Temel Bilgiler
Kanada: Kariyer - Okunması gerekenler

Kanada'da En Çok Para Kazandıran Meslekler

Kanada’da çalışmak ister misin? Senin için Kanada’da en çok para kazandıran meslekler ve maaşları hakkında harika bir yazı hazırladık.

Kanada'da En Çok Para Kazandıran Meslekler

Kanada günümüzde, ekonomik zenginliği ve göçmenlere uyguladığı ılımlı politikaları sayesinde küresel araştırmalarda Amerika ve İngiltere gibi ülkelerin yanında yer alıyor. Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmak ve mezun olduktan sonra ülkede kalıp Kanada’da çalışmak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim destinasyonlarından biri haline gelen Kanada, özellikle sağlık ve tıp, mühendislik, işletme gibi meslekler ve maaşları söz konusu olduğunda da öğrencilere eşsiz fırsatlar sunuyor. 

 

Bugün, mezuniyet sonrası Kanada’da çalışmak isterseniz geçerli öğrenci vizesi ile çalışma izni sahibi olmanız gerekir. Hükümet size mezun olduktan sonra 3 yıla kadar Kanada’da yaşamak ve Kanada iş başvurusu yapmak için fırsat sunar. Yazımızda Kanada’da en popüler meslekler ve maaşları hakkında harika bir rehber hazırladık. Keyifli okumalar!

 

Neden Kanada’da iş başvurusu yapmalısın?

 

Kanada, özellikle dinamik ve sürekli gelişen şehirleri, İngilizce ve Fransızca dil seçenekleri, kültür çeşitliliği, hoşgörülü insanları ve istihdam olanakları ile dikkat çekerken, Birleşmiş Milletler’in analizlerinde Norveç ve Danimarka gibi İskandinav ülkelerinden sonra dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda OECD raporlarında, iş-yaşam dengesi ve refah yaşam standartları ile üst sıralarda yer alan Kanada iş başvurusu yapmak isteyen öğrenciler ve yeni mezunlar için çeşitliliği ile göz doldurur. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Kanada’da en popüler meslekler ve maaşlar hangileri? 

 

Uluslararası bir öğrenci olarak, yurtdışı eğitim alacağınız ülkeyi ve üniversiteyi seçerken mezun olduktan sonra yurtdışında kalma ve çalışma imkanı olup olmadığı konusun önemlidir. Kanada, bu konuda uluslararası öğrenciler için en çok tercih edilen ülkedir. Peki, Kanada’da çalışmak için en yüksek maaşlı meslekler ve maaşları nedir?

 

1. Uzman Doktor

 

Mezuniyetten sonra Kanada’da iş başvurusu yapmayı düşünen uluslararası öğrenciler ve yeni mezunlar için ülkede sağlık ve tıp sektöründe çalışma alanları oldukça yaygındır. Bilimsel araştırmalar ve tıbbi çalışmalar üzerine yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları ile adından söz ettiren Kanada, aynı zamanda öğrenciler için bu alanda eğitim veren dünyanın en iyi üniversitelerine sahiptir. 

 

Kanada üniversiteleri arasında tıbbi bilimler ve yaşam bilimleri üzerine Toronto Üniversitesi’nde eğitim alarak uzman akademisyenlerle gelişmiş laboratuvarlarda çalışma imkanı bulabilirsiniz. 1827 yılında kurulan okul, insülinin icadı, ilk başarılı tek akciğer nakli, kök hücre araştırmaları, ilk yapay kalp pili gibi buluşları ile tanınır. McGill Üniversitesi ise Kanada’da ilk kurulan tıp fakültesine sahiptir. Özellikle Anestezi Araştırma ve Yapay Hücreler Enstitüleri tüm dünyada kabul görmüş başarılara imza atarken, yaşlanma ve yaşa bağlı tıbbi sorunlar üzerine araştırma çalışmalarıyla bilinir. 

 

  • Sağlık ve tıp alanından mezun öğrencilerin %99’unun iş bulduğu Kanada’da özellikle kardiyoloji, beyin cerrahisi, plastik cerrahi, psikiyatri gibi alanlarda uzman doktorların maaşı, yıllık ortalama 140.000 ile 300.000 Kanada Doları arasındadır ve dünya çapında en yüksek kazançlara sahiptir. 

 

2. Hakim

 

Kanada’da en çok para kazandıran meslekler ve maaşları denildiğinde hukuk bölümü mezunları ilk sıralarda yer alır. Hukuk bölümünün tarihi eski Yunan’dan Roma’ya kadar uzanırken özellikle Avrupa’da 11. yüzyıldan sonra bugünkü şeklini almış ve gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Uluslararası alanda en saygın ve prestijli meslekler arasında yer alan hakimler, avukatlar ve savcılar gibi meslek çalışanları sadece Kanada’da çalışmak için değil, dünyanın çoğu ülkesinde yurtdışı iş bulma imkanına sahiptirler.

Kanada’da eğitim almayı düşünüyorsanız, hukuk alanında Toronto Üniversitesi ve McGill Üniversitesi, Times Higher Education sıralamalarında ilk 15 okul arasında yer alır. Hukuk bölümü mezunları %90’a varan iş bulma oranları ile dikkat çekerken bu alanda özellikle İngiltere ve İtalya gibi ülkelerin yanında Kanada, uluslararası şirketlerin varlığı, hukuk danışmanlığı ve avukatlık yapmayı düşünenler için yurtdışı iş imkanları ile göz doldurur. 

 

  • Kanada’da çalışmak istiyorsanız özellikle yasaları uygulamak ve sunulan delilleri değerlendirmekle görevli hakimler, yıllık ortalama 300.000 Kanada Doları maaşları ile en yüksek kazanca sahipken savcı maaşları, hakimlerden sonra ilk sırada gelir. Onları avukatlar ve noterler ortalama 118.000$ maaş seçenekleri ile izler.

 

3. Eczacı

 

Mezuniyetten sonra Kanada’da iş ilanları arayan öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler arasında yer alan eczacılık ya da farmakoloji bölümü öğrencileri için çalışma alanları oldukça yaygındır. Aynı zamanda kimyager olarak da bilinen eczacılar, ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan kişilerdir. Ülkemizde daha çok bir doktor tarafından reçete edilmiş ilaçların dağıtımı için birinci derecede sorumlu sağlık çalışanı olarak bilinen eczacılar, yurtdışında ilaç endüstrisinde Ar-Ge bölümlerinde ve üretim aşamasında, insan vücudundaki etkileşimlerini incelemede görev almaktadırlar. 

 

  • Son yıllarda özellikle Kanada’da en çok para kazandıran meslekler ve maaşları denildiğinde giderek büyüyen istihdam artışı ile dikkat çeken aczacılık sektörü, günümüzün en istikrarlı iş grupları arasındadır. Kanada'da para kazanmak istiyor ve ne iş yapabilirim diyorsanız en çok para kazandıran meslekler arasında eczacıların ülkedeki yıllık ortalama kazançları, 150.000 Kanada doları civarındadır. 

 

4. Akademisyen

 

Günümüzde Kanada, bilimsel araştırmalara yaptığı yatırımları, tıp, bilim ve kimya alanındaki buluşları ve sahip olduğu Nobel ödülleri ile dikkat çekerken ülkedeki üniversitelerde çalışmalarını yürütmüş akademisyenlerin bunda payı büyüktür. Bir üniversitede profesör ya da öğretim üyesi olmak, öğrencilere ders vermek, kendi alanınızda araştırma yapmak, bilimsel dergilerde ya da kitaplarda bulgularınızı yayımlamak isterseniz, akademisyen olarak Kanada üniversiteleri arasından bir tercih yapabilirsiniz. Kanada’da eğitim alacağınız tüm üniversiteler, yeni fikirlere ve genç yeteneklere açıktır. Standart olarak haftada 40 saat kampüste olmanız gerekirken, bu süre çoğu üniversitede haftada 20 saate kadar düşer. 

 

Günümüzde aralarında Avustralya, İsviçre, Amerika gibi ülkelerinde olduğu araştırmalarda Kanada, akademisyenlere ödenen ortalama yıllık 104.000$’dan başlayan en yüksek maaşlı meslekler göz doldurur. Bu açıdan akademik kariyerlerine devam etmek isteyen öğrenciler ve araştırmacılar için Kanada'da meslekler ve maaşları oldukça caziptir. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

5. Petrol Mühendisi

 

Son yıllarda yabancı öğrenciler için en popüler ülkelerden biri olan Kanada, bu ününü mezun olduktan sonra çalışma imkanlarına, Toronto, Vancouver, Montreal gibi iş kollarının geliştiği Kanada şehirleri ve zengin Kanada iş ilanları ve başvuru imkanlarına borçludur. Öğrenciler için Kanada’da en yüksek maaşlı meslekler ve maaşları denildiğinde en çok dikkat çekenler arasında petrol mühendisleri gelir. Zira ülke, Venezuela ve Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahiptir ve bu alanda istihdam olanakları giderek artmaktadır.

 

Ham petrol ve doğal gaz rezervlerinin üretimi ile ilgili faaliyetlerle ilgilenen petrol mühendisleri, sondaj ve kuyu inşası, çeşitli tesislerin işletilmesi, yönetilmesi gibi çalışma alanlarında bulunur. Kanada'da iş bulmak için özellikle Alberta bölgesi petrol mühendisleri için Kanada iş ilanları ile doluyken dünyanın çoğu ülkesinde bu alanda yurtdışı iş bulma imkanınız olur. Kanada Kanada'da petrol mühendisliği hakkında ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atın!

