Temel bilgiler
Avustralya: Eğitim Lokasyonları

Avustralya Kültürü

share image
36007

Genç bir ülke olan, karmaşık bir tarihe dayanan ve dünyada en çok çeşitliliğin bulunduğu milletlerden biri olan Avustralya’nın kültüründen bahsetmek zordur. Hepimizin aklına timsah yarışları, yabani bitkiler gelse de veya muhtemelen ‘Neighbours theme’ melodilerini mırıldanıyor olsak da bunlar özetlenemeyecek kadar yoğun olan bir kültürün yüzeysel tanımları olacaktır. ‘Avustralyalı’ kelimesinin tek bir anlamı yoktur; bu kelime ülkeye, onu benzersiz kılan bir karmaşıklık yüklemekte ve onu, keşfetmek ve öğrenmek için daha ilgi çekici kılmaktadır.

 

Bu tanım elbette söylenmesi gerekenleri tam olarak kapsamıyor ancak Avustralya’nın çeşitliliği, tarihi ve kültürüne dair sizin için hazırladığımız kısa ve temel bilgiler bu ülkeye öğrenim görmek için geldiğinizde nelerle karşılaşacağınıza dair bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

 

Yerli Avustralyalılar

 

Tarihte ‘İlk Avustralyalılar’ olarak bilinen Avustralya’nın Yerli nüfusu (hem Avustralya Aborjinleri hem de Torres Straight Adası’nda yaşayan halk kastedilmektedir) bu adayı vatan olarak kabul eden ilk topluluktu. İngiliz sömürgeleştirmesi sırasında yaşanan karanlık çatışma dönemleri ve ölümlerin ardından bugün Avustralya’da - özellikle de kuzeyde - hala çok sayıda Yerli topluluk yaşamaktadır. Aborjinler ve Torres Straight Adası sakinleri Kuzey topraklarının %30’una yayılmıştır.

 

Yerli kültürü inanılmaz derecede benzersiz olup Avustralya mirasının önemli bir parçasıdır. Yaşanan çalkantılı geçmişe rağmen, Avustralyalı gruplar ve hükümet tarafından Yerli toplulukla olan anlaşmazlıkların çözülmesi yönünde çeşitli çaba ve girişimler ortaya konulmuştur. Örneğin, 2008 yılında Avustralya eski Başbakanı Kevin Rudd, kolonileşme sürecinde yaşananlardan ötürü Yerli Avustralya halkına yönelik resmi bir özür yayımlamıştır; aynı zamanda Yerli kültürün zenginliğinin korunması için Spirit Festival, Adelaide ve Yabun Festival (Sidney) gibi çok sayıda ulusal festival düzenlenmektedir. Closing the Gap gibi Girişimler ve Yenilik Programları da yine benzer şekilde bu gruplar tarafından karşılaşılan eşitsizliklerle mücadele etme amacını gütmektedir.

 

Yerli kültürü, aynı zamanda dünya genelinde büyük ölçüde ilgi gören kendine özgü sanatı ile de tanınmaktadır.

 

>>Avustralya'da görmeniz gereken ilk 10 yer yazımıza göz atın

 

Kültürlerin buluşma noktası

 

Avustralya, günümüzde etnik anlamda en çeşitli toplumlardan biridir. Genç bir ülke olan Avustralya’da halkın çoğunluğu göçmenlerin veya sığınmacıların torunları olup 2012-2013 yılında 190 farklı ülkeden 123,438 yeni vatandaşa kapıları açan karma bir topluluğu oluşturmaktadır.

 

Şu anda, en büyük grup Birleşik Krallık’tan (1,2 milyon) onun ardından Yeni Zelanda’dan (544.000), Çin’den (380.000), Hindistan’dan (341.000) ve İtalya’dan (216.000) olmak üzere 200’ü aşkın ülkeden yaklaşık 6 milyon göçmen Avustralya’da yaşamını sürdürmektedir. Çok sayıda İngiliz gurbetçiden oluşan bir İngiliz kolonisi olan Avustralya’da kültür, Birleşik Krallık’tan açık bir şekilde etkilenmektedir.

 

Özellikle büyük şehirlerde görülen bu kültürel etkilerin ve temellerin uyumu verimli kaynaklara ve farklı kültürlere sahip olan enerjik bir topluluk meydana getirmektedir. Bu etki belki de yabancılar ve kendi ülkelerinin tatlarından esinlenerek geleneksel ve modern yemekler hazırlayan ikinci jenerasyon torunlar tarafından işletilen çeşitli restoranlar sayesinde Avustralya’nın eşsiz mutfak kültüründe açıkça kendini göstermektedir. Ayrıca çok sayıda festival ve farklı etnik grupların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kulüpler, topluluk merkezleri, yabancı dil kitapların satıldığı kitapevleri ve yabancı yiyeceklerin satıldığı süpermarketler gibi kaynaklar mevcuttur.

 

Bu kültürlerin, farklı etkilerin ve laik kalabalık grupların buluşması insanı ‘Avustralyalı olma’ kavramını sorgulamaya iterken, modern Avustralyalılar farklı kültürel düşünce biçimlerine, davranışlara, zevklere ve tatlara sahip olmanın tadını çıkarmaktadır.

 

>>Avustralya'daki şehirler hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızdan öğrenin.

 

Şehir hayatı

 

Melbourne ve Sidney gibi büyük şehirler çok çeşitli sanat, kültür, spor ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirildiği kozmopolit kültürel ortamlarıyla övünmektedir. Ünlü Avustralya kafe kültürüne ev sahipliği yapan şehir merkezleri de şüphesiz mevsime göre değişen ve sürekli yenilenen menüleriyle ve günlük özel kahve çekirdeği karışımlarıyla gurur duymaktadır. Kahve içmeye çıkmak Avustralya’da çok sevilen bir etkinliktir; hafta sonlarını tamamlamanın en iyi yolu ise bir Pazar günü uzun uzun öğle kahvaltısı yapmaktır.

 

Popüler kafe, restoran ve bar isimlerine bazen şehir rehberlerinde yer verilir ancak bunlar genellikle yerli halk tarafından sır gibi saklanır: bu konuda ipucu alabilmek için yerli bir arkadaşınıza danışabilirsiniz. Ayrıca hayranlık uyandıran bir iklime sahip olan ülkede pek çok yerde açık-hava, çatı veya teras bölümleri mevcuttur.

 

Kırsal (Taşra)

 

Avustralyalıların hepsi şehirlerde yaşamamaktadır. Sert mizaçları ve kolay affetmemeleri bile bilinen Avustralyalıların küçük bir kısmı kırsal bölgelerde yaşar. Bugün Avustralyalıların %10’undan daha az bir kısmı kıyı dışında kalan alanlarda ikamet eder. Tabii ülkenin %40 kadar büyük bir bölümündeki arazinin yerleşime uygun olmadığı düşünüldüğünde bu pek de şaşırtıcı değildir.

 

Eğer Avustralya’da öğrenim görürseniz, çok büyük ihtimalle Avustralya’nın orta kesiminde yaşamayacaksınız ancak yine de burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Araziler genellikle kuru, seyrek, yakıcı derecede sıcak ve alabildiğine geniş olsa da şüphesiz dünyanın en benzersiz manzaralarından birine sahiptir ve size başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir deneyim sunar.

 

İletişim

 

Ülkedeki tüm insanlar için genelleme yapmak imkânsız olsa da Avustralyalılar çok rahat, arkadaş canlısı ve geçinmesi kolay insanlar olarak bilinirler. Avustralyalıların espri anlayışı, kibarlık gelenekleri ve iletişim biçimleri genellikle yavan ve fazla mütevazı gelebilir ancak Avustralya’ya vardığınızda ve yeni Avustralyalı arkadaşlar edindiğinizde buna alışmanız zor olmayacak.

 

Avustralyalılar iletişim biçimlerinde oldukça dobra ve gayri resmidirler ancak pişkin ve kibirli görünmelerine gelindiğinde, sinir bozucu olmamak için genelleme yaparak konuştukları söylenebilir. Bu anlamda, Avustralyalılarla iletişim her zamanki dobralık ve ‘olduğu gibi söyleme’ alışkanlıklarına kıyasla, bir bakıma dolaylı ve eksik görünebilir ve o ülkede yeni olan birine göre oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Takım oyuncuları genelde başarılarıyla abartılı biçimde övünmezler ve gösteriş yapmaya veya egoist görünmeye çalışan birini hemen azarlarlar.

 

>>Avustralya hakkında birçok genel bilgileri bu yazımızdan öğrenin

 

Seyahat kültürü

 

Belki Avustralya’nın karma kültürel mirasından belki de dünyanın geri kalan kısmından coğrafi anlamda soyutlanmasından ötürü, Avustralya kültüründe seyahat çok önemlidir. Avustralyalıların pek çoğu seyahat etmeye alışkındır ve öğrenim görmek için birkaç yıllığına ülkeden ayrılmak oldukça normal karşılanır. Sırt çantasını alıp dünyanın farklı bir köşesine seyahat eden herhangi biri, çok büyük ihtimalle kendisi gibi seyahat etmekte olan ve hiç şüphesiz konuşkan ve deneyimlerini paylaşmaya istekli bir grup Avustralyalı ile karşılaşacaktır.

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

author image