Temel bilgiler
Avustralya: Before you leave

Avustralya’da Öğrencilik Hayatı

10519

Avustralya'da Yaşam Masrafları

 

Avustralya’da Kurallar yabancı öğrencilerin kendilerine bakabileceklerini kanıtlamalarını gerektirir. Bunun sebebi, yurtdışından gelen öğrencilerin Avustralya'da bulundukları sürece rahat, güvenli ve keyifli bir yaşam sürebilecek olmalarından emin olmaktır. Yabancı öğrenciler yaşam tarzlarına yarı zamanlı işlerde çalışarak destek olabilir ancak 'yaşam giderleri' kuralı öğrencilerin eğitimlerinde başarılı olmalarına yardımcı olmak amaçlıdır ki tüm masraflarını karşılamak için çalıştıkları işe güvenmek durumunda kalmasınlar.

 

1 Ocak 2010'dan itibaren olası öğrenci vize başvuru sahipleri ve ailelerinin yaşam giderlerini karşılayabilmek için aşağıdaki maddi kaynaklara sahip olması gerekmektedir:

 

 • Esas öğrenci için yıllık A$18,000
 • Öğrencinin partneri için yıllık A$6,300
 • Öğrencinin birinci çocuğu için yıllık A$3,600 ve
 • Diğer her bir çocuk için A$2,700

 

Daha fazla bilgi için www.immi.gov.au web sitesini inceleyiniz.

 

Aşağıda mutfak ve diğer ev giderlerinin yaklaşık tutarları bulunmaktadır.

 

 • Ekmek  – A$2.50 - A$4.00
 • 2 litre süt– A$2.20 - A$3.60
 • Gazete – A$1.50 - A$3.00;
 • Bir kutu kahvaltılık gevrek – A$3.00 - A$5.60
 • 100 adet poşet çay – A$3.50 – A$5.00
 • Bir kutu gazlı içecek – A$1.50 - A$3.00;
 • Bir şampuan – A$2.50 - A$6.50;
 • Dana kıyması (500 gram) – A$3.00 - A$7.50
 • Tavuk but (500 gram) – A$5.50 - A$7.00

 

Bütçe hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki siteyi inceleyin:

http://www.understandingmoney.gov.au/

 

>>Avustralya'da mezuniyetten sonra nasıl kariyer yapabilirsiniz?

 

Uygun fiyata eğlence

 

Avustralya’da bütçesi az olanlara hitap eden çok şey vardır. Yaşadığınız yerde, ayaklarınızın dibinde büyüleyici bir doğal güzellik, yıl boyu ılıman bir iklim ve yürüyüş, koşu yapıp bisiklete binebileceğiniz bol miktarda doğal park varsa iyi vakit geçirmek için yüksek paralar harcamanıza gerek olmaz.

 

Avustralya’daki diğer ücretsiz faaliyetler arasında: bol miktardaki harika hafta sonu pazarlarına gitmek; ücretsiz galeri ve müzelerde Avustralya sanatlarını ve buranın tarihini öğrenmek ya da ülke çapında her yerde şehir ya da plajlarda düzenlenen festivallere katılmak. Avustralyalı aileler her yıl açık havada bir araya gelip yemek, şarap ve müzik festivallerine katılırlar. Sörf yarışmaları da plajdaki yaz aktivitelerindendir.

 

Avustralyalılar açık havada olmayı çok severler. Bu yüzden ücretsiz eğlence imkanı çoktur! Bölgenizdeki faaliyetleri görmek için yerel gazetelere göz atın.

 

>>Avustralya'da konaklama seçenekleri

 

Banka hesabı açma

 

Avustralya’da banka hesabı açmak yabancı öğrenciler için kolaydır. Bu işi buraya varır varmaz yapmanız önerilir. Tek ihtiyacınız olan pasaportunuz ve adresinizin kanıtıdır. Bunlarla banka size bir hesap açacak ve şehir ve kasabalardaki ATM makinelerinden para çekmenizi sağlayan ATM kartı gönderecektir. Bazı bankalar, tam zamanlı öğrenci kaydınızın olduğunu ispatlamanız durumunda aylık hesap ücretlerinde imtiyaz sağlar.

 

Daha fazla bilgi için hesap açmak istediğiniz bankanın web sitesini ziyaret ediniz.

 

 

Avustralya yemek kültürü

 

Avustralyalılar spor aşığı bir ulustur derler ama aynı şey yemek aşkı için de geçerli! Avustralya, dünyanın en iyi şeflerinden ve ödüllü restoranlarından bazılarına sahiptir. Şüphesiz öz Avustralyalılar yemek işini ciddiye alır. Avustralya'daki tüm uluslararası etkiler sayesinde, Vietnam'dan, Venezuela, Fas, Meksika, Türk, Japon, Alman ve daha bir sürü farklı mutfağa kadar her şeyi bulabilmeniz mümkündür.

 

İklim kuzeyden güneye çok farklılık gösterdiği için ülke çok farklı seçeneği bir arada sunabilmektedir ve çok büyük bir kıyı şeridine sahip olduğundan Avustralya'da bolca lezzetli, taze deniz mahsulü bulunur.

 

Dışarıda yemek Avustralyalılar için normal bir yaşam biçimidir ve restoranda yenen bir yemek oldukça alışılmış ve uygun fiyatlı bir aktivitedir. Bazı küçük yerel restoranlarda bir ana yemek fiyatı 5$'a kadar düşebilmektedir! Tabii çok sayıda orta seviye ve üst seviye restoran da bulunur (biraz şımarmak için!) ve büyük şehirlerde iyi yemek bulmak konusunda sıkıntı yaşanmaz!

 

Avustralya'da birçok restoran 'BYO' (Kendi Malzemeni Getir) sistemiyle çalışır ve bu da epey tasarruf etmenizi sağlar. Eğer bir restoran BYO ise kendi alkollü içeceğinizi getirebilirsiniz demektir. Sadece hesabınıza ufak bir servis ücreti eklenir - ama bu servis ücreti çeşitlilik gösterebileceğinden kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

 

Evde yemek

 

Evde yemek de Avustralyalılar için büyük bir zevktir. Özellikle yaz aylarında mangal yapıp üzerine birkaç karides ya da sosis attıklarında.  Hafta sonu barbeküleri evde arkadaşlarla sosyalleşmenin çok popüler bir yoludur ve yiyecekler süper marketlerden ya da gıda marketlerinden uygun fiyata alınabilmektedir.

 

Günlük gıda alışverişleri için Avustralya’da iki büyük süper market vardır; Woolworths ve Coles. Büyük şehirlerde yakınınızda ikisinden biri mutlaka vardır. IGA da gıda alışverişlerinde indirim sunan bağımsız bir süper markettir. Bir başka süper market zinciri de ALDI olup Doğu Seaboard bölümünde (NSW, QLD, ACT, VIC) hizmet vermekte, müşterilerine uygun fiyatlı mamuller sunmaktadır.

 

>>Avustralya kültürü hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızdan öğrenin

 

Öğrenci iş imkanları

 

Yarı zamanlı iş

 

26 Nisan 2008 tarihinden sonra alınmış vizesi olan öğrenciler Avustralya’da yaşadıkları sürece, eğitimlerine destek olmak için haftada 20 saat çalışma iznine sahiptir. Eğer yanınızda ailenizi getiriyorsanız, yanınızdakiler de, siz Avustralya’da eğitiminize başladıktan sonra haftada 20 saat çalışma iznine sahiptir. Daha fazla bilgi için DIAC web sitesini inceleyiniz.

 

Birçok öğrenci seyahat etmek ya da birikim yapmak için biraz ek para kazanmak amacıyla çalışır. Bazı öğrenciler de deneyim edinmek yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş edinmek için çalışır. Öğrenciler bar ve restoranlarda ya da eğitim aldıkları alanla ilgili bir sektörde çalışırlar. Yarı zamanlı iş imkanları yerel gazetelerde ya a Internet'te www.seek.com.au ya da www.careerone.com.au adreslerinden bulunabilir.

 

Çalışmak (ya da banka hesabı açtırmak) isteyen öğrencilerin bir Vergi Dosyası alması gerekir. Buna Avustralya Vergi Bürosu Ana Sayfasından kolayca başvurabilirsiniz. Formu doldurmak için talimatları yerine getirin. İşlemler genellikle 2-3 hafta sürmektedir. 

 

 

Gönüllü çalışma

 

Gönüllülük Avustralya’da yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş edinmek için harika bir yoldur. Ayrıca birçok öğrenci, müfredata ek beceriler kazanmak ve ufkunu genişletmek amacıyla gönüllü olur.

 

Gönüllülük fırsatları çerçevesinde, dernekler için çalışmak ya da öğrencinin okuduğu alandaki bir iş yerine yardımcı olmak söz konusu olur. Avustralya’da gönüllü işler, koruma projelerinden, ağaç dikmeye, çiftliklere yardımcı olmaya, plajları temizlemekten, büyük spor ya da müzik etkinliklerinde çalışmaya veya yaşlılara yardım etmeye kadar çok çeşitlidir.

 

Bu iş haftada sadece bir saatlik ya da biraz daha fazla olabilir ancak kalabalık arasından sıyrılmak için müthiş bir fırsattır. Başka beceri ve deneyimleri olan öğrenciler potansiyel işverenler tarafından da iyi karşılanır.

 

Eğitim kurumunuzda da gönüllü iş ilanları olabilir.

 

Gönüllülük hakkında daha fazla bilgiye www.govolunteer.com.au adresinden ulaşabilirsiniz.

 

>>Avustralya'da öğrenciyken iş bulmanıza yardımcı olacak bu yazımızı okuyun

 

Sağlığınızı korumak

 

Avustralya’ya vardığınızda yerel bir doktora kayıtlı olmanız gerekmektedir.

 

Avustralya’da özellikle yabancı öğrenciler için Yabancı öğrenci Sağlık Planı (OSHC) denilen bir sağlık planı vardır. OHSC’yi Avustralya’ya gelmeden önce satın almanız gerekir ki geldiğiniz andan itibaren geçerli olsun. Avustralya’da öğrenci vizesi ile kaldığınız süre boyunca OSHC’niz olması şarttır. OSHC’niz, Avustralya’daki eğitiminiz süresince ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü tıbbi ya da hastane ihtiyaçlarınızı karşılar ve reçeteli ilaçların ve acil hizmetlerin çoğunun ödemesine katkıda bulunur. 

 

Avustralya’da OSHC hizmeti veren beş kurum vardır. Her biri hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkleri inceleyiniz:

 

 • Australian Health Management OSHC    
 • BUPA Australia   
 • Medibank Private   
 • OSHC Worldcare  
 • NIB OSHC    

 

OSHC, diş hekimi, göz ya da fizik tedaviyi kapsamaz. Bu sağlık hizmetlerini yine de kullanabilirsiniz ancak bunların kapsanmasını istiyorsanız ek bir özel sağlık sigortası satın almanız gerekir.

 

Acil servisler

 

Acil bir durumda aranması gereken numara 000’dır.

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA