Temel bilgiler
Avustralya: Eğitim Lokasyonları

Avustralya Kültürü Hakkında Bilinmeyenler

Avustralya Kültürü

Çok kültürlü ortamı, muhteşem güzellikteki vahşi yaşamı, güneşin eksik olmadığı sıcak havası ile Avustralya, dünyada en çok çeşitliliğin bulunduğu ülkedir. Avustralyalı kelimesinin tek bir anlamı yoktur ve onu benzersiz kılan da Avustralya’nın çeşitliliğidir. Peki, Avustralya'nın tarih ve kültürüne dair bu ülkeye öğrenim görmek için geldiğinizde nelerle karşılaşacağınız konusunda bir fikir edinmeye ne dersiniz?

 

Avustralya’da yaşam

 

Avustralya, dünyanın dört bir yanından göçmenlerin yer aldığı ortamı ile öğrenciler için eşsiz bir deneyim sunar. Ülkede insanlar, 260 farklı dilde konuşurken, ulusal dilin İngilizce olması Avustralya'ya daha kolay uyum sağlamanıza neden olur. Son yıllarda 190 farklı ülkeden binlerce göçmene kapılarını açan ülkede Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Hindistan ve Çin nüfusu oldukça fazladır. Avustraya şehir hayatı biraz pahalıdır, ancak sinema, konser ve tiyatro gibi aktivitelerde öğrenci indirimlerinden yararlanabilir, tatilde ise yürüyüşler, doğa gezileri ve kamp etkinliklerine katılabilirsiniz. Öğrenciler için Avustralya’da yaşam rehberi yazımız size yardımcı olacaktır. 

 

Öğrenciler için kampüs hayatı 

 

Avustralya’da eğitim alabileceğiniz aralarında Australian National University, University of Melbourne ve University of Sydney gibi eğitim kurumlarının olduğu dünya sıralamalarında ilk yüzde 7 üniversiteye sahiptir. Üniversiteler, dünya standartlarında kaliteli eğitim anlayışları, zengin program çeşitlilikleri, kariyer fırsatları ve İngilizce dilinde eğitim alma imkanları ile tüm dünyadan uluslararası öğrencileri ülkeye çeker. Avustralya’da üniversite başvurusu için ayrıntılı rehberimize göz atın. 

 

Avustralya’da eğitim almaya karar verdiğinizde her kampüs birbirinden farklı olsa da samimi ortamı ile sizi evinizde hissettirir. Çalışanlar öğrencilerin kendilerine danışmalarını destekler ve bu yalnızca akademik konular için değil, gerekli olan her konu için geçerlidir. Sorunlarınızı ve endişelerinizi paylaşmaktan çekinmemeli ve çalışanların orada olma sebeplerinin size yardım etmek olduğunu bilmenizde fayda var.

 

Avustralya’da eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Avustralya Günü

 

Her yıl 26 Ocak, Avustralya Günü olarak kutlanır. Okullar ve çoğu işletmeler için resmi tatil olarak ilan edilen gün, ülkenin birçok yerinde farklı şekillerde kullanılır. Örneğin, Sidney’de tekne yarışları düzenlenirken, Adelaide şehrinde geçit törenleri, konserler ve havai fişek gösterileri, Brisbane’de hamamböceği yarışları, Melbourne’de ise çok kültürlülüğe odaklanan etkinlikler ile kutlanır. Avustralya Günü tarihçesine bakıldığında, 26 Ocak 1788 yılında Port Jackson’a ilk Britanya filosunun ayak basmasını temsilen kutlanan Yıldönümü Günü, Kuruluş Günü olarak kutlanır. Ancak kıtanın yerli halkı Aborjinler, ilk olarak 1938 yılında Avustralya Günü’ne karşı yürüdü ve protestolar sonucu bu günü İstila Günü, Hayatta Kalma Günü, Yas Günü olarak anmışlardır.

 

Sanat ve müzikte uluslararası tanınırlılık

 

Avustralya muhteşem sanat galerilerine ve müzelere ev sahipliği yapar. Ülkedeki her şehrin kendine özgü senfoni orkestrası varken Sidney'de yer alan ikonik Opera Binası şehrin ve ülkenin sembolü konumundadır. Avustralya, aynı zamanda aralarında 1973 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Patrick White’ın da olduğu Peter Carey, Schindler’in Listesi filminin senaryosuna ilham olan kitabı ile Thomas Keneally gibi çağdaş yazarlara ev sahipliği yapar. Avustralya’nın bir diğer popülaritesi de aralarında Kylie Minogue, Bee Gees gibi müzisyenler ile Nicole Kidman, Hugh Jackman, Heath Ledger, Cate Blanchett gibi film yıldızlarına sahip olmasından gelir. 

 

Yerli Avustralyalılar

 

Tarihte ilk Avustralyalılar olarak bilinen Avustralya’nın yerli nüfusu Aborjinler, kıtada 40 bin yıldan fazladır yaşamaktadır. İngiliz sömürgeleştirme döneminde yaşanan soykırımlardan sonra bugün toplam nüfusları %1,5'a kadar gerilese de yerli kültür, benzersiz güzellikleri ile Avustralya mirasının önemli bir parçası olarak karşımıza çıkar. 

 

Kültürlerin buluşma noktası

 

Avustralya, günümüzde etnik anlamda en çeşitli toplumlardan biridir. Genç bir ülke olan Avustralya’da halkın çoğunluğu göçmenlerin veya sığınmacıların torunları olup her yıl tüm dünyadan insanlara kapılarını açar. Şu anda, en büyük grup Birleşik Krallık’ken, onun ardından Yeni Zelanda, Çin, Hindistan ve İtalya olmak üzere 200’ü aşkın ülkeden 6 milyondan fazla göçmen Avustralya’da yaşamını sürdürmektedir. Çok sayıda İngiliz gurbetçiden oluşan ve İngiliz kolonisi olan Avustralya kültürü, Britanya etkileri göstermektedir.

 

Büyüleyici Avustralya şehirleri

 

Bugün Avustralya denilince ilk aklımıza gelen şehir, Sidney olur. Göz kamaştıran limanı, efsanevi Bondi Plajı ve yüzlerce kafesi ile ülkenin en kozmopolit şehridir. Bir diğer öğrenci şehri ise Melbourne’dür. Sanat, moda ve mutfak çeşitliliği ile dikkat çeken şehir, bohem dükkanları, alternatif sanat galerileri, meşhur dar sokakları ile sizi Avrupa’da hissettirir. Son yıllarda özellikle üniversiteleri ve öğrenci yaşamı ile Adelaide ve Perth şehirleri, daha uygun yaşam maliyetleri ile de göz doldurur. Avustralya’da eğitim alabileceğiniz şehirleri rehberimizden inceleyebilirsiniz. 

 

Göz alıcı kırsal yaşam

 

Avustralya’da eğitim alırken, ülkedekilerin %90’ının sahillerde yaşaması sizi şaşırtmasın. İç kısımlara gidildiğinde kırsal alanlar, genellikle kuru, seyrek, yakıcı derecede sıcak ve alabildiğine geniş olsa da şüphesiz dünyanın en benzersiz manzaralarından birine sahiptir. Avustralya’ya gitmişken dünya çapında ünlü kanguruları, koalaları, vombatları görmeden gelmek olmaz. Ülkenin geneline yayılan ve muazzam güzellikte bir zenginlik sunan vahşi araziler, eşsiz manzaralar, 10 binden fazla plaj ve Great Barrier Reef gibi doğal yaşam seçenekleri Avustralya’da yaşam imkanı bulan öğrencilere sıradışı deneyimler sunar. 

 

Avustralya’da yaşarken aklınızda bulunsun

 

  • Günümüzde Avustralyalılar için samimi, dost canlısı ve espri anlayışları gelişmiş insanlardır diyebiliriz. 
  • Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük altıncı ülkesidir. 
  • Avustralya'nın dağlarına, İsviçre'nin Alpleri'nden dağa çok kar yağar. 
  • Atina'dan sonra dünyanın en büyük Yunan nüfusu Melbourne'dedir. 
  • Kadınlara ilk oy hakkı tanınan ikinci ülkedir. 
  •  Avustralya hakkında daha önce duymamış olacağınız ilginç gerçeklere yazımızdan göz atın. 

 

Avustralya’da eğitim almak istiyorsanız, tüm sorularınızı yurtdışı eğitim danışmanlarımıza ücretsiz olarak yönlendirebilirsiniz.

 

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al