Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Finans

Öğrenci Bütçesini Etkili Kullanmanın Yolları

Öğrenci Bütçesini Etkili Kullanmanın Yolları
330

Bütçe konusu, genellikle öğrenciler için sıkıntılı ve korkutucu görünse de doğru adımlar ve planlama sayesinde bunun üstesinden rahatlıkla gelebileceğinizi unutmayın. Özellikle Amerika, İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde okuyan ve ailelerinden uzakta olan öğrenciler için ilk bir yıl çok önemlidir. Zira ülkenin ya da şehrin yaşam koşullarına, kültürüne alışmaya ve meraklı gözlerle çevreyi tanımaya çalışırken, cebinizdeki kısıtlı ve bir o kadar da önemli olan paranızı kaybedebilirsiniz. Bunu ortadan kaldırmanın ve öğrenci bütçesini etkili kullanmanın yolları yazımızda.

 

Ders Materyalleri

 

Üniversiteye başladığınız andan itibaren masrafların peşinizi bırakmayacağını bilmenizde fayda var. Ders materyalleri bunların başında gelir ve birinci yıl neredeyse öğrenci bütçesi için ayırdığınız paranın yarısını kitaplar, derslere özgü kırtasiyelikler, fotokopiler ve okul gezilerine harcarsınız. Bu masrafların olacağını düşünerek ve daha az para harcama yoluna giderek özellikle ihtiyacınız olan kitapları, üst sınıflardaki öğrencilerle arkadaşlık kurarak ücretsiz ya da ikinci el olarak alabilirsiniz. Zira kitap ücretleri özellikle hukuk, siyaset gibi bölümlerde yüksek harcamalara sebep olurken, özellikle resim, moda tasarımı, fotoğrafçılık üzerine eğitim alanlar kumaş, eskiz defteri, boya kalemleri gibi malzemelere çokça para öderler. 

 

 

Ulaşım

 

Okul, ev, şehir içi seyahat derken ulaşım maliyetlerini azaltma yoluna gitmek öğrenciler için bütçe hesaplama yapmalarını gerektirebilir. Avrupa ülkelerinde ulaşım masrafları Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelere göre daha az olabilir. Zira Roma, Floransa, Amsterdam, Prag, Kopenhag gibi şehirler yürüyerek ve yaygın olarak kullanılan bisikletlerle ulaşılabilme nedeniyle tercih edilir. Aynı zamanda çoğu ülke uluslararası öğrenciler için indirimli tren, otobüs ve metro biletlerine sahiptir. Ülkeler arası seyahatlerde ise bir iki ay öncesinden alacağınız düşük ücretli uçak biletleri işe yarayabilir. 

 

 

Burslar

 

Öğrenci bütçesi için en önemli kaynaklardan biri üniversitelerin, hayır kurumlarının ve eğitim alacağınız ülkelerin size sunduğu burs, fon ve kredi yardımlarıdır. Çoğu zaman eğitim masrafının yanında, günlük el harçlığı ve konaklama gibi yaşam masraflarının bir kısmı ya da tamamanı kapsayan yardımlar bir akademik yıl boyunca sürebilir. En güzel tarafı ise geri ödemesi olmamasıdır. Ancak burslar için not ortalamanızın yüksek, başarılı ve yetenekli bir öğrenci olmanız şartı aranabilir.

 

 

Kredi Kartları

 

Öğrenciler için bütçe kontrol gerekliliklerinden en önemlisi kredi kartlarıdır. Zira günümüz tüketim dünyasında herkesin cüzdanlarını süsleyen bir ya da birden fazla kredi kartının özellikle öğrenciler tarafından kullanılması, size yararından çok zarar getirebilir. Bu nedenle paranızı nakit olarak harcamanızda, böylelikle cebinize ne kadar para girip çıktığını bilmenizde fayda var. Ayrıca kısıtlı olan aylık bütçenizi dört eşit parçaya bölerek haftalık olarak harcamanız, hesaplama yapmanızı kolaylaştırır. 

 

 

Part-time İşler

 

Öğrenciyken para nasıl biriktirilir, diyorsanız eğer size part-time işler yapmanızı öneririz. Eğitim alacağınız üniversitenin kampüsünde, kütüphanede ya da okulunuza yakın kafe, alışveriş merkezi gibi yerlerde günlük 4-5 saat çalışmalarla harçlığınızı çıkarabileceğiniz gibi zor zamanlar için birikimde yapabilirsiniz. Okurken çalışma ve para kazanma imkanı özellikle grafik tasarım, yazarlık, web tasarım, sosyal medya gibi alanlarda çok fazladır. Elinizin altında bir bilgisayar ve internet bağlantınız varsa ve bu konulara da ilgi duyuyorsanız eğitiminiz sırasında değerlendirebilirsiniz. 

 

 

Gıda

 

Öğrenci bütçesi ile planlama yapabileceğiniz konulardan bir diğeri de gıdadır. Yemek herkesin temel ihtiyaçlarından biridir ve özellikle yurtların dışında evde kalanlar için en önemli masraflardandır. Harcamalarınızı en aza indirgemek için, dışarıda yemek yeme alışkanlığınızdan vazgeçmeniz ilk adımdır. Aynı zamanda marketlerden hazır, paket gıdalar almak yerine kolay ve pratik hazırlayabileceğiniz tarifler bularak uygun bütçeli malzemeler alabilirsiniz. Eğer Avrupa ve Asya ülkelerinde eğitim alıyorsanız, hemen hemen tüm şehirlerde haftanın birkaç günü düzenlenen yiyecek pazarlarına özellikle gün batımına doğru gidebilirsiniz. Zira akşamları satıcıların toplanmaya başladığı saatlerde birçok ürünü daha ucuza bazen de bedava alabilirsiniz. 

 

 

Eğlence

 

Öğrenciliğiniz sırasında eğlenmek tabii ki en büyük hakkınızdır. Zorlu dersler, araştırma ödevleri ve sınav stresini en aza indirgeyebilmeniz için sosyalleşmeye, yeni arkadaşlar edinmeye ve eğlenmeye de ihtiyacınız vardır. Klüp aktivitelerine katılmak, konserlere ve öğrenci gecelerine gitmek, hafta sonları şehir dışında yürüyüş ve spor etkinlikleri yapmak öğrenci bütçenizi biraz sarsabilir. Dolayısıyla dönem boyunca haftada bir ya da ayda iki kere olmak üzere kendinizi planlayabilir, arkadaşlarınızla dışarıda buluşmak yerine evde sinema keyfi yapabilirsiniz. 

 

 

İkinci El

 

İster inanın, ister inanmayın ama ‘yeni’ her zaman iyi değildir. Özellikle öğrencilik hayatınızda kısıtlı bütçenizle ay sonunu getirmeye çalışırken alışveriş yaparak kendinizi zor durumda bırakmayın. Yeni kitaplar, kıyafetler, ders malzemeleri ya da eviniz için kitaplık, mutfak gereçleri almak yerine ikinci el pazarlarını ziyaret edin. Günümüzde çoğu öğrenci internet sitelerinde ya da mobil uygulamalarda ihtiyacı olmayan ders kitaplarını hatta ders notlarını bile satarak bütçelerine katkı sağlarlar. 

 

 

Konaklama

 

İster yurtdışında öğrenim görün, isterseniz de ülkenizde farklı bir şehirde, bir öğrenci için eğitim alacağı süre boyunca konaklama mevzusu en önemli konulardandır. Yurtta kalıyorsanız eğer sorun etmeyeceğiniz elektrik, internet, su gibi faturalar arkadaşlarınız ya da tek başına kiraladığınız evler için büyük problemdir. Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla artan ihtiyaçlar ve evde daha çok zaman geçirme, elektrik tüketimini artıracağı gibi buna televizyon, bilgisayar ve ısıtıcılarda eklenince yüksek gelen faturalarınızı kontrol altına almanızda fayda var. Türkiye’de kütüphaneleri yeterince kullanma alışkanlığımız olmasa da yurtdışında çoğu öğrenci günlük masraflarını kısmak adına derslerine ve sınavlarına kütüphanelerde hazırlanarak bütçelerini olumlu yönde kontrol ediyorlar.  

 

 

Temizlik Masrafları

 

Saçma gibi gelebilir, ancak öğrenciyken zaten kısıtlı olan bütçenizle bir de temizlik malzemelerine para harcadığınızda aylık olarak ciddi bir planlama yapmanız gerekebilir. Diş macunundan duş jeline, bulaşıktan çamaşır deterjanına ve kişisel bakım ürünlerinize kadar çoğu ürünü alırken marketlerin indirimlerini takip etmenizi öneririz. 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar;

Yurtdışında Öğrencilerin En Çok Tercih Ettiği Ülkeler

Düşük Ücretli Eğitim Veren 5 Ülke

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Öğrenci Bütçesini Etkili Kullanmanın Yolları

‘’Her zaman yapamayacağım şeyler üzerine çalışıyorum ki, nasıl yapabileceğimi öğreneyim’’ der, Picasso. Araştırmanın, gezip görmenin, okumanın, yazmanın ve tabii ki çizim yapmanın sonsuz olduğu bir dünyada, öğrendiklerimi paylaşmaktan keyif alıyorum.