 

  • Kanada’da maaşı yüksek meslekler denildiğinde ilk akla gelen iş olan petrol mühendislerinin ortalama yıllık kazançları 105.000$’dan başlar. 

 

6. Pratisyen Hekim

 

Öğrenciler için Kanada’da iş ilanları sunan bir diğer meslek ise pratisyen hekimliktir. Akut ve kronik hastalıkların tedavisi, bakımı ve hastalara bu konuda neler yapılabileceğinin eğitimini veren tıp doktorları olarak geçen pratisyen hekimler, lisans diploması almış ve tıp eğitimini tamamlamış kişilerdir. 

Genel olarak Kanada’da olduğu gibi tüm dünyada çok çeşitli çalışma alanları ve iş imkanları bulunan pratisyen hekimler, her yaşta ve her cinsiyette hastaların tedavisi için sağlık ocakları başta olmak üzere, verem-savaş dispanserlerinde kurum hekimliklerinde devlet hasteneleri acil servislerinde, bebeklerin doğum servislerinde, özel hastane ve polikliniklerde çalışabilirler. Pratisyen hekimlik terimi İngiltere’de doğmuştur ve zamanla Kuzey Amerika’da yerini aile hekimi terimine bırakmıştır. Sağlık ve tıp alanında kariyer imkanları hakkında merak edilenler için yazımıza göz atın. 

 

  • Kanada’da iş başvurusu yapmayı düşünüyorsanız aile hekimleri, en yüksek maaşlı meslekler arasındadır ve yıllık ortalama 125.000 ile 260.000 Kanada Doları kazanırlar.  

 

7. Bilgi Sistemleri Yöneticisi 

 

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri, şirketlerin teknolojik ihtiyaçlarını belirlemek ve bilgisayar donanım, yazılım ve programları uygulamak için çalışır. 2024’e kadar Kanada’da iş ilanları imkanının açık olacağı öngörülürken, bilişim sektöründe bilgi sistemleri yöneticilerinin genel olarak dünya çapında en çok kazananlar arasında yer aldıkları da bilinmektedir. 

 

Gelişen teknoloji ile birlikte her yıl, bilgisayar bilimi üzerine eğitim alan öğrenci sayısı da artarken, bilimden mühendisliğe, savunmadan eğlence sektörüne kadar her alanda istihdam olanağı sunulmaktadır. Yönetici pozisyonları için aynı zamanda işletme, ticaret, mühendislik gibi alanlarda yetkinlik istenirken veri yönetimi, sistem analizi, yazılım mühendisliği, ağ tasarımı gibi konularda da deneyim sahibi olmanız gerekir. 

 

  • Bilgi sistemleri yöneticileri, 100.000 Kanada doları civarındaki ortalama yıllık gelirleri ile Kanada’da en yüksek maaşlı meslekler ve maaşları arasındadır.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

8. Ormancılık Müdürü

 

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Kanada’da ekonomiye yön veren sektörler arasında ormancılık endüstrisi ilk sırada gelir. Zira ülkenin %35’ini ormanlık alanlar kaplar ve doğal kaynaklar açısından çok zengindir. Orman florası, toprak çeşitliliği, doğal kaynakların kullanımı ve iyileştirilmesi, iklim, hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenen bilim dalı olarak tanımlanan ormancılık, ekonominin önemli bir parçası olarak, ağaç sanayi için hammadde sağlamada da ilişkilidir. 

 

Genel açıdan, bu alanda Kanada'da eğitim alan öğrencilerin yönetici olarak çalıştığı pozisyonlarda; zemin işlemlerini inceleme, kaynakların korunması, personel ve ekipmanların tahsisi gibi görevleri vardır. Aynı zamanda mühendislik, jeoloji, petrol mühendisliği ve toprak bilimleri gibi alanlardan mezun olan öğrencilerde ülkede ormancılık üzerine üst düzey yöneticiliklerde iş imkanı bulurlar. 

 

  • Kanada’da çalışmak için en kazançlı meslekler ve maaşları arasında yer alan ormancılık müdürü olarak yönetici pozisyonunda çalışanların ortalama yıllık maaşları 104.000$ civarındadır. 

 

Kanada'da üniversite okumak, Kanada'da okurken çalışmak ve mezuniyetten sonra iş fırsatları bulmak mı istiyorsunuz? Faydalı içeriklerimize göz atın: Kanada'da Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Alabilir Miyim?Kanada Üniversitelerine Başvuru Tarihlerini KaçırmaKanada’da Öğrenciyken ÇalışmakKanada'da Öğrenim Ücretleri

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA