Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Finans

Hangi Bölüm Mezunları Ne Kadar Kazanıyor?

Hangi Bölüm Mezunları Ne Kadar Kazanıyor?

Lisans eğitimi almaya, dolayısıyla bir üniversiteye başvurmaya karar veren öğrenciler için hangi bölümde okuyacaklarını seçmek en önemli kararlardan biridir. Zira geleceğinizi şekillendirecek, kariyerinize yön verecek ve yüksek maaşlı işlerde çalışabilmenizi sağlayacak bir lisans ya da lisansüstü eğitim ilerisi için harika bir yatırım olabilir. Günümüzde mezun olduktan sonra öğrencilerin tercih ettiği en kazançlı kök alanları olarak bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularını sıralayabiliriz. Aynı zamanda istihdam kaygısı olmayan bölümler arasında sağlık ve tıp, hukuk yer alırken, okumak için seçeceğiniz üniversitenin de dünya çapında prestij ve saygınlığı da diğer dikkat edilmesi gereken konulardandır. Zira bugün hemen hemen her alanda Amerika, İngiltere gibi ülkelerde yer alan Harvard, Cambridge, Stanford, Oxford, MIT gibi üniversiteler %90’ın üzerinde istihdam imkanları ile göz doldurur. Peki hangi bölüm ne kadar kazandırır ya da iş imkanları var mıdır? PayScale verilerine göre düzenlediğimiz listemiz ve ayrıntılar yazımızda.

 

Petrol Mühendisliği

 

Dünya çapında en çok iş getirisi olan ve mezunlarına en yüksek maaş seçenekleri sunan petrol mühendisliği bölümü, bugün özellikle Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada gibi ülkelerde hem kaliteli eğitim veren üniversiteleri hem de mezuniyetten sonra çalışma imkanları ile göz doldurur. Petrol mühendisleri, araştırma ve tasarımın yanı sıra yeryüzünün altında petrol çıkarma yöntemleri geliştirirler. Bir petrol mühendisliği bölümü mezunu çok çeşitli iş ünvanlarına sahip olur; petrol sondaj mühendisi, petrol mühendisi, doğalgaz mühendisi, petrol kuyusu mühendisi gibi. Petrol mühendisliği alanında lisans dereceleri çalışmak için yeterli olsa da lisansüstü bir programdan mezun olan öğrenciler daha yüksek maaşlar ve daha hızlı iş bulma imkanları ile göz doldurur. Günümüzde erkek egemen bir sektör olan petrol mühendisliği, sadece %11 gibi bir kadın oranına sahiptir ve mezuniyetten sonra dünya çapında Chevron Corporation, British Petroleum, ConocoPhillips, Exxon gibi uluslararası şirketlerde çalışma fırsatı sunar. 

 

 • Yeni Mezun Maaş: 82.700$
 • Orta Deneyim Maaş: 183.600$

 

Aktüeryal Matematik

 

Matematik severler için aktüeryal matematik eğitimi, matematik becerilerinizi gerçek dünyada kullanmanıza olanak sağlayan heyecan verici bölümlerden biridir. Aktüeryal matematik disiplini, bugün sigorta ve finans konularındaki riskleri değerlendirmek üzere istatistik ve matematik işlevlerini uygulamak olarak tanımlanabilir. Genel olarak insanların doğum, ölüm, hastalık, emeklilik gibi durumlarını yangın, kaza, deprem gibi öngörülmeyen olaylar ve finansal etkileriyle ilgilenir. Dünya çapında özellikle Amerika, Çin, İsviçre gibi ülkelerde China Life Insurance, Allianz, AXA, Zurich Insurance gibi uluslararası şirketlerde iş imkanları bulabilirsiniz. 

 

 • Yeni Mezun Maaş: 54.700$
 • Orta Deneyim Maaş: 158.100$

 

Kimya Mühendisliği

 

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için mühendislik alanında en gözde alt dallardan biri olan kimya mühendisliği, parlak bir gelecek vaat eder. Lisans eğitimine başlamak için genel olarak, biyoloji, kimya, matematik ve fizik gibi konularda etkinlik gerektiren bölüm, ilaç firmaları ve laboratuvarları içeren büyük şirketlerde istihdam imkanı sunar. Aynı zamanda biyokimyasal mühendislik, polimer mühendislik, petrol mühendisliği gibi alanlarda master programlarına katılarak, yeni ve mevcut teknolojilerde ürün geliştirme imkanlarına sahip olabilirsiniz. 

 

 • Yeni Mezun Maaş: 71.800$
 • Orta Deneyim Maaş: 126.900$

 

Elektrik Mühendisliği

 

Yurtdışı üniversite bölümleri arasında elektrik mühendisliği, her ne kadar istihdam olanakları en yüksek ve kazançlı maaş imkanları ile dikkat çekse de 4 ya da 5 yıl süren zorlu bir öğrenim sürecine sahiptir. Matematik ve bilim konularını ilgi çekici buluyor, elektronik aletlerin tasarım ve üretimine karşı hayranlığınız varsa, dahası bir şeyler icat etmek tutkunuzsa elektrik mühendisliği bölümü tam size göredir. Teknoloji geliştikçe bu alanda iş imkanları da yaygınlaşmaktadır. Dünya çapında enerji santralleri, üretim tesisleri ve büyük şirketlerden taleplerin olduğu bölümü, MIT ve Stanford gibi Amerika’nın en iyi okullarında okuyabilir, Çin ya da Singapur’da eğitim alarak Asya’da sıradışı bir kariyere imza atabilirsiniz. 

 

 • Yeni Mezun Maaş: 69.900$
 • Orta Deneyim Maaş: 118.100$

 

Moda Tasarımı

 

Günümüzde dünyanın en popüler bölümlerinden olan moda tasarımı alanında eğitim almak için yurtdışında okumak oldukça popüler hale gelmiştir. Zira moda tasarımı bölümü yeni mezunlar, sadece sezonun trendlerini belirlemek, haute couture ve pret-a-porter kıyafetler hazırlamanın yanı sıra, yüksek lisans eğitimleri ile moda gazeteciliği, marka pazarlama, mağazacılık, moda yönetimi, moda fotoğrafçılığı gibi alanlarda iş imkanları bulabilirsiniz. Moda üzerinde yurtdışında eğitim almak istiyorsanız; Fransa, İtalya, İngiltere, Amerika ve Japonya gibi ülkeler özellikle trendlerin belirlendiği Tokyo, Milano, New York, Paris, Londra gibi moda şehirleri ile dikkat çeker. 

 

 • Yeni Mezun Maaş: 43.800$
 • Orta Deneyim Maaş: 80.500$

 

Bilgisayar Bilimi

 

Gelişen teknoloji, bilgisayar bilimi üzerine eğitim alan öğrenci sayısında her yıl artışa neden olurken, modern çağın bir parçası olan bilgisayarlar artık yaşamımızın en önemli parçaları arasındadır. Genel olarak bilgisayar bilimi, bilgisayar teknolojisinin çalışması için gerekli programlama ve algoritmaların tasarlanması ya da kurgulanması olarak tanımlanabilir. Bölüm özellikle yapay zeka, bilgisayar sistemleri ve ağları, veri tabanları sistemi, programlama dilleri, yazılım mühendisliği gibi konular üzerinde yoğunlaşan en iyi üniversiteler arasında MIT, Stanford, ETH Zurich, NUS, Cambridge yer alır. Özellikle Google, Facebook, Microsoft gibi şirketler bilgisayar bilimi mezunlarına sayısız iş fırsatı sunar.

 

 • Yeni Mezun Maaş: 68.800$
 • Orta Deneyim Maaş: 113.900$

 

Endüstriyel Tasarım

 

Endüstriyel tasarım, bugün dünya çapında herkes tarafından kullanılan otomobil, mobilya, ev eşyaları gibi ürünlerin üretim ve tasarım sürecidir. Bu açıdan bir endüstriyel tasarımcı insanların ihtiyaçlarına uygun, kavramlar ve imal edilmiş ürünler için tasarımlar geliştirir. Genel olarak sanat ve mühendislik birleşimi olan bölüm, aynı zamanda çizim becerileri, yaratıcılık ve teknik bilgi de gerektirir. İş imkanlarının yüksel olduğu bölümde özellikle medikal, otomotiv, gıda ambalaj, tüketici elektroniği, ev ürünleri ve teknoloji sektörlerinin yaygın olduğu İtalya, Almanya, İsveç gibi Avrupa ülkeleri öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilir. 

 

 • Yeni Mezun Maaş: 50.800$
 • Orta Deneyim Maaş: 89.800$

 

Hemşirelik

 

Yurtdışı eğitim için sıklıkla merak edilen konulardan biri olan hemşirelik, doğrudan tıbbi teknikler üzerine odaklanmış bir sağlık dalı olmasına karşın; bireyler, aileler ve hasta olan toplulukların ihtiyaç ve bakımına yardımcı olurlar. Dünyada hızla büyüyen nüfus, yenidoğan ve yaşlı insanların giderek artması hemşirelere olan talebi de artırırken %4’lere varan düşük işsizlik oranı dikkat çekicidir. Genel olarak hastanelerde ya da sağlık tesislerinde ebelik, yetişkin hemşirelik, çocuk bakım üzerine çalışabileceğiniz gibi gerekli dil yeterliliğine sahip olduğunuz taktirde dünyanın her yerinde çalışma imkanı bulabilirsiniz. 

 

 • Yeni Mezun Maaş: 57.500$
 • Orta Deneyim Maaş: 74.100$

 

Mikrobiyoloji 

 

Mikrobiyoloji; tek hücreli organizmalar, çok hücreli ve eksik hücrelerin genel olarak mikroskobik organizmaların incelenmesi gibi konuları içerir. Hayatımızın her anında var olan ve büyük bir etkisi olan mikroorganizmalar denilince bakteriler, virüsler, mantarlar, algler gibi canlılar akla gelir. Mikrobiyoloji bölümü mezunları özellikle tıp, gıda, eczacılık, genetik, madencilik, çevre gibi endüstri kollarında geniş çapta iş imkanı bulabilirler. Aynı zamanda eğitim aldığınız üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde bilimsel araştırmalara katılabilir, hükümet destekli laboratuvarlarda kendinize lisansüstü fon desteği sağlayabilirsiniz. 

 

 • Yeni Mezun Maaş: 45.600$
 • Orta Deneyim Maaş: 86.600$

 

Faydalı Linkler:

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

En Kolay Öğrenci Vizesi Alabileceğiniz Ülkeler

Yurtdışında Ülkelere Göre Kaçırmamanız Gereken Burslar

Yurtdışında Düşük Ücretli Eğitim Veren 5 Ülke