Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Finans

Avrupa'da Okumak İçin Başvurabileceğiniz 3 Farklı Burs Seçeneği

Avrupa'da Burslu Okumak

Her yıl, dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenci yüksek öğrenim için Avrupa’yı tercih ediyor. Bunun en büyük nedenleri arasında kaliteli eğitim sistemlerinin, uygun fiyatlı üniversitelerin, Amerika, Avustralya ya da Hong Kong gibi ülkelere göre nispeten daha ucuz yaşam masraflarının ve mezuniyetten sonra sağladıkları iş imkanlarının payı büyüktür. Güçlü uluslararası iş bağlantılarına, yaratıcı ve yenilikçi araştırma merkezlerine, İngilizcenin yanında aralarında Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Fransa’nın da olduğu 24 resmi dilden birini öğrenme fırsatına sahip olacağınız Avrupa ülkelerinde okumak için başvurabileceğiniz burs seçenekleri rehberimizde. 

 

1-Avrupa Ülkeleri Hükümet Bursları

 

Avrupa’da eğitim almak isteyen AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için hükümetlerin sağladığı çok sayıda burs imkanı bulunmaktadır. Her ne kadar Fransa, Almanya, İtalya, Norveç gibi ülkelerde düşük ücretli ya da ücretsiz eğitim imkanı olsa da, bugün Paris, Milano, Oslo, Londra, Amsterdam gibi şehirlerde yaşam maliyetleri oldukça yüksektir. Bu açıdan yurtdışında burslu üniversite okumak ve masraflarını karşılayacak finansal destek bulmak her öğrencinin hayalidir. Avrupa’da başvurabileceğiniz, ülkelere göre popüler hükümet bursları şu şekildedir;

 

 • Holland Scholarships for Non-EU/EEA Students: Yurtdışı eğitim tercihinizi Hollanda’dan yana kullanmak isterseniz eğer, lisans ve yüksek lisans derecelerinde Hollanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu burslara başvuruda bulunabilirsiniz. Bir yıl için yalnızca bir kez verilen burslar 5,000€ değerindedir ve Şubat ya da Mart aylarında yılda iki kez başvuruda bulunabilirsiniz. 
 • British Chevening Scholarships: İngiltere hükümetinin yüksek lisans eğitimi almak isteyen bilim adamı, siyasetçi ve sanatçılara sunduğu Chevening, dünyanın en seçkin ve prestijli burs programıdır. Burs, öğrencilerin okul ücretlerini, konaklama ve yaşam masraflarını, vize ve seyahat ücretlerini karşılar. 
 • Italian Government Bursaries for Foreign Students: İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için hükümet, Invest Your Talent in Italy programı kapsamında burs imkanları sağlamaktadır. Aralarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülkeden gelen öğrencilere sağlanan burslar, 9 aylık öğrenim sürecini kapsar. 
 • Danish Government Scholarships for Non-EU/EEA Students: Danimarka hükümeti, AB üyesi olamayan ülkelerden gelen öğrenciler için yüksek lisans burs imkanları sunar. Burslardan faydalanmak için ülkede, tam zamanlı bir master programına kayıt olmanız ve Eylül ile Şubat olan başvuru tarihlerini kaçırmamanız gerekir. Ayrıca yardımlar iki şekilde verilir; yaşam masraflarını ya da eğitim ücretlerini karşılayan burslar. 

 

2-Avrupa Üniversite Bursları

 

Dünyanın en iyi eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan Avrupa ülkelerinde eğitim almak isteyen öğrenciler için üniversiteler çok çeşitli burslar sunar. Finansal destekler, öğrenim göreceğiniz üniversite, program ve derecelere göre farklılık gösterirken eğitim ücretinizin tamamını ya da yarısını kapsayabilir. Avrupa’da burs başvuruları yapacak olan öğrenciler için en iyi üniversite bursları şu şekildedir; 

 

 • Leiden University Excellence Scholarships: Leiden Üniversitesi, her yıl Hollanda’da hukuk, bilim, tıp, arkeoloji gibi alanlarda master eğitimi almak isteyen Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilere burs imkanları sunar. Burslar 10.000€ ile 15.000€ arasındadır ve Şubat ayına kadar başvurularınızı tamamlamanız gerekir. 
 • Emile Boutmy Scholarships for Non-EU Students at Sciences Po: Sciences Po eğitim kurumu, her yıl Fransa’da eğitim almak isteyen lisans ve yüksek lisans derecelerinde programlara kayıt olan uluslararası öğrencilerine burs imkanları sunar. Lisans burslarına başvuranlar 3.000€ ile 12.300€ değerinde burslara Nisan ayına kadar, 5.000€ ile 10.000€ arasında değişen yüksek lisans bursları içinse Ocak ayına kadar başvuruda bulunabilir.
 • Bologna University Study Grants for International Students: Bologna Üniversitesi, lisans ve master derecelerinde eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere burs imkanı sunar. 
 • ETH Zurich Excellence Masters Scholarships: ETH Zurich, her yıl üniversitede master derecesinde eğitim almayı düşünen öğrencilere, eğitim ve yaşam giderleri için dönemlik 9.600€ değerinde burslar sağlar. Son başvuru tarihi 15 Aralık’tır. 
 • Radboud University Scholarship Programme: Radboud Üniversitesi burs programı, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yetenekli öğrencilere açıktır. Üniversitenin İngilizce master programlarına başvuran öğrenciler, her yıl 30 aday için ayrılan eğitim ve yaşam masraflarını karşılayan burslara başvuruda bulunabilirler. 
 • Cambridge International Scholarships: Cambridge Üniversitesi’nde doktora derecesinde eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere sağlanan burslar için son başvuru Aralık ayıdır. 
 • Politecnico di Milano Merit-Based Scholarships: İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülkenin en iyi teknik okullarından olan Politecnico di Milano, liyakata dayalı Merit tabanlı başarı bursları sağlar. Burslar, öğrencilerin başvurdukları bölümlere göre değişen 5.000€ ile 10.000€ arasında öğrenim ücretlerini karşılar. 
 • Uppsala IPK Scholarships: Uppsala Üniversitesi IPK burs programı, yüksek lisans başvurusunda bulunan AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için öğrenim ücretlerini kapsayan finansal yardımlardır. Başvurular için son tarih 1 Şubattır ve akademik başarınız başvurularınızın kabulü için önemlidir. 
 • Dubline Institute of Technology College of Business Scholarship: Dublin Teknoloji Enstitüsü, işletme lisans programlarına kayıt olan Avrupa Birliği dışından öğrenciler için finansal destekler sunar. İlk yıl giriş bursları 1.000€ değerindedir. 

 

3-Kurumların Sağladığı Burslar

 

Yurtdışı eğitim bursları başvurusu yapan uluslararası öğrenciler için Avrupa’da çok sayıda kurum, devlet destekli olmayan burslar sunar. Öğrencilerin akademik becerilerinin ve not ortalamalarının esas alındığı finansal yardımlar, genellikle üstün başarılı öğrencilere sağlanır. 

 

 • Erasmus Mundus Scholarships: Avrupa Birliği desteği ile yüksek lisans ve doktora seviyelerinde sağlanan Erasmus Mundus Bursları, hem AB hem de AB dışından öğrencilere yöneliktir. Burslar, işletme ve hukuk, fen, mühendislik, matematik ve bilişim gibi 100’den fazla master ve doktora programında mevcuttur. 
 • Henrich Böll Scholarship: Almanya’da burslu okumak isteyenler için Henrich Böll Stiftung Derneği, yüksek lisans ve doktora derecelerinde eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere farklı programlarda finansal destekler sunar. Son başvuru tarihinin 1 Mart olduğu burslar için Almanca dil bilginizi kanıtlamanız ilk şarttır. 
 • Luigi Einaudi Foundation Scholarships: Einaudi Vakfı, her yıl sosyal bilimler alanında lisansüstü eğitim alacak uluslararası öğrencilere binden fazla burs ve araştırma hibe imkanı sunar.  

 

Burslar hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazılarımıza göz atabilirsiniz;

Yurtdışı Burs Bulmak İçin 10 Basit Adım

Ülkelere Göre Kaçırmamanız Gereken Burslar

Yurtdışı Burs Bulmak İçin En İyi 10 Web Sitesi