Temel Bilgiler
Kanada: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Neden Kanada'da Eğitim

Neden Kanada eğitim icin harika bir yer? Her ne kadar herkesin bir ‘Amerikan Rüyası’ olsa da, neden biraz daha kuzeye göz atıp Kanada’da eğitim almayasınız?

Kanada Eğitim
2126

Açık ve net! Yaşamak için en iyi yer!

 

Kanada dünyanın resmedilmeye değer en iyi manzaralarindan bir kaçına sahip! Duyduğunuz gibi sadece dondurucu soğuk ve karı düşünmeyin,  gerçekten farklı sezonların yaşandığı hatta sıcaklığın 30 dereceye yükseldigi bölgeler de var. Başlıca bir kaç modern şehir vardır Kanada’da. Ama, ülke genelindeki çesitli şehirleri keşfetmek ve Kanada’nin sunduğu farkı coğrafyayı gerçekten görmek için seyahate vakit ayırmanız gerekiyor.  Yolculuğunuz boyunca size ‘wow!’ dedirtecek doğal park ve rezervlere, vahşi yaşama, tepe ve kiyi manzaralarına şahit olacaksınız ve Niagra Falls, Banff Ulusal Parki ve Rocky Daglari ise bunlardan sadece bir kaçı.

 

Hatta, Birleşmiş Miletler Kanada’yı, dünya üzerinde kalıcı olarak 20 yıl boyunca yaşanabilecek en iyi yer olarak belirledi.  Her ne kadar bu durum manzaradan kaynaklansa da, aynı zamanda bir kaç başka faktör de bulunmakta. Sağlık hizmeti Amerika’nın aksine Kanada’da ücretsizdir, ki bu durum ülkenin yaygın bir eleştiri konusudur, özellikle hakçı uluslararasi ögrenciler arasında.  Kanada ayni zamanda en güvenli ve doga canlısı ögrenci bölgesi olarak düsünülmektedir.  Özellikle Amerika ile karşılastırıldığında; bu durum, bir çok ailenin çocuklarını okumak için Kanada’ya göndererek onları güvence altına alması gibi bir şey.

 

Yüksek Kaliteli Eğitim

 

Kanada dünya genelinde iş verenler tarafından farkedilen ve Amerika, İngiltere ve diğer önemli eğitim bölgelerinden alınan diplomalar ile aynı seviyede değerlendirilen iyi kalitede bir yüksek ögretim sunmaktadir. Kanada üniversitelerinden 4’ü (Times Higher Education World University Rankings) 2014-2015 yılı Times Yüksek Ögretim Dünya Üniversiteler Sıralaması’na göre ilk 100’e girmiştir. Bu Üniversiteler: University of Toronto, University of British Columbia, McGill University ve McMaster University.

 

Toronto, McGill ve British Columbia aynı zamanda (QS’ World University Rankings ) 2014-15 yili QS’ Dünya Üniversite Siralamasına göre de Universite de Montreal ve University of Alberta’nin yanısıra ilk 100’ün içerisine girmiştir. Hatta, Toronto her iki lig tablosunda ilk 20’dedir.

 

Tüm akademik programlar, yüksek standartlarını korumak amacıyla kurumları tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Aynı zamanda, Association of Universities (Universiteler Dernegi) gibi devlet organları ve Kanada’nın Kolejleri de üniversitelerin olabildiğince en iyi eğitimi sağladığından emin olma görevini üstlenir. Kanada'da eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

 

Çokkültürlü Millet

 

Kanada’nın aslında ne kadar çokkültürlü bir ülke olduğuna inanamazsiniz. Kanada, geçtiğimiz yaklaşık 150 yıl içerisinde 15 milyonun üzerinde kişiye kapılarını açmış bir göçmenler ülkesidir. Kanada’nın 70’li yıllarda farklı ırk ve etnik değerleri vurgulayarak dünyada cokkulturluluk politikasini taniıan ilk ülke olduğunu biliyor muydunuz? Çokkültürluk terimi günümüzde her ne kadar ortak bir hal alsada, önceleri bu böyle değildi ve Kanada politikayı destekleme konusunda ön plandaydı. Kanada’da İskoç, İrlandali, Alman, İtalyan ve Çin gibi bir çok büyük etnik gruba karşılaşabilirsiniz. Ayrica, bunlara bağlı olarak sayısız kültürel etkinliklerle de karşılaşabilirsiniz.

 

Düşük Maaliyetli

 

Başlıca Bati ülkelerinden biri olarak, Kanada’da yaşamak Ingiltere ve Amerika’da yaşamaktan çok daha uygundur. Toronto, Kanada’da yaşamak için en pahalı şehirlerden biri olarak bilinse de, Londra, New York veya Sydney’e göre yine daha ucuzdur. Böylece, daha az para harcayarak hala Toronto, Montreal ya da Vancouver gibi modern bir şehirde yaşayabilirsiniz.   

 

Aynı zamanda, Kanada’daki üniversiteler kamu fonu (finansmani) karşılamaktadır ve öğrenim ücretleri Amerika’daki üniversitelere oranla daha düşüktür. Ülke hükümeti izniyle aynı şekilde burs programları da mevcuttur. Kanada'da öğrenci yaşam masrafları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin.

 

Eğitim Sonrası Planlar

 

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en cok sorduğu sorulardan bir tanesi: Mezun olduktan sonra en azindan bir sure calisabilmek icin ulkede kalabilir miyim? Bazı öğrenciler de ülkelerine donmek yerine hayatlarini bastan sona degistirmek istiyor. Oncelikle, ulkede kalak icin yasal olarak izninizin oldugundan emin olmalısınız. Kanada’da, kolej veya üniversiteden mezun olan oğrenciler mezuniyetten sonra 1 yil calışabiliyorlar fakat bu yasal izinler belli ülkelerle anlasmalarina göre degismektedir. Aynı zamanda, bazı uluslararası öğrencilerin ise okurken calışma hakları vardır. Kanada’da eğitim vizesi almada gerekli şartları öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Ayrıca, Kanada kurumlarından mezun olmuş öğrencilerin %90’ı 6 ay içerisinde iş bulmaktadır. Kişinin iş bulma olanaklarının geliştirilmesi, çoğu öğrencinin yurtdışında eğitim alma kararının arkasındaki en kilit motivasyonlardan biridir. Bu yüzden Kanada’da iş olanaklarının yüksek olması, burada eğitim almak isteyenler için harika bir haber!

Şuna bir göz at...

Bölüm ara

Kanada
Lisans
YAZAR HAKKINDA

Kanada Eğitim

Digital Content Editor for Turkish Market of Hotcourses