Temel Bilgiler
Kanada: Kariyer

Kanada'da Yüksek Maaş Garantisi Veren Meslekler

Kanada’da İş İmkanları

Kanada günümüzde, ekonomik zenginliği ve göçmenlere uyguladığı ılımlı politikalar sayesinde, küresel araştırmalarda Amerika ve İngiltere gibi ülkelerin yanında yer alarak, bir üniversiteye başvurmak ve mezun olduktan sonra ülkede kalıp çalışmak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada; dinamik ve sürekli gelişen şehirleri, İngilizce ve Fransızca dil seçenekleri, kültür çeşitliliği, hoşgörülü insanları ve istihdam olanakları ile dikkat çeker. Birleşmiş Milletler’in analizlerinde Norveç ve Danimarka’dan sonra dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke çarpıcı doğal yaşamı ve manzaraları ile de göz doldurur. Gelin OECD raporlarındaki  iş-yaşam dengeleri ve refah yaşam standartları ile üst sıralarda yer alan Kanada’da yüksek maaş imkanı sunan mesleklere birlikte göz atalım.  

 

UZMAN DOKTORLAR

 

Mezuniyetten sonra Kanada’da iş imkanları arayan uluslararası öğrenciler ve yeni mezunlar için ülkede sağlık ve tıp alanında çalışma alanları oldukça yaygındır. Bilimsel araştırmalar ve tıbbi çalışmalar üzerine yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları ile adından söz ettiren Kanada, aynı zamanda öğrenciler için bu alanda eğitim veren dünyanın en iyi üniversitelerine sahiptir. Özellikle tıbbi bilimler ve yaşam bilimleri üzerine Toronto Üniversitesi’nde eğitim alarak uzman akademisyenlerle gelişmiş laboratuvarlarda çalışma imkanı bulursunuz. 1827 yılında kurulan okul, insülinin icadı, ilk başarılı tek akciğer nakli, kök hücre araştırmaları, ilk yapay kalp pili gibi buluşları ile tanınır. McGill Üniversitesi ise Kanada’da ilk kurulan tıp fakültesine sahiptir. Özellikle Anestezi Araştırma ve Yapay Hücreler Enstitüleri tüm dünyada kabul görmüş başarılara imza atarken, yaşlanma ve yaşa bağlı tıbbi sorunlar üzerine araştırma çalışmalarıyla bilinir. Sağlık ve tıp alanından mezun öğrencilerin %99’unun iş bulduğu Kanada’da kardiyoloji, beyin cerrahisi, plastik cerrahi, psikiyatri gibi alanlarda uzman doktorlar, 140.000$ ile 300.000$ arasındaki ortalama yıllık maaşlarıyla dünya çapında en yüksek kazançlara sahiptir. 

 

Yurtdışındaki üniversitelerle iletişime geçin!

 

 

HAKİMLER

 

Hukuk bölümünün tarihi eski Yunan’dan Roma’ya kadar uzanırken özellikle Avrupa’da 11.yüzyıldan sonra bugünkü şeklini almış ve gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Uluslararası alanda en saygın ve prestijli meslekler arasında yer alan hakimler, avukatlar ve savcılar gibi meslek çalışanları sadece Kanada’da değil dünyanın çoğu ülkesinde iş bulma imkanına sahiptirler. Kanada’da eğitim almayı düşünüyorsanız, hukuk alanında Toronto Üniversitesi ve McGill Üniversitesi, Times Higher Education sıralamalarında ilk 15 okul arasında yer alır. Hukuk bölümü mezunları %90’a varan iş bulma oranları ile dikkat çekerken bu alanda özellikle İngiltere ve İtalya gibi ülkelerin yanında Kanada’da uluslararası şirketlerin varlığı, hukuk danışmanlığı ve avukatlık yapmayı düşünenler için iş imkanları ile göz doldurur. Kanada’da özellikle yasaları uygulamak ve sunulan delilleri değerlendirmekle görevli hakimler, yıllık ortalama 244.000$ maaşları ile en yüksek kazanca sahipken, avukatlar ve noterler ortalama 118.000$ maaş alırlar. 

 

 

ECZACILAR

 

Mezuniyetten sonra Kanada’da iş imkanları arayan öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler arasında yer alan eczacılık ya da farmakoloji bölümü öğrencileri için çalışma alanları oldukça yaygındır. Aynı zamanda kimyager olarak da bilinen eczacılar, ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan kişilerdir. Ülkemizde daha çok bir doktor tarafından reçete edilmiş ilaçların dağıtımı için birinci derecede sorumlu sağlık çalışanı olarak bilinen eczacılar, yurtdışında ilaç endüstrisinde Ar-Ge bölümlerinde ve üretim aşamasında, insan vücudundaki etkileşimlerini incelemede görev almaktadırlar. Son yıllarda özellikle Kanada’da giderek büyüyen istihdam artışı ile dikkat çeken sektör, günümüzün en istikrarlı iş grupları arasındadır. Eczacıların ülkedeki yıllık ortalama kazançları 105.000$ civarındadır. 

 

Kanada'da Eğitim Hakkında Uzmanlarımızdan Ücretsiz Yardım Alın!

