Temel Bilgiler
Kanada: Kariyer - Okunması gerekenler

Kanada'da Kariyer İmkanı

Mezun olduktan sonra Kanada’da nasıl iş bulabilirsiniz? İşe başlamak için ülkede kalabilir misiniz? Şimdi öğrenin…

Yurtdışında Kariyer
4111

Kanada’da mezunlar için iş imkanı ne ?

 

Yurtdışından gelmiş mezunlar, Kanada’daki iş imkanını başka bölgelere nispeten daha iyi bulacaktır. Kanada’nın güçlü mezun sektörlerinden bazıları ulaşım, bankacılık ve turizm gibi çok gelenekseldir. Fakat, aynı zamanda Kanada’da oldukça güçlü fakat başka yerlerde önemi olmayan alanlar vardır. Bunlar, petrol sektörü, bilgisayar programcılığı, animasyon , bilgi teknolojileri ve endüstri hizmetlerini içermektedir.

 

 

“Kanada’da Okumanız Gereken Bölümler” rehberimizi okuyun

 

Mezun olduktan sonra Kanada’da çalışabilir miyim?

Yurtdışı İş Başvurusu

Evet çalışabilirsiniz. Bunun için , bir “Post Graduation Work Permit (PGWP)” – “Mezuniyet Sonrası Çalışma İznine” başvurmanız gerekmektedir. Yerine getirmeniz gereken bir kaç basit koşullar vardır ki bunlar kaşılanması güç şeyler olmasa gerek.

 

"Ülkede ne kadar kalabileceğiniz, orada kaç yıldır okuyor olduğunuza bağlı olarak değişmektedir. Eğer bir kaç yıldır orada okuyor iseniz, bu durum sizin için avantajlı olabilir. Bu süre, tecrübe ve çalışma becerisi kazanma açısından yeterli bir vakitdir. Ayrıca, ülkede çalışmaya devam etmek isteyip istemediğinize karar vermenize de yardımcı olacaktır.

 

“Kanada’da Eğitim Sonrası Vize Seçenekleri” rehberimizi okuyun..

 

Kanada’da mezuniyet sonrası nerede çalışabilirim?

 

Job Bank, Kanada’nın iş için ana hükümet kaynağıdır. Diğer kaynaklar ise, Monster, Job Postings, Workopolis , Jobs Canada ve  Talent Egg gibi  web siteleridir.  Bu web sitelerinde, iş aramalarınızı yapabilir, Cv’nizi gönderebilir ve danışmanlarla görüşebilirsiniz.

Ayrıca, daha geleneksel yöntemler olan yerel gazete ve magazinleri de deneyebilirsiniz. Aynı zamanda; üniversiteniz, mezunlara iş pozisyonu sağlaması için birlikte çalıştığı yerel ve ulusal iş yerleri ile size bağlantılar sağlayabilir.

 

Eğer CV’nizi geliştirmek ve desteklemek için deneyime ihtiyacınız varsa, eğitiminiz sırasında bir işe girebilir ya da staj yapabilirisiniz.  Kanada’da staj fırsatlarını bulmak için AIESEC ‘e göz atabilirsiniz. Ayrıca, kariyerinizi ilerletmeyi düşündüğünüz sektörde Kanada’da faaliyet gösteren lider şirketleri ve bu şirketlerin hangi iş fırsatlarını sunduğunu görmek için araştırma yapabilirsiniz.  Aynı zamanda, Kanada’daki gönüllülük için ulusal bir kurulış olan Volunteer Canada web sitesini ziyaret ederek gönüllü işlerde çalışmayı deneyebilirsiniz. Son derece, işe yarar bir iş deneyimi olacağından emin olabilirsiniz.

 

 

Kanada göçmenlere iş bulmaları konusunda nasıl yardımcı oluyor?

CV Özgeçmiş

Başka yerlerde de okuyumuş olabileceğiniz gibi, Kanada için ülkenin göçmenleri ve ülkeye getirdikleri gerçekten çok değerli.

Eğer resmi web sitelerine giderseniz official CIC  bölgenizdeki göçmenler için mümkün olan tüm hizmetlere bakabilirsiniz. Bu hizmetler, CV ve Özgeçmis yazmanıza yardımcı olan, Kanada’daki işverenlerin tercih ettiği (Türkiye’de tercih edilenden başka olabilir) bir CV yazımının nasıl yapılacağını öğreten workshopları da içerebilmektedir. Ayrıca, nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, size başlayacağınız yeri de önerebilirler.

 

CV Yazma ve  Referanslar rehberimizi okuyun…

Bölüm ara

Kanada
Yüksek Lisans
YAZAR HAKKINDA

Yurtdışında Kariyer

Digital Content Editor for Turkish Market of Hotcourses