya da Türk öğrenciler dayanışma gruplarını örnek olarak verebiliriz.

 

5. Spor ve Kültür Kulüpleri: Üniversite öğrenci topluluklarının en tanınmışlarından olan spor ve kültür kulüpleri bir yandan bilmediğiniz sporları, çalmak istediğiniz bir enstrümanı, oyunculuk yeteneğinizi ya da resim kabiliyetinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olurken diğer yandan da üniversiteler arası futbol, dans, müzik, satranç müsabakalarına katılmanızı sağlar. Konserler, spor müsabakaları ve gösterileri eğitim aldığınız üniversitede ya da şehirde sergileyerek içinizdeki yeteneği ortaya çıkarabilirsiniz. Drama, kürek takımı, yoga kulüplerini örnek olarak verebiliriz.

 

Katılabileceğiniz Öğrenci Grupları

 

Üniversite öğrenci topluluklarının amacı, her ne kadar eğitim aldığınız süre boyunca derslerinizin yoğunluğunu azaltmak için keyifli zaman geçirmenizi sağlamak olsa da, mezun olduktan sonra da iyi bir iş bulmanıza yardımcı olacak bilgi, beceri ve iletişim gibi özelliklere sahip olmanıza katkı sağlar. Öğrencilik hayatınızda üyesi olabileceğiniz öğrenci gruplarına birlikte göz atalım:

 

  • Doğa Sporları Topluluğu: Üniversitelerin hemen hemen hepsinde içinde bulunduğu şehir ve çevre illeri de kapsayan gruplardır. Eğer öncesinde kampçılık, tırmanış ve yürüyüş gibi doğa sporu aktivitelerine katılmadıysanız kısa bir eğitimden geçirilir ve aktivitelere katılım sağlarsınız.

 

  • Drama ve Yazarlık Topluluğu: Edebiyatseverlerin, yazarlığa merakı olanların, kitap okumaktan vazgeçemeyenlerin katıldığı kulüpler bu alanlarda eğitim alanlarında üye olduğu kulüplerdir. Bunların öncüsü olarak, hem kitap hem de film uyarlamasında bizi etkileyen ve efsane İngilizce öğretmeni John Keating’e hayat veren Robin Williams’ın oynadığı Ölü Ozanlar Derneği’ni örnek olarak verebiliriz. Eğer Amerika’da ya da İngiltere’de eğitim alıyorsanız, Shakespeare’den Byron’a kadar İngiliz edebiyatının eşsiz örnekleriyle bolca zaman geçireceksiniz diyebiliriz.

 

  • İnovasyon ve Girişimcilik Topluluğu: Yeni fikirler ve yaratıcılık benim işim diyorsanız bir de pazarlama konusunda yeteneğiniz varsa, son yılların en gözde öğrenci grupları olarak sayabiliriz. Daha çok işletme, pazarlama, sosyal medya, mühendislik gibi alanlardaki öğrencilerin katıldığı bu gruplar için son yıllarda ülkemizde de bu konuda açılan girişimcilik ve proje yarışmaları oldukça yaygındır. En yaratıcı inovasyon fikirleri arasında; No More Woof firmasının, hayvanların düşüncelerini insanların diline çeviren tercüme makinesini, genç tasarımcı Aamir Patel tarafından tasarlanan kendi kendini temizleyen tişört Silic’i ve Susan Soares’in kanser ya da başka önemli hastalıkları arıları kullanarak tespit edebildiği cihazı sayabiliriz.

 

  • Sosyal Sorumluluk Projeleri Topluluğu: Üniversite öğrenci toplulukları içinde gençlerin sorumluluk sahibi bireyler olarak kendilerini geliştirmelerini sağlayacak fikirler üreterek bunları hayata geçirmelerini sağlayan gruplar diyebiliriz. Üniversitelerin ve çoğu zamanda sponsor firmaların masrafları üstlendiği STK projeleri arasında çocuklar, yaşlılar ve engelliler ile çevre ve hayvan haklarını sayabiliriz.

 

  • Sualtı Topluluğu: Yurtdışında olduğu gibi Türkiye’de de çok yaygın olan topluluk, sualtının gizemli dünyasını merak eden macera sevenlerin ilgisini çekiyor. Çoğu üniversitenin sertifikalandırarak bilinçli ve iyi eğitimli dalgıçlar kazandırdığı gruplar, sualtı belgesel çekimlerinden konferanslara kadar bir çok etkinlik düzenlerler.

 

  • Matematik Topluluğu: matematiğe ve matematiğin mühendislikteki uygulamalarına ilgi duyan öğrencilerin katıldığı gruplarda, dünyada matematikle ilgili gelişmeleri takip ederek tartışmalar, konferans ve seminerlere katılırsınız. Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayatını anlatan ve Russell Crowe’un oynadığı filmi matematik severlerin seyretmesini öneririz.

 

Unutmamanız gereken nokta üniversite öğrenci toplulukları için üyelik sürecinin akademik yılın ilk 4 hafta içerisinde gerçekleştirildiğidir.

 

►►► Yurtdışında eğitim alabileceğiniz üniversitelerin bölümlerine buradan göz atabilirsiniz!

 

Kaynak Siteler:

http://www.topuniversities.com/blog/what-student-society-youve-joined-says-about-you

https://en.wikipedia.org/wiki/Student_society

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

‘’Her zaman yapamayacağım şeyler üzerine çalışıyorum ki, nasıl yapabileceğimi öğreneyim’’ der, Picasso. Araştırmanın, gezip görmenin, okumanın, yazmanın ve tabii ki çizim yapmanın sonsuz olduğu bir dünyada, öğrendiklerimi paylaşmaktan keyif alıyorum.