 

AKADEMİSYENLER

 

Günümüzde Kanada, bilimsel araştırmalara yaptığı yatırımları, tıp, bilim ve kimya alanındaki buluşları ve sahip olduğu Nobel ödülleri ile dikkat çekerken ülkedeki üniversitelerde çalışmalarını yürütmüş akademisyenlerin bunda payı büyüktür. Bir üniversitede profesör ya da öğretim üyesi olmak, öğrencilere ders vermek ya da kendi alanınızda araştırma yapmak, bilimsel dergilerde ya da kitaplarda bulgularınızı yayımlamakla görevli olan akademisyenler için Kanada’daki tüm üniversiteler yeni fikirlere ve genç yeteneklere açıktır. Standart olarak haftada 40 saat kampüste olmanız gerekirken, bu süre çoğu üniversitede haftada 20 saate kadar düşer. Günümüzde aralarında Avustralya, İsviçre, Amerika gibi ülkelerinde olduğu araştırmalarda Kanada, akademisyenlere ödenen ortalama yıllık 104.000$’dan başlayan maaşlarla göz doldurur. 

 

 

PETROL MÜHENDİSLERİ

 

Son yıllarda yabancı öğrenciler için en popüler ülkelerden biri olan Kanada, bu ününü mezun olduktan sonra iş imkanlarına, Toronto, Vancouver, Montreal gibi iş kollarının geliştiği şehirlerine ve yüksek maaşlarına borçludur. Öğrenciler için Kanada’da meslekler denildiğinde en çok dikkat çekenler arasında petrol mühendisleri gelir. Zira ülke, Venezuela ve Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahiptir ve bu alanda istihdam olanakları giderek artmaktadır. Ham petrol ve doğal gaz rezervlerinin üretimi ile ilgili faaliyetlerle ilgilenen petrol mühendisleri, sondaj ve kuyu inşası, çeşitli tesislerin işletilmesi, yönetilmesi gibi çalışma alanlarında bulunur. Ülkede özellikle Alberta bölgesi petrol mühendisleri için kariyer fırsatları ile dolu iken, dünyanın çoğu ülkesinde bu alanda iş bulma imkanınız olur. Kanada’da yüksek maaşlar denildiğinde ilk akla gelen meslek olan petrol mühendislerinin ortalama yıllık kazançları 105.000$’dan başlar. Kanada'da petrol mühendisliği hakkında ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atın!

 

 

PRATİSYEN HEKİMLER

 

Öğrenciler için Kanada’da iş imkanları sunan bir diğer meslek ise pratisyen hekimliktir. Akut ve kronik hastalıkların tedavisi, bakımı ve hastalara bu konuda neler yapılabileceğinin eğitimini veren tıp doktorları olarak geçen pratisyen hekimler, lisans diploması almış ve tıp eğitimini tamamlamış kişilerdir. Genel olarak Kanada’da olduğu gibi tüm dünyada çok çeşitli çalışma alanları ve iş imkanları bulunur. Her yaşta ve her cinsiyette hastaların tedavisi için sağlık ocakları başta olmak üzere, verem-savaş dispanserlerinde kurum hekimliklerinde devlet hasteneleri acil servislerinde, bebeklerin doğum servislerinde, özel hastane ve polikliniklerde çalışabilirler. Pratisyen hekimlik terimi İngiltere’de doğmuştur ve zamanla Kuzey Amerika’da yerini aile hekimi terimine bırakmıştır. Kanada’da aile hekimleri yıllık ortalama 125.000$ ile 260.000$ arasında yüksek maaşlar kazanırlar. 

 

 

BİLGİ SİSTEMLERİ YÖNETİCİLERİ

 

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri, şirketlerin teknolojik ihtiyaçlarını belirlemek ve bilgisayar donanım, yazılım ve programları uygulamak için çalışır. 2024’e kadar Kanada’da bu alanda istihdam imkanının açık olacağı öngörülürken, bilişim sektöründe bilgi sistemleri yöneticilerinin genel olarak dünya çapında en çok kazananlar arasında yer aldıkları da bilinmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte her yıl bilgisayar bilimi üzerine eğitim alan öğrenci sayısı da artarken, bilimden mühendisliğe, savunmadan eğlence sektörüne kadar her alanda istihdam olanağı sunulmaktadır. Yönetici pozisyonları için aynı zamanda işletme, ticaret, mühendislik gibi alanlarda yetkinlik istenirken veri yönetimi, sistem analizi, yazılım mühendisliği, ağ tasarımı gibi konularda da deneyim sahibi olmanız gerekir. Bilgi sistemleri yöneticileri, 103.00$’dan başlayan ortalama yıllık gelirleri ile Kanada’da yüksek maaşlar kazanan meslekler arasındadır. 

 

 

ORMANCILIK MÜDÜRLERİ

 

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Kanada’da ekonomiye yön veren sektörler arasında ormancılık endüstrisi ilk sırada gelir. Zira ülkenin %35’ini ormanlık alanlar kaplar ve doğal kaynaklar açısından çok zengindir. Orman florası, toprak çeşitliliği, doğal kaynakların kullanımı ve iyileştirilmesi, iklim, hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenen bilim dalı olarak tanımlanan ormancılık, ekonominin önemli bir parçası olarak, ağaç sanayi için hammadde sağlamada da ilişkilidir. Genel açıdan, bu alanda eğitim alan öğrencilerin yönetici olarak çalıştığı pozisyonlarda; zemin işlemlerini inceleme, kaynakların korunması, personel ve ekipmanların tahsisi gibi görevleri vardır. Aynı zamanda mühendislik, jeoloji, petrol mühendisliği ve toprak bilimleri gibi alanlardan mezun olan öğrencilerde ülkede ormancılık üzerine üst düzey yöneticiliklerde iş imkanı bulurlar. Bu alanda yönetici pozisyonunda çalışanların ortalama yıllık maaşları 104.000$ civarındadır. 

 

 

Yurtdışındaki Üniversitelerin Broşürlerini Ücretsiz İndirin!

Faydalı Linkler;

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Mezuniyetten Sonra Kariyer Yapabileceğiniz En İyi Ülkeler

Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler