Temel Bilgiler
Kanada: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Kanada’da Üniversite Okumak İçin 7 Neden

Kanada’da üniversite okumak mı istiyorsun? Dünyanın en iyi üniversiteleri ve mezuniyetten sonra iş fırsatları ile Kanada ülkesinde eğitim almanız için 7 neden rehberimizde.

Kanada’da Üniversite Okumak İçin 7 Neden

Son yıllarda Kanada'da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenci sayısı giderek artmaktadır. Hoşgörülü ve çok kültürlü yapısı, popüler öğrenci şehirleri, dünyanın en çok tercih edilen ülkeleri olan Amerika ve İngiltere’ye göre daha düşük eğitim ve yaşam masrafları, doğal güzellikleri ve vize uygulamaları ile dikkat çeken Kanada her yıl özellikle tıp, petrol mühendisliği ve bilgisayar bilimleri alanlarında öğrenim gören öğrencilere ülkede yaşama ve çalışma imkanı sunar. Gelin, kaliteli eğitim sistemi ile öğrenci memnuniyetinin en üst sıralarda olduğu Kanada’da eğitim almanız için nedenlere birlikte göz atalım!

 

1. Dünya çapında eğitim sistemi

 

Kanada, dünyanın en saygın üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yaparken, 200’den fazla kamu ve özel kurumda, yaklaşık 10 bin lisans ve lisansüstü program seçeneğiyle öğrencilere hizmet verir. Kanada’da öğrenci olmak isteyenler için ülke, OECD raporlarına göre %90’a varan okuma-yazma oranıyla Rusya ve Japonya’dan sonra dünyanın en eğitimli ülkelerinden biri olmasının yanı sıra, nüfusun yarıdan fazlasının en az üniversite mezunu olduğunu belirtmekte fayda var. Her yıl ülkeye gelen 300 binden fazla uluslararası öğrenci, Kanada nüfus yoğunluğunun %10’unu karşılar.

 

Lanada'da üniversite okumak istiyorsanız, ülkedeki eğitim kurumları, uluslararası çapta ve modern araştırma tesisleri ile göz doldururken alanında uzman ve çoğu ödül sahibi akademisyenlerin katıldığı derslerde yenilikçi, ileri görüşlü ve samimi bir ortamda eğitim alırsınız. Mezun oldukta sonra öğrencilerine liderlik, pratik çözüm yolları bulma, gelişmekte olan teknolojilere ayak uydurma ve eleştirel düşünme yeteneği kazandırmayı hedefler. Kanada'daki tüm üniversitelere bu linkten ulaşabilir, aynı zamanda Kanada'da eğitim almak istediğiniz bölümü buradan seçebilirsiniz

 

2. Kültür ve yaşam çeşitliliği

 

Kanada'da üniversite okumak isteyenler için ülke, neredeyse dünyanın tüm etnik gruplarından insanların bir arada yaşadığı bir kültür çeşitliliğine sahiptir. Kanadalılar, hemen hemen Türkler kadar sıcak ve misafirperver insanlar olsalar da, ilk tanıştıklarında biraz mesafeli davranabilirler. Dünyada kişi başına düşen göç yoğunluğu en yüksek ülkelerden biri olarak özellikle Asya ve Avrupa’dan çok sayıda insan Kanada’da yaşamaktadır. Toronto, Montreal ve Vancouver yurtdışından gelenlerin en yoğun olarak bulunduğu şehirlerdir ve Çin mahallesinden jazz barlarına, birbirinden leziz deniz ürünlerinden türk lokantalarına, Stanley Park’tan Niagara Şelalesi’ne ve doğa aktivitelerinden alışveriş dükkanlarına kadar çok çeşitli etkinlikler sizi bekler. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

3. Düşük eğitim ücretleri

 

Kanada'da üniversite okumak isteyenler için akademik eğitim, 3 ya da 4 yıl süren lisans, 2 yıl süren master ve öğrenim göreceğiniz alana göre 3 ya da daha fazla yıl süren doktora eğitimiyle tamamlanır. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin yurtdışında eğitim almanın belli bir maliyeti vardır. Zira yeni bir ülkede yaşamaya, konaklamaya ve kültürüne ayak uydurmaya çalışırken pek tabi ortaya çıkacak masraflar gözünüzü biraz korkutabilir.

 

Kanada’da okul ücretleri her ne kadar pahalı gibi görünsede Amerika, İngiltere ve Avustralya’ya göre hala daha az maliyetlidir. Kanada’da eğitim almayı düşünen öğrencilere, ülkenin özellikle uluslararası öğrencilere sağladığı burslar ve mali yardımlar, göçmenlik ve mezun olduktan sonra iş bulma gibi konularda sayısız fırsatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kanada'da burslu okumak için en popüler yurtdışı burslarına bu linkten göz atabilirsiniz.

 

4. Öğrenci vizesi ile çalışma kolaylığı

 

Kanada öğrenci vizesi 3 gruba ayrılır: 6 aydan uzun süre kalacaksanız S-1, 6 aydan kısa süreli kalacaksanız SX-1 ve Quebec eyaletinde eğitim alacaksanız CAQ’ya başvurmanız gerekir. Kanada’da eğitim için seçtiğiniz üniversiteden gelen kabul belgenizi aldıktan sonra Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik yani CIC üzerinden online başvuru yapabilirsiniz. Kanada öğrenci vizesi ücreti 150 Kanada Dolarıdır. Kanada'da Öğrenciler İçin 10 Farklı Part Time İş için rehberimize göz atın. 

 

Kanada'da üniversite okumak için alacağınız öğrenci vizesi, eğer 6 aydan uzun süreli ise size beraberinde çalışma izni elde etmenizi de sağlayacaktır. Mezun olduktan sonra 90 gün içerisinde çalışma izninizin geçersiz hale geleceğini, Kanada’da kalmak ve iş aramak için 3 yıl süre geçerli olan çalışma iznine başvurmanız gerektiğini söylemekte fayda var. Genelde ülkede mühendislik, finans, bilgi teknolojileri, sağlık ve grafik tasarım alanlarından mezun öğrencilere talep yüksektir. 

 

5. Kaliteli eğitim kurumları 

 

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için ülke, dünyanın en iyi eğitim kurumlarına sahip olmakla beraber, QS Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamalarında, Toronto Üniversitesi ve McGill Üniversitesi ile ilk 50’de yer almıştır. Yüksek standartlarda eğitim kalitesi, İngilizce ve Fransızca dillerindeki program çeşitliliği ile göz dolduran üniversiteler, modern kampüsleri, konaklama tesisleri ve araştırma laboratuvarları ile dikkat çekerler. 

 

  • 1827 yılında kurulan Toronto Üniversitesi, Kanada’nın ilk ve en köklü kamu araştırma üniversitesidir. Gotik ve Romanesk kuleleri ile büyüleyici binalara sahip üniversitede, 1921 yılında insülin keşfedilmiş ve kemik iliği naklini mümkün kılan kök hücre tedavilerinde öncü olmuştur. Toronto Üniversitesi, özellikle uygulamalı bilimler ve mühendislik fakülteleri ile her yıl hatırı sayılır uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar.
  • McGill Üniversitesi, 1821 yılında Kanada’nın Montreal şehrinde kurulmuştur. Ülkenin en eski kamu üniversitesi olmasının yanı sıra, 8 Nobel ödülü ve sayısız ünlü isim mezunları arasındadır. Kuzey Amerika’nın Harvard’ı olarak tanımlanan okulun en ünlü ismi, şu an Kanada başbakanı olan Justin Trudeau’dur. Türkiye'den özellikle Fransız Lisesi mezunlarının tercih ettiği üniversiteye her yıl çok sayıda Türk öğrenci bilim, mühendislik, tıp ve hukuk alanlarında eğitim almak için başvurur. 
  • 1908 yılında kurulan Alberta Üniversitesi, her yıl 140’tan fazla ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. İşletme, yaratıcı sanatlar, mühendislik ve fen bilimlerinde dünya çapında üne sahip araştırma üniversitesi, özellikle nanoteknoloji tesisleri ile dünyanın dört bir yanından yaratıcı fikirlere kapılarını açar. 

 

6. Kanada'da çalışma fırsatı

 

Kanada, çoğu yapılan araştırmada eğitim sistemi ve mezuniyetten sonra altı ay içinde kendi çalışma alanında iş bulabilme açısından, öğrenci memnuniyeti sıralamalarında ilk sıralarda çıkar. Ülkedeki bir eğitim kurumundan mezun olduysanız eğer PGWPP yani Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı’na başvurabilirsiniz. Her yıl 250 bin göçmene kariyer fırsatı sunan ülkede petrol mühendisleri, bilgisayar programcıları, yazılım uzmanları ve sağlık sektöründe çalışanlar için iş fırsatları sınırsızdır. Aynı zamanda ülkede bulunan Shopify, L’Oreal, PepsiCo, Siemens ve HootSuite gibi uluslararası şirketlerin varlığı, öğrenciler için hem okurken staj yapma hem de mezuniyetten sonra çalışma imkanı sağlar. Kanada'da Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Alabilir Miyim? merak edilenler için rehberimize göz at. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

7. Göz alıcı öğrenci şehirleri

 

Kanada'da üniversite okumak isteyen öğrenciler için ülke, sayısız aktiviteye sahip doğası, hareketli öğrenci şehirleri, kültür ve sanat etkinlikleri ile göz doldurur. Ülkenin en iyi öğrenci şehirleri arasında yr alan Montreal, Vancouver ve Toronto, her yıl QS En İyi Öğrenci Şehirleri endeksinde ilk 20 arasında kendine yer bulur. Tarihi dokusu, tiyatro, müzik ve görsel sanatlar alanındaki zenginliği ile dikkat çeken şehrin en büyük özelliği yılda 2 milyon ziyaretçiye ulaşan Montreal Uluslararası Caz Festivali’dir. Kanada'da Eğitim Alabileceğiniz Öğrenci Şehirleri hakkında ayrıntılar yazımızda. 

 

Kanada’da yaşam ve kariyer düşüncesi olan öğrencilerin hareketli yaşamı ile tercih ettiği Toronto şehri ise ülkenin kültür ve eğlence başkentidir. Uluslararası Toronto Film Festivali ile dünya çapında üne sahip şehir her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Aynı zamanda Vancouver, Quebec ve Edmonton gibi Kanada şehirleri özellikle prestijli üniversiteleri ve iş sahaları ile tanınır.

 

Kanada'da üniversite okumak için okullardan gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Hemen bültenlerimize abone olun ya da üniversite ve bölüm seçimi yapmanızda size yardımcı olacak kurs eşleştirici aracımızı deneyin!

Bölüm ara

Kanada
Lisans